Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Kultura e Italisė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Kultura e Italisė   29/1/2009, 14:00

Kultura e Italisė


Italia nuk ka ekzistuar si shtet deri mė 1861 kur u bashkua. Pėr shkak tė kėtij bashkimi tė vonuar, dhe autonomisė historike tė regjoineve qė tani e pėrbėjnė Gadishullin italian, shumė tradita dhe kultura qė tani identifikohen si Italiane mund tė identifikohen nga regjionet nga kanė ardhur. Me gjithė izolimin social dhe politik tė kėtyre regjioneve, kontributet e Italisė nė trashėgiminė kulturore dhe historike tė Europės mbeten shumė tė mėdhaja. Italia ėshtė vendi me mė sė shumti trashėgimi kulturore nė UNESCO (41 deri mė tani).

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Arti Vizual   29/1/2009, 14:01

Arti Vizual

Piktura Italiane karakterizohet me ngjyra tė ngrohta dhe dritė, siē dėshmojnė punimet e Caravaggios dhe Titianit, dhe preokupim me figura fetare. Piktura Italiane ka dominuar nė Europė pėr qindra vjet. Artistė tė njohur gjatė kėsaj kohe pėrfshijnė Michelangelo, Leonardo da Vinci, Donatello, Botticelli, Fra Angelico, Tintoretto, Caravaggio, Bernini, Titian dhe Raphael. Pastaj Italia provoi nėnshtrim tė vazhdueshėm nga fuqi tė huaja qė shkaktoi zhvendosje tė vėmendjes tek qėshtjet politike, duke ēuar deri te humbja e autoritetit artistik tė saj nė Europė.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Letėrsia   29/1/2009, 14:02

Letėrsia

Me bazat e gjuhės Italiane mederne tė themeluara mga poeti Dante Alighieri, vepra mė e madhe e tė cilit, Divina Commedia, konsiderohet si njė ndėr veprat mė tė mėdha tė krijuara nė Europė gjatė kohės sė Mesjetės; shkrimtarėt dhe poetėt Giovanni Boccaccio, Giacomo Leopardi, Alessandro Manzoni, Torquato Tasso, Ludovico Ariosto, dhe Petrarch. Filozofė tė rėndėsishėm pėrfshihen Giordano Bruno, Marsilio Ficino, Niccolņ Machiavelli, dhe Giambattista Vico. Figura letrare moderne janė : poeti nacionalist Giosuč Carducci mė 1906, shkrimtari realist Grazia Deledda mė 1926, autor i teatrit modern Luigi Pirandello mė 1936, poetėt Salvatore Quasimodo mė 1959 dhe Eugenio Montale mė 1975, autori teatral Dario Fo mė 1997, etj...

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kultura e Italisė   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kultura e Italisė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Shoqėria dhe Kultura-
Kėrce tek: