Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Njėsia memorike mė e dendur nė botė arrit 100 gb cm katror

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Njėsia memorike mė e dendur nė botė arrit 100 gb cm katror   18/11/2007, 13:46

Njėsia memorike mė e dendur nė botė arrit 100 gb cm katror


Qarku mė i dendur kompjuterik i ndėrtuar deri sot ėshtė zbuluar nga shkencėtarėt e California Institute of Technology (Caltech) dhe University of California, Los Angeles (UCLA). Qarku me kapacitet 160 kb e ka arritur rekordin prej 100 gigabita pėr centimeter katror.

Kjo njėsi memorike ka madhėsi sa njė qelize e bardhė e gjakut.

Qeliza memorike ka aftėsi ta ruan mė shumė se 2,000 fjalė, apo tėrė deklaraten e pavarėsisė sė SHBA-sė.

Pėrdorimi praktik i kėsaj teknologjie ende ėshtė i largėt. James Heath, kreu i hulumtimit, thotė se "kjo ėshtė pajisje tė cilen
Intel do ta kishte zhvilluar pėr vitin 2020". Ai shton se "pėr moment, kjo e shtynė cakun tonė qė tė mėsojmė mė shumė mbi elektroniken nė nivel molekular".

Pritet se teknologjia e sotme e bazuar nė silikon do ta arritė kufirin pėr miniaturizim nė vitin 2013, me ē'rast do tė nevojiten metoda tė reja pėr ndėrtimin e elektronikes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
 
Njėsia memorike mė e dendur nė botė arrit 100 gb cm katror
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Informatika & Kompjuter & Internet-
Kėrce tek: