Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Tortė me krem

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 32
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Tortė me krem   1/2/2009, 02:39

Pėrbėrėsit

Pėr koren e tortės:

* kuti masė pėr kore
* 200 ml ujė tė nxehtė
* 100 g vaj apo margarinė
* 2 vezė

Pėr kremin:

* 600 ml qumėsht tė ftohtė
* 70 g sheqer
* 100 g ēokollatė

Pėrgatitja

Qiteni nė njė enė pėrzierjen pėr brumė, shtoni ujė, vaj dhe pėrziejeni ngadalė me mikser elektrik derisa brumi tė fillojė tė ndahet nga ena dhe lėreni qė tė ftohet, e mė pas qitni dy vezė.
Njė tė tretėn e sasisė qiteni nė kallėp tė mbėshtjellė me letėr pėr pjekje, me diametėr 20 cm dhe piqeni nė furrė tė nxehur nė temperaturė 200°C, pėr 20 minuta.
Nė tė njėjtėn mėnyrė piqeni edhe pjesėn e dytė dhe tė tretė tė brumit.
Nė njė enė tė thellė qiteni qumėshtin, shtoni sheqer, pluhur pėr krem dhe pėrziejeni me mikser elektrik, pėr 3 minuta, me shpejtėsinė mė tė madhe. Nė gjysmėn e kremit qiteni ēokollatėn e shkrirė.

Koren e pjekur lyejeni me kremin e ēokollatės, mbulojeni me koren e dytė, atė lyejeni me krem dhe, nė fund, mbulojeni me koren e tretė, tė prerė.Servimi

Njė tortė tė tillė mund ta servoni menjėherė, vetėm i qitni sheqer pluhur

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Tortė me krem   1/2/2009, 23:56

E shishme duket Smile
Flm per Permbatjen e Tortes MariGona .

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 32
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Re: Tortė me krem   2/2/2009, 00:01

AdmiraL™ shkruajti:
E shishme duket Smile
Flm per Permbatjen e Tortes MariGona .


Hehe.. sps.. na kish knaq pak Torte qitash Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Bukuroshja
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 309
Age : 36
Location : München
Registration date : 20/01/2009

MesazhTitulli: Re: Tortė me krem   2/2/2009, 18:55

MariGona u knaqa me ket torte,po pak si embel mu duk hahahaha Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Tortė me krem   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Tortė me krem
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Kuzhina & Gatimi-
Kėrce tek: