Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Fabula nga autorė shqiptarė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 31
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Fabula nga autorė shqiptarė   19/9/2010, 03:36

Nga Ferit Lamaj

ARIU E DHELPRA

" E pandehur, te kane pare
drejt kotecit duke ngare
nje kerriē e nje gomar.
me nje fjale , dy deshmitare...
Ē'ke te thuash me ne fund?"
dhe ariu putren tund.

"S'e mohoj , eshte e vertete
qe me pane ata dy vete.
Mirepo une , ne me latė,
do te sillja ne gjykate
nja dyqind qe s'me kane pare...
Apo jo , zoti gjyqtar? "


E zgjuar , hėė ??? :)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 31
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Fabula nga autorė shqiptarė   19/9/2010, 03:39

KETRI DHE IRIQI

Foli ketri dhėmbėbrisk:
"Do tė bėhem okulist,
t'i fitoj paratė me thasė!..."

Njė iriq seē u gajas:
"Ē'do tė bėhesh okulist?

S'ka mė mirė se dentist.
Kafshėt kanė dy sy, o t-rap,
kurse dhėmbėt pa hesap..."
__________________

TERBIMI

Jep te zbrese , s'e zbret kali...
tashme tigrin e zu halli

turravrap e ne perrua
kaleziu t'u terbua,

mor, nuk la kafshe gjalle
sa me dhembe, sa me palle
preu shqeu permbi kale

asnje ēast me nuk zbriti,
teksa kalin shaloi tigri.
__________________

NJEREZIA DHE KANDARI


Eshtė njė trastė plot me rrush.
Sa rrush ka ? Kush e gjen ? Kush?

Nja tri kile do tė ketė.

Jo , jo! Katėr e pėrpjetė.
Njėri: Pesė.
Gjashtė, tjetri.

Fjalėn merr dhe mė i vjetri:
Jo kėshtu s'bėhet pazari!
Sa rrush ka , e gjen kandari...
__________________

Fabula me e preferuar e imja. Sidomos me Shqiptaret... ku harrojne ata?? :p

GABIMI I QUKAPIKUT
Astrit Cerma 1984

Ne provimin e zoologjise,
Qukapiku
(Sa turp)
Ngaterroi,
Bleten me nje mize.
Per kete, s'do mend,
U denua rende.
Ne vend te notes 10,
I vuren noten 8.
Edhe ne deftese
Ia shenuan kete ngaterrese.
Mbasi mbaroi shkollen,
E filloi pune ne nje uzine,
Gjeti belan per kategorine,
7 here nuk ia dhane,
Shoket e drejtorise
Sepse, dikur,
(Sa turp)...
Kish ngaterruar bleten me nje mize...
... Dhe ja, nje dite,
Si gjithe shoket e tij,
Me nje zocke
Ra ne dashuri.
Kur e kerkoi me nenen e baban,
Gjeti belan.
Me zor u binden pala e krushqise,
Sepse, dikur,
(Sa turp)...
Dhenderri, kish ngaterruar,
Bleten, me nje... mizeeeee...
... Djali i tij, me qe kish talent,
U pa me vend
Per timpan te konkuroj,
Por dot nuk fitoi,
Sepse, disa nga shoket e jurise,
Kishin mendimin, se, dikur...
(Sa turp...)
I ati... kish ngaterruar,
Bleten... me nje... mizeeee...
... Ben te sajen jeta...
Qukapiku, u nda nje dite,
Nga bota e shpreserise.
Ne gurin e varrit,
Dikush,
I gdhendi nje blete
Qe...
(Sa turp...)
Ngjante me nje... mizeee...
__________________

Fabula nga Ferrit Lamaj

Nepotizem

Eshte pare s’eshte pare
Vune minister nje gomar

Gjindja tha: Goxha minister
Me samar e me kapister

C’iu qep mezi, c’iu qep kali…
Eh, gomar, c’te polli halli!

Dhe kerrici prźt nje qoshe
Tok me pelen kuqaloshe…

Por nje cep kerkon dhe mushka
Ndryshe zemerohet krushka

Ne katund plasi debati:
More, s’ngeli soj veshgjati!

Flet me plak i muhabetit:
Le t’i rrojne, me nder qytetit!

Se katundi pa gje s’ngeli
Boll jane: lopa, qeni, gjeli…


Dy majmunet dhe derrkuci

Ishin c’ishin, dy majmune
Me nje sharre benin pune
“Sh, sh, sh” sharronin drune

Nje derrkuc flinte aty
U hodh njeri nga te dy:
Uu, c’djerse paska ky!

Ja dhe tjetri shpejt u ngrit:
Eh, vertet po na cudit
Ne punojme e ky djersit!…


Njeriu-mine dhe mina me sahat

Nje njeri me shpirtin sterre
Qe gjithekund sajonte sherr

Hasi minen me sahat
“Uuu” rrenqethet thelle ne shtat.

Ajo ben: “tik-tak, tik-tak…”
-Shpejt te iki, se pas pak…

Porse mina ia kthen paq:
Une nje here bej “bum” dhe aq…

Eh, kjo bote qenka cudi!
(Per cka them, qysh tash ve bast):

Ka ca njerez, ja si ti
Qe shperthejne ore e cast…


Syri, mendja, hunda

Ish nje sy, nje sy, per dreq
Qe kish marre huq te keq:

S’shihte fare aty prane
Por matane, tej matene

I tha mendja: More sy
Bej cudi, cudi me ty

Shih me pare c’ke perqark
Me pastaj bridh tutje, larg-

Edhe nje thumb i ngjesh ne fund
Ngjitur ti ke motren hunde!
__________________

Fabula nga autorė shqiptarė

--------------------------------------------------------------------------------

Ndre Mjeda

Gomari e kali

Po pse, po pse,
Ankohej nji gomar,-
Ty njerzit t'bajnė kaq nde
E t'shame, mua po m'falin?
Se i bari vetė mbi shpinė
Si ti, a thua, s'e dinė?

E kali i thotė kadal':
"Nė mos gabosha, ty t'pėrbuzin njerzit,
Pse si gomar ti i ban e vetė si kal".
-Ma fort se puna vetė me tė qitun nė za
Shumė herė a mėnyra se si je tuj e ba.


----------------------------------------------

Gruni e egjra

Egjra qė rritej
Grunit pėrbri,
Nji dit' i foli
Si me kreni:

"Pa kurrfarė mundit,
Pa nji kujdes,
Un' kallx e kokraa
Bri tejet qes.

Ty me djersė t'ballit
T'vin' rreth puntortė,
E me m'mbėrri mue
I ngjiat kaq t'ortė".

Ia priti gruni:
"Mos u kreno,
Se gjaja e keqe
Rritet sido."


--------------------------------------

Miltiadh Davidhi

LIRIA
(gomari, i zoti dhe mushka)

U mėrzit nė kasolle gomari,
ndaj njė ditė kėputi litarin:

Boll mė, tha ,me dru dhe punė,
do fitoj lirinė dhe unė!

Po kur i zoti e gjeti nė pazar
e ngarkoi mirė me mall.

I foli njė mushkė aty pranė:
Liria nuk ėshtė pėr gomarė!
__________________

Dritėro Agolli

Dijetari dhe gomari

Vėshtrimet racionale dijetarit
I shkaun tek njė bajgė sipėr trarit.

Pėrpiqej nė mendime, bėhej copė:
Si mund tė kishte hipur lart njė lopė

T'ia bėnte bajgėn trarit tė plevicės
Sikur tė kishte kėmbė e thonj tė micės!

Tek fantazonte mėnēėm dijetari,
U ndodh praktiku tokėsor gomari

Dhe tha: "Ky Tra njė vit e ca mė parė
Oborrit ishte hedhur pėr t'u tharė.

Kur trari rrinte gjėrė e gjatė i shtrirė,
Njė lopė e bėri bajgėn mė tė mirė;

Me bajgėn trarin nė tavan e vunė,
Qė dijetarėve t'u hapnin punė,

Tė vrasin mendjen zgjuar ecė e jakė:
Si hipi lopa lart tė bėnte bajgė..."

U pėrshėndet me veshė e shkoi gomari,
Me sy nga bajga mbeti dijetari.


-------------------------------------

Ferit Lamaj

MIZA DHE GOMARI

E dhjerė , por krenare!
Kjo miza qenka fare:

u shkri i tėrė fshati.
e bajgu nga inati;
Por njė ...i dha veshgjati,

nėn bisht e mbi kurriz.
gomarin gudulis
i duket vetja Miss,

Njė mizė , goxha mizė,
__________________

Dritėro Agolli

Njeriu nė garė me gomarė

Njė ditėz tė diel
Njeriu me gomarė
u futėn nė garė:

Gomari nė diell
Filloi tė pėllasė,
Njeriu tė bėrtasė.

Gjykonte juria:
Kush bėnte mė shumė
Potere dhe zhurmė.

Dhe tha Perėndia:
"Njeriu nga kjo garė
Fiton mbi gomarė."


-------------------------------------------

M.D.

GOMARI DHE QENI

Njė herė na u "lajthit" njė gomar:
-Qė sot e tutje tha s'do ha mė bar.

Pse ē'kanė ujku, qeni...mė shumė,
Si ata mish e kocka do ha dhe unė!

Pėrpara na i doli njė goxha kockė,
Donte ta hante, po s'e pėrtypte dot.

I tha qeni: - Ē'bėn kėshtu o gomar,
Dhėmbėt e tua janė vetėm pėr bar!

P.S. ...A ka mė pėr gomerė? :)
__________________

Mbase mė e pėrkitura pėr Shqipėrinė nga Dritėroi:

Kalonin nė njė shteg tė ngushtė mali
Gomari para e mbrapa tij kali...

por nuk e kam dhe nuk e mbaj mend saktė.


---------------------------------------------------

Dritėro Agolli

KALI DHE GOMARI

Kalonin nė njė shteg tė ngushtė mali,
gomari para ,pas gomarit kali.
Tė dy ngarkuar me thasė mirė,
nga vapa tė munduar e djersirė.

Fshatari donte shpejt nė fshat tė arrinte,
ndaj kalit vitheve me shkop i binte.
Por kali mė nė fund durimin humbi,
e ngriti bishtin dhe samarin tundi.

Hej mbaj dorėn se pastaj ta hedh pėrdhe samarin,
ti para meje pse ma nxjerr gomarin?
E nga tė vete s'di fare unė i ngrati,
kur rrugėn ma ka zėnė veshgjati.

Pėrpara nxirrmė mua tė mos vuash,
dhe rrih pastaj gomarin sa tė duash.
Kėshtu e ka kjo botė e mjerė e marrė,
Pėrpara nxjerrin veē gomarė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 31
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Fabula nga autorė shqiptarė   19/9/2010, 03:39

(Fabula nga Jorgo S. Telo)
VERE DHE UTHULL

1) HESHTJA E REVOLTUAR
Heshtja – heshtur e dremitur
na u ngrit duke bėrtitur:

“Ububu, moj, ububu,
e zeza ē’ėshtė kėshtu?

Pa u shkėputur nga turma,
iu vėrvit skėrrmitur zhurma:

“Ē’ke, moj hesthje, vallė, ē’pate?
Pse e hap gojėn ēorape?

“Si, bre, ē’pata? Ē’faj kam unė?
Erdhėn t’mė mbytnin nė gjumė.

(Me tallaz heshja u zgjua
dhe u sul porsi fajkua…)


2) “LEZETI” Ģ KOHĖS
Mledhur nė kopshtije:
fruta, zarzavate.
Nėn diell a hije;
sherr gjer mbasmesnate.

Me radhė e pa radhė
flasin qė tė tėra.
Njėra: “S’kam tė sharė.”
Tjetra: “Shih, si u bėra…!”

Disa – fletėmėdha,
Disa – kėrcellgjata.
Disa – kryetlart
e ca nga ndėnbalta…

Strukur midis tyre
si njė dhi mes delesh
njė fjalėrrėmbyer
me tjetėrsoj gjethesh…

“Unė nė kthesė ua marr.
(Foli me potere)
Zė vendin e parė
nė kohėt moderne.
Sa mė vlen lėkura ,
ju s’e gjeni dot.
Mos, se u pėrzura
nga bahēet qysh sot!

Ju s’ma dini emrin.
Mbaj emėr latin.
Mė mbajnė nė zemėr,
se jap zjarr…guxim…

Ndodh dhe qė pas vrullit,
afshit qė sjell unė;
disa bien, humbin;
kėputen nė gjumė…

Jam lezeti ģ kohės.
E shtrenjtė, e re.
Ca mė bien kokės.
Botėn pa mend le…

xxx

Ca fasule strukur
tek thasėt me stiva
britėn: “Nga ėshtė futur
CANABIS SATTIVA…?!


3) BILBILI JASHTĖ MODE…U lodh korbi, krrakarriti.
Nė gjuhė pėshtyma iu tha.
Gurmazin pak e gėrvishi.
Mnė nė fund mendimin dha:

“Ja, kėshtu, more bilbil,
jashtė mode mbete ti!
Zerin fėminor e ke.
Je pėr kohėn demode.
Kėna do kėnduar fort.
Britma…grrrrr…ja hop, ja top;
me sa ze te kesh ne koke.
Veē kėshtu tė do kjo botė.
Kollotumba cep mė cep,
sa tė rrjedhė gjak nė sqep.
Dhe ulėrima… jo pak.
Melodia?
Eeeh,
U plak.

Bilbili qetas dėgjoi.
Dhe.. ashtu me kėngė nė gojė
rrahu krahėt,
fluturoi.


4) MBURRJA
Mburrja shkoi duke gjėmuar
mbi njė kalė kalėruar.

Shkoi… po ku shkonte, vallė?
Apo s’kish njė kalė me shalė!

Mburrja mbi kalė hazdisej.
Sa dhe kalin e bezdiste.

Hundėn lart – si rrufepritėse.
Uiski, shampanjė rrufiste.

Dhe thosh mburrja: “Unė jam.
Cilindo ndėn vete e kam.

SDhtonte mburrja: “Unė s’gaboj.
Me tė thjeshtėt jam njėlloj.

Ja, e shihni… nė kuvend
fjala ime peshon rėndė…
Ja, e shihni… ēdo hendek;
pa hiē ndihmė e hedh vetė.

Kėto fjalė, a ģ tha,
hop-pėlltuq nga kali ra.

Thjeshtėsia ballėdjersitur
iu afrua pėr ta ndihur.

“Ē’tė gjeti, mburrje, kjo gjėmė?
Erdhe hipur si kadėnė.
Tani do kthehesh nė lėmbė…!”


5)DASHURIA DHE XHELOZIA
Dashuria dhe xhelozia
po ecnin krah pėr krah.
Spitulloheshin tė dyja;
kush t’ngjitej la mė la.

Njė zemėr e stėrdjegur
Ashtu me zė tė ējerrė
Tėrė mllef, tejet e shkrehur
dufin sapo kish nxjerrė:

“Pėr dashurinė s’kam ē’them.
Me xhan e ngrė kalanė.
E dashuria kalanė e shemb.
Saka e bėn gėrmadhė.


6)GISHTRINJTĖ
Si gardh – tė pestė brenda dorės
meditojnė herė-herė gishtrinjtė.
Kujtojnė, si u bindėn nėpėr kohė…
Pa fshehur gjė… ashtu tė dėlirė…

Nėpėr kohė tė ndryshme tė pestė:
Pėrherė shėrbėtorė tė trurit…
Ashtu siē kthente truri “fletė”
Nėn urdhra gishtrinjtė ģ vuri.

Dikur ndėrej dora lart.
Gishtrinjtė krehėr shtrirė lkrejt.
SDipas trurit goja thirrte; “Hajt!”
Pėr FYHRER, Duēe… apo dreq…

Njė goxha kohė thyhej krahu
si “Z” mbi bark a mbi zemėr.
Ashtu e donte “Dera” a “Allahu”,
tė shquhej kush qe dhe me ē’emėr…

Mė pas pėr gati pesėdhket’ vjet
tė pestė gishtrinjtė u mblodhėn grusht.
Tregonin, ndoshta, bashkim apo besė.
Apo “topuz”, kur nuk bindej ndokush…

Tek vendi ģ shqipeve ndėrruan stinėt.
Dy gishtat pėrpjetė si flamur
pėr fitoren… (Liri-demokracinė);
Apo kėmbėt nė “bigė” si dikur!?

Sot shpesh dora ngrihet kuturu.
Gishtrinjt’ sikur lozin “tra-la-la”.
Gjoja si pa ideal e pa tru…
Gjasme “pėrshėndetje” bėjnė ata.


7)LIRIA E MARRĖZISĖ
Diku nė njė cep
jetonin tė dyja:
Arsyeja fatkeqe
edhe marrėzia.

Arsyeja siē ish
me zemėr tė ēelė;
Prit e pėrcill miq.
E urtė pėrherė.

Marrėzia kokėn
kish nė vend tė lig…
Po t’ģ jepje dorėn,
tė hidhej nė fyt.

Nė qafė arsyes
ģ binte pa shkak.
Ndier e pa ndier
ia ngritte njė lak…

Pėrbalė marrėzisė
Arsyeja,( sa herė)
ėsht’ gjendur e trishtė.
Rrugėn ia ka ēelė.

Dhe ģ thosh arsyeja:
“Pse po mė godit?
Me plot mizorira
pse po mė drobit?

Marrėzia thoshte:
“Se dua liri.
Iku koh’ e moēme.
Ėsht’ Demokraci.”

Tjetra qė ia njihte
horrllėqet pa fund;
me vetveten fliste:
“Nuk po ta dal dot… s’mund.”


8)ABIMI DHE FAJI
Si nė njė livadh
u grindėn tė dy.
- Kush ėsht’ mė ģ madh
unė apo ti?

Dhe ģ ēorrėn hundėt,
grisėn nga njė vesh.
Gjak ģ bėnė buzėt;
Nė kok’ s’lanė lesh.

Papo u rrokullisėn,
por livadh nuk qe.
Mbi beton e zift;
Bamb e bumb – pėrdhe.

Kur ģ zoti vet’
pa atė rrėmujė,
zėrin ēoi pėr[pjetė:
“Pritni, ua them unė!

Pėr nga ligėsia
mė ģ madh ėshtė faji.
Ka aq tė kėqia,
sa s’ģ ngrė kandari.

Ndėrsa pėr nga mosha,
mė ģ madh ėshtė gabimi.
E di gjithė botsa,
mbarė Rruzullimi.

Kur bėja gabime
askush nuk mė foli.
Faji nxori krye;
nė burg mė pėrcolli…”


9)KUR PIQEJ RRUSHI
Fillimshtatori a fundgushti;
nisi e po piqej rrushi.
Kokėvogėl e bishtgjat’
dhelpra shkoi nė monopat.

Rrushi shpej e vuri re:
- Eja, kumbarė, si je?

- E ē’tė jem, o mik, - tha dhelpra. –
Jo dhe keq, kur paska vreshta…

- Mirė e ke, moj e uruar.
Veē njė gjė s’ta kam kuptuar:
Shumė e shumė kohė mė parė
ēoē mė ke pėrbuzur, sharė.

- Ah, o rrush, s’ėsht’ e vėrtetė.
EZOPI shpifur do ketė…
Mbaje vesh, do vijė njė ditė,
Plakushin do hedh nė gjyq.

- Moj, po mblidh fiqirin vetė,
mos llap poshtė e pėrpjetė!
Po tė jetė pėr gjyq e ligj,
sot duhen harxhe dhe… miq.

……………………………..
……………………………..

Me dėshirė pėr t’u pajtuar,
fliste rrushi shtruar-shtruar.
Dhe ģ dha bistakė tė pjekur:
- Po tė fal pėr ēka ke pleksur!


10)GRENZA
Edhe unė jam
Mizė.
Si gjithė tė tjerat –
Mizė.
Emrin?
Grenzė.
Kam emėr tė mrekullueshėm,
tė kumbueshėm.
Apo s’jam kinge!
Emrin – si zile.

Jam lindur tė jem e lirė.
Tė bėj ē’tė dua.
Bizzz - e lirė.

Kush?
Unė e mėrsitshme?
Unė – e neveritshme?
Kurrė.
Po jua them troē:
Punė e urhra mė bezdisen.
Dua
Li berta…
Mos dashki tė punoj si bleta
Mendjelehta?
Bizzz – bizzz1
Ha-ha-ha!

Lėre, por edhe mė sulmojnė,
pse merrem me pickime.
Seē bėj unė,
ėshtė puna ime…

Duke folur tundu-shkundu
gjithė vickla e bujė,
mendtė iu morėn grenzės.
Ra nė legenin plot ujė.


11)DELET PAS KĖMBORĖS
Kokėulur delet
nė nj rresht tė gjatė.
Ecnin si me nge
nė njė monopat.

Diku nė njė pllajė
panė jeshillėk.
Tha njėra; “Nė majė
do vemi dhe fėt.

Dhe shkonin vargan,
por pakėz me zor.
Ai monopat
ishte krejt zhavorr.

Zhvorri rrėshqiste.
Vendi ish rrėpirė.
Kur njė dele shkiste,
Merrte rrokppinė.

Nė krye qe dashi.
Hajde, ē’dash pėrēor!
Osh hiqte ngtati
njė goxha kėmborė.

Kėmbora dhe brirėt
qenė lezeti ģ rij.
Vetė qe ģ mpirė.
Nuk qe kushedi…

Mandej buzė njė honi,
pa vajt tek livadhi,
kėmbėt seē iu morėn
Kryedash qyqarit.

Kėmbora e madhe
ģ varej nėpėr kėmbė.
Rrapa-dap pėrplasej
honit duke rėnė.

Veē delet e urta,
panė gjė a s’panė;
(Gat gjithė tufa)
drejt hmnerės ranė…

Tha derri: “Bubu!
Ē’janė kėto qorre?
Turre kuturu
prapa njė kėmbore.


12)KREKOSJA E SYVE
Krekosen sytė karshi trurit.
Ngrėnė pėrpjetė
krifat e qerpikėve.
“Mjer ti, zoti tru,
Si duron
ģ mbyllur kėshtu?
Do ishte errėsirė fare,
tė mos ishim ne
dritare.
Pa dritėn tonė
gjumė do flije
gjithėmonė.
Ne shohim botė,
jo shaka.
Ha-ha-ha!

Dhe s’reshtin sytė sė qeshuri
si tė taposur
prej tė dehuri.

Nje perde gishtrinjsh
pamjen syve ua zuri.
“Ē’bėhet kėshtu? – platiteshin sytė.
“Ku dimė gjė ne, - folėn gishtrinjtė.
Na komandon truri….


13)Ē’TĖ TĖ THEM, MOJ SORRĖ?!
Njė mbasdite pranvere
u takuan si rastėsisht
dallėndyshja e porsakthyer,
sorra nė tė zeza ngjyer
prej kokėsė nė bisht.

Lėkundte kokėn sorra:
“U rraskapitėt, moj tė mjera,
duke ēarė qiejt
drejt vendesh tė tjera.
Mė pas tė penduara
ktheheni pėrsėri.
Nuk ēlodheni fare
S’njihni qetėsi.

…U shkon jeta kot.
U rrėshqetēdo ditė.
Ēerdhe ngritni qyt-e-bot,
ushqeni fėmijtė.
Pa shihnani neve,
kudo tufa-tufa.
Herė midis reve,
herė nėpėr gufa.
Herė nėpėr pyje,
herė nėpėr shkrepa.
Ja – bota!
Ja – jeta!

“Ē’tė tė them, moj sorrė?!
Jeta ka plot shtigje…
Ca me punė e shkojnė,
disa me mitingje.


14) KĖRRIĒI
Njė kėrriē gomari
pranė gomaricės
brente aty pari
kokrrat e gorricės.

Pak mė tytje vėrejti
njė goxha gomar.
Ēalonte ģ shkreti.
Gozhda sa njė tra.

Nga njė gjemb gorrice
veshin shpoi kėrriēi.
Ēalė kėmbėt hidhte.
Gomerėt ēuditi.


15) RRĖFIMI Ģ GJELIT
Mbi njė bisht dhiqeli*
Njė rė tė tėrė.
U rrėfye gjeli:
Ē’kish e ē’nuk kish bėrė…

Pėr kėngėt e agimit,
Pėr kėngėt reklamė,
Nė t’thella nuk hyri.
Pa pyetur s’e lanė.

“Ē’tė bėj unė? – tha gjeli.
Pulat vijnė vetė…
Pa mua s’nxjerrin
zoēka koqevete.

“Je ģ ligjėruar, -
dihati gomari.
Ne jemi mallkuar…
Na pengon samari.


16) GJUMI & ĖNDRRAT
Tok me natėn gjumi
hyri pa trokitur.
E nė njė botė ėndrrash
u struk ģ dremitur.

Sakaqher’ qepallat
ē’ģ mbylli ashtu?
Mbretėri e gjumit
u nder gjer nė tru.

Triuri kryeneē
zgjuar donte t’ish.
Ģ dha urdhėr trupit:
“Tundu, more mish!”

Por trupi ģ lodhur,
Dėrmuar sa s’ka;
ģ tha trurit: “S’mundem,
s’duroj dot, s’ma mba.

U dorėzua truri.
Veē..pėr siguri,
ca qeliza –rojė
la gatishmėri…

Dhe qelizat – rojė,
sa tė rrinin kot;
Thirrėn ėndrrat forrė:
“Futuni nė kokė!

Hynė ėndrrat, hynė
pa dert e pa radhė.
Gjumit terezinė
ia prishėn.. Pse, vallė?

Se kur hyjnė ėndrrat
me lule, me kėngė;
Trupi mirė ēlodhet,
Gjumi mbahet rėndė.

Le kur janė ėndrrat
me dufe rinore!
Buzėt dhe nė gjumė
ēelin lule bore.

Eh, ku ndonjė ėndėrr
hynte e hazdisur;
Trupi dridhej rėndė,
gjumi ish gremisur.

Mori vendim gjumi,
ėndrrat t’ģ thėrriste:
“Boll e lodhėm trupin,
mjaft me gaunisje!

Do hyjnė nė shtrat,
nė shtratin e ngrohtė
veē ėndrrat me leje,
vizė e pasaportė…

17) Ģ ZGJEDHURI PĖR GARĖ
Pėrbri njė luani krifėtumbė
Gati pėr garė bualli ģ murrmė.

Me bisht tė syrit luani e pa:
O buall, ē’kėrkon, o budalla?!

Dy hapa mė tej ndėrhyri dreri:
“Buallin pėr garė e solli trajneri.


18) BUSHTRA
Seē lindi bushtra kėlyshė.
S’mbante mend, se ku e sa.
Tund e pėrtund atė bisht.
Lė vocrrakėt posht’ e la.

S’pjell kėlysh’ sidokudo.
Tėrė ngjyrat lloje-lloje.
Sa herė pjell? Nuk dihet, jo.
Ndėrron qoshka, ndėrron troje.

Eh, ē’dreq vesi paska bushtra!
Nuk don tė sillet si nėnė.
Nuk mėsoi pak nga klloēka.
Mban e rrit zogjtė ndėn pėndė.
Heu, bushtra, sa larg qėllon!
Synon t’jet’ e re pėrherė.
Kuturu fėmijė lėshon.
Mbaron jė qėne pa vlerė.


19) DASHURI, APO…!?
Njė kulpėr dredhareshė
u kacavjerr mbi trėndafil
Pyet bilbili bilbileshėn:
“Tė jetė dashuri apo dėshirė?


20) ĒERDHJA E ARĖZAVE
Arushit tė vogėl
ēerdhja e arėzave
ģ n gjau si hojėz mjalti.
Dhe fėt putrėn
Dhe fėt thonjtė
drejt saj ģ zgjati.

Nuk pati fat.
Ia mbathi me vrap.

Ashtu lemerisur,
turinjshoshė tha:
“Pakėz mjaltė tė gjeja, nuk do ishte keq.
Pakez mjaltė tė haja,
ia vlente ky dajak.
Por kjo ēerdhja e tyre, pėr dreq
Qenkėrka njė bunker ģ thatė…


21) VERĖ DHE UTHULL
Kishim njė verė tė ėmbėl;
verė pėr kokė tė verės.
Merakshėm ia gjetėm vendė
diku nė terr prapa derės.

Vizitorė tė shumtė
tepėr na e lavdėronin.
Ne rritėm besimibn,
harruam kontrollin.

Nga ēdo lėvdatė,
vera pispillosej:
“Mė kanė gjė tė paktė.”
Zuri e kilikosej…

Duke u vetėmburrur
na vuri nė gjume.
Hopa – mbi kapak.
Hundėn qiti lart.

Deshėm verė pėr t pirė.
Vrap te fuēia tė babėzitur.
E gjetėm verėn thartirė.
Madje uthull tė prishur.


22) AKREPI
Kur gjendet nė siklet,
ngrė bishtin, veten pickon.
JAo se ėshtė guximtar.
Fundjin ndien si mėkatar.

23)SHPĖRBLIMI
Pran njė burimi
nėpėr drurė e gurė;
Tfa shpendėsh pylli
brofėn si moskurrė.

Nė skenėn verore
u ēel festivali.
Me sherr pas njėore
u hap festivali.

Nisi kanarina
me njė harabel.
Nė grup – disa mjellme,
Njė zog kaēurel.

Dhe dy kukuvajka
nė duet ia thanė.
Hop – ca sorra plaka…
u grinė dhe u ēanė…

Mandej njė thėllėzė,
njė fazan jeshil,
Pastaj – n jė thėllėzė
edhe njė bilbil.

Prisnin shpesėria,
ē’do merrnin shpėrblim.
Ndaj dhe brohoria
kriste pa pushim.

Njė patok gushrėndė
s’ngjitej dot nė skenė.
Tundi-shkundi pendėt:
“Dėgjoni, o shpendė!

Pėr kostum e valle –
ģ pari fazani.
Pėr kėngė plot vaze,
bilbili ģ pari.

Dhe… kush del ģ pari,
si shpėrblim do marri
njė libėr me pėrralla
shkruar nga Gjinkalla.


24)VESI
Gėrryese tatėpjetė
u varėn rrėketė.
Ujėturbulluar
drejt e nė pėrrua.

Ligjėroi pėrroi,
sa kish ēelė mėngjesi:
“Po ju mbaj nga zori.
Jam ģ tėri vesi…

25)SEKRETI
Nė njė szyrė, tek njė qoshkė
Qyt- e-bot njė kasafortė.


Me tė zotin merr e jep:
“Ē’m’ģ lė shresat poshtė-pėrpjėetė?

Sekreti sekret mos qoftė,
bėhet zog, hyn nė ēdo portė.

Ksaforta rri nė qoshe.
Brenda – ca lėvozhga boshe…


26)KROKODILI MYSAFIR
Nuk e di, se nga e si
njė goixhakrokodi,
tek njė liqen krapėsh
u gjend nysafir.

Krapėr ģ pėrgėzoi sa s’ka.
Bėri premtime… jo shaka…

S’ia priste mendja krikodilit,
tė pritej me aq reveranca.
Boll thirrje: “Urra!”,
Brohoritje tė mėdha.

Mendoi Krokodili:
“Ku qenkėrkam unė?!
Nė vendin tim
s’jam brohoritur kurrė.


27)PĖRROI DHE LUMI
Pėrroi ujėshkumėzuar
tatėpjetė u lėshua.
Pėrfundoi drejt nė lumė.
Syndėrsy kuvendin zunė…

“Je ģ tmerrshėm, - lumi tha.
Shumėzon e tremb gjithēka.
Frikėson ti ēdo gjallesė.

Shtoi pėrroi: “Jam me besė.
Atė ē’kam, e them aēik,
ndaj mė ruhet, kush ndjen frikė.

“Qetėsia jote, lumė,
gjallesat ģ vė nė gjumė.
Tė futen me patėkeq.
Kė merr ti… kushedi ē’heq!

Fėt-e-fėt ģ zhduk pa gjurmė.
A s’je mėkatar, o lumė?


28)DUKE PARĖ RETĖ
Duke parė retė qė bridhnin nė qiell,
Duke mos pėrfillur babaxhanin diell,

Gjallesat e pyllit mendjen bėnė top:
“Ujė pėr nė verė do tė kemi plot.”

Nuk ģ ndreqen pellgjet, s’pastruan kanale.
Me kėnga vrisnin kohėm, me fgosti e valle.

Dėrgoi zė thėllėza, tek rrinte mbi shlrepa:
“Lėvizni, moj, vendit! Retė janė shterpa.


29)OREKSI Ģ DHELPRĖS
Vuri kujen dhelpra.
U mblodh soji ģ saj.
“Ē’pate? – ģ tha motra
“Ē’ke? – ģ tha vėllai.

“Korba, m’u tha zorra;
m’u hollua mesi!
Sa ha dy-tre pula.
Mė pritet oreksi…!


30)NJĖ LIBĖR
Njė libėr dhe aq
nė raftin e gjerė,
zuri vend paq
mes librash tė tjerė.

Nhriti libri tonin:
“Sa peshoj mbi tokė?
Ja, pra, e shikoni,
kė kam miq e shokė!


31)NJĖSOJ?!
Njė parmendė (me njė plor),
hapģ fjalė me njė traktor.
Dhe ģ thosh:

“Me sa shoh, me dsa kuptoj,
unė e ti lėrojmė njėsoj.”

Hop traktori:

“Ose unė, o ti, moj xhan,
s’do t’ģ kemi sytė tamam…


32)DY QENTĖ
Dy qenėr shtėpie
Njė natė u takuan.
Pėr dertet e tyre
folėn shtruar-shtruar.

“Detyran, - tha Xhufi-
e kryej me zell.
Nuk bredh asgjėkundi,
siē zotrote del.

“S’kam faj, - Xheku tha.
Kam mė se njė vit;
Sa filloj “ham-ham!”,
mė vėrsulen: “Tyt!”


33)REPORTAZH Ģ PAFILLUAR
E panė njė ditė vere iriqin nė plazh.
U sulėn njė tufė rosash , t’ģ bėnin reportazh.

Dhe prisnin iriqin, tė zhytej nė ujė.
Tė hiqtegėzofgjėmbaēin… Sa do bėnte bujė!

… E prit… e hiē. Mė pas ģ dhanė karar:
“Fanatik tėrė jetėn, mbete, mor qyqar!”

“Prisni, - tha iriqi, - kėtu s’erdha vetė.
Pas shiut tė djeshėm mė sollėn rrėketė.”


34)GOSTIA
U shtruan nė njė gosti
insektet krahėlehtė.
Nė fund, si pėr habi,
u thirr vetėm njė bletė.

Zhurmonte krejt trapeza
nga hymnet e lėvdatat
pėr arėzat trupverdha,
pėr grenzat thumbgjata.

Dhe shihte bleta, shihte,
strukur nė njė skaj:
Gostinė plot me shije
me mjaltin-ar tė saj!


35)VETĖKĖNAQĖSI
Mbi njė fletėz gruri
ra njė pikėz uji.
Ara u llastua:
“Sa shi ra mbi mua!”


36)NJĖ LLOJ MESATARI
Flladitej lejleku lart, majė njė peme.
Cinxamiu cinxo – teposhtė mik ferre.

Trumcajk fluturaku zuri vend nė mes.
Nėpėr cixėrima cicėrin serbes:

“Nuk zbres as mė poshtė, s’ngjitem as mė lart.
Mes degėsh rri fort. Kėtu ndiej rehat…”


37)HISTORIA E PALLMĖS SĖ GOMARIT
Iu drejtuan gomarit qėmoti:
“S’mbeti gomaricė nė dynja!”
Dhe vuri kujen veshgjati:
“Ai-aaaaaaaaaaaaaa, ai-aaaa!

Ndėrhyri mes kujes njė pulė:
Ģ dha qaramanit njė letėr me vulė.
Manej ģ kukuriti nė vesh:
“Moos qaj, mosulėri;
Kambetur njė gomaricė pėr ty!

Hej, sa u gėzua veshgjati!
Dhe pallmėn delirante me tej e zgjati,
duke kaluar nė vetėkėnaqėsi
me kolpot pallmore: “Aiii-aiii-iii-iii!...


38)ANKESĖ
Udha zhavorrishte
ankohej pa cak:
“Trupin ma drobitėn
Kėpucėt… rrak-shtrak!

Kėpucėt e ngrėna
folėn plot habi:
“Ty tė sjellim plagė,
apo neve ti?!”

39)DIALOG UJRASH
Pellgu
poshtė njė shelgu
Njė burimi ģ bėzajti
sipėr te bregu:

“E she, tek unė vinė mysafirė!
Bretkosa, gafore,
Larva e krimba
Lloje-lloje…

Buzėpastri burim
ligjėroi me gurgullimė:
“Unė njoh
mysafir
vetėm
njerinė.


40)DIĒKA LA PA THĖNĖ
Kaau (tek po ģ perėndonte syri)
Bujkut ģ tha njė ditė prilli:


“Ēudi!
Tani s’po mė haet as trifili!
Mos mė janė tharė
zorrėt
nga dimri?

Ģ punės, besa, kam qenė!
Por…

(Diēka la pa thėnė
dhe ra pėrmbi parmendė…)


41)KRITIZERI
Ėshtė njė iriq.
Nuk pyet
Ē’janė tė mirė,
ē’janė tė ligj.

E rrokulliset
Hop-hop.
Mbi njė mollė
A mbi njė zog.

Rokulliset…
Aspak nuk vė merak;
ē’plagėc plot dhimbje
tė pafajshmve u hap…


42)SHKARKIMI Ģ FAJIT
Sa herė qė ish dehur,
Sa herė hepohej,
Nje tip ģ tejnxehur
me duart hakėrrohej:

“Kaq herė u kam thėnė;
pa leje nga unė,
drejt pijesh alkoolike
mos u zgjatni kurrė!”


43)DERR ĖNDĖRRIMTARI
Kėrkoi derri ta zgjidhnin kryetar.
Nė njė korie. U ēa dhe u nda…

Se sa ģ madh do tė ishte qari
e dinte vetėm derr ėndėrrimtari…

E pyetėn: “Gjer tani ē,bėje nė korie?
Shullepsesh nė diell, duke bėrė hije.
Nuk tė zgjedhim dot, derr, pėr kryetar.
Rri mė mirė siē je, se na bėn zarar!


44)HAJDUTI DHE HĖNA
Mbrėmė, hėnėz, ē’na gatove?
Me hajdutin bėre plan…
Deshe vet’ a u rekrutove?!
Hodhe dritė mbi bostan.

Sa e mbushi thesin plot,
ti e ndriēove serbes.
Kur doli roja nė qoshk,
ti u fshehe midis resh.

Jo, nuk e prisnim aspak;
Tė na bije nė ujdi
me njė vjedhės lepurak
tė ndjekur nga dhjetra sy…


45)DY FUĒITĖ
Nė mesnatė
Nė qetėsi.
Keq u pleksėn
dy fuēi…

Sehirxhinjtė,
ēoroditur,
ndiqnin zėnkėn
krejt habitur.

Njė fuēi
qė s’fliste dot,
Me vaj ishte
Plotpėrplot.

Tjetra
me gojėn kamare
qe teneqe
pa gjė fare.

46)DHUNITA DHE VESI
Bukuria, trimėria
nevojė nuk kanė pėr furēa.
As pėr pispillosje
dhe as pėr reklamė.
Hapur dalin aēik
Nė ēdo sheshmejdan…

Shėmtia e shpirtit,
Frika e ligėsia
maskohen
e zhyten nė lojėra.
Tė mos njihen,
fshihen nėn petka
veshin parruke
e lyhen me bojra.

Dhuntia dhe vesi
nuk mundet tė rrinė tok.
S’mundet tė rrinė
as pėrbri
kurrsesi.


47)PAS KĖSHILLĖS
Shkoi tek ari putėrmadhi.
U qa dhe u ankua gomari.

Foli e foli, duke u mbllaēitur:
- Filan gomar mė ka bezdisur.

Duke folur po ģ nxinte nuri:
- Imzot mė mban lidhur pėr huri.

Gomari ngacmues vicklat s’mbante dot.
Lėshuar kullste e hidhej hop-hop.

“Dėgjoni, - tha putėrmadhi ari-
Mos arrini nė vetėgjyqėsi!

Ndonėse kėshulla syndėrsy u dha,
Vendi pėrreth me gjak seē u la…


48)TOPI POLITIK
Shaj tė shajmė, hidh e prit.
Fryu-shfryu ditė pėr ditė
Eh, ky topi
Politik…!

E bredh fushėn cep mė cep.
Njė godet e tjetri pret.
Rrallė, rrallė
shkon nė rrjetė…

Rehat s’gjen; nuk e mban vendi.
Penallti…Goditje kėndi…
Ndizet sherr
Merr “zjarr” Kuvendi…

E tha mirė njė njėherė:
“Po kėta idiot’ trajnerė,
ē’ģ ndėrsejnė
pėr njė top?
Pse s’u japin
njė pėr kokė?!


49)RRĖKEZA
Rrėkeza ujit
U end sa u end.
Mbi udhė e nėn udhė
Dot nuk zuri vend.

Thoshte: “S’mė mban vendi.
Thirrte; ‘S’mė mban mali.
Iu pėrplas njė shkėmbi.
Vrullin seē e ndali.

Por nga ana tjetėr
Shkėmbi qenkish thikė.
Mija tatėpjetė
Rrėshqiti me frikė.

Tepėr e trishtuar,
Tek po zbriste zvarrė;
Shpejt u pikėzua.
Thirri: “Jam UJVARĖ!”
Kaloj Eldoradon,
MBI Viktorian jam.
Kushdo e kupton,
ē’lasrtėsi qė kam.
Kėrkoj me plot gojėn
tė quhem Ujvarė.
Mė takon nė botė
mua vendi ģ parė.

Gjithė kataraktet
plot ujė e ylberė
Pėrdridhnin mustaqet
Shkumė duke nxjerrė.

Rėkeza e shpatit
u gradua vet’.
Bėrė si bisht kali,
tha me zė tė zbeht’:

“Nė hartėn e botės
mė shėnoni mua!
Dhe… (por mė kot)
Ishte avulluar…

50)TRYEZA E RRUMBULLAKTĖ
(Kuvendi ģ furēave)
Qė tė ndreqej puna,
T’shkonte ēdo gjė saktė,
Frrap na thirrėn furēat
Tryez’ tė rrumbullaktė.

Rreth e rreth tryezės –
tė gjitha barabar.
Njė furēė qimezezė
zgjodhėn pėr tė parė.

Kush u mblodhėn, vallė,
nė atė tryezė?
Ca me “kryq” nė ballė
dhe ca tė hilesė…

Disa fshijnė teshat
e disa kėpucėt.
Ca tėpkėn si fshesa,
ca si liliputėt.

Njėra pėr tė rruar
faqet pėrkėdhel.
Dhe pėr t’pikturuar –
ca furēa – penel.

Pėr tė kruar ca
pllakat, dyshemetė
Ndonjė bishtin naa:
vetėm pėr tapetė.

Dhe ca gjembiriqėr
Edhe qimebuta…
Pra, Kuvendi nisi.
Sikur plasi lufta…

Njėra mburrte veten:
- Unė jam e sojme.
Tjetra me tė qeshte:
- Uj, moj, nga na dole!?”

Pa filloi kėrleshja.
Keq u pleksėn qimet..
U harrua mbledhja.
Plasėn kėrcėllimet.

U hodh kryetari:
- A do bėjmė ligje?
S’erdhėm pėr tė ndarė
frone e ēifligje.

Me ē’po broēkullisni
ka veē katrahurė.
Veten telendisni.
Shtet nuk bėhet kurrė.

Njė furēė e padukshme
Kish bėrė kėrkesė:
Mes furēave tė dukshme
tė kish dhe ajo pjesė…

Gjithė drejtėsia
u fut ne telash.
Mos, vallė, prapėsia
pėlciste mė pas?

Shpejt e mori “viston”
e padukshmja furēė.
Siē e kishte guston,
nė Kuvend u fut.

- Cila je, s’tė shohim? –
pyetėn nė njė zė
Tri furēa qė donin
t’ishin mbi ēdo gjė.

Njė zė u dėgjua.
Ģ ėmbėl, ģ butė.
Salla u hutua,
Zhurma u kėput.

- Se kush qenkam unė.
tė gjithė e dini…
Ju mė keni pullė
kudo qė tė jni…

S’flas pėr procedurė;
Me ju kam replikė.
Kė furēos mė shumė,
merr frenat pa frikė.

U tundėn, u shkundėn
gjithė furēėria…
Disa qimet shkulėn.
Krisi zallahia.

Ca e kishin qejf.
U shkonte pėr shtat.
Tė tjerat tėrė mllef
U mbushėn inat…

U ngjit nė podium
njė furē’ arkeologėsh:
- Mos u mbani shum’
si ģ mbyturi pas flokėsh!”

Kėtė zė tam-tam
Unė e njoh me rrėnjė.
Tė lyen e tė lan;
Kė s’do, e bėn kėrmė…

Kryetari shkundet.
Thekson fjalėpakė:
- Furēa e padukshme
emrin e ka LAJKĖ.
Siē tha parafolsja,
S’i duhet besuar.
Ndryshe na ha mortja;
Ligj pa miratuar…

(Botuar si vėllim mė vete me tė njėjtin titull nga shoqata “ĒAJUPI”
Red. – Dr. Vasil BICI (filolog)
Faqe : 90
Gjirokastėr: 1999)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 31
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Fabula nga autorė shqiptarė   19/9/2010, 03:40

Ferit Lamaj

Kanarina

Bukuroshja kanarine
ne kafaz rri e trishtuar ,
sheh nje ujk qe ulerin ...
ulerin si i terbuar ...

Ahh moj bote ..bote e prapshte
ke mbyll brenda dhe ke len jashte .

Kravata

Ai burre ka shkalluar
e lidh gruan kembe e duar .
Por kravaten burre ziu
se lidh vet ja lidh komshiu .


Ujku

Ujku killer i vertete ..
i ka vrare nja 7-8 vete
Nje dite ujku veten vrau
me nje pushke pau pau .

Ja pret dhelpra : s“eshte i marre
kushedi se sa ka marre ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 31
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Fabula nga autorė shqiptarė   19/9/2010, 03:40

Jani Duri

Macoku

Nje macok nje narkoman
merr cdo dite mariuane .
Mjau mjau ne spital
analizat si kane dale?
I thot mjekut ky macok
-O doktor mos kam ndopak sipadashur droge ne gjak
ja kthen mjeku: - Ti macok ke mjerisht pak gjak ne droge.


Avokati

Ne nje avokature hyri nje burre
qe donte te ndahej nga gruaja e pare .
C“fare - i tha avokati te cilit i qahej
A nuk ishe ti qe me cmende
duke me thene qe gatuante si plaka tende
prandaj e doje , tani c“te hipi
Nje fjale goje:- tha i pacipi
kam hall se dua nje tjeter grua
jo per gatim , por qe te dije edhe te pije si plaku im .


Pyka

Kjo pune me sa duket na ishte keshtu ....
Na ishte nje pyke qe cante nje dru
na ish dhe varreja qe i binte ne koke
por trungu nuk cahej , kjo ishte e kote
Ka thirrur kjo pyka sa eshte alarmuar
ka pare sa thelle sa brenda ka shkuar
-Po mjaft o varre , kam frike u cmenda
keshtu si shtyn ti ,rrezik mbetem brenda.
Pushoi varreja e la per pak dhunen
Psheretiu trungu se e dinte punen .
- Po mua pse te dy me dhunuat
e fundi i fundit cfare gjeje fituat?
E humbet me kot kte alamet pyke
se une kaq fort e kam kapur per gryke
sa se leshoj per qamet
dhe presion te me beni te me jepni ryshfet.
Kjo pyke do te dale kur te kalbem une
at“her kjo juve s“ju hyn me ne pune .
Se burgu ku e futet e rraset ju vete
ka nje te mire , por ka nje te mete
Ke futni ne burg e beni hero
dhe fajin ja lini nje trungu cfaredo
Pastaj me kot beni sikur e shpetoni
sepse lani duart dhe shpejt e harroni ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Fabula nga autorė shqiptarė   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Fabula nga autorė shqiptarė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: