Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Virgjil Muci(poezi)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
TheBest

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 31
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Virgjil Muci(poezi)    18/9/2010, 03:45

* * *


Optimizmi

ishte i dashuri im i parė.

Bėmė dashuri,

por shpirti i zhvirgjėruar,

mbeti beronjė.

Fara,

ishte sterile.


...


Trishtimi

ishte i dashuri i fundit.

Bėmė dashuri.

Shpirti u mbars,

e polli Vetminė.

shtator '93
* * *


Fallusi- direku

i anijes pa flamur.

Erėrat e marra tė fantazisė

e degdisin detrave tė epsheve.

shtator ' 93

* * *


Bie dėborė,

Dhe unė pėr herė tė parė,

Arrij tė shoh se,

Ē' ngjyrė paskan petalet e,

TRISHTIMIT.

shkurt '93

* * *


Nata- shurrė e ngjyrosur

Qė i rrjedh shalėve

Kohės sė pėrdhunuar

nėntor ' 92* * *


Ai trokiti nė derėn e nevojtores

dhe thirri:

"Eja shpejt. Revulucioni filloi."

"Vafsh nė djall," ja ktheva

"Lermė tė shijoj nė paqe,

aktin e mrekullueshėm tė jashtėqitjes."


Dola nga nevojtorja

dhe harrova ta lėshoj ujin.


Qyteti qelbej nga tė pėgėrat.

mars ' 94


* * *


Ēarls Bukovskit
Ditėn e vdekjes
9 mars 1994


Njė monument

Njerėzimit i lipset

vetėm

njė monument.

Le t' i marrim

t' i shkrijmė

shtatoret

e mbretėrve,

gjeneralėve,

shkrimtarėve,

filozofėve,

diktatorėve

e gjithė psikopatėve

e idhujve tė rremė

dhe me bronxin e tyre

t' iu ngrejmė

njė monument

PROSTITUTAVE.


* * *


Rri shtrirė nė kokėrr tė shpinės

Dhe sytė i mbaj nga tavani.

Nė qoshk njė pezhishkė.

Njė mizė ka ngecur keqazi

Nė dantellėn e saj.

gusht ' 93

Nė pezhishkėn e kotėsisė sime

Kam ngecur e rri pezull

Dhe pres Mortjen

Qė ēapitet me hapa tė ngadaltė.

gusht ' 93

* * *


Vrava veten

rashė nė gjumė

kur u zgjova

vdekja qe larguar

u ngrita

u vesha

dola nė rrugė

i propozova

femrės sė parė

qė takova

nuk mė pranoi

hyra nė bar

piva dhe u deha

u ktheva nė shtėpi

vdekja

mė priste buzgaz

nė duar

mbante lule tė bardha

pa aromė

artificiale

ramė nė shtrat

u shkėrdhyem


...


----------------------


Fatos T. Lubonja: Vėshtrim lidhur me poezinė e Muēit

Botuar nė revistėn pėr kulturė
Pėrpjekja, Nr.4Kėto poezi tė Virgjil Muēit mė transmetuan njė ndjenjė tė veēantė qė, duke u rrekur ta pėrthekoj, gjeta se vjen nga njė pėrzierje origjinale e revoltės me trishtimin. Revolta ndaj njė shoqėrie frustuese shndėrrohet befas nė trishtim- arrin nė pafuqi- dhe prap kthehet nė revoltė, pa mundur tė kuptosh se ku fillon njėra dhe ku mbaron tjetra. Kjo lojė ndjenjash ėshtė shprehur kryesisht me metaforat e marra nga gjuha erotike- pasi liria mė sė pari ėshtė dashuri dhe frustrimi ėshtė pengesė dashurie. Autori e shpreh revoltėn e tij nėpėrmjet glorifikimeve paradoksale, nėpėrmjet pėrdorimit tė atyre fjalėve "banale" qė nuk i pranon faqet "e bardha" tė shtypit... por edhe ndėrmjet delikatesės sė trishtimit qė e kaplon.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
 
Virgjil Muci(poezi)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: