Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Sun dhe Intel e ringjallin partneritetin - Xeon kthehet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Sun dhe Intel e ringjallin partneritetin - Xeon kthehet   18/11/2007, 13:44

Sun dhe Intel e ringjallin partneritetin - Xeon kthehet

Nė konferencė pėr shtyp kėtė javė, Sun Microsystems ka deklaruar se ėshtė duke e ringjallur dhe zgjeruar partneritetin me Intel. Ky lajmėrim ka tė bėjė fillimisht me deshiren e Sun qė ti lėshon nė treg disa prodhime tė reja tė ndėrtuara me ēipat Xeon tė Intel. Sun do tė vazhdon tė ofron sisteme x86 tė bazuar nė procesorėt e AMD, por si duket fokusi i kompanisė ėshtė nė prodhimet e Intel.

Nga ana e vet, Intel deklaroi se do ti dedikon resurse inxhinierike, dizajnuese dhe tė marketingut pėr
Solaris, gjė qė e bėn OS-in e Sun tė pėrkrahur nga Intel deri nė njė nivel. Intel do tė fillon shitjen e Solaris pėr x86.

Kjo marrėveshje tregon se Intel ėshtė duke e fituar tregun e serverave kundėr AMD. Fillimisht ēipat Xeon nuk ishin tė pėrshtatshėm pėr Sun mbasi qė kėrkonin shumė energji dhe lironin shumė nxehtėsi. Tani, me ndryshimin e tregut, Sun gjithashtu ėshtė duke lėvizur drejt Intel.

Por ēka do tė thotė e tėrė kjo pėr Intel? Me ndryshimin e pejsazhit tė teknologjisė procesorike, kompanitė e mėdha softuerike janė duke ardhur nė konkludim se prania e njohurisė inxhinierike pėr harduer (dhe softuerike nėse kompania prodhon harduer) ėshtė e domosdoshme pėr ta arritur nivelin e duhur tė integrimit nė nivel tė dizajnit mes softuerit dhe harduerit. Intel ėshtė duke e bėrė kėtė pėrmes partneriteteve me Apple si dhe Sun.

Duke i ofruar inxhinierėt e vet pėr tė punuar nė Solaris,
Java dhe prodhime tjera tė Sun, Intel do tė ketė mundėsinė ta hyn mė thellė nė shtresen softuerike tė njė tregut shumė tė rėndėsishem dhe zgjerues, serveret x86 pėr nevoja tė rėnda. Kjo do tė thotė se Intel e ka syrin shumė afėr zhvillimeve nė kėtė treg, si dhe i ka mundėsuar tė investon nė katėr zona kyēe tė tregut pėr x86: Windows, Linux, Mac OS X dhe Solaris.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
 
Sun dhe Intel e ringjallin partneritetin - Xeon kthehet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Informatika & Kompjuter & Internet-
Kėrce tek: