Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 KULTURA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: KULTURA   28/1/2009, 18:29

KULTURAKultura ėshtė tėrėsia e arritjeve tė njė populli dhe tė gjithė njerėzimit nė fushėn e prodhimit dhe nė zhvillimin shoqėror e mendor.

Kultura mund tė ndahet nė disa mėnyra, sipas kohės, vendit dhe sipas grupimeve tė njerėzimit. • Kultura botėrore
  - Me kėtė kuptohet tėrėsia e zhvillimit tė njerėzimit. • Kultura kombėtare

  • Ndarje sipas grupimit tė njerėzimit.

  - Me paraqitjen e Kombeve si njė shkallė mė e lartė e zhvillimit tė njerėzimit, pas ndarjes nė popuj. Pėr tė treguar shkallen e zhvillimi te popujve(popullit) ato prezantohen me kulturė kombėtare._________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Kultura shqiptare   28/1/2009, 18:35

Kultura shqiptare

Ndahet ne disa grupe rajonale. Ato jane: • Kultura e Shqipėrisė
 • Kultura e Kosovės
 • Kultura e Malėsisė
 • Kultura e Dibrės


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Kulturat ne pergjithsi   28/1/2009, 18:38

Kulturat ne pergjithsi • Kultura e lashtė (mesjetare)

  • Ndarje kohore e kulturėsPėr dallimin kohor tė shkallės sė zhvillimit botėror.

 • Kultura perėndimore

  • Ndarje gjeografike e kulturės botėrore.

   • Nė fundin e shekullit XXI ngatėrrohet me termin "Demokracia" nė kohėt e fundit edhe me "Civilizim"
Njė grup kulturash popullore e kombėtare nė hemisferėn perėndimore tė rruzullit tokėsor. Nė tė cilat sistemet qeveritare janė tė ngjashme dhe kundėrshtojnė sistemin komunistė tė qeverisjes, pastaj mėnyra e jetės dhe tė menduarit ndryshon nga pjesa tjetėr e njerėzimit. Fillimi i kėsaj kulture ende nuk ėshtė i qartė (pėr mua) porse zhvillohet mė tė madhe pas fillimit tė kulturės (socialiste) lindore. Disa thonė se rrėnjėt i ka nė Evropė e disa nė kohėn e "perėndimit tė egėr".

 • Kultura lindore

  • Ndarje gjeografike e kulturės botėrore.

   • Nė e shekullit XXI merret si socialiste.
Si rezultat i bashkėpunimit tė disa popujve dhe kombeve me sistem komunist tė qeverisjes sė shteteve tė tyre, pas luftės sė dytė botėrore fillon edhe zhvillimi i kėsaj kulture. Nė fund tė shekullit tė kaluar me ndryshimet qė kėta popuj ndėrmorėn fillon edhe shuarja e kėsaj kulture.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: KULTURA   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
KULTURA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Shoqėria dhe Kultura-
Kėrce tek: