Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Filmi “Atonement” udhėheq listėn e tė nominuarve me Bafta

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Filmi “Atonement” udhėheq listėn e tė nominuarve me Bafta   22/3/2008, 18:46

Pas suksesit nė shpėrblimet “Globi i Artė”, duke u shpallur filmi mė i mirė, filmi britanik ‘Atonement’ kryeson listėn e tė nominuarve pėr shpėrblimet BAFTA, me 14 nominime, pėrfshirė edhe nė kategorinė “Filmi mė i mirė”. Me aktorė Keira Knightley dhe James McAvoy, tė cilėt janė nominuar nė kategoritė “aktorja mė e mirė”, pėrkatėsisht “aktori mė i mirė”, Filmi “Atonement” ėshtė i dyti i regjisorit Joe Wright, i cili gjithashtu ėshtė nominuar nė kategorinė “Regjisori mė i mirė i vitit”.
Epika e Luftės sė Dytė Botėrore flet pėr dy tė dashuruar tė cilėt ndahen pėr shkak tė njė tradhtie familjare.
Filmat tė cilėt konsiderohen favoritė pėr tė fituar Oskar, “There Will Be Blood” dhe “No Country For Old Men” kanė nga 9 nominime secili ndėrsa “La Vie En Rose” ėshtė nominuar nė shtatė kategori tė shpėrblimeve Bafta.
Nė kategorinė “filmi mė i mirė i vitit” garojnė filmat: “Atonement”, “There Will Be Blood”, “No Country For Old Men”, "American Gangster", dhe "The Lives Of Others."
Njėjtė sikur pėr “Globin e Artė”, dy aktoret britanike, Keira Knightley dhe Julie Christie, garojnė nė kategorinė “aktorja mė e mirė”. Pėr kėtė shpėrblim tė nominuara janė edhe aktoret Cate Blanchett, Marion Cotillard dhe Ellen Page.
Gjithashtu dy britanikė janė nominuar pėr shpėrblimin Bafta si “Aktori mė i mirė”. Ėshtė fjala pėr James McAvoy dhe fituesin e sivjetmė tė ēmimit “Globi i Artė”, Daniel Day Lewis, tė cilėt garojnė krahas aktorėve, George Clooney, Viggo Mortensen dhe Ulrich Muehe.
Nuk kishte ndonjė befasi tė madhe me t’u bėrė tė ditur tė nominuarit pėr shpėrblimet e sivjetme “Bafta” pėrveē se filmi Sweeney Todd nuk u nominua nė ndonjė kategori tė rėndėsishme pavarėsisht suksesit tė tij nė “Globin e Artė” ku fitoi shpėrblimin “Mjuzikėlli mė i mirė” dhe aktori Johnny Depp u shpėrblye si “Aktori mė i mirė nė mjuzikėll”.
Gjithashtu ndėr tė nominuarit nuk ishte filmi i Sean Penn-it “Into the Wild” i cili ka marrė lėvdata tė mėdha si dhe kryeson listėn e tė nominuarve pėr shpėrblimet qė ndan Shoqata Amerikane e Aktorėve.
Nėn frikėn se greva e skenaristėve mund tė rrezikoj mbarėvajtjen e ceremonisė sė sivjetme Oskar, ndarja e shpėrblimeve Bafta, e cila do tė mbahet nė Londėr mė 10 shkurt, mund tė tėrheq njė numėr tė madhe yjesh tė Hollywood-it.
Greva e skenaristėve nė Hollivud ka shpirė nė anulimin e ceremonisė sė ndarjes sė shpėrblimeve “Globi i Artė” nė Amerikė e cila mė pas u zėvendėsua me njė konferencė shtypi ku u bėnė tė ditur fituesit

Mė poshtė janė nominimet nė kategoritė kryesore pėr edicionin e 80-tė vjetor tė Ēmimeve Oskar. Fituesit do tė zbulohet mė 24 shkurt.

Filmi mė i mirė:
"Atonement"
"Juno"
"Michael Clayton"
"No Country for Old Men"
"There Will Be Blood"

Aktori mė i mirė:
George Clooney, pėr rolin nė filmin "Michael Clayton"
Daniel Day-Lewis, pėr rolin nė filmin "There Will Be Blood"
Johnny Depp, pėr rolin nė filmin "Sweeney Todd the Demon Barber of Fleet Street"
Tommy Lee Jones, pėr rolin nė filmin "In the Valley of Elah"
Viggo Mortensen, pėr rolin nė filmin "Eastern Promises"

Aktorja mė e mirė:
Cate Blanchett, pėr rolin nė filmin "Elizabeth: The Golden Age"
Julie Christie, pėr rolin nė filmin "Away From Her"
Marion Cotillard, pėr rolin nė filmin "La Vie en Rose"
Laura Linney, pėr rolin nė filmin "The Savages"
Ellen Page, pėr rolin nė filmin "Juno"

Aktori mė i mirė nė rolin dytėsor:
Casey Affleck, pėr rolin nė filmin "The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford"
Javier Bardem, pėr rolin nė filmin "No Country for Old Men"
Hal Holbrook, pėr rolin nė filmin "Into the Wild"
Philip Seymour Hoffman, pėr rolin nė filmin "Charlie Wilson's War"
Tom Wilkinson, pėr rolin nė filmin "Michael Clayton"

Aktorjamė e mirė nė rolin dytėsor:
Cate Blanchett, pėr rolin nė filmin "I'm Not There"
Ruby Dee, pėr rolin nė filmin "American Gangster"
Saoirse Ronan, pėr rolin nė filmin "Atonement"
Amy Ryan, pėr rolin nė filmin "Gone Baby Gone"
Tilda Swinton, pėr rolin nė filmin "Michael Clayton"

Regjisori mė i mirė:
Julian Schnabel, me filmin "The Diving Bell and the Butterfly"
Jason Reitman, me filmin "Juno"
Tony Gilroy, me filmin "Michael Clayton"
Joel Coen dhe Ethan Coen, me filmin "No Country for Old Men"
Paul Thomas Anderson, me filmin "There Will Be Blood"

Filmi mė i mirė i huaj (jo amerikan):
"Beaufort”, Izrael
"The Counterfeiters”, Austri
"Katyn”, Poloni
"Mongol”, Kazakistan
"12”, Rusi

Filmi i animuar mė i mirė:
"Persepolis"
"Ratatouille"
"Surf's Up"

Efektet mė tė mira vizuale:
"The Golden Compass"
"Pirates of the Caribbean: At World's End"
"Transformers"Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
 
Filmi “Atonement” udhėheq listėn e tė nominuarve me Bafta
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Kinematografia dhe Teatri-
Kėrce tek: