Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Kompjuteri molekular nga enzimet bėn matje nė trupin e njeri

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Kompjuteri molekular nga enzimet bėn matje nė trupin e njeri   18/11/2007, 13:42

Kompjuteri molekular nga enzimet bėn matje nė trupin e njeriut

Kompjuteri molekular i ndėrtuar nga enzimet ėshtė ndėrtuar nga hulumtuesit nė Izrael. Itamar Willner, i cili ndėrtoi kėtė kompjuter me kolegėt nga Hebrew Unvierstiy of Jerusalem nė Izrael, beson se kėto pajisje mund tė vendosen nė organizėm tė njeriut pėr tė kultivuar barėra tė dizajnuar specifikisht pėr metabolizmin e pacientit.

Kompjuteri ėshtė ndėrtuar duke pėrdorur dy enzime, glukozė dehidrogenazėn (GDH) dhe "horseradish peroxidase" (HRP), tė cilat nxisin reaksionet kimike. Kėto dy komponente kimike, hidrogjen peroksidi dhe glukoza, janė pėrdorur pėr paraqitjen e vlerave hyrėse A dhe B. Pranija e tė dy substancave (vet, jo sė bashku) ėshtė e barabart me vlerėn binare 1, ndėrsa mangėsia e tyre ėshtė vlera binare 0. Rrezultati kimik konstatohet nė mėnyrė optike.

Ky kompjuter enzimesh ėshtė pėrdorur pėr ekzekutimin e dy llogaritjeve bazike logjike, AND (ku A dhe B tė dyjat duhen tė jenė 1) dhe XOR (ku A dhe B duhen tė kenė vlera tė ndryshme).

Sot, enzimet pėrdoren pėr llogaritje duke pėrdorur ADN speciale. Kėta "kompjutera" janė shumė tė shpejtė por Willner deklaron se kompjuteri i tij nuk ėshtė i paraparė pėr shpejtėsi. Ai e parashikon pėrdorimin e kėtij kompjuteri nė pajisje matėse biologjike, ku p.sh. matet reaksioni i pacientit ndaj ndonjė bari.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
 
Kompjuteri molekular nga enzimet bėn matje nė trupin e njeri
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Informatika & Kompjuter & Internet-
Kėrce tek: