Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Xhemal Gora

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 31
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Xhemal Gora    18/9/2010, 03:47

Nga vellimi " Nese do te jetosh"

Pafundesi

Ne tehun e shpates vune kokat kapedanet,
udhekryqeve te botes,
monumente lirie mbeten.
Brengat,
copeza amanetesh
varur flokeve te stineve,
thinjur nga dhimbjet,
rrudhur nga tradhetite,
qerpikeve te zotit rendojne.
Ketij fundshekulli,
eshtra e Kombit,
duke lenguar ne shtratin e vetazgjesimit,
mbi pragun e permbysur te ndergjegjes
troket.
Nga krismat,
bota brenda nesh dridhet,
tkurret,
thyhet.
Zerat e jetes
me fshikje me ledhatojne,
me amanetin,
duke me nisur ne udhetim drejt jush.
Realiteti ne ju vrafte,
me forcen e goditjes se dhimbjes,
egersine e shekullit zbuteni...
Ndryshe,
mbylleni deshiren time
ne sarkofagun e braktisjes suaj,
hapjani rrugen veteflijimit.
Per brezat qe do te vine,
le te mbeten fosile ndjenjat e mija,
deshmi e dashurise per ju.


Une e njoha...

Nje grusht rrecka pa forme,
ne teajten e nje plaku,
me buze te perzhitura,
qe belbezojne paragrafe...
Une e njoha.
Neper mjegullat e koherave...
Dhe i padukshem,
ne ju trokitte portave te ndergjegjes...
eshte Sokrati...
mos e perbuzni.

18 Tetor 2000


Zera nga deti...

Sa zera, sa zera vine nga deti,
udhetojne mbi vale, si mbi kalin e vdekjes,
pa pushim,diten,naten, kerkojne brigjet,
amanetin t'ja thone dikujt...

Ne mos gjetshin nje shpirt qe t'i ngushulloje,
te egersuara u versulen shkembinjve, pemeve,shtepive...
Por njerezit s'mbajne dot hallet e tyre,
futen ne dhimbjet dhe mbyllin portat.

Athere nga padurimi,
si te vdekur, u versulen varrezave,
te bisedojne me te vdekurit.


Keshtjellat

Plaget e kohes
tragjedi kullojne.
Hieja e shpendit te lagjendave,
ne fluturim,
te lavdishme i ben.
Malet e shpresave,
neper rrenoja perandorish,
amaneteve shkelqejne.
Perla nene gur,
mbuluar me lekure epoke,
qe murosur
flejne nene shekuj.


Kalimtare

Si ererat ne udhetim
vijme ne jete me klithma.
Me vone mesojme te qeshim, te duam.
E shkurter, sa e shkurter kjo jete,
jemi ne udhetim,
ne udhetim mesojme, flejme, shkruajm...
Njohim fare pak,
jemi transit,
aq me pak dashurojme,
e shpirti mbetet i trishtuar.
Sa keq,
aq me keq per ata, qe pa dashuri mbeten nje dite
dhe netet i kalojne te vetmuar.

24 Janar 1996


Titanes

Kur vijme te ti, neper sekonda,
kohet te njera-tjetra shpalosen.
Buzeqeshjet,
si ne kohe tjeter,
vriten me plumba idesh.
Bukurine e varfer ndotur me urrejtje,
mbremjeve ne driten e qirinjve,
per ta mbajtur gjalle,
ne mes te duarve
e ngrohim me frymen e shpertit.
Dhimbje duke ngrene vetveten,
si kurore mbi Dajt,
tisin ne forme mjegulle
c'do mbremje derdh,
te laje rruqet e tua,
ku shkelin Makbethet e kombit.
Kur vijme te ti...

2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
 
Xhemal Gora
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: