Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Betim Muēo

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Betim Muēo   22/9/2010, 15:38

Betim Muēo ka lindur ne vitin 1947 ne Tirane. Eshte diplomuar per fizike dhe ka ushtruar profesionin e kerkuesit shkencor ne fushen e shkencave te tokes. Botimet e para letrare i ka qe nga shkolla e mesme. Ka botuar mjaft libra me poezi, tregime, romane e letersi per femije dhe ka perkthyer ne shqip shume autore te njohur nga letersia boterore.
Nga viti 2001 jeton e punon ne Meriland (Maryland) SHBA ku eshte aktiv si ne profesionin e tij ashtu edhe ne letersi.

Botime te meparshme me poezi nga ky autor:

"Rrugeve te atdheut" 1968
"Etyde" 1972
"Kokrra gruri" 1978
"Ditlindja e kenges" 1983
"Ne udhen time" 1988
"Endrrat e femijeve" (vjersa per femije) 1989
"Hiroshima jashte meje" 1995
"Karusel" 1997
"Bumerang" 2009

Krijimet me poshte jane shkeputur nga "Bumerang"

Ura

Ne vendosem te ngreme
Nje ure
Per te bashkuar popujt
Diskutuam konstruktin e saj
Si vepren me moderne
Mblodhem guret, betonin
Dhe teknologjine me perfekte
Gjetem e prume
Mjeshtrat me te zote
Per ta ngritur
Dhe mengjesin e inagurimit
Pame te habitur
Se e vetmja gje qe s'kishim
Ishte lumi


Nganjehere...

Nganjehere te duket
Se shiu te kupton me mire
Se miqte e tu te gjalle

I mban syte ne rigat e tij
Hequr ne hapesiren gri te perhumbur
Dhe degjon trokellimen monotone
Si keshille e perseritur mijra here
Nga mesuesi yt i femijerise

Nganjehere te duket
Se shiu te kupton me mire
Se gjithe te gjallet qe ke rrotull
Qofte me ate trishtimin e tij te veēante
Pa te cilin jeta do te ishte
Veē nje kokete e paturpshme kabaresh

2007
--------------------------------------------

Gishtėrinjtė e mij

Gishtėrinjtė e mij
Qė krehin flokėt e tu
Dhe kėrkojnė njomėshtinė e lėkurės tėnde
Si oazet nė shkretėtirė udhėtari i etur

Gishtėrinjtė e mij
Tė paqetėt kurreshtarė
Qė donin tė preknin tastjerat
E muzikės sė madhe tė qiellit

Gishtėrinjtė e mij
Qė shpesh e bėnė fshehtazi
Shenjėn e fitores
Dhe u kryqėzuan
Pėr fatin e mirė tė zotit tė tyre

Gishtėrinjtė e mij
Me pak nikotinė e polen lulesh
Dhe shenjėn e lapsit nė shtrėngimin e tyre
Dhe mollėzat e shtypura
Nga rrahjet e tasjterave tė kompjuterit

Kur tė mos kem mė frymė
Do trokėllijnė nga brenda
Dėrrasės sė arkivolit
Pėr tė thėnė dėshirat e tyre
Qė veē ata i dinė

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
 
Betim Muēo
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: