Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Inflacioni

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Inflacioni   5/2/2009, 23:41

Inflacioni


Inflacioni ėshtė njė rritje ngulmuese e ēmimit tė tė mirave dhe shėrbimeve, shkaktuar nga disniveli i krijuar nga njė sasi e vogėl e tė mirave materiale nė treg dhe e njė sasie tė madhe tė parasė nė qarkullim. Inflacioni mund tė shkaktohet nga rritja e sasisė sė parasė nė qarkullim ose nga kėrkesa si pasojė e shpenzimeve tė qeverisė ose shtypjes sė parasė sė re. Gjithashtu ajo mund tė vijė edhe si pasojė e uljes sė ofertės sė tė mirave materiale.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Llojet e inflacionit   5/2/2009, 23:43

Llojet e inflacionit

Nė pėrgjithėsi nė teoritė ekonomike inflacioni klasifikohet nė tre kategori:

Inflacioni i moderuar

Inflacioni i moderuar(permbajtur)-kjo shkall e inflacionit eshte e ulet ku zakonisht norma e saj sillet prej 1-10%. Cmimet e produkteve jene relativisht stabile dhe njerezit nuk figsohen nga zhvleresimi i paras vendore.


Inflacioni galopantInflacioni galopant(katastrofal,superinflacioni)ėshtė inflacion qė zhvillohet shpejtė dhe nė mėnyrė progresive,i cili pothuajse nuk mund tė pengohet dhe pėrfundon me katastrrofėn e plotė tė parasė,intensiteti i zhvlersimit tė parave ėshtė disa qinrda pėrqind nė vit,kurse qmimet arrijnė shifra astronomike.Fuqia blerse e parasė bie nė pjesėn e dhjetėmijtė apo njėqindmijtė tė vlerės fillestare.


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Interesi   5/2/2009, 23:44

Interesi


Interesi (kursi i interesit/kamata) ėshtė kostoja qė huamarrėsi i paguan huadhėnėsit gjatė njė periudhe tė caktuar kohore, zakonisht e llogaritur nė bazė vjetore. Kjo shumė e paguar ka si qėllim tė kompensojė huadhėnėsin pėr sakrificėn qė po ndėrmerr nė humbjen e pėrdorimit tė menjėhershėm tė parasė sė tij, pėr uljen e vlerės sė parasė si pasojė e inflacionit gjatė kohėzgjatjes sė huadhėnies, dhe e fundit, pėr rrezikun qė paraqet procesi i huadhėnies (psh. mospagimi nga huamarrėsi i shumės sė dhėnė hua).

Ekzistojnė kurse tė ndryshme interesi qė varen nga faktorė si kush ėshtė huadhėnėsi (kreditori) e kush huamarrėsi (kredimarrėsi). Mėnyra e harxhimit tė kredisė luan po ashtu rol nė ēmimin e kredisė. Dy kurset mė tė njohura tė interesit janė ato tė Bankės Qendrore Evropiane dhe ajo e Bankės Qendrore Amerikane (origj. Federal Reserve Bank). Kėtė lloj interesi e paguajnė bankat komerciale kur marrin hua nga banka qendrore.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Kamata   5/2/2009, 23:46

Kamata

Kamata ėshtė pjesė e fitimit, e shprehur nė pėrqindje, tė cilėn merr dikush pėr hua ose pėr borxhin qė i ka dhėnė njė tjetri. Po ashtu Kamata ėshtė shtesa mbi pagesėn e njė detyrimi, kur ky nuk shlyhet nė afatin e caktuar, kamatvonesė.

Nė fund tė viteve tė 90-ta pėr personat privat qė jepnin hua me kamata pėrdorej fjala Fajde. Shuma qė merreshin hua me qėllim tė tregtimit ishin tė ndryshme dhe pėrqindja qė ju jepej Fajdexhinjve ishin nė proporcionet 10 000 marka gjermane hua , 500 marka pėr njė muaj. Kėtė pėrqindje e paguanin tregtarėt pasi qė inflacioni qė kishte kapluar pjesėt e Jugosllavisė sė mbetur ishte shumė i lartė dhe tregtimi me kėto vise sillte shuma tė majshme.

Nė fjalorin e gjuhės shqipe fjala fajde ėshtė nė kuptimin e kamatės nė vendet kapitaliste si pjesė e fitimit qė merr shteti ose banka pėr llogari tė njė kredie atė njė ndihme tė dhėnė dikujt.

Pas viteve 2000 me njė kuptim tė ngjashėm nė popull pėrhapet fjala Interesi. Si do qė tė jetė si duket Interesi bankar ėshtė si pasardhėsi i Kamatės e cila ishte pasardhėse e Fajdesė.


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Interesi   5/2/2009, 23:47

Interesi


Interesi (kursi i interesit/kamata) ėshtė kostoja qė huamarrėsi i paguan huadhėnėsit gjatė njė periudhe tė caktuar kohore, zakonisht e llogaritur nė bazė vjetore. Kjo shumė e paguar ka si qėllim tė kompensojė huadhėnėsin pėr sakrificėn qė po ndėrmerr nė humbjen e pėrdorimit tė menjėhershėm tė parasė sė tij, pėr uljen e vlerės sė parasė si pasojė e inflacionit gjatė kohėzgjatjes sė huadhėnies, dhe e fundit, pėr rrezikun qė paraqet procesi i huadhėnies (psh. mospagimi nga huamarrėsi i shumės sė dhėnė hua).

Ekzistojnė kurse tė ndryshme interesi qė varen nga faktorė si kush ėshtė huadhėnėsi (kreditori) e kush huamarrėsi (kredimarrėsi). Mėnyra e harxhimit tė kredisė luan po ashtu rol nė ēmimin e kredisė. Dy kurset mė tė njohura tė interesit janė ato tė Bankės Qendrore Evropiane dhe ajo e Bankės Qendrore Amerikane (origj. Federal Reserve Bank). Kėtė lloj interesi e paguajnė bankat komerciale kur marrin hua nga banka qendrore.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Skema piramidale   5/2/2009, 23:49

Skema piramidale


Skema piramidale ėshtė njė investim i jashtėligjshėm ku investuesve u premtohen pėrqindje shumė tė mėdha Interesi mbi shumėn e investuar (e dhėnė hua). Sidoqoftė, kėto pėrqindje interesi nuk pėrputhen me asnjė llogjikė ekonomike. Paratė e dhėna hua nga investues sė fundmi pėrdoren pėr tė paguar investuesit e mėparshėm. Personat qė organizojnė kėto skema janė ata qė pėrfitojnė mė shumė, ndėrkohė qė investuesit qė futen nė lojė mė vonė dalin mė tė humburit. Pra efekti ėshtė ai i piramidės, ku nga njė bazė e gjerė huadhėnėsish arrihet nė njė kulm ku paratė e investuara dhe pėrqindjet marramėndėse tė premtuara nuk mund ta paguhen mė, pasi nuk ekziston njė numėr i mjaftueshėm investuesish tė rinj pėr tė mbuluar shumėn. Ėshtė pikėrisht ky momenti kur skema shembet.


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Inflacioni   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Inflacioni
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Ekonomi & Biznes-
Kėrce tek: