Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Neuroni, sinapsi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
dr.Dugi
Junior Member
Junior Member
dr.Dugi

Male
Numri i postimeve : 19
Age : 29
Location : Prishtine
Registration date : 18/03/2009

MesazhTitulli: Neuroni, sinapsi   18/3/2009, 16:15

Neuroni
Sistemi nervor na ndihmon qe te reagojme e te sillemi sic duhet ndaj ngacmuesve te mjedisit.
Percjell informacionin ne cdo pjese te trupit.
Sistemi nervor njerezor eshte i perbere prej miliona qelizash te imta nervore te quajtura neurone.
Struktura e Neuronit.Neuroni eshte njesia baze e sistemit nervor. Ai eshte nje lloj qelize e specializuar qe shpie mesazhe ne cdo pjese te trupit.Si gjithe qelizat e tjera neuroni ka nje trup qe permban nukleusin dhe citoplazmen.Neuroni ka zgjatime qe dalin prej trupit te ngjashme me gishtat, qe quhen dentrite.Keto marrin informacion qe vjen prej neuroneve te tjera. Cdo neuron ka nje akson,nje zgjatim fibroz ne forme bishti gjate te cilit kalojne mesazhet.
Llojet e neuroneve. Trupi ka tre lloje neuronesh: Neuronet ndijore qe mbartin informacionin prej vesheve ne trurin tone, interneuronet qe e shpien informacionin ne cdo pjese te trurit dhe neuronet motorike qe e shpien informacionin ne muskujt tone.
Neuronet jane te afata te marrin dhe te cojne mesazhe ne te gjithe pjeset e trupit, sepse keto qeliza kane dy cilesi te vecanta :ngacmueshmerine dhe percueshmerine.

Ne pjesen kryesore perfshihen dentritet, qeliza trupore dhe nje akson.Ka raste qe aksoni mbulohet me nje membrane myelini keshtu qe informacioni te percillet me shpejt ne distanca te gjata...

Sinapsi
Per te kaluar nga nje neuron te neuroni tjeter informacioni duhet te pershkoje sinapsin, hapesiren mes aksonit te nje neuroni dhe dentriteve te neuronit tjeter.
Ndryshe nga komunikimi elektrik brenda nje neuroni te vetem, komunikimi mes neuroneve perfshin nje reaksion kimik.Kur impulsi elektrik nervor arrin degezimet fundore te aksonit te nje neuroni presinaptik, ben qe te clirohet te sinapsi nje substance kimike e quajtur neurotransmetues.
Keto lozin nje rol kyc ne kontrollimin e sjelljes, dhe deri tashi jane identifikuar mbi 36 neurotransmetues.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Neuroni, sinapsi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Biologji-
Kėrce tek: