Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Shoqėria Shqiptare - Lėvizja pėr Bashkim

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Shoqėria Shqiptare - Lėvizja pėr Bashkim   28/1/2009, 18:20

Lėvizja pėr Bashkim


Lėvizja pėr Bashkim (LB)ėshtė organizatė politike qė ka pėr qėllim bashkimin e trojeve me shumicė shqiptare nė njė shtet tė vetėm - Shqipėrinė. LB–ja ėshtė bashkim vullnetar i individėve pa dallim feje, ideje, krahine dhe shtrese shoqėrore, tė cilėt i bashkon qėllimi dhe pikėpamjet politike. LB–ja ka shtrirje organizative nė Kosovė. Selia e LB-sė ėshtė nė Prishtinė.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Qėllimet e organizatės   28/1/2009, 18:23

Qėllimet e organizatės


Duke pasur parasysh:

 • se populli shqiptar kundėr vullnetit tė tij jeton i copėtuar nė disa shtete dhe si pasojė ēėshtja shqiptare mbetet e pazgjidhur, madje ajo ende nuk ėshtė shtruar drejt pėr zgjidhje;
 • se populli shqiptar i cili jeton nė Kosovė nuk e ushtron sovranitetin nė territorin e vet dhe nuk i njihet e drejta e kombeve pėr vetėvendosje. Si pasojė e kėsaj gjendjeje, e ardhmja ekonomike, politike e juridike e Kosovės ėshtė plotėsisht e pasigurt dhe si e tillė mbetet pjesė e pazgjidhur e ēėshtjes shqiptare;
 • se trojet shqiptare nėn Maqedoni, Serbi dhe Mal tė Zi janė nėn pushtim klasik dhe si rrjedhojė ēlirimi i tyre nuk mund tė bėhet pėrmes institucioneve tė ndėrtuara nga pushtuesit;
 • se vetėm si i bashkuar nė njė shtet tė vetėm, populli shqiptar mund t’i shfrytėzojė tė gjitha potencialet e veta nė funksion tė zhvillimit ekonomik, politik e kulturor;
 • se vetėm me zgjidhjen e drejtė dhe tė plotė tė ēėshtjes shqiptare, populli shqiptar bėhet faktor i paqes dhe partner i barabartė nė integrimet dhe zhvillimet evropiane dhe botėrore
 • si dhe, duke pasur parasysh tė drejtėn e ligjshme dhe tė patjetėrsueshme tė kombeve pėr tė jetuar tė lirė dhe tė bashkuar, nė pėrputhje me tė drejtėn e kombeve pėr vetėvendosje:
 • LB-ja pėrpiqet pėr bashkimin e popullit shqiptar nė njė shtet tė vetėm, sovran, tė lirė e demokratik.
 • Krahas qėllimit kryesor, – bashkimit kombėtar, - dhe detyrave rreth shtrirjes sė politikės sė saj, LB-ja do tė jetė aktive nė trajtimin e ēėshtjeve tė pėrditshme tė qytetarit, duke u pėrpjekur pėr zgjidhjen e tyre, por gjithmonė nė pėrputhje dhe nė funksion tė qėllimit kryesor.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Domosdoshmėria e ekzistencės   28/1/2009, 18:24

Domosdoshmėria e ekzistencės

Duke qenė se:

 • politika qė e dominon skenėn politike shqiptare nuk mund ta shtrojė drejt pėr zgjidhje ēėshtjen shqiptare, pėrveē tjerash, pėr shkak se ėshtė politikė parciale dhe institucionaliste;
 • faktorėt ndėrkombėtarė nė ēėshtjen e pazgjidhur shqiptare nė radhė tė parė shohin interesat e veta, prandaj nuk duhet pritur qė tė tjerėt ta zgjidhin drejt ēėshtjen tonė:
 • LB-ja konsideron se populli shqiptar pėr ta realizuar qėllimin e vet ka nevojė pėr njė politikė gjithėkombėtare tė aftė pėr ta shtruar pėr zgjidhje dhe pėr ta zgjidhur drejt ēėshtjen kombėtare. Kjo, nė radhė tė parė, ėshtė nevojė jetike e zhvillimit tė kombit shqiptar si i barabartė me tė tjerėt dhe, nė radhė tė dytė, pėr tė krijuar paqe tė qėndrueshme nė Ballkan e mė gjerė.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Mjetet dhe metodat   28/1/2009, 18:25

Mjetet dhe metodat

Nė pėrputhje me zhvillimin e saj politik e organizativ dhe nė pėrputhje me rrethanat, LB-ja shtron detyra tė nevojshme pėr jetėsimin e qėllimit themelor tė saj. Natyra e detyrave pėrcakton edhe natyrėn e mjeteve dhe metodave.

 • LB-ja, si organizatė legale, do t’i pėrdorė tė gjitha mjetet e luftės institucionale dhe jashtinstitucionale.
 • LB-ja ėshtė kundėr terrorizmit si metodė lufte pėr realizimin e qėllimeve politike.
 • LB-ja ėshtė kundėr nxitjes sė urrejtjes raciale, kombėtare dhe fetare.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Parime   28/1/2009, 18:25

Parime


 • LB-ja e konsideron popullin faktor kryesor pėr ēlirim dhe bashkim kombėtar. Ēdo pėrpjekje qė e nėnēmon faktorin e brendshėm duke e mbiēmuar faktorin e jashtėm, LB-ja e quan tė gabuar e tė dėmshme.
 • LB-ja nuk e injoron faktorin e jashtėm, por ajo konsideron se faktori i jashtėm mund tė jetė nė funksion tė faktorit tė brendshėm.
 • LB-ja e pėrkrah luftėn e drejtė tė popujve pėr liri dhe ėshtė kundėr ēdo shtypjeje tė popujve, ēdo kolonializmi dhe neokolonializmi.
 • LB-ja ėshtė kundėr racizmit dhe ēdo ideologjie qė nxit pėrēarje midis popujve si dhe ndarje mbi baza fetare.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Besime   28/1/2009, 18:26

Besime


 • Aspirata e popullit shqiptar pėr tė jetuar i lirė dhe i bashkuar ka mbetur e pavdekshme pėrkundėr pėrpjekjeve tė pareshtura tė pushtuesve pėr ta mbytur atė.
 • Njė popull i organizuar mirė rreth njė koncepti tė drejtė politik e i vendosur nė qėllimin e tij, i gjen rrethanat e favorshme ndėrkombėtare dhe detyrimisht i realizon aspiratat e tij.
 • Procesi i natyrshėm dhe i pandalshėm i zhvillimit tė kombit shqiptar, pėrkundėr politikave penguese tė faktorit politik ndėrkombėtar dhe atij tė brendshėm, i lehtėson pėrpjekjet pėr realizimin e suksesshėm tė bashkimit kombėtar.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Shoqėria Shqiptare - Lėvizja pėr Bashkim   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shoqėria Shqiptare - Lėvizja pėr Bashkim
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Shoqėria dhe Kultura-
Kėrce tek: