Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 16 Kėshilla pėr tė dalluar njė Gėnjeshtar

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 32
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: 16 Kėshilla pėr tė dalluar njė Gėnjeshtar   1/2/2009, 01:42

Allahu xh.sh. thotė nė Kur'an: Thuaj: Mallkimi i Allahut qoftė mbi ate qė RRen. Muhammedi a.s. ka thanė: Nuk ėshtė Musliman ai qė rren.

Shkoni dhe shetitni kudo nė Botė, ta keni Sigurinė e plotė se Muslimani nuk rren.

Shpesh dikush ndjen Nevojėn tė gėnjyer pėr diēka. Jeta sjell Situata tė vėshtira me tė cilat duhet tė pėrballemi medoemos duke gėnjyer dikė apo veten.
Nė pjesėn mė tė madhe tė situatave tė pėrditshme gėnjeshtrat janė tė padėmshme, megjithatė tė pakėndshme. Duhet shumė Vullnet tė mos pushtohemi nga ky ves i keq, por mund tė ndihmojmė njėri-tjetrin duke e vėnė nė dijeni palėn tjetėr sa herė qė kuptojmė se nuk po thuhet e vėrteta. Nėse dikush po ju tregon diēka, ja disa kėshilla pėr ta kuptuar njė gėnjeshtar.

Teknikat e mėposhtme qė ju tregojnė nėse dikush po gėnjen shpesh pėrdoren nga policia dhe ekspertėt e sigurisė. Kjo njohuri ėshtė e nevojshme pėr menaxherėt, punonjėsit dhe pėr kėdo nė situata tė pėrditshme qė nuk do tė jetė viktimė e mashtrimeve/mashtruesve dhe dinakėrive tė tjera.
Paralajmėrim: Ndonjėherė mosdija ėshtė lumturi; pasi tė merrni kėtė njohuri mund tė lėndoheni kur tė kuptoni se dikush po ju gėnjen.

Gjuha e Trupit te gėnjeshtrat
1. Shprehja fizike do tė jetė e kufizuar dhe e ngurtė, me pak lėvizje krahėsh dhe duarsh. Kur dikush qė ju flet gėnjen, lėvizjet e krahėve, duarve dhe kėmbėve janė nė drejtim tė trupit tė tij/saj, pasi gėnjeshtarėt pėrpiqen tė zėnė sa mė pak hapėsirė.

2. Dikush qė po gėnjen do tė shmangė sa mė shumė kontaktin e syve. Njerėzit e njohin tė mirėn dhe tė keqen; edhe kur thonė fjalė tė pavėrteta, ndėrgjegjja i thotė tė kundėrtėn. Kontakti i syve tregon sinqeritet dhe ēiltėrsi nė ēdo rast.

3. Duart do tė prekin fytyrėn, fytin dhe gojėn. Prekja apo kruajtja e hundės, apo prapa veshit ėshtė e zakonshme nė kėto raste. Nuk ka asnjė gjasė tė prekė gjoksin/zemrėn me njė dorė tė hapur.
Gjestet emocionale dhe fjalitė e shkurtra.

4. Ekziston njė mospėrputhje mes gjesteve, shprehjeve dhe fjalėve. Pėr shembull: Dikush thotė “Mė pėlqen” kur merr njė dhuratė dhe pastaj buzėqesh pasi bėn pohimin, dhe nuk buzėqesh nė tė njėjtėn kohė kur thotė pohimin.

5. Gjestet/shprehjet nuk pėrputhem me pohimin verbal, si pėr shembull kur dikush shtrembėrohet kur thotė “Tė dua”.

6. Kur dikush shtiret me emocione tė rreme shprehjet janė tė kufizuara me lėvizjet e gojės (si i lumtur, i habitur, i trishtuar apo i frikėsuar) nė vend qė tė ndryshojė krejt ēehren e fytyrės. Pėr shembull: kur dikush buzėqesh natyrshėm e gjithė fytyra e tyre ėshtė e pėrfshirė: nofullat dhe faqet lėvizin, sytė dhe balli mblidhen etj.
7. Minutazhi dhe kohėzgjatja e gjesteve emocionale do tė jetė jashtė tempit. Shfaqja e emocioneve do tė vonojė, kur ato tė shprehen do tė qėndrojnė mė gjatė nga sa do tė qėndronin normalisht, dhe mė pas do tė ndalin papritmas.
Bashkėveprimet dhe reagimet

8. Njė person fajtor bėhet mbrojtės i vetvetes, duke justifikuar veten. Njė person i pafajshėm priret tė ofendohet. (Kujdes se gėnjeshtarėt e dinė kėtė taktikė dhe luajnė rolin sikur ofendohen).

9. Njė gėnjeshtar nuk ndihet rehat pėrballė akuzuesit/pyetėsit dhe mund ta kthejė kokėn apo tė lėvizė trupin prapa.

10. Njė gėnjeshtar ka mjaft gjasa tė vendosė objekte si libra, filxhanin e kafesė, mes atij dhe jush.
Konteksti verbal dhe kapaciteti

11. Njė gėnjeshtar do tė pėrdorė fjalėt tuaja pėr t’u pėrgjigjur apo pėr tė pyetur. Kur e pyesin: “A e hėngre biskotėn e fundit?”, gėnjeshtari do tė pėrgjigjet: “Jo, s’e hėngra unė biskotėn e fundit”.

12. Njė pohim i shkurtuar ka mė pak gjasa tė jetė i vėrtetė: “S’e bėra unė”, nė vend tė “Nuk e bėra unė”.

13. Gėnjeshtarėt ndonjėherė i shmangen gėnjeshtrės duke mos bėrė pohime tė drejtpėrdrejta. Ata thjesht nėnkuptojnė pėrgjigje nė vend qė ta mohojnė diēka nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė.

14. Personi fajtor mund tė flasė mė shumė se zakonisht, duke shtuar detaje tė panevojshme pėr t’ju bindur. Ata nuk ndihen rehat me heshtjen apo pushimeve nė bashkėbisedim.

15. Njė gėnjeshtar mund tė lėrė jashtė pėremrat dhe tė flasė me njė ton monoton. Kur bėhet pohim i vėrtetė, pėremri theksohet po kaq shumė sa pjesa tjetėr e fjalėve nė njė pohim.

16. Fjalėt mund tė ngatėrrohen apo tė fliten me ngadalė. Sintaksa dhe gramatika harrohen fare kur gėnjen. Me fjalė tė tjera, fjalėt do tė jenė tė ērregullta nė vend qė tė theksohen.

Shenja tė tjera tė gėnjeshtrės
- Nėse mendoni se dikush po ju gėnjen, provoni tė ndryshoni me shpejtėsi temėn e njė bashkėbisede. Gėnjeshtari do tė pranojė dhe do tė ndihet mė i ēliruar pastaj. Fajtori kėrkon tė ndryshojė temė; i pafajshmi mund tė hutohet nga ndryshimi i papritur nė temė dhe do tė kėrkojė tė rikthehet tek tema e mėparshme.

- Fajtori do tė pėrdorė humorin apo sarkazmin pėr tė shmangur njė temė.

Shėnimet e fundit:
Duhet tė kini parasysh se edhe nėse dikush ka kėto shenja, kjo nuk e bėn atė gėnjeshtar/e. Sjelljet e sipėrme duhet tė krahasohen me sjelljen normale tė tij nė sa mė shumė raste tė jetė e mundur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
16 Kėshilla pėr tė dalluar njė Gėnjeshtar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Bota Shpirtėrore :: Mėsime nga Kurani-
Kėrce tek: