Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Papunėsia / Fuqia punėtore

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Papunėsia / Fuqia punėtore   6/2/2009, 00:00

Papunėsia


Papunėsia paraqet pėrqindjen e tė papunėsuarve nga tėrė kapaciteti i fuqisė punėtore nė njė teritor tė caktuar brenda njė vendi apo nė tėrv vendin. Pra, ky indikator ekonomik tregon nivelin e fuqisė punėtore tė pashfrytėzuar nė proceset ekonomike nė njė territor gjeografik.

Sipas klasifikimit tė Bashkimit Evropian tė papunėsuar janė ata pjestarė tė fuqisė punėtore tė cilėt nuk kanė pasur punė gjatė javės kur ėshtė bėrė studimi, aktivisht kanė kėrkuar punė gjatė asaj jave dhe janė tė gatshėm tė nisin njė punė gjatė dy javėve tė ardhshme.

Shkalla e papunėsisė ėshtė njė tregues i mirėqėnies ekonomike nė pėrgjithėsi. Njė shkallė e ulėt ėshtė tregues i njė ekonomie tė fortė ku ata qė kėrkojnė punė mund ta gjejnė atė shpejt, ndėrsa njė shkallė e lartė mund tė tregojė njė ekonomi mė tė dobėt. Nga ana tjetėr, punėdhėnėsit mund tė gjejnė mė lehtė punonjės kur shkalla e papunėsisė ėshtė e lartė.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Fuqia punėtore   6/2/2009, 00:01

Fuqia punėtore


Fuqia punėtore nėnkupton pjesėn e shoqėrisė e cila ėshtė e aftė pėr punė. Sipas klasifikimit tė Bashkimit Evropian ēdo person i cili nė kohėn e hulumtimit ėshtė mes 15 dhe 64 vjeēar (pėrjashtuar personat qė janė joaktiv si nxėnėsit, studentėt, invalidėt, etj.) bėjnė pjesė nė fuqinė punėtore.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Papunėsia / Fuqia punėtore
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Ekonomi & Biznes-
Kėrce tek: