Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Ferit Ramadani

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:06

Ferit RAMADANI:


PIKA KRITIKE


Nė kohė pa kohė trashėgohet
lind pa dritė nė sy,
dhe hy nė veshė tė shurdhėr !

Kush e ndjek fatkeqėsinė
ma mirė se egėrsira ?

Nuk ndjen keqardhje!
Nuk ndjen mėshirė !

Nė pikėn kritike
krimin zbaton,
t' arrijnė nė kulm -
emocionet vrasėse !

Nė asnjė ēast s'ka lindur
njė zemėr -
qė hedh farmak nė shpirt,

Njė thikė -
dhembjes i vė pikė !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:06

Ferit RAMADANI :


PĖRSHĖNDETJE


Stinėt ikėn !
Lan vrragė, lan rrudha !

Shtegtarėt -
amanet - foletė e shkreta !

Asgjė s'braktisėn pa ligj,
s'ndryshuan!

Asgjė s'krijuan pos datave
si shpifje !

Pastaj shekujt u ndrynė
si trille kujtimesh !

Kush ua lau mėkatet
se dijnė ujėrat !

Kush ua fshehu bishtat
s'kujtohen malet !

Mirėsevini !
U pret derė e hapur !

U pret njė zemėr !

Ilirinė - ka emėr !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:07

Ferit RAMADANI :

LOJA


As nė ėndėrr se merr lirinė
ta flakė pas shtatė kodrash,
ta presė pastaj -
shtatė shekuj nė robėri !

Nusen e presin krushqit,
u vjen nė zi !


Nė kėngė bijė trishtimi
jehon egėrsi,
ku ndodhet melemi
pėr plagė - ėmbėlsi ?


Furtuna ndjellakeqe
ashk e gof mallkimi,
rokulliset drita
kurrė nuk del agimi !

Nė ylber tė shpresės
kallkan i mėrgatės,
ėshtė loja e fatit,
- i ik shtėrngatės !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:07

Ferit RAMADANI :


PĖRJETIM


Nė shfrenim epshesh tė marra
ēdo gjė u pėrmbys, u pėrtha !
Kėshtjella u mposht nė themel,
dhe nė kulm - u nda !


Lirika e zverdhi domethėnien
si gurra kur shterė,
gjarpėrinjt kafshuan gjuhėn
tė mos bėjė poterė !


Nė sofra humbi oreksi
i kulaqit tė pjekur nė hi !
Lėngonte e zverdhej rrita
ngujuar nė robėri !

Ēdo gjė mbeti pa jetė,
pa dashuri !
Kohė moderne - e shkretė,
Kohė - vetmi !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:07

Ferit RAMADANI :DOMETHĖNIA E HESHTJES


Nuk ishte lum
qė shndėrronte shtratin -
nė rrjedhė pa kohė,
as uratė qė priste -
t'i faleshin mėkatet !


Pa barė i shėronte plagėt
qė hapeshin nė shpirt,
guacė e ndrydhur -
nisej nė shtigje
kurrė tė kaluara !


Edhe nė gjuhėn e gurit
mbishkrimet e vdekura ringjallė !

Nga shekujt e harruar
me heshtje zgjidh nyjet
tė kuptohen misteret,
kohėrat, dhe yjet !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:08

Ferit RAMADANI :


ASGJĖ S'KTHEHET !


Asgjė s'kthehet ,ēdo gjė ik
lindjes - vdekja i afrohet,
nismė e re , trishtim i ri !


Syri n'terr - kėrkon bardhėsi !


Nata merr e s'jep asgjė
gjurmėt mbesin shfaqen prapė
i vjen ditės erė barot !

Se merr vesh qeni tė zot !


S'kthehet hapi qė kap zėrin
rrezja shpresė - s'ka gjallėri !
Kėngė e vaj - uratė mallkimesh !

I mbjellin ca zemėr zi !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:08

Ferit RAMADANI :


U R A T A


Nė paskajshmėri - pa pėrcaktime
viteve u kėrkova lartėsi !

E di vetė kah ngjitem,
se di vetė ku bi !


Kurrė si ndjeva shėtitė, dėfrimet
tė prehen nė gėzime, qetėsi

Tė murosur e gjeta heshtjen
qė shekujve u rrasej nė gji !


Ēfarė durimi nė kėtė uratė ?!

- Iliria - pastė jetė tė gjatė !
Blerim i shekujve ... gjatė...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:08

Ferit RAMADANI :


NĖ NIVEL


Pa ngatėrresa nė parashikime
hip e zbrit nė shkallė,

As nė sjellje - nė jetė cikėrrime
pėr tė mbetur gjallė !

Ē'bėn ajo qė s'lind , e s'vdes
Pa zėrin nė tel ?

Prapa perdes - pėr njė ves
Kosova - nivel !


Poezitė : Urata dhe , Nė nivel , u botuan mė 01.04.1986, nė revistėn e studentėve, Bota e re, Prishtinė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:08

Ferit RAMADANI :


DAMARĖT E ZĖRIT


Nė jetė -
s'pushuan tiktakėt
pėr hapin nė kohė !

Lartėsitė -
kurrė s'preken -
pa shkallė , pa ballė !


As shpresa -
kurrė s'ndrydhet
se vdes nė rritė ,


Jehona -
s'rrin dot ,
pa zbuluar thellėsitė !


Gėrmadhat e shekujve
bėhen ugarė,
kushtrimi -
zgjon vdekjet nė damar !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:09

Ferit RAMADANI :


ZEMRA KĖRKON ZEMRĖN


Gjeth i zverdhur lėkundet
degė e tharė tundet !

Era pėrvesh llėrėt
ta hedhė nė humnerė !

Rrėnja e thellė s'dridhet
si zogu nė ferrė !

Fryn veriu e hidhet
shpirti i mpirė - vdes!

Zemra kėrkon zemrėn
ta puthė ēdo mėngjes !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:09

Ferit RAMADANI :


DHĖMB I BARDHĖ!


Nė dhėmbin e bardhė
rrėnjė e sėmurė -
rėnkon!

Krimbi ec e bren brendinė
gjuha -
ndryn fshehtėsinė !

Buzėqeshja e ngrohtė
i falet -
zemrės qė ringjallet !


Dhėmb i bardhė mbahet,
nofullės -
nuk i ndahet !

Rrėnja derdh gjakun,
krimbi -
bren konakun !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:09

Ferit RAMADANI :


PA TY

(Atdheut)


Pa Ty fjalės i vė pikė
heshtja ka kuptim tė rritet !

Pa Ty dėshira mbetet statujė
e ballsamosur - nė zemėr guri !

Pa Ty verdhėsia e mbėrthen gjuhėn
than damari i jetės !

Pa Ty kėnga s'ka krahė
as shpirt - lahutari plak!


Pa Ty as shqipet nė lartėsi qielli
tokės si dalin pėrballė !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:09

Ferit RAMADANI :


BIJNĖ E NGRITEN


Vitet rrudhat i hapėn
si dallgėt
kur ēajnė e gėrryjnė !

Shpresat ranė si lulet
tė pėrcėlluara -
nga bryma!

Nė buzė shkrumi i etjes
pėrflakte kėngėn
e frytit tė sėmurė !

Ditė tė rėnda si tunxhi
pėrshkojnė
nė stinėt e shpirtit!

Nga bijnė e ngriten si kėrpudha
damarėt -
e gurrės sė shterrė ?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:09

Ferit RAMADANI:

LIDHJA E NGUSHTĖ


Ia ftohėn damarėt
ia thanė,
nė lulegjak i derdhėn vrer,
se ndanė !


Buzėplasur
u end , u rropat
nga shpati -
nė shpat!


As e vdekur as e gjallė
pa forcė, pa shpresė,
kėrkoi rrezen
pėr jetė, kthesė !

Nė shtigje jehonė
zgjim, pushkė !
E pamposhtur -
Lidhja e ngushtė !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:10

Ferit RAMADANI "


PA PESHĖ


Pėr hir tė postit shtihet -
specifik nė fjalė !

Shpinėn ia kthen erės
rrėshqet dhe ik si njalė !

Gjurmėve ua han zanoren e parė
dhe zė u jep shkronjave pa zė !


Nė princip- kukudh i vendosur
plangprishės i ndjenjave shpirtrore!

I nėnshkruar nė artikuj e fraza
tė pėrcėllohet blerimi - t'jetojė oaza!


Nė jetė i vetėshpallur periudhė,
kryefjalė e shtigjeve - pa udhė !

Ngrit mistere nė qiell pėr meshė
t'fluturojė me erėn - pa peshė !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:10

Ferit RAMADANI :


NERVOZĖ !


Dialog i hapur pret mendim pėr famė !
Snob i ndjekur - shtrihet panoramė !

Pika gjaku, pika djerse nė rrudha
padyshim - e shkujdesur rruga!

N'brendi shpirti dhembje e paparė
shkallmon ēėshtjen gjak i larė !

Nga tė niset - simbol i pafat
diagnozė pėr shėrim tė gjatė !

Dialog jashtė rrjedhave nė prozė !
Nė thellėsi shpirtrash ky Danjoll - nervozė !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:11

Rrustem GECI :Ese letrar pėr veprėn e Ferit Ramadanit

TROJEVE TĖ EMRIT TIM

Ferit Ramadani u lind mė 6 qershor 1956, nė Llag tė Kėrēovės.
Prej aty nis toka dhe qielli i tij, hapėsira e paanė e Atdheut.
Me Feritin njihem qė nga viti 1974, kur bashkė i lexonim poezi njėri-tjetrit.
Kjo ese nuk ka qėllim kur e si u njohėm,
por,
vlerėsimin e krijimtarisė sė tij.

Nė tė gjitha veprat e tij, prej librit “Pėr sa legjenda flet historia” e deri te “ Pirgun i dhimbjes” Ferit Ramadani kudo ėshtė poet. Fuqia e tij prej poeti tė mirėfilltė mbreson lexuesin e tij.

Trojeve tė emrit tim tė kam pak /
por nė kėngė tė kam kudo/
ky ėshtė guxim i gjakut tim /

komandant Askeri...

Kėto dhe vargje tė tjera tė poetit tregojnė shpirtin e madh tė Feritit.Tė kam nė kėngė kudo o vendi im.

Nė djepin e kėsaj toke/
u rritėm me ajrin dhe ujin tėnd/
dhe me shpresa/
se diēka do tė ngrejmė me duar/…

Bota poetike e Ferit Ramadanit ėshtė e gjerė dhe e thellė.Feriti edhe nė prozė edhe nė poezi ėshtė poet i tik-takeve tė kohės, i tė rrahurave tė zemrės. Ē“ka s“u ra ndėrmend barbarėve pėr ta prerė e tharė gjakun e fisėm tė arbėrit, shkruan poeti dhe vazhdon; pemė e ilirisė dhe Iliridės nė zemėr tė saj ndryn 1 mijė rrufe dhe 7 milion rrėnjė shqiptarėsh nė 13 mijė vjet tė egzistencės sonė.

Prandaj, kėto janė motivet, thotė Feriti, pse nė kėngė e marr atdheun, trojet e emrit tim. Qielli deri nė Prishtinė, deri nė Tiranė, deri nė Shkup, Manastirė, Janinė e Prevezė..., kudo ėshtė i imi. Qiejt e poetit Ramadani janė qiej tė mėdhenj tė emrit tė tij.Poezia e Ferit Ramadanit ėshtė ndryshe nga poetėt e tjerė. Vargjet e Ferit Ramadanit pulsojnė me hapin e madh tė kohės.

Unė kundėrshtohem thotė poeti me ata qė kundėrshtojnė. Ndėrsa atdheun e dashuroj si vajzėn mė tė bukur, mė tė ndjeshme,dhe mė intime tė shpirtit .

Kėshtu ėshtė nė vendin tim e nė vendin tėnd, i thosha nė njė ēast vetes,
dhimbjes qė mė gėrryente nga brenda. Koha nė tė cilėn jetojmė thotė poeti,
edhe nė mot tė kėthjellėt pikon gjak.Nė kėtė natyrė aq tė bukur, ne ēdo ditė
bėjmė betejėn me tė pazgjidhurėn, me atė qė plagėn ma bėn tė pėlcas.Nė
poezitė, “Domethėnia e heshtjes”, “Asgjė s“kthehet”,” Pika kritike”,”Loja”,
dhe nė dhjetėra poezi tė tjera, hetohet vetėmbėrrijtja, blerimi i kėsaj kohe,
krismat e fjalės nė dhimbje. Ndėrsa nė poezinė “Atdheu”, poeti ngre zėrin
e tij mbi trojet e emrit dhe mbiemrit.

Trualli gjuhėsor i gjuhės sė poetit ėshtė i paluajtshėm, me blerim tė gjakut tonė gjuhėsor.Kapėrcimi nė tė ardhmen nuk bėhet duke ndejur kėmbėkryq. Nevoja e do qė ne tė bėjmė detyrėn tonė pėr veten e atdheun, ndryshe e ardhmja do tė shtyhet. Me kėtė esse uroj poetin Ferit Ramadani pėr veprat e tij tė mirėfillta dhėnė letėrsisė sonė. Shėndet zoti poet,shėndet.
Rrustem Geci - Dortmund
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 33
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    14/9/2012, 17:18

Ferit Ramadani,krijues qe do te kujtohet neper breznite tona
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ferit Ramadani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: