Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Vilnusi dhe Linci, kryeqendra evropiane tė kulturės nė 2009

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Vilnusi dhe Linci, kryeqendra evropiane tė kulturės nė 2009   9/2/2009, 01:01

Vilnusi dhe Linci, kryeqendra evropiane tė kulturės nė vitin 2009


Kryeqyteti i Lituanisė, Vilnus dhe qyteti austriak Linc prej kėtij fillimviti e mbajnė epitetin "Kryeqendra evropiane tė kulturės" nė vitin 2009.

Tė dy qytetet kanė hyrė nė Vitin e Ri me shou impresive tė cilat janė pjesė e programeve tė tyre, tė pasuruara me manifestime, promovime, koncerte dhe ekspozita gjatė gjithė vitit.
Pėr Vilnusin, qyteti mė i madh baltik, viti 2009 ėshtė i rėndėsishėm pėr atė qė e shėnon pėrvjetorin e Mijėvjeēarit, sepse emri Lituani pėr herė tė parė ėshtė pėrmendur nė Analet e Kedlinburgut nė vitin 1009. Nga viti 1994 ky qytet ėshtė nė listėn e Trashėgimisė kulturore botėrore tė UNESKO-s pėr shkak tė arkitekturės mesjetare nė pjesėn e vjetėr tė qytetit, objekte gotike, rilindase, baroku dhe klasike tė ruajtura edhe nė periudhėn komuniste.
Qyteti austriak Linc ka histori tė pasur, nė tė cilėn njė kohė tė shkurtėr ka qenė edhe qendra mė e rėndėsishme e Mbretėrisė romake, seli e autoriteteve dhe udhėkryq tregtar. Mbreti i Habsburgut, Fridrihi i Tretė, atje i ka kaluar ditėt e tij tė fundit, ndėrsa banorė tė qytetit kanė qenė edhe astronomi Johan Kepler, filozofi Ludvig Vitgenshtajn, si dhe Adolf Hitleri, i cili nga qyteti ka dashur tė bėjė kryeqytet tė Rajhit tė Tretė. Nė Luftėn e Dytė Botėrore Linci ėshtė shndėrruar nė qendėr industriale, ku ėshtė prodhuar ēelik dhe kemikale pėr nevoja ushtarake.
Bashkimi Evropian ēdo vit cakton nikoqir nderi tė projektit "Kryeqendra e evropiane e kulturės". Tradita ka filluar nė vitin 1985, kur kėtė titull e kishte Athina. Qėllimi ėshtė qė tė promovohet ndjenja pėr bashkim nė BE, por laureatit kjo i sjellė edhe para nga fondet evropiane me ē'rast vendet mund tė financojnė projekte dhe programe tė mėdha nga sfera e kulturės. Kriter pėr zgjedhje ėshtė gatitshmėria e qytetit qė t'i organizojė ndodhitė tė cilat zgjasin gjatė tėrė vitit kalendarik.
Pėr zgjedhje vendos komisioni i pavarur ndėrkombėtar nė Bruksel, ndėrsa vendimi miratohet katėr vite paraprakisht. Atė e shqyrton edhe Parlamenti Evropian, ndėrsa e voton Kėshilli i BE-sė. Prej vitit 2007 zgjidhen qytet prej dy vendeve evropiane. Atė vit ishin Sibiu dhe Luksemburgu, ndėrsa vitin e kaluar kryeqytete evropiane tė kulturės ishin Stavanger dhe Sandnes nga Norvegjia dhe Liverpuli i Anglisė. Nė vitin 2010 kryeqytete evropiane tė kulturės do tė jenė Stambolli, Eseni i Gjermanisė dhe Peēi i Hungarisė, ndėrsa nė vitin 2011 janė zgjedhur qytetet: Turku i Finlandės dhe kryeqyteti estonez Talin
.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Vilnusi dhe Linci, kryeqendra evropiane tė kulturės nė 2009
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Shoqėria dhe Kultura-
Kėrce tek: