Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Kultura e Britanisė sė Madhe

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Kultura e Britanisė sė Madhe   28/1/2009, 18:57

Kultura e Britanisė sė Madhe


Origjina e Britanisė sė Madhe si Union Politik tė pėrbėrė nga ish-shtete tė pavarura ka rezultuar nė ruajtjen e kulturave tė ndryshme nė secilin nga shtetet e saj.


  • Kulura e Anglisė,
  • Kultura e Skocisė,
  • Kultura e Uellsit,
  • Kultura e Irlandės Veriore._________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Kinematografia e Britanisė sė Madhe   28/1/2009, 19:01Britania e Madhe ka pasur shumė ndikim nė zhvillimin e kinematografisė, ka disa studio qe pretendojnė tė jenė Studijot mė e vjetra nė Botė. Duke lėnė anash prodhimet e suksesshme dhe tė rėndėsishme, industria karakterizohet me njė debat pėr identitetin e saj, dhe ndikimin e kinematografisė Amerikane dhe Europiane.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Letėrsia nė Britaninė e Madhe   28/1/2009, 19:03

Letėrsia nė Britaninė e Madhe


Poeti dhe dramaturgu i njohur Anglez William Shakespeare njihet si dramaturgu mė i madh i tė gjitha kohėrave.

Ndėr poetėt Anglez mė tė vjetėr janė Geoffrey of Monmouth , Geoffrey Chaucer, dhe Thomas Malory. Nė shekullin e 18tė, Samuel Richardson shpesh konsiderohet ta ketė zbuluar novelėn moderne. Risi tė tjera erdhėn nė shekullin e 19tė nga Jane Austen, Motrat Brontė, Charles Dickens, Thomas Hardy etj. Ndėr shkrimtarėt e shekullit tė 20tė janė H. G. Wells, D. H. Lawrence, Virginia Woolf, George Orwell dhe John Betjeman. Sė fundmi edhe shkrimtarja e serive Harry potter J.K.rowling ka fituar popullaritetin e J.R.R. Tolkien.

Kontributet e Skocisė pėrfshijnė shkrimtarin detektiv Arthur Conan Doyle, Sir Walter Scott, Robert Louis Stevenson dhe Robert Burns.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Muzika popullore - ROCK   28/1/2009, 19:05

Muzika popullore - ROCKNdėr kontrubuesit e zhvillimit tė Muzikės Rock nė Britani nė vitet 1960-1970 ishin The Beatles, shqip Beatelsat, Pink Floyd, Eric Clapton, The Rolling Stones, Led Zeppelin, The Who, Queen, dhe Black Sabbath. Heavy metal, hard rock etj. ishin ndėr variacionet qė pasuan. Nė vitet 1980, Bandat Britanike nga skena "New Romantic" si Duran Duran, Depeche Mode, Spandau Ballet, Soft Cell dhe Ultravox ishin kryesoret.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Britania e Madhe   28/1/2009, 19:09

Britania e Madhe


Mbretėria e Bashkuar e Britanisė sė Madhe dhe Irlandės Veriore (anglisht; United Kingdom), shpesh e njohur si Mbretėria e Bashkuar,ose Britania ėshtė njė vend ishullor i pavarur , i cili gjindet afėr bregdetit veri-perėndimor tė Europės kontinentale. Mbretėria e Bashkuar u krijua nga unioni politit i Anglisė, Irlandės Veriore, Skocisė dhe Uellsit dhe pėrfshin ishullin britanik , pjesėn veri-lindore tė ishullit tė Irlandės dhe shumė ishuj tė vegjėl. Irlanda Veriore ėshtė pjesa e vetme e Mbretėrisė sė Bashkuar qė ka kufi tokėsor (me Irlandėn). Veēmas kėtij kufiri tokėsor, Mbretėria e Bashkuar rrethohet nga Oqeani Atlantik, Deti i Veriut, Kanali Anglez dhe Deti Irlandez.

Mbretėria e Bashkuar ėshtė Demokraci Parlamentare me qeverinė nė Londėr, Kryeqyteti. Ėshtė monarki kushtetuese ku mbretėresha Elizabeta II ėshtė kreu i shtetit . Territoret rojale tė Ishullit tė Kanalit dhe Ishullit tė Njeriut , formalisht prona tė kurorės, nuk janė pjesė e Mbretėrisė sė Bashkuar por formojnė njė federatė me tė .Mbretėria e Bashkuar katrėmbėdhjetė territore tė jashtme, tė gjithė tė mbeturit e Perandorisė Britanike, te cilėt nė kulmin e saj formonin pothuajse ēerekune botės, e bėjnė atė perandorinė mė tė madhe nė Histori. Si njė rezultat direkt i perandorisė, Ndikimi Britanik mund tė vėrehet nė gjuhėn dhe kulturėn e vendeve si Kanadaja , Australia, Zelanda e Re, India, Afrika Jugore, dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, dhe vende tė tjera me mė pak ndikim nė botė. HM Mbretėresha Elizabeta II mbetet kryetare e Vendeve tė Komonwealthit. Mbretėria e Bashkuar ėshtė njė vend i zhvilluar, e cila renditet e pesta me GDP dhe vendi i gjashtė nė botė kah zhvillimi ekonomik.

Mbretėria e Bashkuar ishte fuqia mė e madhė botėrore gjatė shekujve XIX dhe XX, por humbja ekonomike e dy luftėrave botėrore dhe mohimi i perandorisė sė saj gjysmėn e dytė tė shek.XX zvogėloi rolin e saj kryesues nė qėshtjet botėrore. Sidoqoftė, Britania e Madhe ka ndikim tė fortė ekonomik, kulturor, ushtarak dhe politik si dhe ėshtė njė fuqi nukleare , vendi i dytė nė botė me shpenzime nė sektorin e mbrojtjes. Ėshtė anėtare e pėrhershme e Kėshillit tė Sigurimit, dhe ėshtė anėtare e G8ės , NATO, Bashkimit Europian dhe Vendeve tė Komonwealthit.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Historia e Mbretėrisė sė Bashkuar   28/1/2009, 19:11Anglia dhe Skocia ekzistonin si vende tė ndara sovrane dhe tė pavarura me monarkėt e tyre dhe struktura politike qysh nga shekulli i 9-tė . Principata, dikur e pavarur, e Uellsit ra nėn kontroll tė monarkėve Anglez nga Statuti i Rhuddlanit mė 1284, por u aneksua formalisht ose u "bashkua" me Anglinė nėn dy "Ligjet e Uellsit" tė vitit 1535 dhe 1542. Edhe pse Mbreti Skocez, James VI, u bė edhe mbreti i Anglisė mė 1603, duke krijuar kėshtu "union personal" mes dy mbretėrive, Anglia (me gjithė Uellsin) dhe Skocia mbetėn tė ndara deri kur Traktati i Unionit u pranua njė shekull mė vonė dhe u vė nė zbatim nga "Aktet e Unionit 1707". Aktet e Unionit, tė miratuara nga Parlametet e Anglisė dhe Skocisė respektivisht, krijuan njė union politik nė formėn e njė Mbretėrie tė Bashkuar tė Britanisė sė Madhe. Akti i Unionit 1800 bashkoi Mbretėrine e Britanisė sė Madhe me Mbretėrinė e Irlandės, e cila gradualisht ishte vėnė nėn sundimin Anglez mes viteve 1541 dhe 1691, duke formuar kėshtu Mbretėrinė e Britanisė sė Madhe dhe Irlandės mė 1801.

Gjatė shekullit tė ardhshėm Britania e Madhe luajti rol tė rėndėsishėm nė zhvillimin e ideave perėndimore tė Demokracisė Parlamentare si dhe duke bėrė kontribute tė rėndėsishme nė Literaturė , Art dhe Shkencė. Revolucioni Industrail i drejtuar nga Britania e Madhe transformoi vendin. Gjatė kėsaj periushe, ashtu si edhe Fuqitė e tjera botėrore , Britania e Madhe u angazhua nė eksplotime koloniale, pėrfshirė tregtimin e skllavėve, megjithėse miratimi i Aktit tė tregtimit tė skllavėve i vitit 1807 e bėri Britaninė e Madhe vendin e parė nė botė qė ndalonte tregtimin e skllavėve.


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Sistemi shtetrorė nė Mbretėrinė e Bashkuar   28/1/2009, 19:12

Sistemi shtetrorė nė Mbretėrinė e BashkuarMbretėria e bashkuar ėshtė Monarki Kushtetuese ku kreu i shtetit ėshtė Mbretėresha Elizabeta II; Monarku i Britanisė shėrben si kreu i shtetit i pesėmbėdhjetė vendeve tė tjera tė Komonwealthit, duke e vėnė Britaninė e Madhe nė njė bashkim personal me kėto vende. Kurora Britaneze ha sovranitet mbi Ishullin e Njeriut si dhe qarqeve ndihmėssherife tė Gjėrzit dhe Gjyrnejzit . Bashkėrisht, kėto vende njihen si "Vendet e Kurorės", vende pronė tė Monarkisė britaneze por jo edhe pjesė e Mbretėrisė sė Bashkuar. Ato nuk janė pjesė e Bashkimit Europian. Sidoqoftė, Parlamenti Britanez ka autoritet tė nxjerr lighe pėr kėto vende, kurse Qeveria Britaneze kujdeset pėr politikėn e jashtme dhe mbrojtjen e tyre.BM ka ketėrmbėdhjetė territore tė jashtme detare rreth botės, territoret e fundit tė mbetura nga Perandoria Britanike. Kėto territore nuk konsiderohen pjesė tė Britanisė, por nė shumicėn e rasteve, popullata vendase ka nėnshtetėsi britanike dhe tė drejtėn pėr vendbanim nė BM. Kjo ka qenė qėshtja qysh mė 2002.

BM ka njė sistem parlamentar tė qeverisjes qė bazohet nė tradita tė forta demokratike: Sistemi Westminister ėshtė kopjuar rreth botės — trashėgimi e Perandorisė britanike.

Kushtetuta e Britanisė drejton strukturėn juridike tė vendit e cila pėrbėhet thuajse plotėsisht nė burime tė shkruara, pėrfshirė statutet, klasin e ligit, dhe traktatet internacionale. Pėr shkak se nuk ka diferencė teknike mes statuteve tė zakonshme dhe ligjit tė konsideruar "ligj kushtetues", Parlamenti Britanik mund tė bėj "reforma kushtetuese" thjesht duke miratuar "Akte tė Parlamentit", dhe kėshtu ka fuqi politike qė tė ndryshoj pothuajse ēdo element tė shkruar ose tė pashkruar tė kushtetutės. Sidoqoftė, asnjė parlament nuk mund tė miratoj ligje qė parlamenti i ardhshėm nuk mund tė ndryshoj. Britania e Madhe ėshtė njė nga tre vendet nė botėn e sotme qė nuk ka kushtetutė tė shkruar (dy vendet e tjera janė Zelanda e Re dhe Izraeli.

Posti i kryeministrit , kreut tė ekzekutivit, i pėrket liderit aktual tė partisė politike qė mund tė fitojė besimin e shumicės nė parlament . Kryeministri the kabineti i tij emėrtohen formalisht nga monarku pėr tė formuar "Qeverinė e Madhėrisė sė saj". Sidoqoftė, Kryeministri zgjedh kabinetin, dhe me konventė, Mbretėresha respekton zgjedhjet e kryeministrit. Kabineti tradicionalish pėrzgjidhet nga anėtarėt e partisė sė kryeministrit. Fuqia ekzekutive ushtrhet nga Kryeministri dhe Kabineti, tė cilėt betohen nė Kėshillin konfidencial tė Madhėrisė sė saj, dhe bėhen ministra tė Kurorės. Gordon Brown MP, lider i Partisė Laburiste, ka qenė kryeministėr qysh mė 27 Qershor 2007.


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Gjeografia e Britanisė sė Madhe   28/1/2009, 19:14

Gjeografia e Britanisė sė Madhe

Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Britanisė ėshtė 244,820 km2 dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike 54 00 V, 2 00 L. 3,230 km2 tė kėsaj sipėrfaqeje janė ujore ndėrsa 241,590 km2 tokė me njė vijė bregdetare prej 12,429 kilometrave.

Klima ėshtė e ndikuar nga rrymimet e ajrit tė shkaktuara nė oqean dhe kryesisht mbizotėron njė mot i vranėt po thuaj se gjatė tėrė vitit.

Relievi i Britanisė pėrbėhet kryesisht nga njė teren i malorė i ulėt dhe nga rrafshi bregdetarė. Nė pjesėt lindore dhe juglindore tereni ėshtė mė shkėmborė. Pika mė e ultė e Britanisė gjendet nėn nivelin e detit 4 metra nė Fens dhe ajo mė e lara nė lartėsi mbidetare prej 1,343 metrave nė Ben Nevis nė pjesėn perėndimore tė vendit.


_________________
The man can do, or the man can't do...!Edituar pėr herė tė fundit nga Leonita nė 28/1/2009, 19:15, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Ekonomia e Mbretėrisė sė Bashkuar   28/1/2009, 19:15

Ekonomia e Mbretėrisė sė Bashkuar

Britania e Madhe njihet si fuqie madhe ekonomike botėrore. Nė zhvillimin e tillė ekonomik ka ndikuar pozita gjeografike nė Oqeanin Atlantik, lidhshmėria e mirė me botėn, shfaqja e parė e revolucionit industrial dhe baza relativisht e mirė nė pasuritė nėntokėsore. Kėto pėrparėsi janė manifestuar nė zhvillimin e detarisė, tė tregtisė dhe nė zgjerimin e influencės sė sajė nė vise tė ndryshme kolonial;er nė botė, duke sjellė Britaninė e Madhe nė pozitė ė favorshme ekonomike. Nė pėrpjekjet pėr koloni arrin qė tė konkurrojė Spanjės, Portugalisė, Holandės dhe Francės, qė kanė pasur po kėto aspirata, dhe tė sigurojė dominimin nė det, duke ushtruar kėshtu ndikim nė afro njė tė katėrtėn e botės. Nė saje tė botės koloniale, shfrytėzimit tė tyre qindvjeēar fillon faza mė e rėndėsishme e zhvillimit tė shtetit. Nė intensifikimin e ekonomik pa dyshim rėndėsi tė veēantė kanė pasur edhe zhvillimet e reja teknike qė prodhimtarisė i kanė dhėnė njė dinamikė mė tė madhe. Procesi i industrializimit ka pasur mbėshtetje nė pasuritė e drurit, qymyrit, mineralit tė hekurit dhe lėndėve tė para tė sjella prej kolonive . Ecuria ekonomike, dinamika e tregut tė brendshėm dhe atij tė jashtėm nė shekullin e XIX Anglinė e afirmuan si “punishte tė botės, duke ia mundėsuar tė jetė edhe faktor vendimtar nė ekonominė dhe politikėn botėrore. Nė gjysmėn e parė tė shekullit tė kaluar ėshtė nxjerrė prej xeheroreve tė saj mė tepėr qymyr, mineral hekuri, zing, plumb dhe bakėr, ėshtė prodhuar mė tepėr gizė, makina dhe tekstil se sa nė tė gjitha shtetet e botės. Nė kėtė fazė tė zhvillimit ekonomia e Britanisė sė Madhe i ofron aq shumė ekonomisė botėrore , sa qė nė njė mėnyrė ka pėrcaktuar profilin e saj ekonomik.Llojllojshmėria e degėve industriale, bota e gjerė koloniale, fuqia e parė detare dhe tė bankave tė botės janė disa nga karakteristikat themelore tė ekonomisė sė kėtij shteti nė shekullin XIX, qė mund tė quhet edhe shekulli anglez. Britania e madhe pėr njė kohė tė gjatė ka qenė shtet i parė industrial nė botė . Kapitali i grumbulluar ka mundėsuar tė investojė nė ekonominė e shumė shteteve e qė kėto i kanė sjellė fitime shumė mė tė mėdha ._________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Demografia e Mbretėrisė sė Bashkuar   28/1/2009, 19:16

Demografia e Mbretėrisė sė Bashkuar

Britania e Madhe me sipėrfaqe prej 244.00 km2 radhitet nė kategorinė e shteteve me madhėsi mesatare, por pėr nga numri i popullsisė ėshtė njė ndėr shtete e para nė kontinentin e Evropės. Numri i popullsisė gjatė shekujve ka ndryshuar. Kėshtu nė vitin 1800 Britania e Madhe ka pasur 10 milion banorė, 75 vite mė vonė, pėrkatėsisht 1875, ajo ėshtė shtuar nė 30 milion banorė. Nė statistikėn e vitit 1921 Britania e Madhe ka pasur 40 milion banorė. Ndėrsa sipas regjistrimit tė fundit tė popullsisė Britania e Madhe i ka 59.739.000 dhe me kėtė numėr ėshtė radhitur, pas Rusisė dhe Gjermanisė nė vendin e tretė nė Evropė. Pjesėn dėrmuese tė popullsisė e pėrbėjnė anglezėt me 80%, skocezėt me 10%, irlandezėt me 4% uellsasit me 2% dhe tė huaj 4%.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kultura e Britanisė sė Madhe   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kultura e Britanisė sė Madhe
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Shoqėria dhe Kultura-
Kėrce tek: