Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Shakira ylli i muzikes latine

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Shakira ylli i muzikes latine   21/3/2008, 03:18

Shumė njerėz e konsiderojnė Shakirėn si njė talent tė madh, ndėrsa shkrimtari i shquar Gabriel Garcķa Mįrquez ka shkruar: Muzika e Shakirės ėshtė e paimitueshme sepse ėshtė e mbushur me ritėm, tė cilin askush tjetėr nuk mund ta zotėrojė si ajo. Nisur nga mosha e re dhe sensuliteti i saj i pafajshėm duhet tė pranoj, qė muzika e Shakirės ėshtė njė shpikje”. Ėshtė ky njė vlerėsim i jashtėzakonshėm, qė vjen pėr yllin latin tė muzikės nga njė nobelist i letėrsisė. Biondia bukuroshe, qė me lėvzijet dhe ritmet sensuale arriti tė pushtojė zemrat dhe mendjet e miliona dashamirėsve tė muzikės nė tė gjithė botėn.Shakira dhe KUPTIMI I emrit tė saj
Isabel Mebarak Ripoll, e njohur thjesht me emrin Shakira u lind nė Barranquilla tė Kolumbisė mė 2 shkurt tė vitit 1977 dhe sot ėshtė njė kėngėtare e nivelit ndėrkombėtar. Emri i artit Shakira, i pėrkthyer nga arabishtja do tė thotė “femėr e mbushur me mirėsi”, por ėshtė edhe njė formė falėnderimi duke qenė se vjen nga fjala arabe Shukhran (faleminderit).


Origjina dhe dėshtimet e para
Bijė e njė babai libanez dhe njė nėne me origjinė spanjollo-italiane, Shakira u shpėrngul drejt Bogotės, kryeqytetit tė Kolumbisė nė moshėn 13-vjeēare. Pasioni pėr kėngėn dhe muzikėn e ēoi drejt realizimit tė albumit tė parė nė vitin 1991, kur ajo ishte vetėm 14 vjeēe. Albumi, qė mbante titullin “Magia”, u prit ftohtė si nga kritika ashtu edhe nga publiku. Ēuditėrisht njė fat edhe mė tė keq pati albumi i saj i dytė “Peligro” (Rrezik). E zhgėnjyer nga kėto dėshtime pėr njė ēast vendosi ta braktiste botėn e muzikės pėr t’iu dedikuar aktrimit. Nė fakt, kishte njė pjesė nė telenovelėn kolumbiane “El Oasi” dhe xhiroi disa spote nė vendlindje.

Suksesi i parė Por dashuria pėr muzikėn nuk ishte shuar dhe duke mposhtur mosbesimin, qė njerėzit kishin pėr muzikėn e saj vendosi tė publikojė nė vitin 1995 njė tjetėr album “Pies descalzos”, qė nė fakt ndryshe nga dy albumet e mėparshme ishte shumė mė tepėr autobiografik dhe pasionant. Disku arriti sukses tė madh komercial dhe kėnga “Estoy aquķ” u bė botėrisht e njohur. Tashmė nė kreshtėn e suksesit, Shakira vendosi tė publikonte sėrish njė album tjetėr me kėngėt e remiksuara tė albumit “Pies descalzos”.
Pas kėtij suksesi mori kontakte me producentin Emilio Estefan Junior, qė vendosi tė financonte punėn e saj diskografike “Dónde estįn los ladrones”?. Pavarėsisht kostos sė lartė tė kėsaj pune (3 milionė dollarė amerikanė), albumi fitoi mbėshtetjen e publikut, qė e shndėrroi menjėherė nė njė disk platini, ndėrsa kritika e cilėsoi si albumin mė tė mirė tė kėngėtares.
Mes kėngėve mė tė suksesshme tė albumit u cilėsuan “Inevitable”, “Si te vas”, “Octavo dia e Ojos asi” (qė u pėrkthye nė anglisht nga Gloria Estefan pėr tė hyrė mė pas nė albumin “Laundry Service” me titullin “Eyes like yours”) ku shfaqen ndjeshėm gjurmėt instiktive tė muzikės sė Shakirės. Mė pas, ajo regjistroi nė Nju Jork “MTV Unplugged” (i pari pėr njė artiste latio-namerikane), sigurisht nė gjuhėn spanjolle.

Kujdesi pėr gjuhėn angleze

Nga ky moment e mė pas, Shakira e pėrqendroi vėmendjen drejt tregut anglofon: pėrmirėsoi anglishten (gjuhėn e marketingut) falė poemave tė Walt Whitman-it dhe nisi tė shkruajė dhe tė kėndojė nė gjuhėn anglo-saksone. Albumi i parė i kėtij drejtimi tė ri ėshtė “Laundry Service”. Ky album i karakterizuar nga kėngė rok-melodioz u publikua fillimisht nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe mė pas nė pjesėn tjetėr tė botės edhe pse brenda tij kishte disa tekste nė gjuhėn spanjolle. Edhe pse shumė njerėz mendonin se njohuritė e Shakirės pėr gjuhėn angleze ishin tė dobėta, “Laundry Service” rezultoi si njė prej albumeve mė tė shitura nė vitin 2002 dhe kėnga “Whenever, wherever” (varianti anglisht i “Suerte”) u pėlqye edhe nė Evropė. Pėr t’i dhėnė forcė publikimit tė kėtij albumi ajo vendosi tė realizojė nė videoklipet e kėngėve tė saj vallėzime intensive dhe sensuale, qė e marrin fillesėn nga origjina arabe (i njohur pėr tė gjithė p.sh., vallėzimi i barkut.

Nė vijim tė suksesit
Nė dhjetor tė vitit 2002 doli pėrmbledhja e parė e sukseseve tė Shakirės nė gjuhėn spanjolle, nėn titullin “Grandes éxitos”, ndėrkohė, qė nė 30 mars tė vitit 2004 mbėrriti nė tregjet ndėrkombėtare “Live & Off the Record”, njė DVD, e cila pėrmbante 10 kėngė tė Shakirės tė performuara gjatė koncertit ndėrkombėtar, “Tour della Mangusta” (2002-2003), i quajtur kėshtu pėr tė nderuar njė prej kafshėve, qė ėshtė nė gjendje tė vrasė kobrėn. Koncerti pėrfundonte me filmimin e njė lufte tė ashpėr mes tė dy kafshėve.

Albumet e fundit
Njė punė e jashtėzakonshme e ndarė nė dy pjesė. Kėshtu janė cilėsuar albumet e fundit tė kėngėtares, “Fijación Oral 1”, qė doli nė tregjet botėrore nė verėn e vitit tė shkuar dhe “Oral Fixation 2” i cili u publikua disa muaj mė vonė, nė nėntor. Bashkautorė tė Shakirės nė kėtė stėrmundim muzikor janė Luis Fernando Ochoa dhe Lester Méndez, ndėrsa Rita Quintero e ka ndihmuar Shakirėn nė dy duete me tonė tė ulėta.


Jeta private dhe lidhja me djalin e presidentit

Nė vitin 2000, kėngėtarja u fejua me Antonio de la Rśa, djalin e ish- presidentit tė Argjentinės. E megjithatė bashėkpunėtorėt e de la Rśa-sė e kanė paragjykuar pėrherė kėtė lidhje duke u nisur nga fakti, qė sipas tyre Shakira ėshtė njė personazh i frikshėm, narcizistik dhe arrogant, qė zor se mund tė pėrshtatej me krizėn ekonomike qė kishte prekur vendin amerikan-latin nė ato vite. Pėr t’iu pėrgjigjur kėsaj akuze Shakira organizoi njė koncert, fondet e tė cilit iu dhuruan njė shoqate bamirėsie pėr fėmijėt e varfėr. E megjithatė, zemėrimi me tė cilin ajo u pėrgjigj i bėri shumė njerėz tė besojnė se koncerti ishte vetėm njė falje dhe njė mėnyrė qė argjentinasit ta duan. Megjithatė publiku i prnaishėm nė koncert e priti ngrohtė kėngėtaren kolumbiane.
Aktualisht Shakira jeton nė Majami, atje ku janė vendosur edhe prindėrit e saj.

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
 
Shakira ylli i muzikes latine
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Muzika nėpėr Botė-
Kėrce tek: