Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Intel dhe IBM arrijn zhvillim mė tė madh nė prodhim e ēipave

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Intel dhe IBM arrijn zhvillim mė tė madh nė prodhim e ēipave   18/11/2007, 13:48

Intel dhe IBM arrijn zhvillim mė tė madh nė prodhim e ēipave


Ndamas, Intel dhe IBM, kanė publikuar arritjet mė tė fundit dhe mė tė mėdha qė 40 vite nė zhvillimin e ēipave. Duke pėrdorur materiale tė reja, si dhe procese tė reja pėr fabrikim, dy kompanitė kanė deklaruar se do ta rrisin shpejtėsinė dhe efikasitetin e ēipave pėr dekadėn qė vjen.

Ky lajm ėshtė provė qė pas shtatė viteve tė hulumtimit, transistorėt mund tė ndėrtohen nga, tė ashtu quajtuarit, "high-k gates". Sipas Intel, ky zhvilim do ta mundėson zgjatjen e ligjit tė Moore, deri nė dekaden e ardhme.

Ligji i Moore, nga Gordon Moore bashkėthemeluesi i Intel, thotė se numri i transistorėve nė ēip do tė dyfishohet ēdo dy vite. Ky parashikim ėshtė vėrtetuar me saktėsi tė madhe duke u bėrė udhėzues pėr kompanitė tė cilat prodhojnė procesora.

Polisikikoni (Ang: polysilicon), pėrzierje e kristaleve tė vogla tė silikonit e pėrdorur nga Intel qė nga viti 1969, e luan rolin e deres logjike (Ang:
gate) nė transistor. Intel dhe IBM tani janė duke nxitur pėrdorimin e dyerve tė reja logjike tė ndėrtuara nga kombinimi i metalit dhe materialit izolator tė quajtur "high-k" (termin inxhinierik qė pėrcakton aftėsinė e materialit pėr ta mbajtur ngarkesen elektrike). Duke e zėvendėsuar njė element me metal, efikasiteti i transistorit rritet mbasi qė metali e ruan ngarkesen elektrike mė mirė.

Yoshio Nishi, profesor i inxhinierisė elektrike nė Stanford University, thotė se shumė kompani, laboratore dhe universitete janė duke hulumtuar materialet "high-k", por me vėshtirėsi tė shumta. Sipas tij "edhe ndaj pėrpjekjeve tė shumta nė mbarė boten, ekzistojnė shumė sfida pėr tu zgjidhur deri sa komercializimi fillon". Ai mendon se lajmi i Intel dhe IBM ėshtė shenjė pėr industrinė se drejtimi ėshtė i saktė.

Sipas Intel, familja e re e ēipave e njohur me emrin Penryn, do tė kenė 410 milion transistora. Kėta ēipa pėrdorin materialet e reja si dhe prodhohen me procesin 45
nm.

Megjithatė, Intel dhe IBM i kanė dy mėnyra tėrėsisht tė ndryshme pėr pėrdorimin e dyerve logjike "high-k". IBM ėshtė duke e zbatuar materialin e ri brenda silikonit, ndėrsa Intel, mbi silikon.

Sipas Intel, inxhinierėt e tyre nė e kanė testuar njė ēip tė ri nė sistem duke i nisur disa sisteme operative, ndėr ta edhe
Windows Vista.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
 
Intel dhe IBM arrijn zhvillim mė tė madh nė prodhim e ēipave
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Informatika & Kompjuter & Internet-
Kėrce tek: