Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Shėnohet 100 vjetori i lindjes sė Eqrem Ēabejt

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Shėnohet 100 vjetori i lindjes sė Eqrem Ēabejt   9/2/2009, 00:38

Shėnohet 100 vjetori i lindjes sė Eqrem Ēabejt


Udhėheqės i katedrės sė gjuhės dhe letėrsisė shqipe Hamit Xhaferi tha se pėr shqiptarėt Eqrem Qabej ėshtė njė institucion i vaēantė, njė shkollė nė vehte. Me rastin e 100 vjetorit tė lindjes sė shkrimtarit shqiptar Eqrem Ēabej, Fakulteti i Gjuhėve, Kulturės dhe Komunikimit pranė Universitetit tė Evropės Jug Lindore nė Tetovė organizoi Konferencėn e katėrt Ndėrkombėtare Eqrem Ēabej – figura qė shkėlqeu nė studimet albanologjike.
"Kisha fat tė jem njė kohė student i tij nė Prishtinė atė kohė, kah fillimet e viteve tė 70-ta qė ishte koha kur profesorėt edhe tė letėrsisė edhe tė gjuhės vijoshin nga Shqipėria nė Prishtinė dhe na jepshin lekcione. Kjo ėshtė njė kujtesė e mirė qė na shtyri tė angazhoheni ne pak si institucion si katedėr, ta shėnojmė kėtė vitė jubilar qė gjithsesi nuk duheshte tė anashkalohet", tha Dekani i Fakultetit tė Gjuhėve, Kulturave dhe Komunikimit, Vebi Bexheti.
Udhėheqės i katedrės sė gjuhės dhe letėrsisė shqipe Hamit Xhaferi tha se pėr shqiptarėt Eqrem Qabej pėr ėshtė njė institucion i vaēantė, njė shkollė nė vehte.
"Profili i Eqrem Ēabejt ėshtė njė figure poliedrike, qė ka studijuar fusha tė tėra nga gjuhėsia dhe letėrsia. ME kėtė ne ja kemi njė borxh tė madh Eqrem Ēabejt, pėr tja shpaguar nė njė gjithė atė mund gjithė atė punė jetėsore, I cili tėrė jetėn e tij ia ka kushtuar shkencės sė albanologjisė dhe kulturės sė pėrgjithshme tė popullit tone", theksoi Xhaferi.
Nėse me Kongresin e Manastirit lidhet e tėrė kultura e kombit shqiptar, qė u shkrua, u ruajt e u zhvillua me alfabetin e krijuar nga ai Kongres i elitės shqiptare, me emrin e Ēabejt lidhet zhvillimi i mėvonshėm i albanologjisė, pėrpunimi i gjuhės, historia e etnosit shqiptar.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Shėnohet 100 vjetori i lindjes sė Eqrem Ēabejt
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Shoqėria dhe Kultura-
Kėrce tek: