Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Kepurdhat

Shko poshtė 
AutoriMesazh
dr.Dugi
Junior Member
Junior Member
dr.Dugi

Male
Numri i postimeve : 19
Age : 29
Location : Prishtine
Registration date : 18/03/2009

MesazhTitulli: Kepurdhat   18/3/2009, 16:16

Kerpurdhat janė njė nder pesė grupet e mėdha te gjallesave te sotme. Deri ta ni vonė ato klasifikoheshin si bime.
Disa kerpurdha, midis te cilave majate e birres janė njeqelizore.Pjesa me e madhe e kerpurdhave janė shumė berthamore ose shumė qelizore te ndertuara nga fije shumė te ngjeshura.
Ēdo njera nga fijet quhet hife, kurse tė gjitha hifet formojne trupin e kerpurdhes qe quhet micele
Muret e hifeve permbajne kitine, njė substance polisa****de qe nuk vihet re te bimet, por ėshtė e pranishme te mbulesa e fortė e kandrrave dhe kembenyjetuarve..
Tė gjithė kerpurdhat janė heterotrofe (veteushqyese). Ato e sigurojne ushqimin duke thithur molekula organike te tretura. Pėr kėtė arsye nga sporet e tyre qe bien ne toke, ne ujė e ne mjedise te tjera me lende organike, rriten e zhvillohen gjithmonė kerpurdhat.

Majate.....kanė rėndėsi te madhe ekonomike, sidomos pėr prodhimin veres bukes e birres.
Kerpurdha te tjera pėrdoren pėr prodhimin e antibiotikeve, p.sh. penicilina.

Kepurdhat hjithashtu shkaktojne semundje si te bimet ashtu dhe te kafshet e te njeriu.
Shumė kerpurdha shkaterrojne ushqimet e veshjet prej lekure.
Format kerpudhore simbiotike

" Bashkejetesa" me pėrfitim te ndersjellte midis gjallesave te llojeve tė ndryshme, quhet simbioze..
Shembull te simbiozes te kerpurdhave janė likenet dhe mikorizat.

Likenet.
Njė liken ėshtė i perbere nga njė kerpurdhe dhe nga njė alge e gjelber ose njė cianobakter.
.Likenet gjenden shpesh ne natyre dhe konsiderohen si kolonizatoret e pare te shkembinjve. Meqenėse likenet ushqehen me lendet e ujit te shiut, ato janė tepėr te ndjeshme ndaj ēdo lnde helmuese te pranishme ne atmosfere. Kėshtu, prania ose mungesa e likeneve ėshtė njė tregues i shkalles se ndotjes se atmosferes..

Mikorizat
Format e beshkejeteses se kerpurdhave me rrenjet e bimeve quhen mikoriza ose myqe rrenjezore..
Ne kėto raste, hifet e kerpurdhave depertojne te rrenjet dhe formojne frytesi ( gunga ) ose degezime. Ne raste te tjera hifet e krpurdhave formojne kellef rreth rrenjes.
Maredheniet e kerpurdhave janė pak te njohura. Mendohet qe rrenja prodhon sheqerna aminoacide e lende te tjera te cilat pėrdoren nga kerpurdha.
Quhen ndryshe kerpurdha te ulta.
Klasifikohen si protiste pėr shkak te ngjashmerise se tyre me ameben. Ne citoplazme kanė njė numer tė madh berthamezash.
Riprodhohen me anė te sporeve.
Spori ėshtė qelize qe ka aftėsi te te zhvillohet te njė gjallese e re pa u bashkuar me njė gjallese tjetėr.
Disa kerpurdha mund te rriten dhe me ndihmėn e rrezeve radioaktive. Kėtė studim te fundin e kanė paraqitur studiuesit amerikane. Lajmi ėshtė publikuar ne "PLoS One"
"Macrocybe Titans Pegler" ėshtė njė familje e madhe kerpurdhash.
Ne ppyjet e Meksikes (Chiapas)ėshtė gjetur njė kerpurdhe qe i pėrket kėsaj familjeje. Ėshtė e madhe sa njė cader shiu dhe peshon 20 kilogram.
Nėse kjo kerpurdhe mund te pėrdoret pėr gatim, ende nuk ėshtė bėrė e ditur pasi studimit mbi te vazhdojnė ende.ne dallim nga bimet kerpurdhat jan gjallesa pa klorofile e pėr pasoj nuk jan ne gjendje ta pergatisin vet ushqimin.kjo esht arsyeja qe ato formojne njė mbretri me vete.sot njihen me shum se 100 000 lloje kerpurdhash.mbreter ia e kerpurdhave ndahet ne pesė tipa por pėr lehtesi ato mund ti ndjame ne kerpurdhat e uleta,mikroskopike,ku futen myshku ndryshku,majate etj dhe ne kerpurdha te larta ku pėrfshihen kerpurdhat me kapele qe shohim ne livadhe e pyje....
Keprudhat jan gjallesa te veēanta. ato nuk jan ne gjendjje vete ti krijoje materiet organike si bimet me klorofil. sipas mėnyrės se te ushqyerit ndahen ne saprofite dhe parazite te cilat ushqehen me ushqim te kalbur. trupi i tė gjitha kepurdhave quhet micel. kepurdhat shumohen me ndarje,ne mėnyrė aseksuale dhe seksuale.
shumimi i kepurdhave zakonisht bėhet me anė te sporeve te cilat prodhohen me sasi te mėdha
Kepurdhat ushqehen ne mėnyrė saprofite(pėr ushqim kerpudhat i shfrytezojne materjet organike te bimeve te kalbura,te kafsheve te ngordhura.) dhe parazite(kur kepurdhat e marrin ushqimin e gatshėm nga organizmat e gjallė bimor dhe shtazor.

Nese ka kush te shtoj lidhur me kepurdhat le te shtoj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kepurdhat
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Biologji-
Kėrce tek: