Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Eliza Dushku, karriera e aktores me baba shqiptar

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Eliza Dushku, karriera e aktores me baba shqiptar   22/3/2008, 18:53

Eliza Dushku, nga nisja e karrierės e deri te filmi mė me bluzėn me shqiponjen shqiptare.
Kush ėshtė…

Eliza Patrica Dushku ka lindur nė 30 dhjetor 1980 nė Boston, ajo ėshtė rritur nė Masaēustet. Ajo ka lindur nga njė baba me origjinė shqiptare dhe nga njė nėnė daneze. Nė moshėn 12-vjeēare, ajo bėn hyrjen e saj nė kinema. Eliza Dushku ėshtė zbuluar pas pesė muajsh kėrkime nėpėr Shtetet e Bashkuara pėr tė luajtur rolin e Alice pėrbri Juliette Leėis nė filmin ?Atė natė?. Ka luajtur nė shumė filma me aktor tė mėdhenj si Robert De Niro, Ellen Barkin, Leonardo diCaprio, Xhim Belushi. Eliza ka studiuar pėr piano, bateri dhe balet. Por ajo do tė bjerė nė sy pikėrisht nė filmin ?True Lies? ku luan pėrkrah aktorit Arnold Shvazeneger, atėherė kur ishte vetėm 14 vjeē. Ndėrsa nė moshėn 18-vjeēare ajo ėshtė njė yll i ekranit tė madh dhe i propozohet roli i Faith nė seri ?Buffy kundėr vampirėve?. Fillimisht ajo do tė merrte pjesė nė pesė episode, por producentja vendosi qė seritė tė zgjasnin. Por ky film i dha asaj emrin ?bad girl?.


E liza e ka nisur karrierėn e saj nė njė teatėr tė vogėl pėr fėmijė dhe gjatė kėsaj kohe ajo shpėrblehet pėr performancėn e saj. Pikėrisht nė vitin 1993, ajo luan nė filmin ?This boy’s Life? sė bashku me Di Caprion, emri i tė cilit ende nuk ishte bėrė i njohur. Qė nga mosha 14 deri nė 16 vjeē, ka qenė e lidhur me prindrit. Edhe pse nė moshė tė vogėl dhe me ligje shumė strikte lidhur me orėt e punės pėr njė tė mitur, ajo kishte marrė pėlqimin e prindėrve. Ndėrsa kur kishte nisur xhirimin e filmit Buffy kundėr vampirėve, ende nuk kishte mbushur 18 vjeē, Eliza mori njė autorizim tė veēantė qė i lejonte qė tė xhironte gjatė natės. Qė nga ajo kohė shqiptaro-danezja, mori pjesė nė serinė ?Engjėll?. Filmi ?Kthesė e gabuar?, hedh hapa nė natyrėn tradicionale tė filmave horror klasik tė viteve ?70. Eliza Dushku, si protagoniste nė kėtė film vjen me njė paraqitje e cila reflekton origjinėn e saj shqiptare. Nė foton qėndrore tė filmit si dhe ne foto tė shkėputura nga pjesėt e filmuara, Eliza Dushku shfaqet me shqiponjėn shqiptare me dy kokė.

Preferenca

Nėna dhe babai i saj janė profesorė nė universitetin e Bostonit dhe ka edhe tre vėllezėr mė tė mėdhenj. Karriera e saj nisi kur ishte 10 vjeē. Vėllai i Elizės bėnte njė audicion pėr njė reklamė dhe ajo vendosi qė ta shoqėronte. Agjenti i tė vėllait, pranoi qė tė kujdesej edhe pėr Elizėn. Gjatė kohės qė ishte nė lice, ajo e lė pėr pak karrierėn e saj pėr t’u marrė me mėsimet. Falė pėrkushtimit dhe notave tė mira pranohet nė Universitetin e Bostonit dhe nė Universitetin Xhorxh Uashington. Eliza nuk kishte nevojė qė tė bėnte punė tė vogla pasi qė nė fėmijėri fitonte para me xhirimin e filmave. Eliza ashtu si gjithė familja e saj ėshtė shumė e ekuilibruar. Edhe pse e zėnė me punė, ajo gjen gjithnjė kohė pėr tė dhėnė autografe apo pėr tė marrė pjesė nė vepra bamirėsie. Ajo tashmė banon nė Los Anxhelos sė bashku me vėllanė e saj mė i madh, Nate, edhe ai aktor, drejt rrugės pėr t’u bėrė i famshėm. Nė shtėpi Eliza ka njė qen tė rracės berger gjerman qė quhet Korbit dhe pesė peshq tė vegjėl. Nė moshė tė vogėl ajo ka mėsuar edhe gjuhėn e shurdh-memecėve. Ngjyra e saj e preferuar ėshtė e zeza dhe pėlqen sportin e hokeit nė akull. Kohėn e lirė zakonisht preferon qė ta kalojė me familjen e saj. Pėlqen teatrin dhe kėrcimin. Grupi i saj i preferuar ėshtė Beastie Boys.

A e dini se

E liza ėshtė 1.65 cm e gjatė. Kur ka luajtur nė filmin True Lies, ndėr tė tjera edhe me aktoren Jamie Lee Curtis, larg shtėpisė, ajo ka fjetur nė shtėpinė e aktores sė famshme, nė njė krevat me tė gjitha kafshėt qė Curtis mbante nė shtėpi. Madje Eliza deklaroi se Jamie kishte qenė si njė nėnė pėr tė. Kur ishte mė e re, profesorėt dhe shokėt e saj, e ngacmonin kur merrte pjesė nė filma. Por kur ajo xhiroi njė film me Leonardo Di Caprion, ky i fundit e mėsoi se si ti trajtonte kėto lloj problemesh dhe tė mos ta vriste mendjen pėr ngacmimet e vogla tė liceut. Tatuazhi qė ajo kishte nė krah kur luante nė rolin e Faith, ka qenė fals dhe Eliza e mbante atė edhe kur dilte nė publik.

FILMAT

Jurassic Park

Terminator 2

Alienet

Kthesė e gabuar

Bring It On

City By the Sea

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
 
Eliza Dushku, karriera e aktores me baba shqiptar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Kinematografia dhe Teatri-
Kėrce tek: