Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Aleksandėr Ēipa

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
TheBest

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 31
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Aleksandėr Ēipa    21/9/2010, 02:16

Marrė nga 'Zhurma e Qetėsisė'
Shtėpia botuese: UEGEN 2005

Dedikuar: Klarės, qėnies sė frymtė tė fshehur nė shumicėn e fjalėve.

Paqe e Sherrtė

Kam mbetur vetėm gjithė zhurmė e sherr
Perandori e ngushtuar shpirti im sot,
Njė fjalė vetjake tim eti ia besoj:
Se njė pėrrua ujėrash
nuk rrit pemė, por shton zall.
Ti ke bėrė ikjen ...Unė paqen humbas.
Imazhe tė vogla mė trazojnė edhe mė tej,
Nė cdo frymė dhe kolitje,
jap forma dhimbjesh.

Ide varfanjake vėrtiten thellė mėndjes,
Mė njohim e llangosin, mėrzitshėm e pa qejf,
Nė zgjedhjen e ikjes lehtesisht e more
Mungesėn brenda meje si gurr.
Pėr formėn e mungesės, pa vrasje mėrie,
Vėrtitshėm, ndjek rrugė pėrroi,
Nė shpatull dobėsirash ther dhimbja e re,
pėr ikjen tėnde me palcė tė vjetėr.
Nesėr do t'i ndez yjet mė shpejt,
ditės do t'i jap dritė mė shumė,
Nuk ndodhi se ngjau solstici, e dashur,
mungesės tėnde imazhin t'i pėrndez.

Mes meje dhe teje...
paqja e sherrtė nė mes.


Kollitem

Kollė mė kollė mė shkund kollitja
Po thyej shpirtin, e qelqtė-krejt
S'kam marėzi,
as brengė jo,
vec njė re mė ngjall zili.

Dhe pema nė qoshkun e hershėm,
nuk po e ter vesėn pėr sot,
Kurorė e saj - imazh i heshtjes
rėndon si hije mbi asfalt.

Sipėr reja qė pi qielli,
e tjerr vetė era nė kupė...
Kollitem nėpėr kollė gjoksi
sikur ushqej Hadin me luge.


Bibla

Pėr betminė - pyesni murgun,
Pėr heshtjen, -
gurin nė pikė tė diellit
Pėr mungesėn, - hallin nė rrugė
Pėr urinė, - atė qė vec njė herė e njohu ngopjen,
e iu rikthye imazhit tė bukės.
Pėr hijen, mat me sy diellin,
Diellin qė kur e sheh,
lot tė jep verbimi.
Pėr natyrshmėrinė - filozofinė e ujit rrjedhės,
Pėr tė qeshurėn, - beso gjithmonė
Qetimin pas shtrėngate.

Nė Bibėl duhet shtuar kalimi i cdo njeriu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
TheBest

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 31
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Aleksandėr Ēipa    21/9/2010, 02:17

Si glob nė lot

Pėlhurė argjend kjo mjegull sot
Po tė mbaj si glob nė lot.

Nisa tė njoh mbarimin...
Shtati im, i nginjur me fillimin.


Nuk jemi tė mishtė

Njė cast dhe mbushem
ca dite dhe zbrazem
Zbrasem njė cast
Sa ditė dhe s'mbushem.
Kohė e paardhur mė bėn tė dyfishtė.

Jemi tė kohshėm,
Nuk jemi tė mishtė.


Variacion

"Hedh me pushkė miell jo plumb..."
Kjo ditė moshe, vrasjen ma humb.
Nė ikje ujėrash e kaltra s'gjen fund
Bryllėsi...qė shkund.
Pėr sqepin dhe puplat zogut i thamė
Atė qė fluturimit, mangut ia lamė
Vijaske cicėrime dhe glasė pickimi
Na jep pėllėmba dhe e heq syri.
Mos tund kėrshėrinė, thoin mos prek
Ma merr njė krismė, s'di ku mė vret
Kjo ditė moshe, vrasjen ma humb
Zbraz miell me pushkė, jo plumb...


Udhėtimi, jo mbėrritja

U shumuan ditėt e premtimit tė pėrsėritur
Se nė pak orė unė e ti,
do tė qemė mė tė pasur.
Betueshėm tė gėnjeva
Pa ditur se do tė ndodhte
Qė fjalėn pėr monedha asnjėherė s'e pata fikse.
Mė ndje vetja ime, mė ndje!
Pėr kuletėn e tė hollave do tė vazhdoj tė mbetem,
Odise ikanaku
Qė velėn s'e hedh.

Mė ndje Penelopė anonime, mė ndje!

Pasuri pavdekėsie
Odiseu pati,
Jo mbėrritjen nė Itakė, vuajtjen e udhėtimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
 
Aleksandėr Ēipa
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: