Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Agron Shele

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 31
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Agron Shele    21/9/2010, 02:07

Agron Shele, ka lindur mė 7 Tetor, 1972 nė fshatin Leskaj, krahina e Malėshovės tė rrethit tė Pėrmėtit.

Pas mbarimit tė shkollės sė mesme, vazhdoi studimet e larta dhe u diplomua nė Tiranė. Mė pas ka kryer studimet pasuniversitare pėr gjuhėn angleze, informatikė, mbrojtje mjedisi dhe strategji tė pėrgjithshme.

Iu dedikua poezisė qė nė moshė tė hershme. Ėshtė autor i romaneve “Hapat e Klarės”, “Pėrtej perdes gri” dhe “Imazhi i rremė”, botime tė shtėpisė botuese “Marin Barleti” Tiranė.

Ėshtė nėn-Kryetar i Lidhjes sė Shkrimtarėve “Pegasi” Albania, me qėndėr nė Gjirokastėr dhe Kryetar i Degės sė kėsaj Lidhjeje nė Pėrmet. Po kėshtu Kryetar i Shoqatės: “Rinia dhe fėmijėt” dhe i shoqatės “Mjedisi nė komunitet”. Agroni ėshtė Anėtar i Lidhjes sė Poetėve Bashkohorė (W.P.S), pjesėmarrės i nderuar nė Kongresin Ndėrkombėtar tė zhvilluar Athinė nė vitin 2007, ku pėrfaqėsoi Lidhjen e Krijuesve “Pegasi” Albania. Veprimtaria e tij krijuese ėshtė prezantuar nė tė gjithė simotrat e "Lidhjes Pegasi".

Ai gjithashtu ėshtė bashkėautor nė Antologjinė poetike “Korsi e hapur” me autorė tė Lidhjes sė Krijuesve “Pegasi” dhe tė tjerė, botuar nė Mars tė vitit 2008, ku janė pėrfshirė rreth 270 autorė shqiptarė dhe nga Bota.

Agron Shele vazhdon tė japė njė kontribut tė madh nė fushėn e letėrsisė, jo vetėm nė Pėrmet, ku ėshtė aktualisht edhe Drejtor i Qendrės Kulturore.


Poezitė nė vazhdim janė marrė nga vėllimi poetik 'Pasazh i pafaj':

Muza Ime

Muza ime!
Ē“bukuri fsheh brenda muzgjeve?
Ē“ėndrra rilinde pėrtej lirishtave?
Ē“kėngė kėndon honeve tė gremisura?
Ē“rreze kėrkon mbrėmjeve tė ngrysura?
Ē?...(A mund tė mbarojnė pyetjet retorike?)

Muza ime!
Qėndroj majė shkrepit tė heshtur,
heshtjen godas mes tė pėrjetshmes tretur.
Ngado shoh perėndim tė plakur,
mė shfaqet kudo agimi i ringjallur.

Muza ime!
Vitet dhe thinjat si vetė kreshtat,
zbardhin nėn mjegullat e fshehta.
Shpirti i gdhendur nga pena thatime,
dridhet, griset, tutje humbėtirave.

Muza ime!
Mos erdhe si mallkim ndėr deje
a si lojė luajtėse marramendshe?
Kundroj sy vashe fshehur brenda teje
dhe lotkthyerin nė smerald.

Muza ime!
Si frymė e shenjtė shtyn nė harrim,
pse poetė u gdhimė nė ag.
Vegimeve tė paqta jeta nė vlim
Dita shpejton me harrakatin ēap…Dritėhije

Perėndimi tretet tutje nė pafundėsi
Dal nga dalė dhe nata zbret pa kufi,
po dhe vashat, nė tė linjta shtratin zėnė,
kush nė ėndėrr, kush e epur, kush dhe qan.

Qetėsia pėrēuditėse mbisundon,
nėn ēapin harrakat ditė e vonė ,
mbi lumenj fėrgėlluar dot s“gėzon
dhimbje lotėsh mbart lugina poshtė.

Kush njė thikė zemrės i shtrėngon…
Ē“duhej mė pėr tė dhe kjo jetė e zezė
Ajo iku. Po tani i shkreti!
Si ”Romeo” pėrgjėron gjunjėzuar.

Mė fatkeqi, s“guxon ende tė ngrihet,
I mbetur nė gjumė, nxirrosur si mė s“ka
Natė e errėt, humbėtirė e pamatė
tė bardhin shpirt, e ēon shumė larg.

Prit tė finishohet ky mallkim ndėr deje:
Heshtje varri, nėnqeshje mizore.
Nata arratiset, nė pritsh ditėn e re
ēohu i lumtur, zhytu nė hare.Vajzat

Kapėrcim diellor,rrėzėllim drite.
Vėshtrim i vjedhur ngutshėm,
robėrim shpirti.

Botė e tėrė ndjenjash ,
ēast lumturi.
Brengė e pėrhershme,jetė marrėzi.

Botėn rrotullojnė,si tė ishte lodėr.
Ulen e pėrulen,
boshllėkut tė kotė.

Nimfa qė tronditin zotat edhe qiellin,
Ēojnė nė altar,
Ditėt e pendimit.

Tė bukura ,tė brishta
dhe ėndėrrimtare.
Krijesa mrekulli,fluturim pulėbardhash.

Fllad pranveror,petal trėndafili
Shenjė ēiltėrsie
Kurorė dashurie.Manastiri

Kambanat ranė sėrishmi…
“Prapė ka vdekur tjetėr njeri?!”
Fjalėt e fundit, tė vetmet…
I “fshehu” tė gjitha manastiri,
u kthye, nė ēast, nė memec.Oshėtimė e largėt nga gjumi na zgjon
Vendlindjes time, Malėshovės

Fshehur mes malesh, ku mjegulla zė fill,
tutje horizontesh mendja fluturon,
malli i nxituar pėrherė nė kėrkim
pėr lisat, zallishtet dhe ujėrat e ftohtė…

Si zogjtė shtegėtarė humbėm, s“di ku,
tė lamė tė vetme, ikėm tė gjithė,
Rrėnimi si korbat, turret egėrsisht
tė kthejė ē`tė mundė, nė pluhur dhe hi.

Fjala mė e parė tė mat me “dikur“,
ē`vlen, kur tė heshtur shikojmė sot,
Askush s“mbart mallin tėnd tė gjerė,
t“i flasim, ta prekim, tė shkrihemi nė lot.

Madhėshtia jote shkrepėtin rrufe,
oshėtimė e largėt nga gjumi na zgjon,
Malli i mbledhur na fton tė gjithė
Tė tė ngremė nga heshtja, nėna jonė, Malėshovė!Ėndrrat e mia mbetėn aty

Copėza fjalėsh drithėrojnė shpirtin...
Ėndrrat e mia mbetėn aty,
si mijėra ajzbergė nė oqeanin e pafund.
Mendja depėrton tutje fluturimth,
nė tė tjera qiej, rrugėtimesh “plot mund“.

Ėndrrat e mia mbetėn aty,
netėve pranverore, yjeshumė.
Copėza ndjenje drithmojnė shpirtin
dhe endėn magjinė pėlhurė.

Ėndrrat e mia mbetėn aty,
si zbardhja e dritės, nė agim.
Me mallin e vjeshtės nė gji
dhe ... e pikat e shiut -trishtim.

Ėndrrat e mia mbetėn aty
mbi harqe ylberėsh, koloritė kuptimėsie;
Tė bardhėn ditė, shpresė dhe ngazėllim,
pėrthyen shtigje “rrebelim“ poezie.

Ėndrrat e mia mbetėn aty
Tė formatuara ndjenjėsisht...
Njė shikim i hedhur qiellit tė tymtė
Konturim frymor –figurė statujisht...Me shpirtin, pėrherė nė fluturim
Mikut tim, Frederik Reshpes

Ti ike ashtu, krejt papritur
me mallin vjeshtėror nė gji.
Me zemrėn mbetur peng atje
tek i shenjti,
liqen turfullim.

Ti ike, pa thėnė asnjė fjalė,
i lodhur,
i mundur nga dhimbja.
Me brengėn e nėnės sė thinjur
nga vitet e vuajtjes sė poetit.

Ti humbe rrugėtimės pa kthim,
me tė vetmin ėndėrrim nė shpirt,
me tė vetmen pasuri qė kishe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
 
Agron Shele
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: