Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Turizem: Me 2009 neper autostrad drejt plazheve te Durrsit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Turizem: Me 2009 neper autostrad drejt plazheve te Durrsit   28/1/2009, 05:34

Gjurmova neper forume por nuk gjeta ndonje teme lidhur me turizmin andaj po e plasoj ketu. Ne rast se egziston diēka e till ateher mudn ta plasoni ne vendin e duhur e paraprakisht kerkoj ndjese. Konsideroj se ky eshte nje nga projektet me voluminoze kombetare qe i sfidon te gjitha padrejtesite historike dhe ja del qe shqiptaret ti lidh e ti bashkoj me shume jo vetem ne kuptimin gjeografik. Une mezi pres qe te perfundoj kjo sa me shpejte dhe te kem mundesine qofte edhe per nje vikend te shkoj e te pi nje kafe tirane, aq me teper kur Tirana me te vertet ēdo dite e me teper po merr pamjen e nje metropoli te vertet shqiptar dhe ku lirisht mund te thuash se te jep ndjenjen se je ne nje metropol evropian. Po shpresoj qe kjo autostrad te plotesoj te gjitha parametrat e standardeve nderkombetare dhe para se gjithash po shpresoj qe kjo ure lidhese te mos mbetet vetem me kaq.

Nė 2009, nėpėr autostradė drejt plazheve tė Durrėsit

Qytetarėt e Kosovės tė cilėt prej vitesh shkojnė pėr pushime nė bregdetin shqiptar, Durrės, Vlorė, Sarandė, Shėngjin etj., nė sezonin tjetėr turistik tė 2009, nuk do tė torturohen nė rrugėt gjarpėrore dhe plot me gropa pėr tė mbėrritur atje. “Rruga e Kosovės” siē quhet autostrada shqiptare nga Durrėsi deri nė Morinė tė Kukėsit, duke pėrfshirė dhe tunelin me tė gjatė nė Ballkan prej 5.5 kilometrave, prite tė kryhet brenda afateve tė pėrcaktuar mė parė, nė qershor tė vitit 2009.
Kjo ėshtė konfirmuar nga vet kryeministri shqiptar, Sali Berisha, gjatė njė inspektimi qė i ka bėrė tunelit tė Kalimashit, pjesa mė e shtrenjtė e kėsaj rruge, gjatė ditės sė shtunė.
“Gjysma e tunelit nė tė dy anėt dhe nė tė dyja tubat ka mbaruar. Edhe pjesa tjetėr do tė kryhet me kohė. Ju garantoj shqiptarėve nga tė dy anėt se nė verėn e vitit 2009 do tė udhėtojnė nė autostradėn e re”, ka deklaruar kryeministri Berisha.
Tuneli i Kalimashit, do tė kushtojė plot 400 milionė euro, ndėrsa e gjithė autostrada mbi 700 milionė euro, shumica e tė cilave janė siguruar nga buxheti i shtetit shqiptar.
Ky tunel, dhe njė pjesė e autostradės prej 60 kilometrave, ėshtė duke u ndėrtuar nga konzerciumi i dy kompanive tė njohura botėrore, asaj amerikane Bechtel dhe kompanisė turke Enka.
Pjesė tė tjera tė autostradės janė duke u ndėrtuar nga kompani tė tjera duke pėrfshirė edhe ato shqiptare.
Autostrada nga Durrėsi deri nė Morinė, nė kufi me Kosovėn, do tė jetė e gjatė 170 kilometra dhe parashikohet tė kalohet pėr dy orė.
Ndėrsa nė pjesėn e Kosovės, sipas premtimeve tė Qeverisė, autostrada do tė fillojė sė ndėrtuari nga muaji i gusht dhe segmenti i parė ku makineritė do tė shihen duke punuar do tė jetė Vėrmicė- Prizren. /Telegrafi/


_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
 
Turizem: Me 2009 neper autostrad drejt plazheve te Durrsit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Ekonomi & Biznes-
Kėrce tek: