Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 KREMI i tortes: per ndryshe Budink

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Bukuroshja
Senior Member
Senior Member
Bukuroshja

Female
Numri i postimeve : 309
Age : 36
Location : München
Registration date : 20/01/2009

MesazhTitulli: KREMI i tortes: per ndryshe Budink   2/2/2009, 12:44

1 liter qumesht
4 Voe (2 te tera 2 vetem te kuqen e voes),
4 Lug me miell (lug Jemeku, mbushi mir),
8-9 Lug Sheqer (lug Jemeku, mbushi mir),
Korub Limoni te grijtuna imet ( 1 lug kafje),
1 Vanilla.

250 ml qumesht do ti dajsh veē a at tjetren si do te ngel do e vesh ta nxehish. Kta 250 ml qumesht do i perziejsh krejt bashke [ me 4 Voe (2 te tera 2 vetem te kuqen e voes),4 Lug me miell (lug Jemeku, mbushi mir),8-9 Lug Shyqer (lug Jemeku, mbushi mir),Karub Limoni te grijtuna imet ( 1 lug kafje),1 Vanilla ] do ti perziejsh deri sa mos ngel qulli me kokrra-kokrra. Pastaj at qumshtin e nxehet do ta futesh kadale-kadale mos pervlohen voet edhe masi i perzien bashke krejta do e kthejsh krejt ashtu si e kije e do e vendosish ne zarm prap edhe do ta perziejsh kadale deri sa te trashet. Masi te trashet nese do mundesh ta perziejsh me shllag.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Bukuroshja
Senior Member
Senior Member
Bukuroshja

Female
Numri i postimeve : 309
Age : 36
Location : München
Registration date : 20/01/2009

MesazhTitulli: Sheqerpare   2/2/2009, 12:56

Pėr 25 copė duhen:
Pėr brumin:
Miell 3 gota uji, gjalpė 1 gote,
vezė 1 kokėrr ose 2 tė verdha,
sodė njė majė luge kafeje, pak vanilje,
sheqer 1 gotė uji.
Pėr shėrbetin duhen:
2 gota sheqer, njė gotė e gjysmė ujė.

Rrihet gjalpi me sheqer, shtohen vezėt pjesė-pjesė duke i rrahur vazdimisht dhe nė fund hidhet mielli i perzier me sodė. Zihet brumi i cili pritet ne forma dhe shtrohen nė tavė tė lyer me yndyrė. Lihet tė piqet pėr 20-25 minuta, hiqet nga furra dhe kur tė vlohet i hidhet shėrbet i aromatizuar me vanilje. Duhet pasur kujdes qė shėrbeti tė mos i hidhet i nxehtė pasi sheqerparet qullosen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Bukuroshja
Senior Member
Senior Member
Bukuroshja

Female
Numri i postimeve : 309
Age : 36
Location : München
Registration date : 20/01/2009

MesazhTitulli: Trota ne furre ( trotta al cartoccio)   2/2/2009, 13:03

Perberja:

- trot (pesha 120g – 250g)
- feta te holla limoni
- feta domate
- mardanos
- udhra
- vaj ulliri
- leter alumini
- patate
- krip dhe piper

Pergatitja: prismi feta te holla domate, limoni dhe udhra. Mbasi keni lare peshkun, ne mbrendesine e barkut mbusheni me 2 – 3 feta domatesi, n° 1 fete limoni disa feta udhrash sipas deshires suaj, dhe disa flete mardanosi. Hidhni pak vaj ulliri dhe mbeshtilleni peshkun me leter alumini duke e byllur mire ne mynyre qe mos ti hyje oksigjen.
Vendonsi ate ne pllake ose tepsi dhe futeni ne furre per 25-30 minuta me 175 C°.
Kohen qe te behet peshku, lani patatet duke eliminuar balten ose pislleqe te tjera. Ziheni ato deri sa te rizultojne te zime mire. Eliminoni lekuren dhe i ndani ne 4 pjese patatet nese jane te medhaja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: KREMI i tortes: per ndryshe Budink   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
KREMI i tortes: per ndryshe Budink
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Kuzhina & Gatimi-
Kėrce tek: