Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Portreti dhe jeta e Ēarls Darvinit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Portreti dhe jeta e Ēarls Darvinit   13/2/2009, 16:31

Portreti dhe jeta e Ēarls Darvinit

Pėrpara 200 vjetėsh lindi biologu britanik Ēarls Darvin. Babai i teorisė sė evolucionit, i cili pak a shumė rastėsisht zbuloi, se si janė zhvilluar qeniet e gjalla, gjatė rrjedhės sė historisė sė Tokės.
Zbulimet e tij ishin njė revolucion. Ai u bė njėri nga studiuesit mė tė rėndėsishėm tė tė gjitha kohėrave, gjė qė asokohe Darvini njė djalė i ri, 22 vjeēar rreth vitit 1830, as qė e merrte me mend.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Portreti dhe jeta e Ēarls Darvinit   13/2/2009, 16:31

Teolog dhe biolog pa ambicie tė mėdha


Darvini - djalė i njė familjeje tė pasur, studion teologji dhe biologji - ndonėse babai do tė kish preferuar mė shumė mjekėsinė - dhe e kalon kohėn duke rrėmuar gjatė ditės. Pasioni i tij janė gjuetia, kalorėsia dhe natyre. Ai nuk ėshtė ambicioz, por plot entuziazėm kur i ofrohet njė mundėsi e mrekullueshme pėr tė udhėtuar nėpėr botė me anijen e hulumtimit „Beagle“.
Nė vitin 1831 Darvin nis njė udhėtim pesėvjeēar. Ky udhėtim do tė ndryshojė tėrėsisht jetėn dhe kėndvėshtrimin e tij ndaj botės. Mbi udhėtimin Ēarls Darvin shkruan: „Kur u ngjita nė bordin e „Beagle“ u befasova jashtė mase nga njė farė mėnyre e ēuditshme si ishin pėrhapur kafshėt dhe bimėt e Amerikės sė Jugut. Kėto fakte mu duk sikur mė ndriēuan disi mbi origjinėn e llojeve.”

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Portreti dhe jeta e Ēarls Darvinit   13/2/2009, 16:32

Shkencėtari mbledh gjithēka gjen. Gurė, bimė tė thara, skelete tė fosilizuara kafshėsh, insekte, buburrecė pafund dhe shumė lloje zogjsh, qė ai i gjen vetėm nė ishujt e Galapagove.
Historiani i shkencės dhe biologu, profesor Ernst Peter Fischer tregon: „Atij me sa duket nė Galapago i ka pėlqyer aq shumė qė tė luajė me breshkat dhe me hardhucat, sa qė duke mbledhur zogjtė Finke, qė sot mbajnė emrin e tij, ka harruar tė shėnojė vendin e gjetjes. Ai vetėm i ka futur ato nė njė thes dhe i ka marrė me vete nė Angli pėr t“ia treguar ndonjė njohėsi tė shpendėve. …“ Duket se studiuesi ka qenė krejtėsisht i shtangur, sepse ai as nuk e dinte se ēfarė lloji ishin ato qė kish mbledhur dhe as se ku i kish marrė ato me saktėsi. Fischer: „Pra ai ka qenė disi i ēoroditur duke i lėnė disa gjėra pasdore, por kjo i falet. Ai ėshtė i ri dhe nuk e di, qė po bėn njė zbulim universal pėr tė gjithė botėn.“

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Portreti dhe jeta e Ēarls Darvinit   13/2/2009, 16:32

Njė zbulim revolucionar falė zogjve tė vegjėl Finke


Secili prej tyre duket ndryshe. Disa kanė sqep tė trashė dhe tė shkurtėr. Me kėtė ato thyejnė arrat dhe farat. Tė tjerė kanė sqep shumė tė hollė. Me tė ato depėrtojnė thellė tek gonxhet si dhe nėpėr tė ēara tė imėta. Darvini vėzhgon, mendon dhe prej asaj qė kupton ka frikė. Ai arrin nė konkluzionin, se Finket e Galapagosve duhet tė kenė pasur parardhės tė pėrbashkėt, prej nga nė rrjedhėn e disa mijėra viteve janė zhvilluar llojet e ndryshme. Njė herezi kjo. Sepse mėsimi i vetėm biblik i kishės pėr krijuesin asokohe thoshte: qė Zoti ka krijuar brenda gjashtė ditėsh qėniet e gjalla - njeriun, kafshėt dhe bimėt, nė formėn qė kanė sot.
Studenti i teologjisė Darvini nuk ndihet mirė. Ai i shkruan njė shoku: „Ndėrkohė jam thuajse i bindur, qė llojet nuk janė tė pandryshueshme. Mė duket sikur po bėj njė vrasje. “
Pėr Profesorin Fischer kjo ishte si njė vrasje ndaj historisė sė kulturės, nė njė farė mėnyre ai vriste mendimin e vjetėr. “Madje e bėnte kėtė nė mėnyrė radikale dhe tė plotė. Pėr kėtė ai u bė atje i vetėdijshėm. Tani duhej krijuar njė mendim i ri, pėr tė kuptuar, se si janė zhvilluar ato qė njeriu i quan realitet, natyrė, apo botė.“

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Portreti dhe jeta e Ēarls Darvinit   13/2/2009, 16:33

Pasi kthehet nė Londėr Darvini shkruan veprėn, qė e bėn atė tė njohur dhe njėkohėsisht njė ndėr dijetarėt mė tė diskutueshėm tė kohės sė re. – „Krijimi i llojeve pėrmes seleksionimit natyror“. Pėr vite me radhė kjo vepėr zhduket fillimisht nė sirtar. Darvini ka skrupul dhe hahet me veten. Ja si shkruan studiuesi: „Ata do tė mė mallkojnė. Ati ynė nė qiell, sa tė egjėr do tė jenė - do tė kėnaqen duke mė goditur tė gjallė nė kryq.“
Teksa libri u publikua mė nė fund nė vitin 1859, shiten qysh nė ditėn e parė tė 1.250 ekzemplarėt. Reagimet janė: entuziazėm kryesisht tek shkencėtarėt e rinj, tmerr dhe indinjatė nė radhėt e shkencėtarėve tė etabluar dhe nga kisha. Darvinin e shajnė si heretik dhe ateist. Ndonėse Darvini duke e parandjerė, lė tėrėsisht mėnjanė evolucionin e njeriut duke e nėnkuptuar atė nė mėnyrė tė turbullt.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
Leonita

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Portreti dhe jeta e Ēarls Darvinit   13/2/2009, 16:33

Hamendėsimet e shkencėtarit


Nė kėtė drejtim Darvini shtron shumė hamendėsime tė drejta si p.sh.: qė djepi i njerėzimit ėshtė nė Afrikė. Por ai asnjėherė nuk i mbrojti hapur tezat e tij. Megjithatė libri i tij mbi krijimin e llojeve brenda njė kohe fare tė shkurtėr u bė njė bestseller. Edhe sot Ēarls Darvini konsiderohet si njė ndėr biologėt mė tė rėndėsishėm, thotė historiani i shkencės Ernst Peter Fischer: „Ai vazhdon tė jetė i madh. Edhe sot e kėsaj dite ėshtė njė sfidė qė tė mendosh pėr shumėllojshmėrinė e botės. Unė besoj, se ėshtė njė detyrė, qė edhe nė tė ardhmen nuk mund tė pėrfundojė. Nė ēdo bisht xhirafe, nė ēdo pendė zogu dhe nė ēdo hundė gjeni, mund tė pėrpiqesh tė analizosh mendimet e Darvinit.”
Ēarls Darvini vdiq mė 19. April 1882 nė moshėn 73 vjeēare. Ai ėshtė varrosur nė kishėn e nderit nė Londėr, nė abacinė Westminster.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Portreti dhe jeta e Ēarls Darvinit   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Portreti dhe jeta e Ēarls Darvinit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Biologji-
Kėrce tek: