Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Bruto / Neto prodhimi vendor

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Bruto / Neto prodhimi vendor   5/2/2009, 23:38

Bruto prodhimi vendorBruto prodhimi vendor (edhe Bruto produkti vendor / shkurt: BPV) ėshtė njė indikator ekonomik qė paraqet vlerėn nominale tė tė gjitha tė mirave materiale dhe shėrbimeve tė prodhuara brenda njė periudhe (zakonisht njė viti) nė njė ekonomie tė njė shteti.

Vlera e Bruto Prodhimit Vendor kalkulohet sipas formulės:

BPV = C I G NX

ku elementet e caktuara paraqesin:

C = Konsumi
I = Investimet
G = Spenzimet qeveritare
NX= Eksporti Neto (E- I)
E = Eksporti
I = Importi
Pra, duke mbledhur shumėn e konsumit tė pėrgjishėm, investimet e bėra, shpenzimet qeveritare dhe diferencėn mes eksportit dhe importit gjejmė vlerėn nominale tė BPV. Bruto prodhimi vendor nuk merr parasysh zhvlerėsimet (amortizimet) e krijuara gjatė periudhės referencė. Po tė pėrfshijmė elementin e zhvlerėsimit (amortizimit) nė BPV atėherė arrijmė vlerėn qė ka Neto prodhimi vendor (NPV).

BPV pėrdoret gjėrė si njė indikator i madhėsisė sė njė ekonomie. Rritja e tij, e paraqitur si pėrqindje pėrdoret si tregues i rritjes sė ekonomisė.

BPV i pjestuar me numrin e banorėve tė ekonomisė sė cilės i referohet paraqet njė indikator tjetėr - Bruto prodhimin vendor pėr kokė banori (BPV pėr kokė banori). Edhepse nė asnjė ekonomi nė botė nuk ekziston shpėrndarje e barabartė e pasurisė mes tė gjithė banorėve tė saj, ky tregues ekonomik jep indikacione relativet mbi gjendjen ekonomike tė banorėve tė njė ekonomie.

Ekonomine kombetare e perbejne te gjitha te mirat materiale si dhe personat juridik e fizik qe kryejne veprimtari eoknomike dhe sherbime te ndryshme brenda kufijve te shtetit te caktuar, e te cilet gjenden ne juridiksionion e tij.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Neto prodhimi vendor   5/2/2009, 23:40

Neto prodhimi vendor


Neto prodhimi vendor (edhe Neto produkti vendor / shkurt: NPV) ėshtė njė indikator ekonomik qė paraqet vlerėn nominale tė tė gjitha tė mirave materiale dhe shėrbimeve tė prodhuara brenda njė periudhe (zakonisht njė viti) nė njė ekonomie tė njė shteti duke pėrfshirė edhe vlerėn e zhvlerėsimit tė mjeteve (amortizimin).

Vlera e Neto Prodhimit Vendor kalkulohet sipas formulės:

NPV = C I G (E - I) - A

ku elementet e caktuara paraqesin:

C = Konsumi
I = Investimet
G = Spenzimet qeveritare
E = Eksporti
I = Importi
A = Amortizimi (zhvlerėsimi i mjeteve)
Pra, duke mbledhur shumėn e konsumit tė pėrgjishėm, investimet e bėra, shpenzimet qeveritare dhe diferencėn mes eksportit dhe importit dhe vlerėn e zhlerėsimit tė mjeteve gjejmė vlerėn nominale tė NPV. Neto prodhimi vendor merr parasysh zhvlerėsimet (amortizimet) e krijuara gjatė periudhės referencė. Po tė mos pėrfshijmė elementin e zhvlerėsimit (amortizimit) nė NPV atėherė arrijmė vlerėn qė ka Bruto prodhimi vendor (BPV).

NPV i pjestuar me numrin e banorėve tė ekonomisė sė cilės i referohet paraqet njė indikator tjetėr - Neto prodhimin vendor pėr kokė banori (NPV pėr kokė banori). Edhepse nė asnjė ekonomi nė botė nuk ekziston shpėrndarje e barabartė e pasurisė mes tė gjithė banorėve tė saj, ky tregues ekonomik jep indikacione relativet mbi gjendjen ekonomike tė banorėve tė njė ekonomie._________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Bruto / Neto prodhimi vendor
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Ekonomi & Biznes-
Kėrce tek: