Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Xhevahir Spahiu

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 31
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Xhevahir Spahiu    19/9/2010, 02:34

FJALA

I thane fjales: tani je e lire
Po fjala s’ kish fuqi t’u thosh : nuk me duhet
E c’ me duhet
kur s’ u thashe atehere kur duhet?
Kam mbetur pa krahe ,
Kam mbetur pa qiell,
Jam jete pa enderr,
Jam enderr pa jete.
I thane fjales: je e lire
Veshtire, tha fjala sa veshtire
Te besosh se je e lire;
Pasi ke ngrene rrokjet e tua,
Pasi ke mbetur cung
Dhe liria behet burg .
I thane fjales: liria jeton.
Fjala ua ktheu :
S’jam si Kostandini qe pas vdekjes udheton
I thane fjales: ti je liria
Per ta kuptuar kete duhet fare pak
Ajo e besoi,
Ajo hapi gojen,
Por ne vend te tingujve
Prej saj doli gjak

21 shkurt 1986
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 31
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Xhevahir Spahiu    19/9/2010, 02:36

Vjedhesit e bukurise

antibiblike

Permbytja e perbotshme
sic mblidhet nata po mblidhej.

Drure asgjekundi,
gjekundi brigje.

N jeriu hapi dritaren e barkes
nisu, i tha pellumbit.

Asgjekundi drure
brigje gjekundi.

pellumbi u kthye
me nje bisk ulliri ne sqep.

Atje ka toke
atje ka jete.

Po njeriut ia moren pellumbin, degen.

Linden maskat,
bukurine e vodhen profetet.


-------------------------------------------

Kjo poezi e tij me pelqen mjaft

--------------------------------------------------------------------------------

PARLAMENTI

Atje brenda,
pas mureve te trasha,
pas mureve te renda,
atje brenda,
thone naten e varrosnin,
thone diten e persosnin,
sa shpresa,
sa enderra,
atje brenda.
Atje brenda?
Nje mengjes u gdhine te tmerruar,
pane se vetveten e kishin harruar
dhe nisen vetveten
nga gjumi
ta zgjonin,
ta miklonin,
te kerkonin:
kush vila,kush plazhe, kush paga te larta,
kush blloqe te reja, avione, parajsa,
duart dhe kembet
si ne ethe i shtrinin.

Perjashta te uriturit ulerinin.


----------------------------

Borxhet e mija.

--------------------------------------------------------------------------------

Do te vdes,
do te vdes i mbytur ne borxhe,
s'eshte asgje mbytja ne lum a ne dhomat e gazit
I kam borxhe nenes qe s'ia ngrita varrin,
i kam borxhe lisit qe s'ia hodha pjergullen,
i kam borxhe dashurise qe ia vodha te dielen,
i kam borxhe krimit qe s'i vura emer.
Do te vdes,
do te vdes i mbytur ne borxhe.
I kam borxhe fjales qe s'e pashe ne enderr
i kam borxhe korbit qe s'ia zbardha pendet,
i kam borxhe vitit '13 qe s'ia mbylla plaget
i kam borxhe ardhemrise qe ia lashe tek pragu
terin e nje kohe te larget.
Do te vdes,
do te vdes i mbytur ne borxhe.
U kam borxh te gjalleve,
u kam borxh te vdekurve;
gurin e varrit e shes
te laj borxhet.

Dhe ve piken ketu.
Tani mund te flisni
per borxhet qe me kini ju.
--------------------------------------------------------------------------------

shembja e nje nate dashurie

--------------------------------------------------------------------------------

Ktheva koken, mbajta hapat:
binin tjegullat, binin traret,
binte qielli i nje nate dashurie.

Atje mbi papafingo, prane yjeve e pata puthur,
shemben yjet tani, behen pluhur.

Dritare s'ka, ka sy te zgavert,
s'ka mure me plasaritje te etshme,
skelete fjalesh ne gjysmerresire,
skelete enderrash, premtimesh te neserme.

Ngrihet tymi si nje mjegull e bardhe,
nje grusht eshtrash te nje nate germadhe.
Ne cep te rrenimit
dy burra po pine qete-qete cigare.
Ej, ju atje! Nuk degjoni si ulerijne brenda meje xhindet,
edhe pak e llava do te dale jashte meje si tek vullkanet.

Mos u kthe ne kujtim, i thashe
mos u kthe ne harrim, me tha;
botes i falem nje nate dashurie
dhe kjo s'eshte pak.

Nje nate. Dhe ēfare nate!
Dora mbi sup,
hena mbi mal,
qielli i kalter i botes mbi krye...

Mbajeni, mbajeni!
Ajo po bie...po bie....

Dhe ishte nje nate e paemer,
siē ishin te paemert yjet.

Kini meshire, mos e shembni ate nate!
Eshte renkimi im apo klithma e saj?

Kini meshire, kini meshire!
Ajo ishte nje nate dashurie
qe kurre s'duhej te kish gdhire.

Kini meshire,
ne mos po atje nen gure,
nen peshen e nates se shembur do te shembem,
i vrare jo nga urrejtja, po nga dashuria,
qe, perjetesisht quhet dhembje............(me falni te them, qe kjo eshte nje fryme ndalje nje fryme dhenie nje poezi e madhe sa poezi-dashuria.... qe dua deri tek dashuria)


----------------------------------------

APOTEZA GRI

--------------------------------------------------------------------------------

Qielli eshte gri
Toka eshte gri
Gri dhe puthja

Buka s’ka ere
Era s’ka ere
S’ka ere lulja

Endrra eshte gri
Gjaku eshte gri
Gri dhe zjarri

Molla s’ka ere
Uji s’ka ere
S’ka ere bari

Moti eshte gri
Shpirti eshte gri
Gri dhe kenga

Era pa ere
Buka pa buke
Pa zemer zemra

Xh. Spahiu


-----------------------------

Vija te bardha

Vija te bardha para
Vija te bardha prapa
Vija te bardha majtas
Vija te bardha djathtas
Vija te bardha
Ma nxite jeten!
__________________

Humbje

--------------------------------------------------------------------------------

Kisha menduar te shkruaja
nje kenge triumfi per ty..

Po ti e paske humbur, miku im.
Si ai qe goditet papritur me grusht
dhe syte i erren,
si ai qe bie ne lume befasisht
dhe fryma i merret.
Ku shkoi veshtrimi i kthjellet,
c'korba e hane
dhe c'heshte e helmatisur t'u ngul
ne ballin e endrres pa ane?
Cila fjale,
cila kohe,
cili zot
te beri te flasesh me vete?
Humbamenoja im,
i pagoje si sendet.
T'u fashit sic fashitet nje zjarr
hakerrimi
e ti - luan i pajete ne xhungel;
era pergjon
sa te kthehesh ne fluger.

A thua je i teri i humbur?
Shikome ne sy!

Kisha menduar te shkruaja dikur
nje kenge triumfi per ty...


----------------------------------

Te mbaj ne duar

Te mbaj ne duar, dashuria ime,

Krijese prej qelqi
me shkendijime yjesh

Kam frike...

Frike se mos me bie
dhe thyesh.
__________________

Emigrant

Iku dhembja thane,
Iku llumi,
llumi ne fund te filxahnit,
Dhe fjala mori dhene....

Po kafene, kush e piu kafene?
__________________

Xhevahir Spahiu


Pezull


Ka muaj qe duart s`me punojne
dhe koka me ben dimer tej e tej;
s`e di se nga me vijne dhe ku shkojne
ca akuj kallur tinez neper dej.

Cdo dite gishterinjte i flasin nikotines
ca fjale uloke...dhe...sot ashtu...si...dje;
aq sa je gati me grusht ti biesh pasqytes,
fytyren tende ta rrezosh perdhe.

Mungesa e vetmise me ka munduar
tani i vetem ndigem si ne morg;
ne se pershesh me kocka me kane shtruar
as korbit vete une nuk i ndolla kob.

Ngre kurthe dite-nata;dimer-vera
shtrigon,mpreh thikat;c`beselidhje e zeze!
Pas cdo rrenoje iluzionesh, era
fryn,o njeri , mbi ty si mbi varreze...
--------------------------------------------------

Xhevahir Spahiu


UDHĖTIMET E MIA


Do ta shaloj renė
tė shkoj mbi malet e mia,
po deshėn shi, t’u derdh pika lotėsh.

Do ta shaloj kalin
tė ndiej shijen e erės
kur dashuria mė pret.

Do ta shaloj lumin
tė mė ēojė nė det,
tė mbaj mbi vete anijet.

Do ta shaloj pemėn
mos pikėllohet pa zogjtė,
rrėnjėt t’i ngulen mė thellė nė tokė.

Do ta shaloj ėdrrėn
pa yzengji dhe pa fre,
tė mė ēojė tek e nesėrmja.

Do ta shaloj kėngėn,
zot i saj, rob i saj, – t’i kėndoj
lėvizjes dhe nga pika e vdekur.
MY TRAVELS


I will saddle a cloud
to ride above my mountains,
if they want rain, I will drench them with tears.

I will saddle a horse
to feel the taste of the wind
when love is waiting for me.

I will saddle a river
to carry me to the sea,
and will bear ships on my back.

I will saddle a fruit tree
so it does not grieve without birds,
and its roots sink deeper into the earth.

I will saddle a dream
without stirrups or reins,
to carry me to tomorrow.

I will saddle a song,
its master and its slave – to sing
of movement even from the still point.


--------------------------------------------------

Dashuria

ka dyer,ka dritare,ka dericka
shtepia.
dikush hyn nga dera,dikush nga dritarja a dericka.
ti?
nga te tria.


----------------------------------------------------------------

kjo poezi eshte per te gjitha gocat e forumit se dhe vete xhevahiri prandaj e ka shkruar qe te perdorej ne kesi rastesh...


VAJZE E BUKUR

bora e bardhe ,e bardhe pas xhamave,
ne kafe "Tirana" hyre,
ti e rralla si debora
qe ne Tirane bie.

Vajze e bukur,si vajze e dashuruar,
qofsh e dashuruar dhe prej meje,
prej syrit tend
lulezojne dhe sendet.

Ekspresi gjallerohet
e gjthcka behet sy.

Ne tavolinen e fundit
dy pleqve kafja po u ftohet.
Te shikojne ty.


---------------------------------------------

REKUIEM PER OREN 6...Ora 6
Akrepat si dy krahe te hapur qe presin
dhe ti s'po vjen
ti s'po vjen as ne 6 e nje minute
ne 6 e dy minuta vetmia ish me mua
une isha me vetmine ne 6 e tre minuta
ne 6 e kater bota ishte po ajo
6 e pesa i ngjante 6 e gjashtes si dy pika uji
6 e shtate, 6 e tete, 6 e nente, 6 e dhjete
Ti s'po vjen
S'po vjen
S'vjen
ne 6 e pesembdhjete
hodha syte si dy vetetima ne fushen e ores se qytetit
akrepat u thyen si dy krahe te nje zogu
qe s'ekziston

Une mora pikellimin per dore
dhe ika

Xhevahir Spahiu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 31
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Xhevahir Spahiu    19/9/2010, 02:37

NATA E VITIT TĖ RI

O zemra ime, o vetmi,

tė pimė sonte, gjithsesi.

Njė mall, njė dhembje dhemb atje

ku jemi dhe nuk jemi ne.

pas muresh kokė mė kokė kurthojnė

harrimin e harrimit tonė.

Po qoftė nė Dajt a Monparnas

njė shishe vere tė ndjek pas.

Sa vlen njė gllenjkė e saj nuk vlen

as fama, as froni qė shkėlqen.

E tha s'e tha Omar Khajami,

stacioni i fundit: Varri i Bamit.

O zemra ime, o vetmi

Te pime sone, gjithesesi..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 31
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Xhevahir Spahiu    19/9/2010, 02:38

VJESHTA E TRETE

Debora ende pa rene
ne vend te nates
ne vend te ēative
eshte zemra
Zemra ime qe thinjet...

HARRIMI

Tha fjalen e pare
prisja te dyten,
tha fjalen e dyte
kerkoja te paren...
tha fjalen e trete
i harrova te tria .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 31
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Xhevahir Spahiu    19/9/2010, 02:38

Sonte

Jetoj brenda syve te tu,
ne syte e mi ti ke shtepine.
S'jemi vetvete,
secili eshte tjetri.
Vera ime ka dy skaje:
njeri ne pranvere, tjetri ne vjeshten tende.
Ti hyn ne te djeshmen time,
humb rrugen si ai qe ka humbur kujtesen.
Une hyj ne te ardhmen tende,
humb rrugen si ai qe ne pyll s'ka kaluar
asnjehere.
Sa do te doje te kishe ne duar te djeshmen time!
Sa do te doja te kisha ne duar te ardhmen tende!
Ke te pyes? Cilin yll? Cilen kohe?

Per te djeshmen time ti mund te pyesesh
nje lume,
do lisa, nje dem,
edhe varrin,
varrin e nenes.

Krejt e kote.
T'i leme pyetjet. Pyetjet le te marrin nje sy gjume.
Sonte jemi vetem e sotme.

1989
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 31
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Xhevahir Spahiu    19/9/2010, 02:38

DIL

Kur s'i qesh buza buzėqeshjes
Kur dhe vetmia zė vetmohet,
ti rri ngujuar brenda heshtjes,
po tjetėrkush pėr ty ngujohet.

Je gjeth i degės hijerėndė,
Je dru i pyllit qė nuk sos,.
Nga zėra njerzish rrafsh iu shembėn,
Tė moēmit mure Jerikosė.

Dikush pėr ty pėrbluan urinė,
Mos ndjejnė uri as zogjtė as ti.
Ti-njė shushamė njė suferinė-
Ngujuar brenda vetes rri.

Dil, sa pa rėnė nata e gjatė,
sa pa tė marrė Harrimi osh.
Nė kėtė botė tė pamatė,
Tė rrosh pėrkthehet: Tė luftosh!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 31
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Xhevahir Spahiu    19/9/2010, 02:40

Klithma pa brigje

Asgjėkundi s'ju presin.
Vetėm zogjtė ju bėjnė shoqėri,
Dy-tri re tė dėbuara prej erės
Nje varg lotėsh pas jush lebetitet,
Lebetitja pėrlotet pas derės.

Ku po shkon?

As tė gjallė
as tė vdekur s'ju presin.
Endrra e juaj e parė drithėron
si njė yll i pafat nėpėr mjegull.

Klithin brigjet,
shpirtrat tuaj si shpendė tė plagosur vėrtiten.
Nga dhembja drejt dhembjes si dhembje shtėgtoni.

Ku po shkoni?

Ku shkoni?


--------------------------------------

Buzqeshje mes brigjesh

Xhevahir Spaho


Gjithkundi ju presin
Jo vetem zogjte por dhe njerzit
Re me shi te ngrohte vere
Ardhur prej nje Ere
Nje varg pa fund lule shqerre
Mbi supe ju bien
Hapni syte largoni hijen

Ku po shkoni
Ndaloni
Ju presin
Vec pak buzqeshje do mbesin
Nge grindjet e kota
Te vjetra sa bota

Endrrat
Mos i Flakni
Me uj i sperkatni
E lule do celin
Femijet ti mbledhin
E ne vajzat bel holla
Ne qafa u a varin
Si turisteve ne Ishujt Havai
Kurora miqesie
Aroma dashurie


Ku shkoni
Mos fleni
Ketu do na gjeni
Si zogj krahe shkruar
Qe degve gezuar
Pranveren e sjellin

Mes Brigjesh vem zemrat
E i lidhim shpresat
E i zgjidhim Endrrat
Ti marrin ererat
E mbi Token e lagur
Te lindin kenget
E era
Ti largoj Brengat
---------------------------------------------

Art

Tek tingujt vdes
Tek ngjyrat cmendem
Tek fjala vdes cmendem permendem

***

Shihni endrra?- me pyeten dy buze qe s’i njoh.
Shoh, - u thashe, - po s’di ne me shohin ato.


Kendonte nje bilbil

Kendonte nje bilbil orfe mbi mua
Dhe pemet nuk e di a merrnin fryme
Korijeve kulmohej kenga krua
Pastaj u pre dhe prajti porsi bryme

Kendo bilbil, ne mos nen bisqe bliresh
Une vete po nis te vershelllej tani
Ne cast kumboi nje kor qiellor bilbilesh
C’u be me kenge time?
Nuk e di

(1985)


----------------------------------------

KOSOVARJA


Nė hyrje tė shekullit tė njėzetė,
nxorėn nė bankė tė akuzės
njė malėsore tė thjeshtė.

Ajo pas hekurave tė burgut kishte pyetur:
- Pėrse?
Ata i thanė:
-Sepse...
Ajo nė gjyq:
-Pėrse?
Ata:
-Njė herė ke thėnė se...

Sy tė habitur
Nė sallėn e tymtė,
- Pėrse? Jua them unė,-
tha ajo mė nė fund.

Dhe zbuloi veshjen e varfėr tė saj,
sikur tė zbulonte njė thesar:
jeleku i kuq,
xhubleta e zezė!

- Ja, pėr kėto mė dėnoni,
ju tė njė toke tjetėr!

Nė sallė u shpalos
trupi i saj:
njė flamur kuq e zi.

Dhe zemra nė flamur
si shqiponjė lėvizi.
_________________( Xh. Spahiu)

Ferrparajsa

Pa pike pezmi vdes qysh neser
po fundja fatit pse t'ia prish
Pushtoma shpirtin, vere e vjeter,
me lidh me pranga perendish.

Shkelqen parajsa permatane,
s'ka ferr e terr e tmerr pa fre,
se nga te gjithe qe shkuan e vane
asnje s'u kthye prape mbi dhe

Por cfare merzie e perzishme
rrafshire e botes n'ameshim!
Pa pabesi te befasishme,
pa nje perplasje, nje tundim

M'u ndiz ne deje zjarr i pare,
me prush e afsh me perkedhel.
Nje mije demone ta heqin zvarre,
i zmbraps ky dufi yt rrebel!

Me yjet flet kur pret vetem
ne ferrparajsa gjithesish.
Plugoma shpirtin, vere e vjeter,
te thyej pranga perendish.
__________________

Dashuri e ndaluar

Leshoje drerin Artemide.
Harkoje harkun,shigjeten shigjetoje,
piken e lotit qe shket nga syri i drerit,
nese te ngushellon,qelloje.
Leshoje drerin Artemide.
Se dashuria ka uri,
dhe vjeshta,vjeshta e llahtarisur
ve kujensi te jete ne zi.
Shigjeta e nisur kurre s'kthehet pas
dhe mosha s'eshte gafore qe shkon praptas.
Klapite e lindjes te tmerrojne?
Rreshqit,rreshqit ne siperfaqen e jetes,
gjahtare e vetvetes.
Mbi koken tende rri mberthyernje cerdha gjysmehene,
nen driten e sajne kopsht te Luksemburgut,
pellumbat dashurohen gjersa cmenden.
Leshoje drerin Artremide
dhe mos e nis ate shigjete.
Sorkadhja veshur me te zeza,
kah mot pas blirit pret.

Eja te vdesim e dashur

Eja te vdesim, e dashur,
shpenzimet e varrimit i merr persiper shteti,
a s'e degjove ne TV si kryelajm?
Eja te vdesim, e dashur,
s'ka rendesi ne rron si rob a zot,
arkivoli eshte gati,
dy metra vend gjithashtu,
makine e funeralit,
kurora me lule artificiale: te kuqe, te bardha, blu.
Eja te vdesim, e dashur,
c'na duhet kjo jete,
e rendesishme eshte te vdesesh si zotni;
mbylle TV-ne,
te vdesim qysh tani.

Qen i rrahur

Ketu jam i huaj
ndonese dikur kam qene si i shtepise.
Midis dy stinesh, si midis gureve ka hyre tinezisht
nje shtrese akulli
qe mbyll si izolant cdo mirkuptim.
Ketu jam i huaj,
permasen qe s'e pata e djeshmja s'ma pranon;
ne rruge ka te tjera peme,
ne dhome qarkullojne te tjere zera,
permbi cati pellumbat jane te tjere,
nje re mbi krye me thote: je i huaj...
Te ulerish?
Eshte pak.
Atehere vjen platitja,
mbi balle ngulet hija si gur varri.
Me mire ik si qen i rrahur,
i rrahur nga vetvetja e dikurshme
qe nuk te njeh kush je.
Packa se dje ke qene si i shtepise,
i huaj, sot po iken nga ky dhe.
__________________

Babai

Naten
kur bota fle
dhe deti pertyp pendimin per marrezite e dites
kur pulebardhat ne skajet e kujteses klithin
dhe yjet – sy qe s’mbyllin sy –
ne heshtje zene e fiken
del nga shushama
dhe shalon nje kale
shkel mbi asgjene
dhe qaset ne rrethina

S’eshte Kostandini i vetem. Eshte babai.

Askush s’e sheh dhe nuk e njeh askush.

Lidh kalin ne nje gardh me rreze hene
shkund balten dhe avitet ne driatare
prane gjumit te femijeve
Zgjat doren, i mbulon me nje velenxe
se shohin endrra dhe endrrat mund te ftohen
Nje lemsh me brenga befas ia ze fytin
po kollen mban
femijet mund te zgjohen
Sikur te ngrihen e t’i kerkojne buke: ai
prej kohesh i ka harrruar perrallat

Si heshtje del
merr udhen drejt baneses qe nuk ia ze askush
me sy i flet Karontit, pa u ndjere
mos pikelloje te vdekurit e tjere
Ah, shpirti i tij ia mbushi zgavrat e qiellit
vec trupi eshte atje
ne preher te nje nate te nendheshme
……………e vetmja nate pa yje

Ulliri i rri
si nje qiri mbi krye

Vlore, 4 gusht 1994
__________________

Fati korb

Bie po gjumi s’me ze:
Dita gdhin apo s’gdhin me?

Nata nxin e ndjell fatkob
Korbi fat e fati korb

Ca me thonj e ca me kame
Hapet varri
Nen krrokame

Varr qe rron kur rrojtjen bren
Dites driten ia rremben

Bie po gjumi s’me ze:
Dita gdhin apo s’gdhin me?


Ora

Apartament i zakonshem. Kati i dyte
Udha e trenit.

Mbi parvaz;
Tik-taku i ores;
Mbi krevat
Tik-taku i zemres
Gjoksi yt i ngrohte, dallgezues,

Koka ime mbi te
Koka, koha, ora, zemra
Nje

C’rreh aty?
C’murmurit, c’gurgullon, c’oshetin?
Cila ere? Cili lume?

Ora, koha
Zemra, jeta
Koha tek zemra,
Jeta tek une

Ti, toke e lire
Ti liria ime e pushtuar
Nga dashuria
Kur s’te kisha,
Kujtoja se lulezoje ne ndonje planet tjeter
Te dua aq sa me duket
Sikur do te vdes neser

Mbi krevat
Tik-taku i zemres
Mbi parvaz
Tik-taku i ores

Udha e trenit.
Kati i dyte. Apartament i zakonshem

Nje molle u fik.
Permbytje mbi dhe

Ne varken e Noes a do te kete vend per ne?

(1972)
__________________

Agim Spahiut

Poetit dhe mikut

Pikellimin s’e ve dot ne gjume
Endrra e humbi qiellin pa skaj
Dora mbledh frute dhe syte pasione
Druret flakerojne ne blerime te vdekshme

Nje tjeter qiell endrre
Nje tjeter dhe zemre

Nata me kot ndreq catine e rrezuar
Ne c’vise vertitesh?

Me shkruaj.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 31
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Xhevahir Spahiu    19/9/2010, 02:42

Xhevahir Spahiu
Lindi me 1 mars 1945 ne Malind te Skraparit.

Edukimi dhe Puna

*Kreu studimet ne Fakultetin Histori-Filologji, dega gjuhe-leteresi shqipe. Prej vitit 1968 ka punuar gazetar ne gazeten “Zeri i Popullit”, redactor ne revisten “Nentori”, mesues dhe libretist ne Teatrin e Operas e Baletit-Tirane.

Ndermjet librave te botuara:

Mengjes sirenash
Vdekje perendive
Agime shqiptare
Neser jam aty
Heshtje s’ka


Cmime:

*I vleresuar me cmimin “Migjeni”
*Fitues i cmimit te pare ne konkursin e 45-vjetorit te clirimit te Atdheut.


---------------------------------------------------------

Briret e demit
Xhevahir Spahiu
nga libri Mengjes Sirenash

Dikujt tani mund t'i kujtohet e dashura,
dikujt nena.
Mua nje dem i zi me kujtohet
me briret si dy gjysmehena.

Demi nen qiell nje nderkryerje e bukur,
briret mbi koke si mbi shkemb ishin ngulur.
E doja shume;
sidomos shume ia doja briret,
krenaria e qeve, mendoja une.

Por nje mbremje te hidhur, te zymte,
nje dore e cartisur u ndeh;
mori sharren dhe briret e demit
i hodhi si drure perdhe.

I mora te dy gjysmehenat,
lotet naten m'i ndriten mbi buze.
Prej brireve ku flinin vikamat,
si qepalle dridhej qielli pa fund.

Dikujt tani mund ti kujtohet e dashura,
dikujt nena.
Nje dem ne kujtese vertitet,
ne duar dy gjysmehenat.

1965


--------------------------------------------------

Taksite e se dieles
Xhevahir Spahiu
nga libri Vdekje Perendive

Ne stacionin prane pishave, kete nate me shi,
ne heshtje po clodhen njezet e shtate taksi.

Neser perseri mbi qytet do te shkasin,
si shiu mbi pardesyne time bojekafe.

Po c'rruge, valle, i presin? Dhe c'endrra shikojne
taksite qe flene zbuluar nen neone?

Mes gjumit te hekurt u ferferijne reflekse
te jeteve qe neser si rruge do te pleksen.

Ne ca do te hipin dashurite e ndershme,
do te qajne ne te tjerat viktimat e mbleseve.

Po ta dija ne cilat taksi hipin lotet,
trupin tim barrikade do ta vija nen rrotat.


---------------------------------------

Dhelprat
Xhevahir Spahiu
nga libri Vdekje Perendive

Nje mbremje shikoja selvite:
te derdhura,
te hijshme.

Po befas m'u duk
se nen toke ishin fshehur dhelpra
dhe era jashte u perkulte bishtin...

C'm'u kujtove ti, bote e dhelprave?

Ndoshta pse selvite jane mbjelle
prane idhujve,
prane tempujve!


------------------------------------------

Te jesh me ty
Xhevahir Spahiu
nga libri Vdekje Perendive

Te prekesh heshtjen tende sic prek nje send,
te shohesh thelle ne ata sy,
ku dashuria hepohet si anije
e te mos duash te jesh perhere me ty?

Te ecesh me krahun mbi supet e tua
e te harrosh oshetimen e kalter,
limonat mbi krye,
peshkarexhat si zjarre te nates?

Te jesh me ty,
tok me ty te qeshesh
e mos kuptosh se si perpiqet deti
te dale jashte guaskes se vetvetes?

Te jesh me ty?


Te jesh me ty!


----------------------------------------

Ne maje te malit
Xhevahir Spahiu
nga libri “Ferrparajsa”

Ketu ne maje te malit
ku vetem lisat s’me braktisin
dhe fletet e tyre fatin me tregojne,
ketu ku ujrat jeten nisin
dhe s’dine se ku shkojne,-
jam are e vetmuar e veres se thate,
gjuhe e prere ne gojen e heshtjes se gjate.
Sa prane Zotit
Prej Zotit i harruar.
Per nje trokitje,
t’i fal, o udhetar,
te gjitha c’kam fituar.


-----------------------------------------

Diamanti
Xhevahir Spahiu
nga libri “Ferrparajsa”

Ai sy,-
diamant qe ta bente shpirtin thela-thela.
Dhe ajo nate njemijesyshe
Mes diteve te verbra.

Edhe per ty
Xhevahir Spahiu
nga libri “Ferrparajsa”

Me ka mbetur pak urrejtje
edhe per ty,
me ka mbetur pak dashuri
edhe per ty.
Dy jane ato,
edhe ne jemi dy.


----------------------------------------

Buka jone e perditshme
Xhevahir Spahiu
nga libri “Ferrparajsa”

Ti erdhe prane dhe me the:
Ta hengra zemren!
Une mbylla syte
dhe shpleksa endrren.
Shoh si pergjaket zemra ime
ne buzet e tua prej mishi dhe drite.
Te befte mire, e dashur.
Po tani, tani a s’me thua
pa zemer, si mund te te dua?
Ti the dy fjale,
hodhe nje gur:
Ta hengra zemren
dhe une i pergjakur numeroj
rrathet e endrres.
E di: zemra ime
zemren tende e ka bere cope e cike,
kullon gjaku prej saj
si kokrrat e sheges, pike-pike.
Ti the: Ta hengra zemren,
kur une fatziu e kisha sosur tenden.
Ishte koha e zise
dhe zemrat na u bene buka jone e perditshme.


----------------------------------------------

Ditelindja e hyjnise

Ca duar te padukshme
zbuluan nje statuje hyjnie

As qante
as qeshte
as fliste

Druret arkeologe rrudhat perkulen
te gjenin moshen pa moshe te statujes

Pluhuri binte pazeshem nga kurmi
si bore tretej mjegulla

Statuja kish lindur
diten e frikes se njeriut
nga vdekja


***

te zgjatesh doren
e te keputesh mollen

te hedhesh kemben
e te perēikesh henen

te nisesh syrin
e te perkryesh yllin

te shkulesh zemren
e te pergjakesh endrren

Himare, korrik 1995
__________________

Dashuria eshte e gjitha ketu,
Tek keta sy,
Tek keto fjale,
Tek paksa heshtje midis tyre eshte dashuria,
Edhe atehere kur te dy s'kishim lindur,
Te prisja! Te prisja!
Te prisja!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 31
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Xhevahir Spahiu    19/9/2010, 02:43

***
kur bie shi humbasin gjurmėt
kur duken gjurmėt s’bie shi;
nė cilin shpirt plagosen udhėt
nga gjurmė shiu qė le ti?

kafe “Royal”, 22 Qershor ‘99


Lutje

pėrpara tymit
harroj zjarrin

pėrpara puthjes
harroj dashurinė

pėrpara lules
harroj aromėn

pėrpara hingėllimės
harroj kalin

pėrpara emrit
harroj njeriun

mė vini pėrpara orėn
tė harroj kohėn
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 31
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Xhevahir Spahiu    19/9/2010, 02:44

XHEVAHIR SPAHIU

Urim per vitin X...

Nese me pyet:
Si qe ky vit qe shkoi?
Te pergjigjem:
I zi.
Ky vit qe vjen
O Zot se s'te besoj
Ne mos i bardhe
Te pakten qofte gri.
__________________

lajme te mira

--------------------------------------------------------------------------------

Poeti Xhevahir Spahiu ne 60 vjetorin e lindjes se tij eshte nderuar me urdhrin "Mjeshter i Madh" dhe me titullin "Qytetar nderi" i Skraparit. Ceremonia e vecante me shume lule dhe portrete per poetin

Poetit Xhevahir Spahiu nuk mund ti kishte vajtur mendja se ne 60 vjetorin e lindjes se tij, do te mund te merrte aq shume cmime, portrete, lule e fjale te embla. Cmimin e pare e ka marre nga vete Presidenti i Republikes, z Alfred Moisiu, i cili i dekoroi me urdhrin "Mjeshter i Madh" me motivacionin: "Personaliteti i shquar i letrave shqipe, poeti i dashur i te gjithe shqiptareve, krijues i nje vepre me ide te medha dhe tronditese, lirike e dramatike". Z. Spahiu shprehu mirenjohjen e tij per nderimin e bere dhe besimin per nje te ardhme me te mire te vendit. Por nuk ka mbetur me kaq, ne Millenium 2, Spahiut i eshte dhene dhe nje tjeter xhevahir, ai i "Qytet nderi" i Skraparit. Urimet e miqve e kolegeve te tij shoqerohenin me lule, fjalime te gjata e te shkurtra, kenge polifonike te interpretuara live, nga nje grup i ardhur posacerish nga Skrapari dhe poezi te interpretuara nga studente te Akademise se Arteve. Shume i emocionuar Xhevahir Spahiu i ka falenderuar te gjithe per nderimin qe i bene ne kete 60 vjetor. Spahiu u lind ne Malind te Skraparit ne 1 mars 1945. Mesimet e para i mori ne Vlore, ndersa studimet e larta i kreu ne Universitetin e Tiranes, ne Fakultetin Histori-Filologji, dega e Gjuhe-Letersise shqipe. Prej vitit 1968 punoi si gazetar ne gazeten "Zeri i Popullit" me pas ne revisten "Nentori", mesues letersie e libretist ne Teatrin e Operas dhe Baletit ne Tirane. Ka qene sekretar i Lidhjes se Shkrimtareve dhe Artisteve te Shqiperise, ndersa prej shkurtit te vitit 1998 -2000, kryetar i Lidhjes. Nder veprat e tij te botuara permenden: "Mengjes sirenash" (1970); "Vdekje perendive" (1977); "Agime shqiptare" (1981); "Neser jam aty" (1987), i vleresuar me cmimin "Migjeni"; "Heshtje s'ka" (1989), fitues i cmimit te pare ne konkursin e 45-vjetorit te Clirimit te Atdheut; "Ferreparajsa" (1996) etj. A. NIKA


-----------------------------------------

panorama

Ditėlindja e 60-tė e Xhevahir Spahiut. Mė shumė se asnjėherė mė parė, ambjentet e kinema “Millenium 2”, do tė tejmbusheshin nga miqtė e tij. “Edhe kokrra e mollės, nuk ka ku tė bjerė”, tha dikush aty pranė, teksa mundohej tė hidhte ēapin pėr t’i dhėnė njė urim poetit tė letrave shqipe.

Ndoshta edhe vetė Xhevahir Spahiu nuk e kish menduar se sa shumė njerėz e deshėn, e njėmendas tha, paskam bėrė diēka. Kėshtu, autori i mjaft veprave, do ta quante “ditėlindja - e pėrpjetė e madhe”, teksa mundohej tė shkėmbente pėrqafimet dhe shtrėngimet e duarve dje, gjatė ceremonisė sė mbajtur nė mesditė. Dukej i lumtur e aq mė tepėr kur ēdokush mundohej tė fliste pak, pėr aq sa e njohu poetin e madh, poezinė e tij… Madje kėta ishin tė shumtė, aq sa njė limit mund tė ndalej nė Kinė, njė kinez shqipfolės, kishte miqėsi me poetin tonė. E mė tej, recitime, kėngė polifonike, tė zonės sė Skraparit,vendit tė poetit, piktura e koktej mblodhėn bashkė mijra njerėz, tė gjithė pėr tė njėjtin urim. Po si ėshtė ndjerė poeti Xhevahir Spahiu dje, nė pėrvjetorin e 60-tė tė lindjes. Ja si shprehet ai pėr gazetėn “Panorama”.

Si janė 60 vjet pėr njė poet, pak apo shumė?
Herė-herė tė duken shumė. Herė mė duken gjashtė orė, herė mė duken 600 vjet.

Keni jetuar tė dy sistemet dhe jeni pėrballur me lexuesit shqiptarė. E konsideroni veten me fat apo do tė donit njė botė tjetė?
Jo, nuk kėrkoj asnjė fat dhe asnjė botė tjetėr sepse nė rradhė tė parė, fati jepet, nuk zgjidhet, shumė-shumė mund tė ndreqet diēka nė thelbin e tij, por jo nė mėnyrė pėrfundimtare, tėrėsore.

Pėr poezinė tuaj ėshtė folur pak apo shumė, mirė apo keq? Si e gjykoni ju?
Unė mendoj se ėshtė folur shumė, padyshim ėshtė folur mirė. Pa mėdyshje, kėto e kanė ndihmuar, edhe pse nuk kanė qenė vendimtare. Fjalėt e mira dhe ato tė kėqija kanė qenė anėsore, rėnduese ose lehtėsuese, ndėrsa vlerėsimet sidomos kėto njėzet vjet, kanė qenė tė shumta dhe mė kanė zgjuar besimin nė vetvete, nga ana tjetėr disa stėrkėmbėsha, disa dashakeqas apo cmirėzinj, qoftė pushtetarė apo injorantė, kuptohet mė kanė plagosur, mė kanė penguar, mė kanė ēuar njėzet vjet me rradhė tek dera e burgut, por nuk kanė arritur ta plotėsojnė ligėsinė dhe mllefin e tyre ēnjerzor. Gjithsesi, kritika qoftė edhe e padrejtė e shumėkujt, mė ka bėrė tė jem mė i vėmendshėm, madje ta mbaj kokėn lart edhe sytė hapur, dhe ta vė veten nė punė.

Xhevahiri dhe poezia, sa hyjnė tek njėri- tjetri. Kush zė vend mė shumė?
Tani qė jam gjallė, vjen poezia tek unė, nesėr kur s’do tė jem,do tė shkoj unė tek poezia ime. Nėse kam bėrė diēka, nėse nga dhjetė marrėzira, qė thotė njeriu brenda ditės, kam thėnė njė fjalė tė mirė, kjo nuk ėshtė pak, ka tė tjerė qė mendojnė apo pandehin se nga dhjetė fjalė qė thonė, njėzet i kanė tė pėndritura.
I keni larė borxhet…E mbani mė idenė, se do tė shisni pllakėn e varrit, sikurse edhe thoni nė njė nga poezitė tuaja “Borxhet e mia”
Po. Njeriu vetėm, rron edhe nė majė tė gjembit. Njeriu mund tė rrojė njerėzisht vetėm midis njerėzve, nė tė kundėrt le tė shkojė dhe tė rrojė midis ujqėrve nė pyll. Humanizmi ėshtė shpėtimtar pėr njeriun, por edhe pėr artin e tij. Diku kam shkruar se njeriu ėshtė njeri, pėr aq sa sakrifikon pėr tė tjerėt.

Si do ta quanit ditėn e sotme (djeshme)?
Siē ėshtė jeta, nė njė sintezė tė gėzimit dhe tė pikėllimit. Duke besuar, e para, sepse njerėzit qė ishin mbledhur aty pėr tė mė nderuar, titulli qė mė dha presidenti i Republikės, zoti Moisiu, mė bėn tė mendohem se kėta njerėz mė duan, mė ēmojnė… Njė kolonjar, qė ka vuajtur mė tha: Qė tė donim e dinim, por qė tė donim kaq shumė, u desh ditėlindja qė tė bindeshim edhe njehėrė pėr kėtė. Unė me shaka ia ktheva: Nuk ėshtė faji im se njerėzit mė duan, kjo vjen mbase se jam unė, qė i dua mė shumė, nga ē’mė duan njerėzit mua. Pėr kėtė unė edhe kėndoj, kėnga ime ėshtė nisur nga unė dhe sos tek ata. Ndryshe ē’kuptim do tė kishte.

Cili ishte urimi i parė qė morėt sot (dje)?
Nuk e dija se njė ditėlindje qenka njė e pėrpjetė e madhe. I qarkuar nga vėshtrime tė dashura, tė qindra njerėzve, nga fjalė qė mbase e kapėrcejnė ndjenjėn e masės, por nė kėto raste, ėshtė falet. I rrethuar nga lulet dhe urimet tė ardhura nga anė e anės, qė nga Tomorri e deri nė Prishtinė, kjo mė bėri tė mendohem dhe thashė me vete, mbase diēka kam bėrė. Jam unė qė duhet t’ua shpėrblej atyre, duke u falur shqipen time gjeniale, poezitė e saj, poetėve martirė. E tė gjitha kėto, nė njė ditė dimri, qė nisi me ca drudhėza dėbore nė mėngjes, tė cilat mė bėnė tė djersij dhe tė mendoj ti shtojmė jetėn njėri-tjetrit, dhe tė gjithė sė bashku t’i shtojmė Shqipėrisė sonė, pėrjetėsinė.


-------------------------------------------------

Shkėputur nga pėrmbledhja "Pezull"

Pas ndeshjes

Ndeshen dy male,
pas ndeshjes njė V e hapur.

Fitimtari?

Zogjtė e kaltėr...


Dheu im

Mos mė zezo,
mos u kthe nė shushamė.
Tė kam mbajtur,
mbamė!

Urat

Nga barku i rrebeshit
lindi paqja

Paqja
lidhi brigjet e largėta

Rimbėrriti rrebeshi
rrėnoi ėndrrat e gurta

Tė parat qė hodhi nė erė
ishin urat…


***

Lumi qė buron nga sytė
mė pėrmbyt

Mua
arėn buzė dashurisė

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 31
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Xhevahir Spahiu    19/9/2010, 02:48

Anės gjakut qan Ajkuna

elegji e thinjur

Pranė Ajkunės mjeron gjaku,
anės gjakut qan Ajkuna.
Qaj, moj qyqe, bar mos mbijė,
vdekjes vetė t’i dridhet buza.
Qaji tė tėrė me radhė
tė rėnet pėrmbys a nė brinjė,
me kokat e prera, syshuar,
kthyer nga qielli i hirtė.
Qaj ata qė s’kishin nėna
qaj ata qė kishin motra;
qaj ata qė s’i sheh hėna,
s’u flet deti, s’i njeh kodra
Skajeve tė vajit tėnd
zunė korbat e krrokasin;
klithmat e tua, moj loke
lisat e malit luhatin.
Kur tė vdesėsh ti, moj korbė
pak nga pak siē vdes njė lumė
kush do tė tė qajė mbi kokė?
Veten vetė qaje, Ajkunė
Ē’flas kėshtu? Mos mė piu nata
Mjaft zezove, moj e mjerė.
Prije kujėn. Mblidh fishekėt,
shko nė shtrat lind djem tė tjerė.

1981
__________________

Takim mė 31 dhjetor

Nė kufirin mes viteve,
pėr ato qė ikėn,
pėr ato qė vijnė
mendimi pezull rri.

Ty qė m'u shfaqe nė dhjetorin e bardhė,
nuk di ku tė tė fus, nuk di!

Ish pasditja e fundit e njė viti nė ikje.
Ora e Vlorės pėrudhte
shkėmbime vėshtrimesh tė dridhshme.

Sido qė tė jenė ngashnjimet e ardhshme,
kėto do tė mbeten
tė papėrsėritshme.

E unė
nė kufirin mes viteve,
prerė nga njė pyetje si ky qiell me vetėtimė:
Ku tė tė fus,
nė ato qė ikėn,
a nė ato qė vijnė?
__________________

Shkembi

Mbi buzet e plasura te gureve
perkulet butesisht nje fik i eger.
Ndonje zog qe me te rralle ulet,
sajon nje cerdhe ne pjesen e pavdekur.

Qumeshti i kokrrave ben drite
mbi trupin e ngrire ne heshtje.
T'i vije goja pa le te jape shpirt,
me ta thene te verteten e tmerrshme.

1991
__________________

Nga "Ferrparajsa", po postoj dhe une nje qe ai i vete i quan shkurtima, por per mua jane shume teper se poema .

Ata ndertonin keshtjellen me te verdhen e vezes
njerezit s`kishin buke, por koha kishte njerez .

Nga shkurtimat.....Xh.Spahiu.


---------------------------------------------------------------

Shkurtimet jane nje sinteze e bukur mendimi. E bukur kjo qe keni sjelle GeoF, po vendos edhe une nje tjeter shkeputur nga “Kohe e krisur”

Zezonė

Ē’mėnxyrė ia ul kokėn
asaj pishe qė s’tundet?

Ēdo ditė mbi tė njė sorrė shkon e ulet.
__________________

Nė pyje vjeshta ndezi zjarre

Nė pyje vjeshta ndezi zjarre
nė zemėr zjarr mė ndeze ti;
po diē gjėmoi lart nė male
dhe nga gjėmimi rrodhi shi.

Dhe fryu njė erė e dimri i bardhė
i shtriu krahėt gjer tek ne;
u drodhėn drurėt, gjethet ranė
si copėra flakėsh mbi xhade.

Tė dy mbėshtetur pas njė reje
Tė dy, dy sy nė gjithėsi;
unė bie, ngrihem brenda teje
e brenda meje digjesh ti.

Sa vjen, dėbon vetminė e plogėt
sa shkon, vetmia flet pėrēart;
pėr ne s’do thonė arkeologėt
statuja qė nuk patėn fat.

Nė pyje vjeshta ndezi zjarre
lejlekėt nisi s’di se ku;
mbi hi do fryjė erė e marrė
kur tė mos mbetet asnjė dru.

1967
__________________

Xhevahir Spahiu, Poeti goditet nga njė ishemi cerebrale

--------------------------------------------------------------------------------

Xhevahir Spahiu, Poeti goditet nga njė ishemi cerebrale

» Dėrguar mė: 01/04/2009 - 11:59

Admirina Peēi

Syzet janė aty mbi tavolinėn e punės. Pak mė andej, libra e shėnime tė shumta. Aty ulej ēdo ditė para kompjuterit dhe shk ruante. "Punonte ēdo ditė Xhevo..." Marjetės, (bashkėshortja e poetit tė mirėnjohur Xhevahir Spahiu), i dridhet zėri tek flet pėr tė. Ėshtė e trishtuar, edhe pse jep idenė e njė gruaje tė fortė. Nė vėshtrime i lėvrin ēast pas ēasti njė dritė shprese. E sheh sėrish aty, duke kryer punėt e tij tė zakonshme, ndėrsa hedh romuze e i shoqėron batuat me lėvizjet energjike. Do tė rikthehet sėrish rendi i gjėrave. Poeti dhe fjalėt e tij, nxitimi pėr tė takuar e ndihmuar miqtė dhe orėt para kompjuterit...
Marjeta sapo ėshtė kthyer nga spitali pas shumė orėve pėrkujdesje. Prej pesė ditėsh, ajo, dy djemtė e poetit, motra e tij e tė afėrm tė tjerė, presin me ankth ndonjė shenjė pėrmirėsimi. Qė nga e premtja pasdite, kur poeti pėsoi njė goditje infarkti, nė shtėpinė e tyre ėshtė fanitur qetėsia. Djali i madh i poetit ėshtė mjek. Ai mundohet tė na shpjegojė qartė diagnozėn. "Diagnoza ėshtė ishemi cerebrale. Ka dy vatra nė hemisferėn e majtė tė trurit. Njėra ėshtė ballore. Janė bėrė ekzaminime tė shumta dhe vatrat e ishemisė janė tė gjėra. Po bėhen ekzaminime shtesė qė tė shihet edhe gjendja e enėve tė gjakut nė pjesėn e qafės dhe tė trurit. Nesėr marrim njė pėrgjigje mė tė saktė nga prof. Petrela, doktoreshė Jera Kruja dhe Mira Ratacolli. Pas pėrgjigjes do tė shohim mbase edhe pėr ndryshim terapie".
Mėsojmė se poeti ka pėsuar dy goditje tė njėpasnjėshme. Marjeta tregon se pasditen e tė premtes, pas njė ore gjumi ishte zgjuar dhe befas nuk kishte mundur tė fliste. Ishin shenjat e para tė sėmundjes. "Lajmėruam menjėherė djalin e mandej ambulancėn. Pas rreth njė ore pati njė pėrmirėsim dhe filloi sėrish tė fliste. Mori mjekimet e para, e ndėrsa po mendonim se gjithēka mund tė kalonte, rreth mesnatės ai pėsoi goditjen e dytė. E shtruam direkt nė spital. Por, kėtė herė gjendja ishte mė e rėndė. Nuk ka folur mė qė nga ajo kohė..."
Marjeta tregon se shumė miq e shokė tė poetit mbėrrijnė ēdo ēast tė ditės e interesohen. Por, askush nuk mund ta takojė, kjo pėr shkak tė gjendjes delikate emocionale e cila mund tė ndikojė negativisht dhe mund ta pėrkeqėsojė gjendjen e tij shėndetėsore.
"I erdhi gjithēka e papritur. Kaq papritmas... Dhe, ai preket shumė. Pėr tė fjala ėshtė e pazėvendėsueshme. Dhe, ai tani s'mundet tė shprehet. Kjo e trazon, i krijon emocione..." E pyesim Marjetėn se me ēfarė po merrej kėto kohė poeti, dhe ajo tregon se i kishte pėrfunduar tashmė dy libra tė rinj.
I zgjedhur anėtar i Akademisė sė Shkencave qė nga korriku i vitit tė kaluar, angazhimeve tė tij tė gjithhershme i ishin shtuar edhe angazhimet qė lidhen me Akademinė. Sigurisht, ishte i lumtur pėr titullin akademik dhe po punonte me gjithė forcat pėr librat e tij tė rinj. "Pėrmbledhja poetike me titullin provizor 'Antologji poetike' tashmė ėshtė nė Akademinė e Shkencave, gati pėr botim, dhe pritet tė bjerė shumė shpejt nė duart e lexuesve. Janė kryesisht krijime tė reja, por ka ndėr to edhe poezi tė shkruara vite mė parė tė cilave ai iu ėshtė rikthyer. Bėhet fjalė pėr njė vėllim me 100 faqe, i cili vjen pas botimit antologjik me dy vėllime 'Udha 1 dhe 2', botuar nga shtėpia botuese 'Ideart', me rastin e 60-vjetorit tė lindjes", - thotė bashkėshortja e poetit, ndėrsa shton se librin e dytė me poezi pėr fėmijė e kishte ende nėpėr duar, dhe s'e kishte pėrfunduar. Gjurmė tė kėtyre punėve mund tė hasėsh gjithkund nė shtėpinė e Xhevahir Spahiut. "Ai nuk rri kurrė. Edhe kur nuk merret me gjėrat e tij, patjetėr do tė ketė nėpėr duar librin e ndonjė miku pėr ta redaktuar apo thjesht edhe pėr t'i dhėnė njė mendim dikujt..." Sepse, njė mendim prej tij iu vlen shumė miqve. Tashmė, gjithkush prej tyre shpreson qė ai tė pėrmirėsohet e tė kthehet sėrish nė punė, aty nė tryezėn pėrballė kompjuterit tė tij dhe nė takimet miqėsore me biseda tė gjata rreth librave.

gsh.


-----------------------------------------------


Vdekja e lotit

Buzė mjerimit
bota kalonte me njė qeshje si tė Zotit.

Unė po qaja
pėr vdekjen e lotit.
__________________

Nė shtėpinė e Xhevahir Spahiut, pas operacionit nė zemėr

--------------------------------------------------------------------------------

Entela Resuli | 03/05/2009

Miq e tė afėrm vizitojnė familjen Spahiu, pas kthimit tė poetit nga Turqia. Si shkoi operacioni, ēfarė parashikojnė mjekėt pėr shėndetin e mjeshtrit tė penės dhe mundėsitė pėr rikthimin e tė folurės. Fletė pėr Sh2-shin, Orges Spahiu

Trokasim nė shtėpinė e Xhevahir Spahiut, njė ditė pas kthimit nga Turqia. Pasi hapet dera, shohim se shtėpia ėshtė e mbushur me miq e tė afėrm, dėgjojmė urime pėr njė shėndet mė tė mirė tė poetit tonė tė madh, ndėrsa janė duke u pėrshėndetur me njėri-tjetrin e largohen. Spahiu ėshtė i ulur nė divanin e dhomės sė ndenjes, nė apartamentin e tij tė vogėl, tė ndodhur pranė "Shkollės sė kuqe".

Mban hedhur supeve njė xhaketė dhe nė dorėn e djathtė, njė gotė me ujė. Na pėrshėndet ėmbėl, me njė shikim dashamirės dhe buzėqeshjes sė tij i janė shtuar njė palė mustaqe. Po ashtu, nuk ka ndryshuar asgjė nga ērregullsia e flokėve gjysmė tė thinjur. Thellėsia e syve tė jep ndjesinė e njė personi qė sapo ka mbaruar njė krijim tė radhės poetik, e po shijon vargjet e krijuara.

Nuk i bėjmė fotografi pėr tė mos e shqetėsuar. Shpresojmė qė shumė shpejt do ta shohim aktiv. Shpresat janė. Nė shtėpi ėshtė vetėm djali, i cili i ka qėndruar pranė gjatė gjithė kohės dhe gruaja e Xhevahirit, qė tashmė duhet tė kujdesit 24 orė non stop pėr bashkėshortin.


Ndėrhyrja e vėshtirė kirurgjikale, dhjetė ditė mė parė, nė njė nga spitalet mė tė mira turke, ka nevojė pėr pėrkujdesje, pasi kura qė ai merr ėshtė me orar dhe duhet dikush qė ta ndihmojė. Ndėrkohė qė i biri shpjegon se si ka ecur shėndeti i tė atit, ai dėgjon me vėmendje gjithēka dhe vetėm hesht. Hesht nga pamundėsia pėr tė thėnė diēka. Sėmundja qė ka kaluar nuk lejon qė ai tė flasė. Mjekėt kanė dhėnė shpresa pėr rikthimin e tė folurit, pohon Orgesi, por kjo ka kohėn e vet. Sė pari, i nevojitet njė muaj relaks total dhe qetėsi absolute, mė pas duhet tė fillojnė ngacmimet nga mjekėt qė tė shohim reagimin.


Nė murin pas tij qėndron varur njė tablo, nė tė cilėn ėshtė pikturuar njė shkėmb, ku pėrplasen dallgėt e detit, ashtu do ta krahasonim edhe poetin Spahiu, njė shkėmb qė nuk e thyen dot sėmundja. Po ta pyesnim si do tė donte tė ishte nė kėto momente, nuk do tė merrnim njė pėrgjigje, por po e lėmė vetėm tė imagjinojė, ndoshta nė kafe me miqtė, duke rrėkėllyer ndonjė gotė raki rrushi, me krijimin e radhės nė dorė. Nė kėto ditė tė vėshtira, mjeshtri i penės ka pasur pas vetes miq e tė dashur, tė cilėt nė njė mėnyrė apo tjetėr kanė uruar dhe mbėshtetur shėrimin e tij. Ia vlen tė pėrmendim shprehjen e njė miku tė Xhevos se, "Dielli i madh i optimizmit, lulesa e shkėlqyer e ndjenjave kombėtare qė nervon krijimtarinė e Xhevahir Spahiut, do ta mposhtė sėmundjen dhe, ai, si Tomorri, tė cilit i pėrkushtohet, do tė mbijetojė pėr tė rrezatuar si Dielli mbi Tomorr. Ndėrsa vargu i fundit i krijuar pėr tė nga Agim Doēi, i bėn thirrje pėr rikthim:

Unė iki mė tutje, tė pi njė kafe
Poeti i kombit, lėngon nė Anadoll...
Pa kthemu or mik, mjaft vetėm na le
Tė shkojmė tė dy tok, nė Baba Tomorr.

Tė pjekim shelegun nėn hije Perėndish
Tė ngremė njė dolli, pėr njerėzit qė s'janė
Tė pimė pak raki, me djathin e dhisė
Unė ec i trishtuar, nė brengėn Tiranė.


Zoti Orges, sapo jeni kthyer nga Turqia, sė bashku me babanė tuaj, ku ai kreu njė ndėrhyrje kirurgjikale nė zemėr. Mund tė na thoni nga se erdhi kjo gjendje e poetit xhevahir Spahiu?

Probleme me tensionin shkaktuan "isheminė" dhe gjithė kėto anomali nė shėndetin e babait. Kjo gjė mund t'u ndodhė tė gjitha atyre qė nuk janė nėn kontrollin e vazhdueshėm tė mjekėve, pasi sėmundje tė tilla kanė nevojė pėr regjim strikt nga ana e ēdokujt. Analizat e tij i kemi ndjekur vazhdimisht, ka pasur deri diku, yndyrė mbi normė, po jo shumė tė lartė. Herė pas here kurohej me mjekim mė shumė popullor nga ana e tij dhe me ndonjė aspirinė. Kohėt e fundit kishte filluar njė shėtitje nė mėngjes nga liqeni, por qė nuk zgjati shumė.


Si ndodhi ditėn qė u sėmur, kishte pasur shenjė mė parė?

Mėngjesin e 29 marsit pati anomali me shėndetin, dhe unė mora neurologen nė shtėpi, sė bashku me infermieren. Neurologia na tha qė do qetėsi. I vendosėm serumin pėr tė bėrė tė mundur uljen e tensionit. Mė pas, kur ndodhi goditja e dytė e tensionit, nė mesnatė, e dėrguam direkt nė spital. Se kur ndodh e para, prit tė dytėn, thonė mjekėt. Kurse jashtė nė klinikat e specializuara, bėhet ndėrhyrja brenda 6 orėsh, ndėrhyjnė ata, direkt. Kėtu tek ne ėshtė e pamundur. E dėrguam nė spitalin "Nėnė Tereza", dhe aty u dha menjėherė ndihma nga mjekėt. Skanerin e realizuam tė nesėrmen pasi u shtrua, bėmė dhe skanerin e enėve tė gjakut, domethėnė tė gjitha analizat e nevojshme


Patėt vėshtirėsi pėr dėrgimin e babait nė spitalin e Turqisė?

Jo, nuk patėm vėshtirėsi. U bė gati gjithēka pothuajse pėr dy-tri ditė. Pati njė komunikim me Ministrinė e Shėndetėsisė, ishte ajo qė firmosi kontratėn. Po ashtu, na ndihmoi shumė edhe Ministria e Mbrojtjes, e cila u vu vetė nė lėvizje. Ne i falėnderojmė tė gjithė pa pėrjashtim, miqtė, tė afėrmit, veēanėrisht dua tė pėrmend kryetarin e Bashkisė, z. Edi Rama, po ashtu edhe Agim Doēin. Njė meritė tė veēantė kanė edhe mjekėt turq.


Kur vendosėt qė tė kryhej ndėrhyrja kirurgjikale nė Turqi?

Pas disa ditė qėndrimi, atje u krye edhe ndėrhyrja kirurgjikale nė spitalin gjerman-Alman Hastanesi (Universal Hospital Group) nė Stamboll. Faza pas operacionit kaloi pa komplikacione. Ndėrhyrja u krye nga Prof. dr. Ismail Jukseltan, i cili me duart e tij tė arta shmangu rrezikun pėr jetėn tė babait tim. Qė nga ai moment gjendja shėndetėsore ėshtė nė pėrmirėsim dita-ditės.


Keni pasur kontakt me njerėzit dhe miqtė nė Shqipėri gjatė kohės qė keni qėndruar pranė babait tuaj, nė Turqi?

Po, padiskutim, jo vetėm telefonat nga Shqipėria, por nga tė gjithė dashamirėsit e babait nė tė gjithė botėn, deri nė Amerikė.

Edhe tani qė jemi kthyer nė shtėpi, kemi marrė shumė urime dhe ka mjaft nga ata qė duan tė na vizitojnė, po ne me dashamirėsi i kemi njoftuar qė do tė ishte mė mirė tė prisnin disa ditė, pasi babai ka nevojė pėr pushim e qetėsi, sidomos nė muajt e parė pas ndėrhyrjes, pasi operacioni nuk ishte i lehtė.


Tani a ka nevojė mė qė tė dėrgohet Turqi dhe ēfarė kanė thėnė mjekėt pėr pėrmirėsimin e tij tė mėtejshėm?

Tani tė shohim se si do tė shkojė kjo periudhė. Do konsultohemi me neurologun kėtu dhe njė kardiolog, dhe do tė jetė nėn kontrollin e vazhdueshėm tė tyre. Tė shohim ē'do tė thonė ata, me mjekimin qė kemi marrė me vete, me epikrizėn qė kemi.

Mė pas do komunikojmė sėrish me mjekėt turq, se lidhjet i kemi, si nėpėrmjet miqve po ashtu edhe nėpėrmjet pėrkthyeses qė qėndron atje nė gatishmėri, zonjės Teuta Turku, e cila ka lidhje direkte me mjekėt.

Se si do shkojė mė tej, ne kemi shumė shpresa, pasi ai ka pėrmirėsim si nė lidhje me lėvizjen e anėsive, dorės dhe kėmbės sė djathtė, ashtu dhe nė lidhje me tė folurėn. Gjithsesi, pėr sa i pėrket tė folurės sė tij, do duhet njė kohė e caktuar rehabilitimi. (Fjalėt kanė filluar rrjedhėn e tyre. Shpresojmė tė vazhdojė me kėto ritme).

Kush i mbuloi shpenzimet e dėrgimit tė kurimit tė babait tuaj jashtė vendit?

Nga miqtė tanė, z.Fidel Ylli dhe nėpėrmjet Bashkisė sė Tiranės, tė cilėt menjėherė u organizuan dhe u vunė nė lėvizje pėr gjithēka nga ana monetare. Kėta e siguruan mbulimin e shpenzimeve, gjė qė na ndihmoi shumė.

Mirėnjohja e familjes Spahiu!
"..Nė emėr dhe tė familjes, falėnderoj thellėsisht nga zemra miqtė e tė afėrm tė babait dhe familjes qė bėnė tė mundur dėrgimin pėr kurim jashtė vendit, mjekėt nė spitalin e Tiranės, qė i shėrbyen me zell maksimal babait, pėrkushtimin e strukturave tė shtetit, qė treguan interesim tė madh pėr gjendjen shėndetėsore tė tij, si Ministrinė e Shėndetėsisė, Ministrinė e Mbrojtjes, Presidentit tė Republikės, personelin e kėtyre strukturave e shumė e shumė miq, shokė e bashkėkombės tė tjerė brenda dhe jashtė vendit, qė gjithashtu treguan njė solidaritet qytetar tė pashembullt.
Faleminderit dhe pėrshėndetje zemre tė gjithėve!"
__________________


Ėndrra

del nga mali
me njė befje tė pritshme
nis e flet
paragjuhėn e (pa)perėndishme;
hėnė e ngrėnė
e pangrėnė
thyen zezonėn e natės
e na bėn tė pėrhėnur
nė pasqyrėn e pėrthyer
pikturon
pikėllimin tonė tė nėmur;
thellė bluve ujore
valėzojnė
e vallzojnė
pasionet,
pėrqafohen
ububu si tėrbohen
peshqit;
pėrvėlimi
si yti
si imi
dash hėnor i kopesė;
me njė xixė nė bebėz murosur
me fytyrėn si vjeshtė e vrerosur
se -
ajmé!
qėkursé
mbi tė
shkeli kėmba
sosi etja pėr larg
sosi ėndja;
kur mėnon
lot kullon
buzė humnerės sė reve
mbledhim drudhėzat ė saj:
bisqe yjesh
thėrrime,
e sajojmė tė plotė
ne fatlumėt
fatkobėt
ne, de, ne, tė paplotėt
kokėdritėt
kokėmishėt
e tokės;
sonte s'duket
kemi punė me malin
ulu mal
ulu mal tė dalė hėna
ajo, de, ēerdheargjėnda
varur pemės sė vjelė tė qiellit
me muzikė pėrbrenda:
hyjnė zogj
dalin ėndrra'
rreth e rrotull po lehin
le tė lehin
mali ulet a s'ulet
hėna duket a s'duket,
loja luhet bukuria (pėr)soset;
dielli ndahet mė dysh
i jep zė
dritė sysh;
s'e besoni
zanafilla nuk njeh smirėzime
ēlodhu pak
ēlodhu shumė
pėrgjithonė zemra ime.

Tiranė 2000
__________________

Ylli i kėngės

Unė e di ku e kanė folenė dallėndyshet,
unė e di: hapi i parė me hapin e mbramė shkrihet
dhe loti i kthimit tek loti i nisjes bie.

Mali im nuk ėshtė mal, po zmadhim i zemrės sime,
toka ime s'quhet tokė, po nėnė, nėnė e dhimbshme
dhe kali i botės shpesh kali i vdekjes thirret.

Atdheu im ėshtė ky ajėr si qelq,
lumi i rrėmbyer qė brenda trupit mė rrjedh.

Me harkun tim i bie harpės sė pemėve,
guri, prej kėngės sime magjepset.

Sheh nė sy shtatė mrekullitė
............dhe shtatė shėmtitė e botėve, -
kėnga dhe ylli i kengės.

Kurora prek yjet,
me sekretin tek rrėnjėt.
__________________

Xhevahir Spahiu, poeti hesht nė 65-vjetor

--------------------------------------------------------------------------------

Poeti Xhevahir Spahiu ka festuar dje paradite 65-vjetorin e lindjes nė njė aktivitet tė organizuar nga Ministria e Kulturės nė sallėn e Akademisė sė Shkencave. Pėr herė tė parė pas sėmundjes sė njė viti mė parė, ai shfaqet nė publik. E vetmja fjalė e poetit ishte “Faleminderit...!”

Prej foltores, aktori Bujar Asqeriu interpreton poezitė e Xhevahir Spahiut. Herė me ton tė lehtė, herė ledhatar, herė tė zemėruar e herė tė rebeluar dhe tė dashuruar ai i vjen pas vargjeve tė poetit. Nė rreshtin e parė, e ulur kėmbėkryq pėrtokė, njė vogėlushe rreth gjashtė vjeē vėshtron fotografitė e gjyshit tė saj. Ia ka rrėmbyer prej duarve atė dhuratė tė miqve tė shoqatės “Tomori” e nė tė njėjtėn kohė lėkundet e kėrcen nėn ritmin e fjalėve tė thurura prej tij. Ngre kokėn dhe i thėrret: “Gjysh, o gjysh...” dhe ia bėn me dorė. E vogla kėrkon vėmendjen e flokėthinjurit nė sallėn e mbushur plot me intelektualė, njerėz tė letrave, miq, kolegė, gazetarė, tė afėrm e dashamirės, tė cilėt i ka mbledhur bashkė 65-vjetori i lindjes sė Xhevahirit poet. Dhe ai, Xhevahir Spahiu, energjiku, njeriu i fjalės, i qeshuri dhe zhurmėmadhi u tha: “Faleminderit! Faleminderit!” dhe heshti. Tentoi tė thoshte dy fjalė mė shumė, por sėmundja pėrzier me emocionet e bėri kėtė shfaqje tė tij publike, thjesht fizike. Poeti pėr herė tė parė nuk foli gjatė. Por buzėqeshja e shoqėronte ngado, me gjithė sytė e mendueshėm qė diē mė shumė shprehnin. “Shėndet e jetė tė gjatė!”, ky urim vinte mė i shpeshtė nga goja e tė gjithė atyre qė afroheshin pėr ta pėrgėzuar, sepse mė nė fund pas sėmundjes sė rėndė qė e goditi plot njė vit mė parė e pas ndonjė dalje sporadike nė publik, e ndonjė kafeje mes miqsh nė tė pėrhershmen kafe “Evropa”, poeti i madh ėshtė pėrballur me kamerat, me kureshtjen e mediave dhe me interesimin e tė gjithėve. Nė pamundėsi pėr tė qenė i pranishėm pėr ta uruar e pėrqafuar mikun e tij, poeti Dritėro Agolli i ka dėrguar njė letėr. “Tė uroj nga zemra 65–vjetorin e lindjes. Fillimi i 66-vjetorit tė jetė njė rilindje moshe edhe nė krijimtarinė tėnde aq vlerėmadhe, me idetė dhe temat e tua tė ndritura lart me metaforėn tėnde tė natyrshme, qė nuk ėshtė rritur nė sera tė librave, apo nė qymezet e kėndes-poetėve, por nė mendjen dhe ndjenjėn tėnde nė aleancė me shoqėrinė dhe natyrėn. Poezia jote rron dhe do tė rrojė”, shkruan ai. Dhe Xhevahiri vjen nė kėtė 65-vjetor, si poeti qė sipas akademikut Myzafer Korkuti, hapi njė epokė tė re nė poezinė moderne shqiptare, apo siē Jorgo Bulo e quajti, si njė prej ikonave tė saj. “Ai ėshtė poeti qė ka lėvruar fjalėn shqipe dhe i ėshtė falur kultit tė saj. Ėshtė poeti qė krijoi poezinė e shpirtit tė lirė njerėzor, poeti qė i pėrket ēetės sė rebeluar tė poetėve”, vijon Bulo, duke iu drejtuar Xhevahirit se krijimtaria e tij duhet tė vijojė rrugėn, “sepse i ke ende borxhe fjalės”. Pėr studiuesin Shaban Sinani kjo ditėlindje e poetit ėshtė njė ngjarje e gėzueshme pėr tė gjithė letėrsinė shqipe, pėr lexuesit e studiuesit e saj; pėr kulturėn shqiptare dhe dashamirėsit e saj kudo qė ajo krijohet, trashėgohet dhe zbut e qytetėron njeriun shqiptar. “Xhevahir Spahiu iu largua kėsaj tradite dhe hapi udhėn e vet tė poezisė pa madhėshti dhe heroizėm historik, tė poezisė qė kishte nė qendrėn e vet njeriun: nėnėn, motrėn, tė dashurėn, mikun, Nolin, Ēabejin apo qytetarin pa emėr. Nuk ka nė poezinė e Xhevahirit qytete tė pėrfytyruar, ardhmėni postindustriale, antena, trena tė shpejtė, kibernetikė, urbanizim tė qėllimshėm, teknologji tė frikshme pėr vetė fatin e poezisė. Dallimin kryeneē qė bėri Xhevahir Spahiu me paraardhėsit e tij hijerėndė mund ta vėrejė edhe lexuesi i pėrditshėm, prej fjalorit poetik apo fjalėve ēelėsa”, thotė nė fjalėn e tij Sinani. Sipas tij, Xhevahir Spahiu dhe bashkė me tė edhe Frederik Rreshpja dhe tė tjerė, dalluan prej njė brezi tė mėparshėm poetėsh edhe nė njė mėnyrė tjetėr: jo duke iu varur dikujt prej hierarkisė sė mėparshme, por duke mbėshtetur dhe lartėsuar ata tė rinj poetė qė donin t’i dorėzoheshin urdhrit tė shenjtė tė poezisė, por shtigjet i shihnin tė mbyllura. Ai vijon mė tej duke thėnė se tė vetmet “aleanca” tė Xhevahir Spahiut qenė ato me mė tė ngratėt e mė tė papėrkrahurit prej ēetės sė re tė krijuesve; shpesh dhe me mė problematikėt e mė shqetėsuesit prej tyre. “Xhevahir Spahiu ėshtė njė prej poetėve qė ka pėr tė qenė gjithnjė njė referencė si ai qė e nderoi deri nė madhėshtim vlerėn e fjalės. Nė dy periudha, tė dyja inkurajuese tė njė omnigrafie pėrmbytėse dhe tė shumė manive tė tjera tė lidhura me fjalėn e shkruar e tė folur, tė lirėn dhe tė ndaluarėn, ai ėshtė mė i kursyeri dhe mė mirėbesuesi nė fuqinė e fjalės. Nė njė kuptim tė tillė, Xhevahiri ishte dhe ėshtė njė idealist, sepse ka dashur dhe do t’i ndryshojė gjėrat me fuqinė e ndikimit tė mendimit dhe jo tė veprimit, sikurse ėshtė zakon ndėr shqiptarėt. Kohė tė artė pėr idealizmin nuk ka pasur ndonjėherė. Sidomos kur zėdhėnėsi “vjen i bardhė” nė kohėra komisarėsh e nė kohėra tė mėvonshme tė lojės me lirinė. Shumė interesante ėshtė tė vėrehet se poezia e Xhevahir Spahiut e vazhdon vetveten pėrmbi cakun qė ndan dy periudhat historike-politike pa ndonjė sforcim, pa ndonjė shtrėngim, gati-gati me pandjeshmėri ndaj asaj qė kishte ndodhur. Ishte dhe mbeti njeriu nė poezinė e tij. Ardhtė i bardhė Xhevahir Spahiu dhe pėr njėqind vjet tė tjera!”, e pėrfundon fjalėn e tij Shaban Sinani. Ndėrsa pėr zėvendėsministren e Kulturės, Suzana Turkun, ky poet i madh i letėrsisė shqipe, qė i ka kaluar kufijtė e vendit tė tij, ka sakrifikuar jetėn dhe qetėsinė e tij pėr tė thėnė tė vėrtetė. “Ti e do shumė Shqipėrinė dhe shqiptarėt. Ajo qė ke krijuar u pėrket atyre, kudo qė ndodhen”, i drejtohet ajo poetit. Gjatė aktivitetit tė organizuar me kėtė rast, veē dhuratave e luleve pėr Xhevahir Spahiun, interpretoi njė kėngė popullore grupi i Skraparit, teksti i sė cilės ishte shkruar nga vetė poeti, si dhe u shfaq edhe njė dokumentar i titulluar “Magjia perse pėr princin e poezisė shqipe”. Xhevahir Spahiu lindi nė Malind tė Skraparit mė 1 mars tė vitit 1945. Aktiviteti nė nder tė tij u organizua nga Ministria e Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve dhe Akademia e Shkencave tė Shqipėrisė.
GAZETA SHQIP

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 31
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Xhevahir Spahiu    19/9/2010, 02:48

Pa ndodhur eklipsi

Une po iki, i thashė,
dhe ty po tė lė muzikėn.
Sa pak, tha ajo, sa pak.

Une po iki, i thashė,
dhe ty po tė lė kujtimin
Gazavaj, tha ajo, gazavaj.

Une po iki, i thashė,
dhe ty po tė lė universin
Fare pak, tha ajo, fare pak.

Duhej ikur.
Doemos duhej ikur.
Po kur? Nė shkurt a nė maj?

Pa ndodhur eklipsi i diellit tė saj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Xhevahir Spahiu    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Xhevahir Spahiu
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: