Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Dritėro Agolli

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
BlueScreen

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Dritėro Agolli   15/12/2009, 17:11

KUR TE JESH MERZITUR SHUME

Ketu s'do jem,do jem larguar
ne toke i tretur si te tjeret
ne kafenene e preferuar
nuk do me shohin kamarieret.


Dhe neper udhe ku kam ecur
s'do ndihet kolla ime e thate
mbi varin tim do rij i heshtur
nje qeparis si murg i ngrate.


Ti do trishtohesh atehere
se s'do me keshe ne dhome gjalle
dhe kur mbi xham te fryje ere
do qash me eren dal-ngadale.


Po kur te jesh merzitur shume
ne raft te librave kerkome
atje do jem i fshehur une
ne ndonje fjale a ndonje shkronje.


Mjafton qe librin pak ta heqesh
e une do zbres do vij pas teje
dhe ti si dikur me mall do qeshesh
si nje blerim pas nje rekeje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
BlueScreen

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   15/12/2009, 17:13

Ē'te bejme? Rrime ne kuzhine
Bie ere gjelle, pa ngrene s'mbesim
Na pihet uje, pime
Na rriten thonjte, i presim....

*************************

Ti ne kanape tani dremit
Ndoshta gjumi ende s'te ka zene
Abazhuri mbi qerpiket e tu po ndrit
Libri nga dora paska rene

Para teje ndal mendimi im
Jemi dashuruar edhe share
Jemi ndare shpesh ne udhetim
Po drejt njeri-tjetrit kemi ngare

Te kam pasur enderr cast e ore
Enderr te trishtuar dhe te mire
Po te jem vertet nje Pitagore
Ti je teorema me e veshtire
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
BlueScreen

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   15/12/2009, 17:14

SIKUR S'JETOJ NE VENDIN TIM


Me ndodh sikur s'jetoj ne vendin tim
Po ne nje vend te huaj dhe te larget
Ne nje qyetet me buba dhe me minj
Mes mureve te rrjepur dhe te laget.

Cuditem pse keshtu me duket shpesh
Kur s'ka njeri shtepia, kur jam vetem
Kur shiu ne dimer flluska ngre ne shesh
Dhe mua flluska flluska ma ben jeten

me ngjan sikur dhe strehet derdhin helm
Helmohemi Ado cast me njeri tjetrin
s'e di nga vjen ky helm se s'kam c'te them
Vec shoh se rrobat tona helm na rrjedhin

Ky vend me duket do helmohet krejt
Nga helmi rrjedhur vrimah ne themelet
Pastaj do tundet toka ne termet
Dhe Djalli i Madh do qesh e do zgerdheshet

I huaj jam ne vendin tim mjerisht
Dhe kur rreth meje ka me dhjetra njerez
Kjo me lendon dhe shpirtin ma gervish
me ben te qaj si nxenes prapa deres.


PELEGRIN

Une jam prej kohesh pelegrin
Udhetar ne vendin e shpreses se thyer
Jam ndare padashur nga karvani im
Mes shtigjeve nga vapa e shirat gerryer

kerkoj karvanin tim ne rere e ne shpat
karvanin qe e ka nderruar drejtimin me kohe
Ndaj ne udhe jam krejt i humbur, jam fillikat
Me shami te grisur lidhur ne koke

Per uje buza ime u be zhur
Dhe syte me shpojne nga shterrja e lotit
Me duhet te arrije karvanin e tretur qekur
Capitur mes vapes, mes shiut e te fothtit

Une jam prej kohesh pelegrin
Shtegtar i karvanit te humbur
Dhe bart ne kurriz nje premtim
Te dhene ne hirin e gjysherve te mundur.


FTOHJA

U ftoha nga shume gjera
Disa i harrova e disa i lashe
Disa i humba si nje unaze
Ne cezme a govate

Vertete e humba te rite
Por zemer marr kur ende i dua grate
Sikur te ftohem prej tyre nje dite
Thoni per mua: ndjese paste!...


ELEGJI PER QENIN

Me dhimsesh qen i vogel! s'pate fat,
Te ktheheshe ne oborrin e shtepise
U shtrive i pergjakur mbi asfalt
Nga nje makine e eger e pashpirt

E c'deshe ti qe dole shpejt e shpejt
Ne mes te rruges nga nje dushk a ferre?
Njeriu shtyp mikun rrugen kur ia pret
Dhe jo me pastaj nje qen qyqar te mjere!


TRISHTIMI

Po iki me trishtim i zhgenjyer nga miqte
E mbylla dhe deren qe rrinte e hapur
Per lajkataret, per rrenacaket e smirezinjte
Qe shtireshin engjej te dashur.

Ku vete s'e di , vec s'dua te kthehem
Serishme ne rrenat e jetes
Diku ne nje skaj te larget do prehem
me qafen e futur ne jaken gri te xhaketes.HESHTJA

Cigaria u dogj gjer ne fund
Mbi tryeze gjumi me mori
Ne xham era perdet i tund
Dhe hesht koridori.

Me koke ne tryeze te flesh
Te shohesh enderra te blerta
Sa ndot!...Te zgjohesh e prap te gjesh
Ne qoshe te vjellat e lena nga jeta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
BlueScreen

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   15/12/2009, 17:15

Keto i kam pasur ne nje fletore kujtimesh nga 8vjecarja. Autorin s'e di...por me eshte fiksuar qe eshte Agolli.


"Me Mire Te Kujtosh Te Bukuren"

Te mori malli per mua nje dite ne paqe?
Ah, lere mallin e varfer te qete!
Te vjen ne mend ne qytet ajo kafe
Ku hynin artiste e poete.

Ti kishe kembe te bukura shume
Nga kembet e tua poetet lajthitnin
S'do mend qe lajthitja dhe une
Si gjithe ata qe te pritnin

Vertet te mori malli per mua
Mos eja!....Lere mallin te fjetur
Tani une u plaka dhe kafet e vjetera s''i dua me
Pastaj as e di se nga kembet e tua c'ka mbetur....


"I Perndjekuri I Dashurise"

Une jam i burgosuri yt
Rroj me prangat qe ti me ke vene
Po cudi as qelia s'me mbyt
Dhe s'me mbyt as dritarja e zeze

Kur ti prangat m'i hodhe ne mish
Une i putha duart e tua
Eshte rast i pashembullt ta dish
Qe xhelatin ta puth a ta dua

I perndjekuri yt erotik
I perndjekur te mbetet gjithmone
Erotim i mire a i lig
Hidhmi duart ne fyt, torturome

Ky burgim sa do zgjase s'e di
I perjetshem do kisha deshire
Vec ti eja me shih ne qeli
Te perndjekurit tend i vjen mire.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
BlueScreen

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   15/12/2009, 17:15

Pershendetje lexues.....!!

Melejoni te shtoj disa poema te tjera..!!

Sirena e lumit

Ajo u vertit lakuriq
Si pata e bardhe ne lume;
Kendonte hutini ne vidh,
Bretkocka ferkohej me shkume.

Me humbi nga syte pastaj,
Sic humbin sirenat e lumit,
Me mbeten vec hiret e saj
Dhe nazet e kurmit.

U zhvesha dhe lumit me not
I rash tri here;
Ju them se notoja aq kot,
Sa dukesha fare i mjere.

Madje dhe bretkocka u lig,
Sa s`donte aspak te me shihte,
Ne vend te hutinit ne vidh
Vec hena fytyren e griste.

29 Maj 2000Kur kthehesha nga deti..!!

Katermbedhjetevjecar
Detin per heren e pare e pashe.
Riheshin valet ne shesh me topuz,
Hena varej me spango mes ujit te trashe
Dhe peshqit nxitonin si krushq.

Ne kthim im ate te heshtur me gjeti
Dhe pyeti:
-Si t`u duk deti?

Veshtrova nga malet e zinj me samare
Dhe plot trishtim i thashe tim eti:
-Atje dhe kripa dhe peshku jane pa pare,
Eshte i te varferve deti,
S`lerojne mdi te si nder ugare...

Korrik 1998
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
BlueScreen

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   15/12/2009, 17:16

KUR TE JESH MERZITUR SHUME


Ketu s'do jem,do jem larguar
ne toke i tretur si te tjeret
ne kafenene e preferuar
nuk do me shohin kamarieret.


Dhe neper udhe ku kam ecur
s'do ndihet kolla ime e thate
mbi varin tim do rij i heshtur
nje qeparis si murg i ngrate.


Ti do trishtohesh atehere
se s'do me keshe ne dhome gjalle
dhe kur mbi xham te fryje ere
do qash me eren dal-ngadale.


Po kur te jesh merzitur shume
ne raft te librave kerkome
atje do jem i fshehur une
ne ndonje fjale a ndonje shkronje.


Mjafton qe librin pak ta heqesh
e une do zbres do vij pas teje
dhe ti si dikur me mall do qeshesh
si nje blerim pas nje rrekeje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
BlueScreen

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   15/12/2009, 17:16

NJERIU DHE KOHA

Vertitet nje re e zeze mbi bote
e zeze si une
leh naten nje qen i terbuar nen porte
terbuar si une

zvarritet nje gjarper nga rruge e vithisur
nje gjarper si une
kalojne ne shtigje plot njerez te krisur
te krisur si une

lekunden ne qoshe te rrugeve kurvat
lekunden si une
bertasin lypsaret si kafshet ne guvat
ne guvat si une

kercejne majmunet ne pyjet e xhunglat
majmunce dhe une
jeton bote e cmendur me vallet dhe plumbat
e cmendur si une

tmerrohet njeriu kur lind mbinjeriu
tmerrohem dhe une
kur vdes mbinjeriu merr zemer fatziu
marr zemer dhe une
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
BlueScreen

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Enderr e prere   15/12/2009, 17:16

1.
Mos vdis,se pas shirave aren e mbushi bari,
Se ka rene ne ullishte mize e ullirit,
Hardhia duhet sperkatur shpejt me gurkali,
Ende s'ka dale prej plisit kercelli i mistrit.

Ne enderronim te ndertinim nje anije,
Kerrkush se mendonte se me c'dru do ta ngrinim,
Kishim vendosur ta ndertonim me dege hardhie,
Dhe vela ti vinim.
***
2.
Mos vdis,se kalit ne vrapim i ra nje patkua,,
Dhe nga dhimbja filloi ta ngreje kemben e pare,
kerkojme patkonj e s'na jep njeri hua,
se gjejme kendej as nallbanin e marre.

Ne enderronim te shjkonim ne hipodrome,
ne vende te lumtura ku munden me kuaj,
tani kali se ha me as barin e njome,
me sy si gota, na sheh si te huaj.

Mos vdis, se dielli e shtroi ne oborr sofren e madhe,
Dhe presim te vijne vajzat te gjitha,
Vajzat qe dikur i therrisje 'sorkadhe',
kur grisnin fustanet ne driza.

Mos vdis, ne dhomen e heshtur, i shtrire,
eshte turp kaq shpejt te ulesh e te vdesesh,
ne enderronim nje vdekje pak me te mire,
duke vdekur,fytyrat tona ti shihnim ne piken e veses.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
BlueScreen

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   15/12/2009, 17:17

Tė bėhem pėllumb?


A doni tė bėhem pėllumb mbi pėllumba,
Mė kini pėllumb qė tani;
Hedh rrobat nga trupi e vishem me pupla
dhe kthehem pėllumb nga njeri.

Filloj tė gugas si pėllumbat gugasin
Andej e kėtej kuturu:
Gu-gu mbi ballkonin, gu-gu mbi pullazin,
gu-gu nė dritaret, nėn strehėt gu-gu.

A doni tė bėhem pėllumb mbi pėllumba,
Mė kini pėllumb me gjithė mend,
T'ju cmendė gu-guja nga gusha me pupla,
Pastaj nė mėrzi tė mė vrisni nė vend.
---------------------(31 korrik 1998) Dritėro Agolli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
BlueScreen

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   15/12/2009, 17:17

Kohė mė vonė


Kohė mė vonė e ndofta mė shumė,
Kur tė kėtė bleruar njė dardhė
Dhe kur lumi nė prill tė zbresė me shkumė,
Unė e di, do vij me kalin e bardhė,

Para jush do shfaqem,-qė s'patėt fat tė mė njihni,
Se disa nga ju vėrtet u lindėn mė vonė
Dhe tė tjerėt mbase s'e dinin
Qė mes tyre jetoja diku nė njė dhomė

Dhe shkruaja librin e fundit
Tė vėshtirin, korrigjuar radhė mė radhė.-
Unė e di, do vij kur ju tė notoni mes gjumit,
Mos harroni, do vij me kalin e bardhė.
----------------------------(12 shtator 1998-Dritėro Agolli)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
BlueScreen

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   15/12/2009, 17:17

Mos dil nė ballkon


Pėrse po kėndon i nėmuri gjon
Nė plepat e gjatė?
mos dil nė ballkon,
Nuk dihet se c'vjen nga kjo natė.

Ky gjon i vetmuar dicka tė hidhur po ndjell,
Dicka tė fshehtė e tė turbullt.
E sheh atė plak qė po vjell
Nėn shtyllėn e dritės sė purpurt?

S'e dimė nga erdhi ky plak fillikat,
pėshtetur nė shtyllė si konkė.
Po mbase pėrhumbur nė njė restorant
ka ngrėnė njė vezė a cironkė.

Cironka ka qenė ndofta me helm,
Me helm nga fermenti.
mos dil nė ballkon po tė them,
Sjell erėn e prishur qyteti.

-----------------------(10 korrik 1998-Dritėro Agolli)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
BlueScreen

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   15/12/2009, 17:17

ZOTRIT


Triumf i madhėrishėm mėngjesi...
Nga minareja si gisht perėndie
Hoxha zotin e tij e thėrret pas Kuranit,
Kėndon pėr zotin e vet symbyllur kėndezi
Nga maja e gardhit.

Pėr zotin e tij hingėllin dhe kali nė portė,
Laraska kraket pėr zotin e vet nė lajthishtė.
Sa zotėr ka nxjerrė
Pėr kafshė e pėr njerėz kjo botė!-
Kėndojnė pėr zotrit e tyre tė gjithė,

Vec unė s'kėndoj, ėshtė e kotė!
--------------------------( 30 tetor 1998- Dritėro Agolli)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
BlueScreen

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Ankimet...   15/12/2009, 17:18

Ankime nga miqte, ankime nga rruga
Ankime nga gruaja ime
Veriu fshikullon, ngre pluhurin rruga
Ankime, ankime, ankime

Ankime ne leter, ankime ne gjelle
Ankime ne lopet ne fushe.
U cmenda! Do te iki te fshihem ne shpelle
Te fle pa ankime me nje ujk a arushe...


Do te me kujtosh

Une do shkruaj nje liber me vjersha
Dhe ti do ta lexosh si relike
Dhe duke qeruar patate te ardhura nga vjeshta
Gishtin do presesh me thike

Duke e vene gishtin ne goje
Mua do me kujtosh ne kuzhine
Dhe do te thuash para dollapit te lyer me boje
"Per pak e harrova ditezine!"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
BlueScreen

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   15/12/2009, 17:18

Po ti nuk jeNuk je kurrkund. Kjo ditė e nxehtė e gjatė
Mbuloi me pluhur rrugėn gjer nė fund.
Vėshtroj nė zheg nė pluhurin e thatė,
Po ti nuk je kurrkund.

Dhe me gishtrinj mbuloj fytyrėn time,
pastaj kėmishėn e rėnduar shkund,
Nga pluhuri pėrdhč rrėzohen thėrrime,
po ti nuk je kurrkund.

Jam gati tė kėrkoj cdo kokėer pluhuri
Dhe nė kėrkim si arkeolog tė humb,
Vec tė tė gjej, e humbura qėkuri,
Po ti nuk je kurrkund.
______________Dritėro Agolli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
BlueScreen

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   15/12/2009, 17:20

KUJDES ME FJALEN....!

Kujdes me fjalen zonjes me cante,
kudes me fjalen dhe ti zoteri
pushteti i fjales eshte i vecante
gatuan male dhe kakerdhi

Me fjalen rrjedhin perrenj me mjalte
pikojne cezma me helm te zi
Kujdes me fjalen ,zonjez me cante
kujdes me fjalen edhe ti zoteri

Kur fjala nxirret nga buzet jashte
si dallendyshja s'vjen ne shtepi .
Kujdes me fjalen , zonjez me cante,
kujdes me fjalen edhe ti zoteri.
-----------------------------------------------------------------------

QEPA!

Une qepen e dua kur kam te ftohte
dhe pa e prere e ve ne pjate .
E prek me dore e kthej nga nje gote
Ia xhvesh xhaketen e kemishen e bardhe .

Dhe qepa lakuriqe si balerine
ne tryeze e vetmuar me mua mbetet ;
atehere lotet nga syte ne faqe me vijne
dhe larg veshtrimi me tretet

Degjoj si qepa nudo me thote :
" Ti qan per mua qe petkat m'i zhveshe
dhe krejt lakuriqe me le neper bote ,
krejt lakuriqe sic deshe "!
---------------------------------------------------------------------------

MOS MA KUJTO!

E shkuara ka caste dhe ore te hidhura, mos ma kujto
per shembull, me pe me duar te lidhura, mos ma kujto!

Per shembull me pe ne rruge te pire, mos ma kujto,
Te pire e te humbur, te share e te grire, mos ma kujto!

Per shembull me rrahen dy-tre vagabonde, mos ma kujto,
Tek shihja nje grerez tek rrinte mbi gonxhe, mos ma kujto!

Per shembull pesova diku nje disfate, mos ma kujto,
Dhe gjumi s'me zinte me dite e me nate, mos ma kujto!

Per shembull me pe duke ecur e qare, mos ma kujto,
Mbeshtetur pas murit me zemer te vrare, mos ma kujto!

Per shembull me pe duke ngrene e genjyer, mos ma kujto,
Te prishur, te shturur, te rene e te thyer, mos ma kujto!

Per shembull ne shtrat s'u bera per burre, mos ma kujto,
I turpshem i drodha si qengj nen lekure, mos ma kujto!

E shkuara ka ore dhe caste te hidhura, mos ma kujto,
Ka drojtje dhe heshtje kur lipsen te thirrura, mos ma kujto
-------------------------------------------------------------------------

KUR NJE MENGJES!

Do te jete mengjes e une do te vi patjeter.
Mbi xhaketen time do te kene rene petale
Nga lulet e kumbulles se vjeter,
Nga lulet e thanes se tharet.

Ahere ti s'do te jesh zgjuar akoma.
Une do te them emrin tend ne xhame
Dhe do te vershellej te dashuren kengen tone:
"Ti cele heret, moj bajame!"

Do vershellej ngadale-ngadale
E s'do prish gjumin tend te bukur.
Do bien mbi mua petale
E do ulet ne sup nje flutur...

E, kur syte te hapesh, do te shohesh
Romantikun e perjetshem ne xhame
Dhe kengen e dashur do njohesh:
"Ti cele heret, moj bajame!"
----------------------------------------------------------------------------------

NJE MENDIM VETETIMTHI!

I humba te gjitha, po lypes s'u ktheva,
S'ia zgjata doren askujt dhe veten e mbajta.
C'u bene vajzat me te bukura Drita, Maria dhe Eva?
Atyre doren me gaz mund t'ua mbaja.

Po te gjitha ato u plaken si une
Dhe bukurine e dikurshme s'e kane,
Megjithate drejt tyre synoj nganjehere me shume
Sesa drejt guhakerve me qyrk e fame.

I humba te gjitha, me mbeten vetem kujtimet dhe kockat,
Me mbeti lekura dhe bebja e syrit tok me shkendijat.
Tani perballe shtepise sime kendojne bretkosat,
Gezohem se jane te gjitha te mijat
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
BlueScreen

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   15/12/2009, 17:20

Dritėro Agolli: PŹRTACI I MŹNGJESIT


Kur ngrihem nuk di se c'tė bėj nė mėngjes,
Nga ėndrrat ende s'jam shkundur aq mirė.
Nė lagje e kam zili njė kėndes,
Ai ėshtė i zoti dhe merret me punėn e pagdhirė:
Ia thotė njė kėnge dhe pulat i ndez.

Po unė i shkreti vėrtitem andej e kėtej
Dhe ngathėt sė koti vėshtroj nė pasqyrė,
Nė ballė mė tepėr tė dendura rrudha zė gjej
Dhe rrjepje lėkure zbuloj nė fytyrė,
nė kokė shoh qime tė rėna, mė shumė se dje.

Po fjalėn e kam, se s'bėj dot asgjė nė mėngjes
dhe sillem,-pėrtac i pandreqshėm, i kotė,-
Prandaj unė e kam aq zili njė kėndes,
Se merret me punė e njė kėnge ia thotė,
Tė paktėn e zgjon njė lagje dhe pulat i ndez.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
BlueScreen

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   15/12/2009, 17:20

Dritėro Agolli: LETRAT


Kur dashuroheshim nė kohėn tonė,
Kur tretesha dhe digjesha pėr ty,
Nga njėri-tjetri letrat vinin vonė,
Kalonte dhe njė muaj apo dy.

Po ndofta dashuria mbahej gjallė,
Se zjarrin mbanin letrat nė udhėtim
Me bicikletė a mushkė apo me kalė
Nė vapė e shi, dėborė dhe thėllim.

Kur dashuroheshim nė kohėn tonė
Me zor na vinin letrat fshat-qytet
Nuk kishim nėpėr dhomė telefonė
Dhe nė ėndėrr s'kishte faks dhe internet.

Megjithatė mė mirė qė nuk kishte
As telefon, as internet, as faks,
Se fjalė e nisur shpejt dhe mund ta vriste
Njė dashuri tė vjetėr pėr njė cast.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
BlueScreen

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   15/12/2009, 17:20

Dritėro Agolli: NJERIU NŹ GARŹ ME GOMARŹNjė ditėz tė diel
Njeriu me gomarė
U futėn nė garė:

Gomari nė diell
Filloi tė pėllasė,
Njeriu tė bėrtasė.

Gjykonte juria:
Kush bėnte mė shumė
potere dhe zhurmė.

Dhe tha Perėndia:
"Njeriu nga kjo garė
Fiton mbi gomarė."
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
BlueScreen

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   15/12/2009, 17:21

Dritėro Agolli: NATŹN DUKE U MENDUAR


O njerėz tė lajthitur nėpėr natė,
U vratė nėn ballkonin tim pėr dokrra!
S'ka rėndėsi nga ishit ju tė ngratė,
nga Mati, nga Tropoja, a nga Mokrra.

Tek pi duhan mes tymit flas menduar:
Sikur me shekuj rron njė fis i marrė:
Pėrjetėsisht nė urrejtje i bashkuar,
Cuditėrisht nė dashuri i ndarė!


BOTA E SHKRUAR


Mė fėshfėrijnė fjalėt qė kam shkruar,
Po c'thonė ato, vėrtet s'e di as unė.
Njė botė e madhe kaq e ndėrlikuar,
Sa duhet pėr ta cndėrlikuar shumė.

Tė tjerėt ndofta mund ta cndėrlikojnė,
Megjithse pak besoj e s'jam i bindur.
Tani pullazit turtujt po kėndojnė,
Asgjė s'kuptoj dhe mbase kam lajthitur.


NUK KA CUDIRA


Vėrtet nuk cuditem kėtu nga kjo jetė,
Ku s'mburren aspak Muhameti me Krishtin,
S'habitem sikur dhe me sy ta shoh vetė
Tė shoqen e hoxhės tė puthet me priftin.

Njė gjė e zakonshme kjo puthje mė duket
Tani kur cudirat po ndodhėn tė gjitha,
Kur shiten dhe bėhen ****** dhe nuset
Pa hequr kurorėn nga kisha.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
BlueScreen

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   15/12/2009, 17:22

Dritėro Agolli: PASQYRA, MACJA DHE UNŹ


Mes meje dhe maces nė dhomė
Pasqyra qėndron mbi ca rraqe...
Vetveten ne bashkė e vėshtrojmė
Dhe macja dhe unė nė paqe.

Sa mirė qė qėnkemi unė e njė mace
Dhe shihemi drejt nė fytyra,
Po tė ishim dy njerėz, betohem, se paqe
S'do kishte kjo dhomė, do thyhej pasqyra...


UNŹ

Zili ma kanė ata lavdinė,
Ndaj pėshpėrisin dhe mė shajnė;
As ndaj talentit tim zilinė
S'e fshehin dot dhe s'e pėrmbajnė.

Mė nėmin miqtė dhe armiqtė,
Po tigėr jam, s'lėshoj pushtetin;
Lavdinė e kam tė dykuptimtė,
Tė njėkuptimtė e kam talentin.


MŹ VONŹ

Zakon e ka i riu tė mburret,
Tė bėjė zhurmė e bujė.
Dikur dhe unė i tundja muret,
S'mė mbytej ylli nė ujė.

Po koha shkoi, m'u mbyt dhe ylli,
Madje m'u mbyt anija
Dhe pak mė larg m'u dogj dhe pylli,
Pėr fat shpėtoi shtėpia.


NGA SKAJI NŹ SKAJ

Sa heshtnim dikur me plot verbėri
Dhe duart i puthnim nė gjunjė,
Aq shumė bėrtasim tani
Dhe aq kafshojmė me zhurmė.
Nuk kemi as turp nga njeri
As ky,
As ai,
As ti
Dhe as unė,
Cudi!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
BlueScreen

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   15/12/2009, 17:23

Dritėro Agolli : ANTI-MONUMENT


I mbetur nė vetmi nė apartament
M'u shfaq nė gjumė i vrenjtur njė skulptor,
Mė la pa shpirt, mė ktheu nė monument,
Nė shesh mė bėri zot e madheshtor.

Dėrguan njė polic me revolver
Tė ruante mos mė vinin dinamit...
U zgjova dhe me duar nėpėr terr
E preka trupin. S'isha bronx, po mish.

Vėrtet u lehtėsova krejt nė shpirt...


S'me lenė asgjė

Trishtimi im cdo mėngjes ėshtė i madh
Dhe nervat tė prishura;
Kėrkoj corape tė pastra tė mbath,
I gjej tė grisura.

Ka shumė njerėz shtėpia ime kėtu
Dhe dera sa mbyllet, aq hapet,
S'mė lenė asgjė pa pėrdorur, nė lesh a nė dru,
Dhe vecanėrisht corapet.

Nė djall tė gjitha, s'mė duhet asgjė,
Jam plak dhe as ngrohem, as ftohem,
Ndaj hiqem mėnjanė e s'bėj zė,
Vec pėr corapet tėrbohem!...


Fjalė pėr barin

Njeriu me vrasje nuk vritet,-
Njė gjė e provuar prej kohėsh.-
Por fjalėn e kemi pėr barin qė rritet
Sado ta presėsh e korrėsh.
Njeriu me shpatė nuk pritet.

Por fjalėn e kemi pėr barin.
Ta thash tė gjithė, nuk thahet,
Me zjarr t'i vesh zjarrin
Nuk digjet, me vesė vec lahet.
Njeriu me zjarrin s'bėn varrin.

Po fjalėn e kemi pėr barin qė s'vdes.
Nga dolėt ju zogj valė-valė
Dhe ti madhėshtori kėndez,
Ti shtėrg e ti galė?
Njeriu zė rritet, zė sheh e mban vesh.

Por fjalėn e kemi pėr barin e gjallė.Ta mburrim njėri-tjetrin

Pa ejani ta mburrim njeri-tjetrin
Dhe mos kursejmė as fjalė lavdėrimi,
T'ia bėjmė shoku-shokut komplimentin
Nė caste dashurie dhe pendimi.

Pa ejani dhe ciltėrisht tė qajmė
Kur vec e vec dhe ku me shoqėrinė,
Mėri pėr fjalėt sharėse mos mbajmė,
Se dashuria fqinje ka mėrinė.

Pa ejani, dhe gjysmė fjale qoftė
Pėr ne pendim, pajtim dhe marrėveshje:
Qė kush gaboi, mė tutje mos gaboftė,
Nese kupton se jeta ka njė vdekje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
BlueScreen

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   15/12/2009, 17:23

DRITERO AGOLLI: Nė pyll me kafshėt e egra

Nėse dėshiron tė shpėtosh nga kafshėt e egra,
Mes pyllit kalo lakuriq, pa kėmishė e pa brekė,
Dhe bishat do binden qė s'ke synime tė rrepta,

S'ke armė me vete, hanxharė e dyfekė
Dhe je i sinqertė si ujku, cakalli dhe dhelpra,
I zhveshur sic janė ata nė pyje dhe bjeshkė.


Majtas dreqėr, djathtas djaj

Mė gjurmon dikush patjetėr
Dhe vėrtet s'di nga t'ia mbaj;
Majtas vrap mė dalin dreqėr,
Djathtas vijnė e presin djaj.

Nga dollapi nxjerr njė pjepėr,
Thela-thela nis ta caj:
Gjysmė e pjeprit plot me dreqėr,
Gjysma tjetėr mbushur djaj.

Mbreh njė laps e hap njė letėr,
Sytė e mi nga letra s'ndaj:
Sipėr letrės shtrihen dreqėr,
Pėrmbi lapsin hipėn djaj.

Ku tė futėm, s'gjej vend tjetėr,
Ku tė qesh e ku tė qaj?
Majtas vrap mė dalin dreqėr,
Djathtas vijnė e presin djaj...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
BlueScreen

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   15/12/2009, 17:23

Dritėro Agolli: Jevgjiti i djathtė


Unė e njoh kėtė jevgjit tė thatė,
Lagjja ime gjithashtu e njeh.
Sa mė sheh, mė thotė: "Jam i djathtė,
Mos humb kohėn, eja shpejt me ne!..."

E cuditshme! S'ka jevgjiti brekė,-
Me tė djathtėt puthet shesh mė shesh.
Vendi im, me drogė e me dyfekė,
Djathtas-majtas rri e bėn pėrshesh!...Tek dera

Afrohem tek dera,
marr vesh disa gjėra,
S'kuptoj plot tė tjera,
Dhe kjo ėshtė e tėra
Tek dera...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
BlueScreen

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   15/12/2009, 17:23

Dritėro Agolli: Qyteti me shumė qen


Ky qytet ka ndofta mijėra qen,-
Vec rrugica ime ka dyzet!-
Po mėrzitem shumė e keq mė vjen,
Se ka qen dhe s'ka asnjė poet.

Ah, sikur nga qentė vec njė qen
Pėr cudi tė kthehej nė poet,
Sinqerisht, o miqtė e mi, ju them
S'do ta kishte shokun ky qytet!


Nga fshati

O fshat,
Asgjė s'mė ka mbetur prej teje,
As dhe kėpucėt qė shkela me to nė shkėmbenj,
As dhe xhaketa me leshin e trashė prej dele,
Qė shpinėn ma mbronte nga era nė male e lumenj,
As njė emblemė e rrallė kapele.
Madje s'mė kanė mbetur as dhėmbėt,
Qė i kisha tė bardhė e mjaft tė mėdhenj.
Po c'ėshtė e vėrteta, bart njė kujtim nė dy kėmbėt:
Dy shenja plage tė lėna dikur nga njė qen,
Tė tjerat kujtime janė tė fshehta nė zemėr,
Po unė kėtu pėr gjėrat konkrete pak fjalė them.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
BlueScreen

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   15/12/2009, 17:24

Dritėro Agolli: U cmend njė plak

Pardje u cmend njė plak nė mėhallė
Dhe mund t'ju thosha se s'paska mė keq!
Vėrtet kjo ngjarje s'ėshtė aq e rrallė,
Nė botė cmenden me mijėra pleq.

Ah, ndofta era e ditėve qė vijnė
Tė shkretėt i tund dhe i cmend,
A mbase cmenden se mbajnė mėrzinė
Tė lodhur nga mbetja nė vend.

Kali i tim eti u cmend dhe vdic se nuk ecte,
Vdic ditėn qė pela polli njė mėz.
C't'i thuash kėsaj? tė flasėsh me vete?
C'tė bėsh?...


Kėndon e vajton Gjoni

Nė gusht pėrnatė i shkreti Gjon
S'e di, kėndon apo vajton.

Dhe pas mesnate hesht ai,
Pastaj ngre zėrin pėrseri.

Ky zė tė ndjell e pas tė merr
Atje ku mplekset njė mister,

Ku s'gjen tė prekėsh hic asgjė,
Asgjė vec zbrazėsirė e zė,

Ku rėrė e yjeve nga lart
Thėrmohet poshtė e mbillet nė ankth.

Ku fshihet Gjoni, s'mirret vesh:
Nė lartėsirė, a breg, a shesh.

Po unė e di, dicka kėrkon,
Dicka tė fshehtė, i shkreti gjon,

Dicka qė s'mund t'ia japim dot
As ti as unė, as sot as mot.

Po ndofta fshehur tek njė pyll
Njė kokėrr rėre pret nga njė yll,

Se kokrrat qė thėrmohen lart,
I mbledh dikush e na spėrkat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Dritėro Agolli
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 5Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: