Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Kuba zbulon arkivin e Heminguejit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Kuba zbulon arkivin e Heminguejit   9/2/2009, 01:03

Kuba zbulon arkivin e Heminguejit
Kuba ēel pėr tė gjithė tė interesuarit arkivin e shkrimtarit tė madh nobelist Ernest Heminguej.

Me mijėra dokumente qė i pėrkisnin shkrimtarit fitues tė ēmimit Nobel janė skanuar pėr t’u ardhur nė ndihmė tė interesuarve dhe studiuesve nėpėrmjet kopjeve elektronike tė kėtyre dokumenteve. Arkivi pėrfshin foto, letra, dorėshkrime si dhe njė epilog tė papublikuar tė romanit tė tij “Pėr kė bien kambanat”. Tė gjitha materialet janė ruajtur nė qilarin e banesės sė shkrimtarit nė Havana dhe hedhin dritė mbi jetėn e tij nė ishull ku Hemingueji qėndroi pėr 20 vjet.
Janė dixhitalizuar kėshtu 3.194 faqe qė u pėrkisnin rreth 2 mijė dokumenteve dhe ėshtė hera e parė qė ato mundėsohen pėr publikun e gjerė. Rreth 1mijė dokumente tė tjera presin tė skanohen thonė autoritetet ndėrsa rrėfejnė se bėhet fjalė dhe pėr mesazhe tė koduara tė dėrguara drejt nėndetėseve gjermane qė operonin pėrtej ishullit si dhe pėr 3500 foto e 9 mijė libra tė cilat ruajnė ende shėnimet e Heminguejit anas faqeve. Kėrkesat pėr kopjet elektronike do t’i drejtohen Kėshillit tė Trashėgimisė sė Kubės.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kuba zbulon arkivin e Heminguejit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Shoqėria dhe Kultura-
Kėrce tek: