Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Tradita - "ndihmomeni te qesh" - Trifon Xhagjika

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
TheBest

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 31
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Tradita - "ndihmomeni te qesh" - Trifon Xhagjika    18/9/2010, 03:26

NDIHMOMĖNI TĖ QESH!

Nuk mundem,
....................... nuk mundem,
nuk mundem.
E pashe Atdheun lakuriq,
(vetem pa miq e shoke)
mundohej te kepuse nje dege dafine
nga lavdia e shekujve.
Atdheun e dija te urritur!
Por sa i vogel qenka!
As nje dege nuke e kepuste dot.
E mora per dore
ta rrit ne zemren time...
Vellezer-
Po e kerkuat Atdheun,
e kam une.
Ndihmomeni te qesh.
Ndihmomeni te gezoj.
Atdheu eshte lakuriq!
1963
Trifon Xhagjika (1932-1963) u lind ne nje fshat te Zagorise(Gjirokaster) ne nje familje te thjeshte qe shquhej per ndershmeri e patriotizem. Pasi kreu studimet e larta, sherbeu ne ushtri. Me 1963 u arrestua bashke me nje grup te rinjsh e u denuan me pushkatim. Poezia ishte pasioni i tij. Per rrethanat qe iu krijuan, ai botoi pak. Vargjet e tij shquhen per thellesi, ndjenje e sinqeritet. Mjaft nga poezite e pabotuara kane humbur. Nje pjese e tyre eshte botuar ne vellimin "Atdheu eshte lakuriq"(1994).Ndėrgjegje me katrore tė zezaNate!
pa me shkruaj ti vete.
Ngjyra tende eshte e zeze
(nuk ka me te zeze se erresira tende)
Nate!
Pa me shkruaj pra vete
ne letren time
(letra ime eshte e bardhe,
si ndergjegjia e njerezve
me katrore te zeza per'rreth)

Ulu pra, prane tavolines
per njerezit c'njerezor!...
(letra ime eshte e bardhe
ngjyra tende eshte e zeze)
Ulu, pra, shpjet
prane tavolines
dhe shkruaj
per femijet qena bij qenash!
Shkruaj!
Kurse une,
me zerin tim,
do te therras,
sa qielli te coptohet
-"nuk mundem te shkruaj me,
pena m'u thyene 1958"


Jam une

Here here
ne oret e vona te nates
kur ndergjegjia fluturon per diku
une eci.
Pa meshire,
shkelmoj,
si kale i harbuar
rinine time
........
Miq!
Degjoni trokellimat e kalit te
harbuar?
Jam une!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
TheBest

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 31
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Tradita - "ndihmomeni te qesh" - Trifon Xhagjika    18/9/2010, 03:27

Trifon Xhagjika

Kėnga e verbėr


E shkreta ti, o Republikė
u blatohesh tė zotėrve
pa e ditur ē’janė.
Dritėn ta shuajnė nė terr
e ditėn ta ndezin;
bukėn ta shtrojnė nė sofėr
e duart t’i presin;
nė burim tė ēojnė
e gojėn ta mbyllin.
Ata tė kthyen nė metelikė!
E shkreta ti, o Republikė,
e ēmendura ti, o Republikė,
gėnjeshtarja ti, o Republikė,
kusarja ti, o Republikė!
Me emrin tėnd, tė vjedhin jetėn.

Sa do tė doja
qė ballin e ftohtė
me dritėn e rrufeshme tė ma pėrkėdhelje,
ėndrrat e ngrira tė mė zgjoje.
Me tmerrin duke shkuar
do tė kuptoja dashurinė e jetės,
kur je nė gji tė nėnės.
O njerėz tė thjeshtė,
ju dua!
Mund t’ju shėrbej
si ushtarė, si shėrbėtor besnik.
Veē me mua ejani,
t’ju rrėfejė tė vėrtetėn
qė ndrit.
Tė dinė udhėheqėsit lart
dhe e larta Republikė
se nuk jemi
as tė verbėr
as tė shurdhėr nė politikė.

O Republikė e pabesė!
T’u fala
si kristiani Krishtit,
po ē’mė dhe?
Dhe diellin do tė ma zėsh.
Turp,
Atdhe!
S’due di kush je!
Tek ty jam
I lirė pa liri,
I gjallė i pajetuar,
I vdekur i pavarrosur.


O vendi im
O Republikė!
Nė ē’rrugė po ecėn tani
me duar tė gjakosura,
me sy tė ēuditshėm?
Vetė jeta ēudinė ta zmadhon
e tė ardhmen ta shuan.
E pikėlluar
mashtrimi i buzėqesh.
Shko!
Shko, o Republikė!
Mua mė duhet tė eci nė rrugėn time.
Nga nata ilegale
ku ndrydhen qėllimet,
tė dal nė ditėt e tė ardhmes,
tė ngre flamurin e besimit tim.
Aty
tė shkruar ekam biografinė,
tė pastėr e pa njolla.
Dhe, ti,o Republikė,
e gjora republikė,
do tė jesh pėrsėri me mua.
Po tani,
tė tė pėshtyj unė dua,
se ti nuk pate turp
tė mbytėsh historinė.
Me kėtė kėngė tė verbėr
tė ngre nė gjyq,
nė gjyqin e tė heshturve.

Ē’tė tė kėndoj mė? Trishtimi po mė mbyt.
Lodhja dorėn ma pėrshkon.
Por tėrbimin nuk e ndal dot.
Jo!
Nuk mundem tė tė fal.
Gjuha mu zgjidh.
Vramė po tė duash.
Nė netėt e tua tė gjakosura
do tė dėgjosh zėrin tim:
“Tė urrej o Republikė,
lavire e zotėrve gjakprishur!”

Prill 1962
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
 
Tradita - "ndihmomeni te qesh" - Trifon Xhagjika
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: