Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Disa nga Komandat e Irc. "NickServ/ChanServ"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Albania.123.st
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 25
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Disa nga Komandat e Irc. "NickServ/ChanServ"   13/11/2007, 03:06

NickServ


1.Register (Regjistro)
2.Identify (Identifikohu)
3.Access (akseso)
4.Set (Cakto)
5.Drop (lere)
8.Ghost (Fantazma)
9.Info (Informacion)

SHENIM: Ne qofte se ju nuk futeni per 30 dite, regjistrimi i nickut tuaj do te shuhet nga Nickserv, dhe nicku do te behet i perdorshem per cilindo.
Ne qofte se nicku do te behet drop nga Nickserv ēdo kanal qe eshte i regjistruar me Chanserv nen kete nick do te behet dropp.

Register

Kjo eshte komanda qe ben te mundur regjistrimin e nickut tuaj:
1. /msg nickserv register password e-mail

Identify
2/msg nickserv identify password
Kjo komande perdoret per ti then NickServ qe ju jeni 'perdorusi' i ketij nicku dhe disa komanda do te nevojiten para sa te perdorni ate. Passwordi duhet te jete i njejte me te qe keni rregjistruar.

3.Access
Kjo ka keto livele:
ADD
DEL
LIST

Per te perdorur kete komande ju duhet te identifikoni nickun.
Kjo komande te ben te mundur qe te modifikosh ose te hapesh listen e nickut tend.

Set
Kjo komande ka keto 3 livele:

KILL
SECURE
PASSWORD


Per te perdorur kete komande ju duhet te identifikoni nickun.
Syntaksat per kete jane keto:
/msg nickserv set kill on/off
Kjo ben te mundur kur e ke protection on/off nickname. Kur ky opcion eshte on atehere perdorusit e tjere qe perdorin nickun tuaj do te kene 60 sec kohe per ta ndruar perndryshe do te nderrohet nicku automatikisht .

SHENIM: Komanda e zakonshme eshte OFF.

/msg nickserv set kill on/off
Kjo komande ben te munur aktivizimin e security te nickname qe p perdor. NQS e keni kill on atehere duehet te idenitifikoni nickun me passwordin per 60 sec se perndryshe do te beheni disconect .

SHENIM: Komanda e zakonshme eshte OFF.
/msg nickserv password old password new password
Kjo komande ben te mundur ndryshimin e passwordit te vjeter
SHENIM: Per te perdorur kete komande ju duhet te identifikoni nickun.

Drop
Per te perdorur kete komande ju duhet te identifikoni nickun.
Syntaksat per kete jane keto:
/msg nickserv drop
Per te ē'regjistruar nickun nga NickServ's dhe per ta bere ate te perdorushem per te gjithe.

Ghost
Per te perdorur kete komande ju duhet te identifikoni nickun..
Syntaksat per kete jane keto:
/msg nickserv ghost nickname
ME kete komade ju mund te futeni si fantazem kur emri qe perdorini eshte ende ne linje per nje arsye si psh: modemi ose pc u bllokua.
SHENIM: Per te perdorur komaden GHOST, ne fillim beni /whois qe te shikoni se a eshte ky nick ne Online.

Info
JU shkruani:
/msg nickserv info kanali
NickServ pergjigjet:
-NickServ- kanali is kanali
-NickServ- Is online from: [email]info@emri.net[/email]
-NickServ- Time registered: Nov 14 15:52:58 2003 GMT
-NickServ- Last quit message: leaving
-NickServ- E-mail address: [email]info@emri.net[/email]
-NickServ- Options: Kill protection, Security

Ju ketu mund te shikoni daten se kur eshte regjistruar nicku si dhe shume detaje te tjera adresenKomadat set si psh: secure, protect nqs jane off apo on etj. Mund te shikoni dhe detaje te tjera.

E RENDESISHME: Passwordet jane te ndjeshme dhe duhet te jene Te sakte 100% psh Dardania, dardania, DArdania jane te gjitha passworde te ndryshme..

Zgjedha e passwordit: Passwordi nuk duhet te jete i lehte dmth te mos kuptohet na te tjeret. PSH: perdorimi i emrit tend nuk eshte nje ide e mire. Regjsitrimi i passwordit njesoj si emri ne shume raste nuk lejohet nga Niclservi Passwordi keshillohet te jete me shume se 3 germa qe te mos behet e lehte gjetja e tij, ai mund te jete me 5 e me lart. Se fundi, karakteret me space nuk perdoren ne password.
Nqs ju haroni passwordin, ju duhet te flisni me njerin prej Administratorve.


Chanserv

Rregjistrimi i nje Kanali
/cs register #kanali passwordi dhe Titulli i kanalit
Titulli i kanlit duhe te reflektoj per c'fare eshte kanali dhe do te behet i dukshem ne infon e kanalit. Vini re: Krijusi i Kanalit duhet te perdori e-mail adres te vlefshme ne infon e Pseudonimit dhe passwordi mund te dergohet me e-mail nga csop nqs ti e kerkon.

Identifikimi
/cs identify #kanali passwordi
Kjo komand duhet te behet c'do here qe krijuesi i kanalit do te bej ndryshime ne kanal. ChanServ zakonisht do tju informoj se ju duhet te identifkoni ne fillim.

Informacion
/cs info #kanali
Kjo komand eshte e ngjashme me ate te /ns info nick, por perdoret per te marre informacione rreth kanalit. Komanda e informacionit tregon Krijuesin e kanalit, kur eshte rregjistruar, kur ishte operatori fundit, Topikun, modelock, opsionet dhe Nivelin e memove, Url-n e kanalit, etj.

Drop
/cs drop #kanalin
Kjo komand perdoret per te hedhur posht nje kanal te rregjistruar nga ju, por ju duhet te identifikoni te ChanServ me passwordin e kanalit, Pra me kete komand te gjithe userat qe kane access ne kanal do te fshihen dhe nuk do te jene me Status.


OP/VOICE user
(op): /cs op #kanali pseudonimin
(voice): /cs voice #kanali pseudonimin
Ju mund te op-ni nje user vetem nqs OpGuard eshte OFF. Nqs Opguard eshte ON useri do te behet deop nga Chanserv.

DEOP/DEVOICE user
(op): /cs deop #kanali pseudonimi
(voice): /cs devoice #kanali pseudonimi
Keto dy komanda do te bejne deop nje user ose devoice.

UNBAN
/cs unban #kanali
UNBAN komand eshte e ndaluar kohet e fundit dhe me ate komand Chanserv do te levizi vetem Bannet qe ndikojne mbi ty.

INVITE
/cs invite #kanali
Nqs ti je uop ose me access me te madh ne ate kanal qe eshte bere +i (vetem te ftuar) ti mund te perdoresh komanden e lart permendur, Chanserv te lejon ty te futesh ne kanal
Ti nuk mund te ftosh usera te tjere me ane te chanservit.

DEOP
/cs deop #kanali
Kjo komand do tju lejoj juve te beni nje masse deop ne kanal por ti duhet te jesh i vetmi user me access te madh ne ate kanal .

SET
Chanservi i jep Krijuesit te kanalit shume opsione per kontrollomin e kanalit por me perpara ai duhet te identifikoj kanalin me password per te vendosur komandat e meposhtme:
Mlock Ident Topiclock Keeptopic
Autovop Restrict Founder Memolevel
URL Desc Email Passwd


SET FOUNDER
/cs set #kanali FOUNDER
Kjo komand do ndryshoj krijuesin e kanalit. Krijuesi i vjeter duhet ti japi passwordin Krijuesit te ri perpara se te perdorni komanden.

SET PASSWD
./cs set #kanali password passwordi
Kjo komand do te bej te mundur nderrimin e passwordit. Por ju duhet te identifikoni kanalin ne radhe te pare. Minimumi passwordit eshte me 6 shkronja/numra/apo shenja qofshin.

SET DESC
/cs SET #kanali DESC pershkrimi
Kjo komand do te nderoj pershkrimin e kanalit kur userat te bejne /cs info #kanali.

SET URL
./cs SET #kanali URL url
Kjo komand do te nderoj url-n tuaj dmth websitin e kanali. Ju mund te ndryshoni URL-n duke perdorur /cs SET #kanali URL


SET TOPICLOCK
/cs set #kanali TOPICLOCK founder/sop/aop/off
Kjo komand lejon nderrimin e topicut sipas venjes se modeve nga Krijusi kanalit, Kjo komand gjithashtu ben pjese dhe KEEPTOPIC qe ruan topicun e fundit.

SET KEEPTOPIC
/cs set #kanali KEEPTOPIC on/off
Kjo komand urdheron Chanservin te ruaj topicun e fundit qe ka qene ne kanal, nqs ju provoni te nderoni topicun dhe kjo komand eshte ON, Chanserv do ta ndryshoj topicun menjehere ne ate te fundit.

SET EMAIL
/cs set #kanali EMAIL [email]chat@emri.net[/email]
Kjo komand ju lejon juve te bashkangjitni nje e-mail adress ne infon e kanalit, Sapo te vihet e-mail adressa nuk mund te hiqet asnjehere.


CHANNEL ACCESS LISTS
Chanserv i lejon Krijuesit te kanalit te kontrolloj dhe ta mbaj listen e userave qe kane access ne kanal. Keto jane 4 komanda qe mbajne listen.
ADD - Ju shton ne list
DEL - Ju heq nga lista
Clear - I heq te gjitha nga lista
List - Te tregon Listen
Vetem founderi ka te drejte te levizi add/del/clear Sop list. Sopet kane te drejte te add/del/clear aop/vop/uop/akick lists. Shembull: /cs sop #kanali add nick ose /cs aop #kanali del nick

SOP
Sop ose SuperOperator do te behen direkt +o ne kanal dhe do te njifen nga shenja @ perpara
Sop-et mund te shtojne dhe te heqin vops, aops and akicks. Ata gjithashtu kane te drejtat te kontrollojne kanalin me mire se Operatoret.

FOUNDER
Vetem Krijusit e kanalit mund te shtoj ose heqi nje SOP, c'do user mund te heqi veten nga nje lista e nje kanali.
/cs sop #kanali add/del nick
/cs sop #kanali Clear/list
Krijusi ka te drejten te nderoj c'do
gje ne kanal pasi ata te identifikohen te Chanservi me passwordin e kanalit. Krijuesi nuk mund te shtoj nickun e tij ne asnje vend, si pshm Sop.
Pra ne fillim Krijuesi duhet te identifikohet me passwordine kanalit.

AKICK
Chanserv mban akicket ose listen e akickeve, dhe kur nje user eshte ne akick list dhe ai futet ne kanal do te nxirret automatikisht jasht nga chanserv, me nje arsye te opcionale, Arsyeja mund te shtohet mbas akickut qe vijon nga, ident@hostmask, ose nick!*@* me pak fjale duke perdoru masken e bannit.
/cs akick #channel add *!*ident@hostmask (arsyeja)
/cs akick #channel del *!*ident@hostmask
/cs akick #channel clear
/cs akick #channel list


Shume nga komandat e Chanservit mund te provohen jasht kanalit

LIST Ignore Read DELET CLOSE etj..
LIST
Per te pare memot tuaja perdorni komanden /ms list.
Kjo do tju tregoje juve nje list te memove. Juve do te keni vetem 3 kuti memosh te cilat jane. Inbox, System & Recycle. Nuk ka asnje limit te memove qe ju mund te keni ne c'do folder.

Read
Per te lexuar nje memo shkruaj /ms read 1 (numri i memos nga lista). Ju gjithashtu mund te zgjidhni per te lexuar nje mori numrash #-# ose numra te zgjedhur #,#.

DELETE
Ju mund te doni te fshini memot tuaja pasi ti keni lexuar duke perdoru komanden /ms del 1 ose /ms del * (te gjitha). Kjo do levizi memot e zgjedhura per ne Recycle.

CLOSE
/ms close - Do te mbylli folderin tend activ te memove.

SEND/SENDTO
Ne kemi shume opsione per dergimin e nje memoje. Duke perdorur komandat qe vijojne ne mund te dergojme memo, nje pseudonimi, nje liste te gjithe kanalit, ose nje porcion te listes se accesseve.
/ms send #kanali/pseudonimi mesazhi-ketu
/ms sendto #kanali |vop|aop|sop mesazhi-ketu


Ne mund te duam te veme dhe nje topic ne memon tone. Kjo do te perfundoj duke perdorur
./ms send #channel/nick mesazhi
Memot jane te limituara deri ne 256 karaktere.

IGNORE
Kjo komand lejon juve te injoroni memo nga disa njerez. Nqs nje user eshte ne injorim nga ty
dhe ai perpiqet tu dergoj juve nje memo ata do te marrin nje mesazh ku thuhet "Qe ju nuk deshironi te merrni memo nga ai person/persona. Ja disa komanda te manaxhimit te memoservit dhe listes se injorimit
./ms ignore add pseudonimi
/ms ignore del pseudonimi
/ms ignore list


MODE

Nje tjeter komande per perdorimin e /mode

1-Vini Re: Germat e modeve jane te ndjeshme ndaj Caps,prandaj kujdes ne perdorimin e tyre !
2-Vini Re: Kandidatet per operator, duhet te shikojne mire keto mode, qe mos te perdoren ne kanal. Mode te palejuara ne kanalin #dardania Jane: [ +R ; +l ; +i ; +k ; +m ]
Perjashtim behet vetem me [ +m ] Kur ka floode mund te perdoret.

b - Ban Mask
Kjo mode vendos ban !
Bani mund te vendoset ne tre tipe maskash
1. Ne ident /mode # +b *!BS@*
2.Ne nick /mode # +b flooder!*@*
3.Ne ISP /mode # +b *!*@195.22.199.593

Pra ne vend te BS vendoset identi dhe ne vend te flooder vendoset nicku

c - Colour Inhibit
Nqs ne nje kanal vendoset kjo mode atehere ne kete kanal nuk mund te shkruhet dot me ngjyra
/mode # +c

i - Invitiation
Kjo komande sherben per te ndaluar hyrjen ne kanal te userave te thjeshte ! Ne kanal mund te hyne vetem userat me acc duke bere komanden /cs invite #dardania me ! Gjithashtu userat qe kane acc si Aop ose me lart mund ti bejne invite dikujt tjeter qe nuk ka acc me komanden /invite #dardania nick ! Zakonisht /mode #dardania +i vendoset ne raste join/part Flood ! Nqs kanali eshte +I ju do te merrni kete mesazh : #dardania unable to join channel (invite only)
/mode # +i

k - Key Required
Kur eshte vendosur kjo mode ne kanal userave I duhet te dine celesin e kanalit qe te futen ! Userat qe nuk dine Celesi do te marrin mesazhin : #dardania unable to join channel (need correct key)
/mode # +k celesi

l - Limited
Kjo mode perdoret per ti vene nje limit userash kanalit ! Zakonisht kur kanali eshte +l
Ju del mesazhi Channel is full (+l)
/mode # +l 350 Ktu e rrit limitin e caktuar per vizitor

m - Moderated
Kjo mode nuk lejon asnje user pervec +v,+o qe te flasin ne dhome
/mode # +m

n - External Message Inhibit
Kjo mode nuk lejon mesazhet nga jashte kanali ! Nqs jeni jashte dhe beni komanden /msg #dardania HI dhe kanali eshte +n
/mode # +n

R - Registered
Ky mode sherben per te ndaluar futjen ne kanal e userave qe nuk jane te rregjistruar ! Dhe userat qe nuk jane rregjistruar
/mode # +R

s - Secret Channel
Kur eshte e aktivizuar kjo mode userave qe jane ne kanal kur i behet /whois nick ne listen e kanaleve nuk del emri i kanalit ne fjale !
/mode # +s


+v Voice
Kur nje user ka +v ai mund te ndrryshoj nick kur kanali eshte +N dhe gjithashtu mund te flase kur kanli eshte +m ! Userat me voice kane + para emrit te tyre ne nick list !
/mode # +v Nick
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Disa nga Komandat e Irc. "NickServ/ChanServ"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Chati dhe Chatuesit :: Chati dhe Chatuesit-
Kėrce tek: