Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Zef Zorba (1920-1993)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
TheBest

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 31
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Zef Zorba (1920-1993)    19/9/2010, 02:55

HENE TE REJA

Tash qiellnash enden
me qindra hėnė
tė reja.

Njeriu s'krijoka tjetėr veēse kobe:
Ēelik e gizė e refraktarė;
zogjtė artificialė,
lindur ndėr ofiēina-inkubatriēe,
si hėna tokėn pėrgjojnė,
e pėrpunojnė
epshe tinzare
trofesh e pėrdhunimesh.

E kush s'i ka tė vetat kėto hėnė
vihe e sendėrgjon
namė e terratisje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
TheBest

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 31
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Zef Zorba (1920-1993)    19/9/2010, 02:58

TJERA BLERIME

- Terezės -

Si lule dylli gjethet
veshur me vapė e t'zberė
e nuk lėvizin...
e merrnin frymė me zor
e...oh...
S'andejmi
ku paskeshim ngelur kujtesė brymore
zgjohen flauri
tjera blerime,
rinore
(A tė kujtohet? Atė verė
burimet heshtja na i trazonte.
Kėndoja vijat e fatit
nė dorėn tėnde flakė.
Endeshin rrugėsh tė ēuditshme,
pa folė.

Pastaj, n'teatėr; njė Gjido
i larė me djersė
pėrpėlitej i falisur.
Ti shkuleshe n'gaz me tė madhe,
por nė sy tė vetėtinte
stuhia e Shtatorit..
A tė kujtohet?)

SHKALLA E KAKARRIQIT

E kapėrthyer me lugetėr hėna
njollat e territ pėrgjakė
e nata,
tinėzare fėrshėllen mbas pritash,
si nė kohėn e cubave
kur thika vetėtinte e ftohėt;
e buzagaz me pezėm.

Harbon pėrbindshėm rrėpira
e ngeshme nė perspektivė
pėr t'u qepur nė njė kėnd
me qiellin e detin.

(Mė rrashtė e mė tepėr ferr
shkrepat ceporė,
kėrcėnuese pėr m'u shprazė nė rrenojė
pėrmbi eshtra
qė vetėm lėkura i lidhė
e vullneti).
O natė, o natė,
mos ky na qenka pikėsynimi?

Tė ngrysura ėndėrrimet sėrish vėrshojnė
lėvyrėse e me tė lutura,
por ndalem nė vend:
shuplake
kulla picingule e katallanit tė lashtė.

LODHJE

Nganjėherė trishtimi fjollė mbidhet
mullan nė zemra tė plasura,
nganjėherė pėrmallimi bėhet liman vajtimesh
ngushulluese;
tė pėrgjumur ndehemi pėrmbi pellgje brengash
ndehemi shtijakė ndėr gėzime qė s'kanė jetė
e biem lėmuē
- thėllėnza tė rreshkura - ndėr pasqyra.
Cekonet qielli prej vigmash pikė-e-vrer,
Cekohet guximi;
ushton ndėr veshė e papushim
"pusho nė paqe,
pusho nė paqe..."
Ah, s'mundem mė, nuk mundem;
mė ēoni...

NJE GOZHDE

Njė gozhdė e ngulur thik nė mur, njė gozhdė
e ngulur thik nė mur, njė gozhdė e ngulur...

Njė gozhdė e futur thellė nė mur, njė gozhdė
e futur thellė nė mur, njė gozhdė e futur.

Njė gozhdė e mbetur thatė nė mur, njė gozhdė
e mbetur thatė nė mur, njė gozhdė e mbetur.

e ngulurthik...
e futur thellė...
e mbetur thatė...

VAJTIMI I PLAKUT NE SHTEPINE E SHKRETUAR

Mė lini. Unė vetė ankohem me vetvete;
harrohem ndėr rrėnoja e ngushllohem.

Deri kėtu - a dole shpirt! - me zor u kapa,
gėrmuē e kalamendas anėsh sė rrugėve;
(thellimin si me ēa m'e avull tė pakėt?)

Tė zhigatura, por prap nė kėmbė kėto mure
qėndrojnė
kėtu nė qoshe sytė veri nuk i shikė
e nė lotokan, lotojnė pėrmallė...

Mė lini. Unė vetė ankohem me vetvete:
"Qetėsia ndėr kthina jehonte,
fėmia......."

RRUGET NE VJESHTE

Hone tė ndėrlikuar
ku era faliset
e mbledh ndėr praqe dyersh
shtėllunga gjethesh tė thatė
pėrralla tė marra.


SHAKESPEARE

Je kryqi im;
ngėrthyer me pezėm,
nė skaj tė murit, lart
-shkarravinė e zezė
pėrbluan pusi.

Ah, shporru, shporru; ja, pritė!

Por menjėherė
fijet e kėputura vihesh e lidhė
__________________

Ne vend te hyrjes

I erret ky shteg. Nuk mundem
rrugen me gjete pa driten
tande. (Cka me sembon?)

Ne cep te gremines
qe josh e ngujon
a nuk shef si po lekundem?


Kruja

(e pare nga Fushe-Kruja, naten)

Gjerdan margaritaresh
mbi gjoksin tend
t'irnuar

o atdhe.
__________________

Pa element

Sado te largohemi
o dhimbje
mos ti cekohesh?

C’e mjere
kenaqesia jone
dritshkurter


- Alegro furioso -

…e shpesh kam pa liqenin te shpupurishur
kunder reve te mbarsura
me shkreptira te dhunshme
me kordha shumesh te pareshtura
me gjithe sa kishte fryme
sulmonte, e germushej;

por shi vazhdoi me ra…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
 
Zef Zorba (1920-1993)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: