Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Tuneli nenujor qė "do tė lidh" SHBA-tė me Rusinė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Tuneli nenujor qė "do tė lidh" SHBA-tė me Rusinė   28/1/2009, 05:44

Miliarderi rus dhe pronari i klubit tė futbollit, Chelsea, Roman Abramovich, ka porositur makinerinė shpuese mė tė madhe nė botė. Pas kėsaj porosie, kanė nisur fjalėt se ky miliarder planifikon tė gėrryejė tunelin mes Rusisė e SHBA-sė, shkruan "Daily Mail". Pasi u pasurua duke shpuar tunele nė ekonominė e shkatėrruar ruse, Abramovich ka ndarė 80 milionė funte, me qėllim blerjen e makinerisė shpuese mė tė madhe nė botė, me diametėr 19 metra. Firma e ndėrtimit e Abramovichit "Infrastruktura" nė Moskė, ka porositur blerjen e kėsaj makinerie. Edhe pse firma nuk e ka zbuluar qėllimin e pėrdorimit tė makinerisė, kanė filluar menjėherė hamendjet se makineria do tė pėrdoret pėr shpimin e tunelit qė do tė lidhė Rusinė me Amerikėn, nėn ngushticėn e Beringut, i gjatė 88 kilometra. Supozohet se Abramovich ka vizion tė njėjtė me Putinin pėr tunelin qė do tė lidhė gadishullin "Chukotka", ku ėshtė guvernator Abramovich dhe Alaskėn e Amerikės.
Ky ėshtė projekt i Putinit nė ėndėrr dhe tashmė ėshtė nė bisedimet e fshehta me Washingtonin, thotė njė burim i njohur me projektin. "Putin e sheh Rusinė si qendrėn e botės dhe dėshiron qė Evropa t'i transportojė tė mirat materiale dhe prodhimet e saj nėpėrmjet vendit tė tij pėr nė Amerikė. Firmės gjermane "Herrenknecht AG" do t'i duheshin dy vjet pėr tė ndėrtuar makinerinė shpuese, qė do tė shponte tunelin mė tė madh nėnujor nė botė, qė do tė lidhte brigjet e Rusisė me Amerikėn, pėr herė tė parė qė nga periudha e akullit.
Zyrtarėt thonė se pėr gėrmimin e tunelit do tė duheshin mė e shumta dhjetė vjet dhe shpenzimet e ndėrtimit do tė shpėrbleheshin, sikur ēdo vit tė kalonin nė tė 100 milionė tonė. Nėpėr tunel do tė transportohej gjithashtu sasi e madhe nafte nga Siberia, me tė cilėn do tė furnizoheshin SHBA-ja e Kanadaja. Por pėrfaqėsuesi pėr shtyp i Abramovichit, Jon Man, pėrgėnjeshtroi deklaratat se porosia pėr kėtė makineri kaq tė madhe shpuese, kishte lidhje me tunelin nė Chukotka.
Zyrtarėt amerikanė thonė se nuk kanė marrė propozim konkret pėr tunelin, qė do tė ndėrtohej nėn ngushticėn e Beringut dhe nuk deshėn tė komentonin, nėse kishte pasur rekomandime pėr projektin nga presidenti rus, Putin.
Momentalisht makineria mė e madhe shpuese nė botė e ka diametrin 15 m dhe e ka blerė Kina pėr shpimin e tunelit nėn lumin Jangce. Makineria qė pėrdorej pėr tė gėrmuar tunelin nėn La Manche, me tė cilin u lidhėn Franca me Britaninė, ka pasur diametėr 7,5 m.

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
 
Tuneli nenujor qė "do tė lidh" SHBA-tė me Rusinė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Ekonomi & Biznes-
Kėrce tek: