Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Kėrkesa / Oferta

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Kėrkesa / Oferta   5/2/2009, 23:55

Kėrkesa


Kėrkesa nė ekonomi paraqet kėrkesen e pėrgjithshme pėr tė mira materiale dhe shėrbime brenda njė ekonomie. Teoria ekonomike supozon qė nė tregun e lirė kėrkesa dhe oferta do tė ekuilibrohen dhe do tė pėrcaktojnė nivelin e ēmimit.

Nė aspektin makroekonomik shqyrtohet kėrkesa agregate brenda njė ekonomie. Kjo paraqet vlerėn nominale tė shumės sė tė gjitha kėrkesave brenda asaj ekonomie.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Oferta   5/2/2009, 23:56

Oferta


Oferta nė ekonomi paraqet kapacitetin total tė prodhimeve/shėrbimeve qė prodhuesit/shėrbyesit nė pėrgjithėsi, brenda njė segmenti tė tregut apo brenda njė tregu tė tėrė, janė nė gjendje tė e ofrojnė. Teoria ekonomike supozon qė nė tregun e lirė kėrkesa dhe oferta do tė ekuilibrohen dhe do tė pėrcaktojnė nivelin e ēmimit.

Nė aspektin makroekonomik shqyrtohet oferta agregate brenda njė ekonomie. Kjo paraqet vlerėn nominale tė shumės sė tė gjitha ofertave brenda asaj ekonomie.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Ēmimi   5/2/2009, 23:57

Ēmimi


Ēmimi pėrfaqėson sasinė e parave qė njė blerės i paguan shitėsit pėr njėsinė e mallit,tė letrės me vlerė tė blerė prej tij ose pėr pėrdorimin e faktorėve tė prodhimit.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kėrkesa / Oferta   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kėrkesa / Oferta
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Ekonomi & Biznes-
Kėrce tek: