Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Brunilda Boēova

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:40

Krijimet mė poshtė janė shkėputur nga libri "Marsi i zbutur nga vetėtimat"


Mes dy shpirtrave


Pėrtypur nė ujėra tė mėngjesta…,zgjohem kaltėrsive,
…,dhe vesa qė mė bie qerpikėve, kėputet copėzave tė lotit,
Prehėrit shtrin ijet e ndjen lodhjen e brishtė tė mėngjesit.
Ikur nė lundrime tė klithėta valėsh, krruset kristali i fundit,
Mbytet si hėnė e vakėt mes reve gri syri i tharė i mallit,
E mbetet mes dy shpirtrave tė gurtė njė kristal qė tė verbon si dritė qiriri.Buzėqeshja e thinjur


E ndjeva tė mė ikte buzėqeshja, si shi i rrėmbyer,
Nė pritjen e hidhėt u nda mallgrisuri nė malle,
Ia ndjeva rrahjen e krahėve prag-degėve tė selvisė…,
Gjetheve tė saj regjeshin rrezet e njė agimi tė lodhur.
Iku…,me mėritė e harruara nė sundukun e vjetėr,
Nė pritje, thinja e parė theu heshtjen e lodhur nė zarf .Tik-takeve tė njė nate


Tani dherazi njė pėlhurė e lehtė kafshohet me retė motake,
Duke u nisur pėr larg, tretet fjala dimėrake, si rrezja nėn vesė,
Kėputet njė heshtje e pėrplaset buzėve qė dridhen prej lotėve.
Kam ikur…,jam ndarė…,dhe heshtja hap pas hapi ndjek hapa,
Marroset nė vėshtrimet e qiell-kaltrit, syri qė lidh mendime…,
Tė lėrė nėn letrėn e bardhė firmė shpirtrash tė ndarė, qė dikur...,
…,dikur preknin tik-taket e vona tė natės, mbuluar nga yjėsia.Rrudhave tė poezisė


Marrosur deri nė dhembje, shket si lot marsi ora e pritjes,
Rrėzė ftoit dimėrak shfletos fletė libri njė dorė-thinjur poeti,
Me kohėn nis e troket, koha e njė tjetėr jete, nė dritėz-jetėn jetė.
Kafshon hijet e mpita, vetmia e shkruar mbi kurriz tė viteve,
Dhe rrudhave qė koha i ka urtėsuar, fle dita e pafundme e poezisė.Nuk tė pashė nė ikje


Nuk tė pashė nė ikje…,ti ike i pari si klithmė dallgėsh,
Dhe mbylle fund-harkut tė qėnit i pasur me gėnjeshtėr.
Nuk tė pashė nė ikje…,frika tė kishte mbėrthyer me kohėn,
Fleta e bardhė nė dorėn tėnde, s’kishte mė hije-mallesh,
Pėrtej tė qėnit veht-vetja, dhe ata qė njihje nise ti gėnjeje,
Nise tė bėje lojėn e tė kėrkuarit…,si atėherė, dikur…,
Nuk tė pashė nė ikje…,ti ike si gėnjeshtra e verbuar nga hijet.Natė mes gjėmimave


Natėn e preka heshtur nė pragun e dritares lotmbuluar,
S’kishte yje murrėmėsia e qiellit tė vonė,
Hėna e mbetur gjysėm zhveshur, meditonte thellė.
Nata dukej se kishte ardhur dehur kėtė mbrėmje,
Kafshuar nė eshtėr…,nxirė prej gjėmimave.
Ja mbulova pa fjalė lotėt qė i binin me ngashėrima !Diku…,kujtime tė harruara


Diku, harruar si udhėtim i largėt qė kthehet memories,
Diku, pret pėr vite me radhė njė sy i tharė,
Tharė nga loti e mbėrthyer prej natės qė lidhet pas yjesh,
Tik-taku i lodhur nėn qelq, thyen heshtjen e vrarė qė vret,
Ndahet nė thėrrime loti i ngrirė nėn strehėz qerpikėsh,
Tė nis e hedh radhė kujtime qė s’do tė ishin kthyer kurrė !S’ma hidhėron vargun


Ky i ftohtė i hidhėt dhjetori, s’ma hidhėron vargun e brishtė,
E mėngjesi pendė-varur nga ngricat e para qesh nė sytė e mi.
Mbetet metaforė e trembur dimri, njė dritėz e largėt malli,
Kafshohet nė vėshtrime poetėsh njė klithmė qė digjet shpirtit !
Ky i ftohtė i hidhėt dhjetori, ngatėrrohet
si lotėt e marsit nė lulet e kumbullės,
Merr si i trembur zvarranikė akullnajash qė pikė-pikė grryejnė gurit,
Mėritė e ditės kėputen nė hijet e rrenėta tė njė dielli dimėrak !Kėshtjellat e rreme tė mallit !


Mė shtrydhet nė qeskė tė lotit, ai lot qė dhimbet pėr tek ty,
Kėputur fle heshtja qė gjumė s’ka vėnė, friguar qė me kohėn.
Ti merr pėrdore ah-et qė shpirtit rrahin si kėmbana shekullore,
…,dhe hija e mendimit tė shkėputet, si vetėtima qė kriset qiellit,
…,ēahet nė akullnajat e mallit dhembja qė si dėgjohet britma.
Aty nisin e pėrfundojnė tė parat e tė fundit kėshtjella tė rreme, bregut.
Mė shtrydhet e shtrembet ai vėshtrim, lodhur si rrezja e parė e marsit !Pritje e vrazhdė

Mė le prerė, me atė vrazhdėsi qė shtroi pritja, tastjerės memece,
Ikja mbėrthente zaje tė rrudhura nė bregun e thellė tė memories.
Dita u ngrit me tjetėr fytyrė mbi valėt qė krihnin fjalė-dallgėsh,
Trembur si flakė qiriri, qė dridhet murit tė lashtė pikon brishtėsia,
E kapėrcen orė qė thinjen buzė vatre, ku kreh flokėt njė fjollė tymi .

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:45

Libri "MARSI I ZBUTUR NGA VETETIMAT" (poezi ne vazhdim)Pritje e vrazhdė

Mė le prerė, me atė vrazhdėsi qė shtroi pritja, tastjerės memece,
Ikja mbėrthente zaje tė rrudhura nė bregun e thellė tė memories.
Dita u ngrit me tjetėr fytyrė mbi valėt qė krihnin fjalė-dallgėsh,
Trembur si flakė qiriri, qė dridhet murit tė lashtė pikon brishtėsia,
E kapėrcen orė qė thinjen buzė vatre, ku kreh flokėt njė fjollė tymi .Ēast mbi letėr

Gishti i prerė pikonte pikė, mbi letrėn e bardhė,
Dhe hijen e njė tė marre linte pas-ndarjes, ikur…,
Njollė e patretshme nė pėrkulje tė viteve,
Digjet, si fletė e tharė nėn gurė nga klithmėra resh,
…,pikė-pikė, vazhdonte e s’pushonte
gishti vargje.Zėra hijenash fund-dhjetori


Nata tretet me yjet nė kupolėn e grijtė…,dhe njė copėz hėne i vezullon brinjėve,
Vrenjėtėsinė dita m’a shtroi ēarēafit tė bardhė, ku mbi tė zėra hijenash flenė…,
Mbėrthyer fund-dhjetori, si vetė dhjetor-shtrydhuri nė drithėrima e rrebesh.
Vetėm mbete nė kafaz tė vetmisė, na le, nuk tė lamė,vetėm mbete, pėrse kaq larg !
Koha do tė pėrtypet pėr tė mijėtat e sekondit nė vėshtrimin tėnd,
…,dhe ti pėrsėri s’do tė mė njohėsh,
s’do tė na njohėsh tė gjithėve .
Ndarja me emėr

Mė vrave pa folur, si fjala qė kėputet nė shikim-ndarje,
Mė vrave si dritėz dielli nė pikė-mėngjesin e lodhur.
Hije ikur, u tret njė puthje e njomė nė sytė e heshtur,
Ti more zvarrė nė shpirt, njė mal me pėrqafime,
S’ishin tė fundit, por tė parat gonxhe malli.
Me lotė i mbulova nė tė ikurėn e dhimbshme,
Ikja e kishte emrin ; 14-Shkurti i njė viti plot lot!Sofra e yjeve

I mbėshtolla yjet, i ula rreth sofre…,
Sofra pėr ta u bė si hėnė e plotė,
Nga njė copėz poezie u shtrova pėrpara,
Ngrita shikimin nė hapėsirėn blu…,
Nė befasi yjet, poezinė m’a ngjitėn lart !Vetmia qė thyen gurėt hėnės


Vetmia ecėn fshehtas dhe gurė thyen hėnės,
Shtrembėron forca e mallit fjalėt e lamtumirės,
…, bien si ortekėt e plagosin shpirtra.
Diku, drithėrimat e zėrit s’i fshehin
orėt e ndarjes,
Vetmia ecėn e kthehet pėrgjatė trotuarit tė vjetėr.Laga zemrėn…,

Laga zemrėn, tek pėrpėlitej jeta brigjesh,
Laga zemrėn, tek ēahej malli ndarjeve,
Laga zemrėn, tek endej kujtimi, si fija tezgjahut,
Laga zemrėn…, tė ngrihej e qetė
mbi dhembjen njerėzore .
Vetmia kokėshkretė !

Ka kohė qė vetmia troket pas porte…,
Prek pa folur e blen heshtjen qė fle brenda,
Ngre kryet si kallamat qė kėrcasin nėpėr flakė,
Dalėngadalė, nis t’i nxihen thinjat vetmisė.
Portės rri e s’shkulet…,kalon nė trishtim.J’a ftoha shpatullėn malit !


J’a ftoha shpatullėn malit…,…,
Me sy ia tremba gurėt, nisi tė pikonte lartėsia,
Me harresė ia shkula shkurret e drizat,
Zbulova mes shkėmbinjėve zemrėn e plasaritur,
Balsamosur nga pritjet e njė lamtumire.U var shpirti, nė litarė gjethesh


U ēa shpirti, fjala e plagosi hekurave,
Griste ditėt me forcėn e pafajėsisė,
Numėronte hapat ku zbriste e pėrplasej loti gurit,
Zbardhonte sheshi, prej kripėsisė…,
Ball-ngjeshur nga rrjedhat e lumit.
Aty u var shpirti, nėpėr litarė gjethesh,
Tė pinte frymėn e fjalėve tė murosura.
--------------------------------------------------------------------------------

Brunilda Bocova

--------------------------------------------------------------------------------

POEZI NGA LIBRI "MARSI I ZBUTUR NGA VETETIMAT"


Gardhova ndjenjat


Gardhova ndjenjat me tel tė sertė…,
Fija e rrezes mos t’ia prekte trupin,
Gardhova ndjenjat, aty nė njė “kotec”,
As puthja e fundit mos t’u shpėtonte kallamave.
Ngrita kurth pėr dashurinė pa kushte !Fati im !


Me thonj ia nxora sytė fatit tim,
Dhembje, s’ndjeva unė, por ulėriti shpirti.
Me thonj ia grisa fytyrėn e fajit fatit tim,
Vajtoi si fėmija nė djep, e ta lėkundja nisa.
Me thonj e mbyta shpirtin e fatit tim
Kur s’diti tė ndalte vajin e pa shkak…,
Kafshova freskinė


[color="Teal"]Kafshova freskinė qė mė vinte anės pa folur,
Memeces sy gri ia treta natėn plot shi.
Alfabetit tė gjymtuar ,faqe malit ia gdhenda gėrmat.
Herė me inat forcėn tregonte era ,
Herė e zhgėnjyer niste rrugė pėr fjalėt e humbura.


Durimi i penės


Kam ditė frikėsuar nga e paqėna,
Mureve shkunden krisma heshtjeje,
Diku kryqėzon mendja fjalėt qė
tė brejnė ndėrgjegjes,
Shkatėrroj me heshtjen, durimin e njė pene
Tremb rrjetėn e lotit, tė eci pa vajtime.
Frikės t’ia shuaj tė
dridhėrueshmen miqėsi .


Nata po vjen…, (16-rroksh)


Nata po vjen, fjalė-pakėt ulet parvazit me lule,
Nata po vjen, yje-mangėt hapėsirės shkon habitur,
Nata po vjen, dritė-zbehtė prej hėnės qepur nga retė,
Nata po vjen, ndjenjė-thyer nga copėra puthjesh tė ngrira,
Nata po vjen, ditė-shkurtėr nė fjalėkėmbimet mike,
Nata po vjen, shpejt si meteor qė bie nga qielli !


U ula me qiellin !

E qetėsova qiellin, kur mbrėmja qetėsoi vehten
Me tė u ula nė qoshe tė tavolinės time,
Ngjyra krihej nė pasqyrėn e syve tė mi,
Yjet zunė vend nėpėr gėrmat e harruara,
…,diku dhe tė fshira nga mos-kujdesja.
E qetėsova qiellin nė shpirtin e njė poeti,
Unė, mė e vuajtura, vuaja me kohė vuajtjen e lindur…,
Nisa tė qetėsoja botė rreth e qark meje,
Tė merrja frymė prej tyre tė shuaja ah-et e mia !…, …, …,

Shumė larg…, larg prej qiellit kėrkova copėza shprese,
Frymė-pakėt u shtri dhembja nė sustėn e vjetėr,
Harkonte trupin e syve, e fjalėt gjysmonte me qepalla,
Largonte lėkundshėm orėt mbi veten,
Dita-ditės tretej si fitili nė vaj !Kockat e erės

Era pėrcėllonte trupin nė rrezet e dimrit,
Nga shtrėngatat, shiu i hollonte belin,
Maleve prej vetėtimave ndahej copė-copė,
Kthehej pas stuhisė nė folenė e diellit,
Tė mblidhte kockat e shpėrndara gurėve .
Pas xhamit tė luleve


Ka ditė qė rri, heshtur pas xhamit tė luleve,
Freskia aromatike e tyre mė pėrkundet
para syve.
Diku vesa…, troket nė mendimet e plasaritura,
Bėn vend, i ushqen,
tė nxjerr sythe jete aty .…, …, …,


Mbi pianon e vjetėr tėrhoqa gishtat e fjetur,
Zgjova kohėn e zhgėnjyer nga pabesia njeri,
Shkunda lotin e djegur nga vitet e brishta.
Melodisė ju drodh qerpiku i zemrės,
Nisi tė harkohej…, t’a ndjente ritmin…,
Me rrahjet e saj ngatėrrohej melodia !Palosa vargjet !

Ia palosa vargjet poezisė nė sirtarin e vjetėr,
Trupin ua deformova tek i ngjesha me penė,
I mbylla kujtesės me dryn tė ndryshkur…,
Ēelėsin e hodha larg…, me tė dhe penėn,
Mbeta e shkretė me frymėzim tė vrarė,
Fund-shekulli shkoi i ngarkuar me faje…,
Largohem me kohėn


Largohem me kohėn si njė pulėbardhė e shkretė,
Rrah pėr sė fundi herė, krahėt mbi kaltėrsi,
Dallgėve t’ua prish trupin e fildishtė,
Largohem me kohėn udhėve adresė-humbur tė jetės!


---------------------------------------

S’ma hidhėron vargun


Ky i ftohtė i hidhėt dhjetori, s’ma hidhėron vargun e brishtė,
E mėngjesi pendė-varur nga ngricat e para qesh nė sytė e mi.
Mbetet metaforė e trembur dimri, njė dritėz e largėt malli,
Kafshohet nė vėshtrime poetėsh njė klithmė qė digjet shpirtit !
Ky i ftohtė i hidhėt dhjetori, ngatėrrohet
si lotėt e marsit nė lulet e kumbullės,
Merr si i trembur zvarranikė akullnajash qė pikė-pikė grryejnė gurit,
Mėritė e ditės kėputen nė hijet e rrenėta tė njė dielli dimėrak !

Njė shkėputje e vogėl nga qielli letrar i Titulluar "MARSI I ZBUTUR NGA VETETIMAT" vjen nga yllpoezia "S’ma hidhėron vargun " , e cila, ka njė strukturė po aq tė ngjeshur me rrezatim lirik, dhe vezullon , ashtu si mund tė jetė dita e dhjetorit. E si mund tė jetė ajo ditė, kur marsi ( krijuesja), i zbutur nga vetėtimat, bėn pėrgatitjen tė mbulojė me blerim?

Pėrmes komunikimit tė kėtyre vargjeve del gjendja , krijuesi dhe shoqeria. Po! Ajo shoqėria e narratoreve qė formojnė klane dhe sulen kundrejtė vlerave, tė :Kafshohet nė vėshtrime poetėsh njė klithmė qė digjet shpirtit !

Pėrkufizim , gjetje unikate e mendjes sė poetes, pėr gjendjen e trishtė qė ka pllakosur, pėr tė mbajtur frenjtė njė strukturė e kulimėve qė ma shumė e vrasin artin me shkarravina, se sa ta kultivojnė ! Ma shumė e degjenerojnė me mbajtje "takimesh letrare" se sa tė manifestojnė horizonte pėr art! Alarm i qėlluar nė artin poetik tė poetes !

Suksese Brunilda!
__________________

Poezi ne vazhdim te librit "MARSI I ZBUTUR NGA VETETIMAT"
Brunilda S. BOCOVA..., ..., ...,


Harrimi—emėr tre rrokėsh ,
HA- njė fjalė qė shemb rini nė shpirt,
Grryen si kripėsia bregun e gurtė.
RRI- lėndon fletėn e bardhė egoizmi,
Merr drejtim tė shtrembėr nė memorie.
MI- bren kujtesėn nga pak ēdo ditė, deri…
Deri aty ku koha starton finish nė harrim .Rini e pėrjetshme-poezia


Vargjeve ia plaka dorė-mendjen, fletės,
Rrudhave si fytyra e njė mali, s’iu tremb poezia,
Qerpikut tė zgjuar, dridhte pena gėrmat,
Shpėrtheu pafajėsia tė mbillte rininė .


Qėllova mėngjesin…,

Qėllova mėngjesin, me penė ia theva dritėn,
Qerpikun e heshtur se drodhi flladi i fjalėve,
U ēua nė kėmbė roja plak…,…,
Qėllova mėngjesin…, s’foli mė pena,
Kokė-ulur mbeti, e kapur nga vesa.


Era pėrtypte cepa yjesh !


Kėputa njė yll, pikoi galaktika…,
Lėshonte rreze mendimi mbi gjethet e sfilitura,
Era pėrtypte me flladet cepat e yjeve,
Shtrinte shkėmbinjėve degė tė brishta.
Rrėnjėt ua krihte me orėt e agimit .
E pash qiellin nė tė gdhirė !

E pashė qiellin tė gdhihej, pa yje nė agim,
As hėna s’dukej, e trembur kish’ikur, s’di ku !?
E pashė qiellin tė vetmuar kėtė mėngjes,
Me petk tė hollė mjergulle,hedhur mbi supe
Mbuluar me tė, sikur flinte kaltėrsia…,
Mbetur jetime nga yjet dhe hėna .
E pash qiellin tek ēarkonte vesėn,
e sitte ngadalė mjegullėn e dėndur .…, …, …,

Kėmbeva dhembjen, me njė puthje dashurie,
Harrova mesoren ndjenjė, qė rritej pa folur,
Kėmbeva fjalėn, me njė sy tė pėrlotur,
Humbi kristali qė shkriu heshtjen.
Kėmbeva shikimin, me njė vallėzim loti
Humbi dremitjes, gjerdan iu bė kohės .


Kafshohej freskia

Kafshohej freskia nė shtrat tė natės,
Merrte mesazhe e kėpuste gjemba flladesh.
Lėkundte gjethen e vetmuar nė degė tė yjeve,
Lulet i ngjiste lart mbi trupat e tyre .


Gurėve trokisja, thellėsive


Brigjeve mbeta jetim, si gjurmėt qė s’i fshin dallga,
Diku, lartėsive kryqėzoja rrugėt e detit,
Humbisja, thellėsive…, gurėve trokisja me penė,
Bregut dilja e lodhur nga puthjet e valėve .Mall i grisur


Kam kohė nė pritje e pritja m’u kthye nė zall lumi,
Kohėn ndrys me orėt e humbura…, …,
Malli shtrin trupin e vrarė nga heshtja,
Harrohet nė buzėqeshjet e ēara tė natės,
Ecėn grisur, nėpėr retė e copėtuara tė qiellit,
Troket nė ēdo derė bardhėsia mall, tė matet me yjet .
-----------------------------------------------------------
brunilda

--------------------------------------------------------------------------------

SHKOVA YJET NE TELA (marre nga libri "Marsi i Zbutur nga Vetetimat")


Diku …, jam …,


Jam…, njė degė lisi qė lėkundet erės,
Diku…, njė puthje e mbytur nė lakun- ndjenjė.
Pėr vehten e pėr ju mbyll fletėt e zhubrosura tė njė ditari,
Tė mos tretem hapėsirės si borė e shkrirė.

Dorė mbi natė


Ia tremba gjumin natės nė shtratin plakė,
Yjet, tė frikėsuar u zhytėn galaktikės,
Hėna rėnkonte nė sup tė qiellit…,
Pėrtypte nga vetmia natėn e papluguar, e
lagte me vesėn e mbrėmjes trupin eshkė.
E theva qetėsinė…,


E theva qetėsinė rrėnjė malit tė gurtė,
Shkurreve tek ngeci, ia kėputa trupin nė blertėsi,
Ferrave pashė tė strukej humbėtira njeri,
Thonj-thonj prerė nė “dinjitetin, murg”,
Ndante qetėsia e mbetur, gėrmat e mbijetesės!

Shkova yjet nė tela


Mbi lule e hodha qiellin blu…,…,
Petaleve tė gjelbra u shtoja nga pak sinqeritet,
Yjet i lidha gjerdan pas gushe,
Nėpėr tela mendimi i shkova radhė.
Vezullimit tė tyre s’iu tremb agimi i ri,
Pashė diellin tė ngrihej prej ballkonit tim.
Pėrmbysa shikimin !


Pėrmbysa shikimin, me val-detin kreha shpirt,
Mbi kaltėrsi endte sytė dallga qė kridhte rreze,
Thellėsive luante mes grumbujve tė peshqėve,
U shkonte pas…, dhe etja ēante buzėt e gurit.
Pėrmbysa shikimin…, i rrethuar mbeti
mes gardhit tė detit .Aromė lulesh


E kėputa vėshtrimin e lules qė i vinte aroma nga larg,
Dhe puthjen e ngelur mbi buzė e gdhenda monument.
Kisha ikur pa ditė-kthimi, kisha ikur atė mėngjes pėrgjatė bregut,
Tė rrėmbeja valėn e puthjes qė lanė petalet e lotit.


Ēast pranė detit

Udha ishte e gjatė…, vetmia pėrpirė,
E mbuluar me hije pishash…,
Njė klithmė rėnė nga degėt,
Kėputi mendimin e vetėm.
Trembur nga gjethet e vdekura,
U mblodh lėmsh rrezja,
Si vala qė tremb shkėmbin,
U shtremb drita e mendimit.
-------------------------------------------------------------------------

Mllefet e Miqesise qe treten mes Tercinave(vazhdim)

--------------------------------------------------------------------------------

Mllefet e Miqesise qe treten mes Tercinave (vazhdim)
(marre nga libri "Metafore mbi vale")

*** *** ***
Qau foshnja, djepit e pėrkundi nėna,
Me fjalė e ledhatime ia mbuloi lotin.
Qau i rrituri, shtratit tė nėnės s’kish’kush e pushonte.

*** *** ***
M’u zhduk qeshja, vetėtimė nė hapėsirė,
Solli me rrebesh, stuhi e mbolli furtunė.
Ndjeva t’mė dridhej mendimi, nga kujtesa e hidhur!

*** *** ***
Pragut ku u preh trupi i pėrjetėsisė,
E rrethova me ėndje, mbolla lotėt e mi.
Dheut enda lule, kurorė te balli yt.

*** *** ***
Buzėve mė ngeli, puthja e lamtumirės,
Ftohtėsia e fytyrės shenjė viteve, do t’mė mbesė.
Malli do mė bluaj kohėrave, pėr dashurinė qė mė dhe.


*** *** ***
Mora qeshjen pėrdore nė rrugėt e hijėta tė jetės,
Qetėsova shikimin praėn dritės sė qeshur tė syve,
Mė gėnjeu shpejt, kur m’a mbuloi loti.

*** *** ***
Eci e vetmuar nė barin e njomė tė mendimit,
Krahėt mė shkoliten breg-puthjes qė la kujtimi.
Aty mė e vetmuar, kur ndiej dallgėt e njė deti.

*** *** ***
Rritet fjala agimeve, ku dielli ndėrron stinė,
Labirintheve tė lotit kristalizohen hapa,
Meteorė qė s’shuhen, rrugėve tė jetės.

*** *** ***
Shpirtit ndjeva zbrastėsinė qė shkaktoi humbja,
Lundronte mes etjes, pas merrte e derdhte etje.
Mbeti memories, e ėmbla “nėnė”, ikja.


*** *** ***
Zvarrė-zvarrė kėmbėt, kalldrėmeve tė mendjes,
Lodhin vitet, mes hapave sy mekur.
Dalin prej vetes tė ndiejnė pak respekt.

*** *** ***
Shkėmbinjėve ndau dallga rrezen e diellit.
Luante mes kristaleve, kryelartė mbi valė,
Mbrėmjes i hutuar, shkonte perėndimit.

*** *** ***
Ra loti i fundit, dheut zuri vend,
Mbuloi pak nga pak tė qėnit nė kėtė botė.
Ra loti i fundit, rėnkim mbi tokė.

*** *** ***
Shemba vetminė, ku vyshkej pa kuptuar jeta,
Aty ngrita dorė tė doja, t’mė donit pak.
Unė do t’ju falja gjysmėn e shpirtit poet.
--------------------------------------------------------------------------------

Brunilda BOCOVA - libri " METAFORE MBI VALE"

--------------------------------------------------------------------------------

Metafore mbi vale (300-tercina) Brunilda BOCOVA

*** *** ***
E preka librin, duar s’kisha e marra…,
Thellė me mendje grreva frazat,
Nga trokitjet humbėn gėrmat !

*** *** ***
Trembem nga ju, se tremben dhe mallet,
Ushėton, njė shpirt buēet lartėsive.
Malet ngrenė krye mbi njeriun qė pėrulet.

*** *** ***
Fshika forcėrisht sytė qė vranė njerinė,
Malit qėndisa vėshtrimin e pėrjetėsisė.
Tė kthehesha…,njė ditė…,njėherė,aty,pėr tė kujtuar!

*** *** ***
S’i ndrydhemi kohės, kur ditėt n’a zhvasin jetė,
Dilemma;Kohė-Jetė, kafshon si e babėzitur trupit tonė.
Ne dhe pėr pak mbijetojmė, tė n’a ngroh rrezja e marsit.


*** *** ***
Dikur, syve dashuria mė ziente me lotėt,
Dikur, nga dashuria zemra s’ishte e imja.
Dikur, e dija, e njihja, ē’ishte dashuria !

*** *** ***
Fshiva pėrkėdheljet qė endte dora jote,
Treta shikimet qė jepte puthja e dashurisė,
Humbėn pritjet qė lagnin lotėt e saj.

*** *** ***
Qeshi puthja, ndriti si vesa mbi barin e gjelbėr,
Ēau shkėmbin shikimi i tejskajėshėm.
Detit ngjyrėn i dha pėrjetėsia e sinqeritetit.

*** *** ***
Mbrėmja deformonte fytyrėn nė pasqyrėn qiell,
Humbiste dashurisė, yjeve fshihte pritjen-kohė,
Lagte heshtjen, nxirė nga puset e pritjes.


*** *** ***
Ika larg, hapat m’i ēau melodia e lamtumirės,
Pentagrameve u skalitėn notat e jetės,
Ēelėsi mori drejtim shpirtit-poet !

*** *** ***
M’u zhduk dremitja, sytė tradhėtoi durimi,
Pėrballė fletės, trembi hutimin e tepruar.
Grisi me muzė, vargjet jetime…,

*** *** ***
Pikonte shiu, nga petla mbi gjethe e kėrcell,
Lakonte trupin, trėndafilit heshtjedhembur.
Kur prej trungut u shkėputėn dy petale…,

*** *** ***
Jemi larg, shumė larg, sa fjalėt n’a zhdukin shpresėn
Dyerve tė miqėsisė trokasim pėr pak zgjim.
Fytyrat shohin heshtur, fund-pikėllimit, largėsi!--------------------------------------------------------------------------------

Mllefet e Miqesise Treten mes Tercinave (vazhdim)

--------------------------------------------------------------------------------

Mllefet e Miqesise qe Treten mes Tercinave (vazhdim)
( marre nga libri "Metafore mi Vale" )

*** *** ***
U vrenjt shikimi, mbi renė qė kapej qiellit,
Rrokulliste zymtėsinė majave tė larta.
Kėmbėn zvarrė hiqte, tė dilte nė dritė.


*** *** ***
Murit bardhėsinė ia grreva me thonj,
Hija tė ngrinte krye, mendjes tė zhvaste mendje.
Mbi mur, ku legjenda ka mbetur hije.


*** *** ***
Nata u var mbi dritaren qė heshtėte,
Aty futi duart, vehtes ti zinte njė vend.
Qoshes sė dhomės gjeti strehėz, sa u gdhi.


*** *** ***
Uji rridhte burimeve, mbi gurė lante kohėn,
Nga lartėsitė binte, si shkėmbi qė trondiste dheun.
Zvarriste degėt, tė lagte puthjet e harruara.


*** *** ***
Shtegėtoi qeshja ,si dallėndyshet dimrit,
Brigjeve njomte sytė, me dashuri pėr tė ardhmen.
Krahėt t’i rrihte fort, me dallėndyshet tė kthehej.


*** *** ***
M’u dogj miqėsia, nė duart e sė vėrtetės,
Malli treste brengėn nė lisharėsen e lotit.
Rrugė tė re miqėsisė, mos t’i hapte mė.


*** *** ***
Fluturimthi shkoi dhe njė ditė nga jeta.
Ēukiste pa fjalė, nė fjalėt e gdhendura,
Shtypte e faqoste, fletė-jete nė harresė.


*** *** ***
Gur m’u bė qeshja, tė vriste njeriun,
Plumb m’u bė loti, tė qėllonte zemrėn.
Shalonte dhembja…, peng merrte vitet.


*** *** ***
Errėsirės ia ndjeva hapin, tek vinte qė larg,
Trokiti si trokėllimė kali, mbi xhamin e bulėzuar.
Yjet mos t’i sodisja si ēdo natė, frikė prej saj ngujim.


*** *** ***
Peshoi loti, si zalli nė fund tė lumit,
Skaliti kohėn, pas kohe nė kujtesė.
Aty ndėrroi stinė, si jeta me vdekjen.


*** *** ***
Derdhej muza brigjeve pa fjalė tė mendjes,
Aty kumbonte pellgjeve tė lotit, dora e heshtur.
Nxirrte nga pak nė dritė, fletėt e zhubrosura.


*** *** ***
Ferrava u fsheh fytyra e mėkatit,
Tė shpėtonte prej fajit, lutesh tė kishte fat.
Kur doli prej andej, mė e mėkatuar se ē’qe.
--------------------------------------------------------------------------------

"Metafore mbi vale"- 300 tercina - nga Brunilda Bocova

--------------------------------------------------------------------------------

"Metafore mbi vale" - 300 tercina (vazhdim)

Brunilda S. BOCOVA

*** *** ***
Diku, mbi fletė m’u harruan dy vargje,
Heshta nga inati, kur m’u zhduk kujtesa.
Mbi gju mbaja fletėn, mbėshtetur si pėr takime !?


*** *** ***
Qau syri, buzėve drodhi lotin,
Me dėnesė vehten e ngujoi nė kristale.
Qau syri, pėr lirinė qė humbi fjala .


*** *** ***
Zhdukur si murg i ngratė, shpellės harrim.
Kam dy duar tė tė prek, tė tė ledhatoj sė fundi,
Kam dy sy tė tė lotoj, respektit mos t’i humbas emėr.


*** *** ***
Mė lanė nė vetmi, acarit plasa shpirtin,
Mė lanė nė harresė, dyerve kyēa zemrėn,
Mė lanė buzė gremine, vetė t’a gjeja rrugėn.


*** *** ***
Grykė shpelle, diell m’u bė hėna,
Rrugėve pa mbarim, asfalt m’u bė lodhja.
Orė-pritjes, tik-taku trembi heshtjen.


*** *** ***
M’u pre’ buzėqeshja tavolinės njeri,
Doli nė rrugė tė gjerė tė zbulonte veten.
Ngacmonte muzėn tek sofra poetike.


*** *** ***
Qeshi fjala duarve tė artistit,
Hidhte hapa tė mėdhenj tastjerės kohė,
Diku ngatėrrohej me veten pėr “modesti”.


*** *** ***
U dorėzua mendimi, buzėve tė pafajėsisė,
Kėrkonte karrige tė mbėshteste fjalėn,
Shkallėve tek ngjitesh, derdhte dhembje.


*** *** ***
Zhvaten mendimet nga njėri tek tjetri,
Shuken murit tė mendjes e kthehen sėrish pas,
Kėrkojnė fshehtas mes errėsire, shkak…,


*** *** ***
U ēa loti nė valėt e heshtura tė kaltėrsisė.
Tingullit iu tremb syri, qė qiellit zhduku vėshtrimin.
Ngatėrrohej dashuria, mes intrigave tė njeriu.


*** *** ***
Derdha fjalėt, i hapa mbi shtratin tim,
Ngeli vendi bosh, shpirtit u bė humnerė,
Klithma e parė dashurinė, ngriti prej vendi.


*** *** ***
Zėrin ia ndjeva vesės tek shkelja barit tė gjelbėr,
Aty ula kryet, me dorė preka vajtimet,
Mora rrugė tė re, shkretėtirės ku bluhej guri.--------------------------------------------------------------------------------

Gurėve trokisja, thellėsive


Brigjeve mbeta jetim, si gjurmėt qė s’i fshin dallga,
Diku, lartėsive kryqėzoja rrugėt e detit,
Humbisja, thellėsive…, gurėve trokisja me penė,
Bregut dilja e lodhur nga puthjet e valėve .Mall i grisur


Kam kohė nė pritje e pritja m’u kthye nė zall lumi,
Kohėn ndrys me orėt e humbura…, …,
Malli shtrin trupin e vrarė nga heshtja,
Harrohet nė buzėqeshjet e ēara tė natės,
Ecėn grisur, nėpėr retė e copėtuara tė qiellit,
Troket nė ēdo derė bardhėsia mall, tė matet me yjet .

Pėrmbysa shikimin !


Pėrmbysa shikimin, me val-detin kreha shpirt,
Mbi kaltėrsi endte sytė dallga qė kridhte rreze,
Thellėsive luante mes grumbujve tė peshqėve,
U shkonte pas…, dhe etja ēante buzėt e gurit.
Pėrmbysa shikimin…, i rrethuar mbeti
mes gardhit tė detit .


Aromė lulesh


E kėputa vėshtrimin e lules qė i vinte aroma nga larg,
Dhe puthjen e ngelur mbi buzė e gdhenda monument.
Kisha ikur pa ditė-kthimi, kisha ikur atė mėngjes pėrgjatė bregut,
Tė rrėmbeja valėn e puthjes qė lanė petalet e lotit.


Ēast pranė detit

Udha ishte e gjatė…, vetmia pėrpirė,
E mbuluar me hije pishash…,
Njė klithmė rėnė nga degėt,
Kėputi mendimin e vetėm.
Trembur nga gjethet e vdekura,
U mblodh lėmsh rrezja,
Si vala qė tremb shkėmbin,
U shtremb drita e mendimit.Dikur, syve dashuria mė ziente me lotėt,
Dikur, nga dashuria zemra s’ishte e imja.
Dikur, e dija, e njihja, ē’ishte dashuria !

*** *** ***
Fshiva pėrkėdheljet qė endte dora jote,
Treta shikimet qė jepte puthja e dashurisė,
Humbėn pritjet qė lagnin lotėt e saj.

*** *** ***
Qeshi puthja, ndriti si vesa mbi barin e gjelbėr,
Ēau shkėmbin shikimi i tejskajėshėm.
Detit ngjyrėn i dha pėrjetėsia e sinqeritetit.

*** *** ***
Mbrėmja deformonte fytyrėn nė pasqyrėn qiell,
Humbiste dashurisė, yjeve fshihte pritjen-kohė,
Lagte heshtjen, nxirė nga puset e pritjes.


*** *** ***
Ika larg, hapat m’i ēau melodia e lamtumirės,
Pentagrameve u skalitėn notat e jetės,
Ēelėsi mori drejtim shpirtit-poet !

*** *** ***
M’u zhduk dremitja, sytė tradhėtoi durimi,
Pėrballė fletės, trembi hutimin e tepruar.
Grisi me muzė, vargjet jetime…,
U ēa loti nė valėt e heshtura tė kaltėrsisė.
Tingullit iu tremb syri, qė qiellit zhduku vėshtrimin.
Ngatėrrohej dashuria, mes intrigave tė njeriu.


*** *** ***
Derdha fjalėt, i hapa mbi shtratin tim,
Ngeli vendi bosh, shpirtit u bė humnerė,
Klithma e parė dashurinė, ngriti prej vendi.


*** *** ***
Zėrin ia ndjeva vesės tek shkelja barit tė gjelbėr,
Aty ula kryet, me dorė preka vajtimet,
Mora rrugė tė re, shkretėtirės ku bluhej guri.

--------------------------------------------------------------------------------

Shkeputur nga libri "Metafore mbi Vale"-300-tercina

--------------------------------------------------------------------------------

"Metafore mbi Vale" ( 300-tercina-vazhdim)*** *** ***
Akullnaja varet gjetheve tė njoma tė dimrit,
Kristalizon bukuritė e gdhendet pemėve,
Dielli nis tė agojė, kur rrezja pushton gjelbėrimin.

*** *** ***
Dua.., pa dashur tė rrėmbej, tė mė duan,
Thyej copėrat e cmirės nė ēdo anė me brengė.
Pres, pa dashur t’ju them, se dua t’mė doni.


*** *** ***
Pikėllimi me vitet, frymėn mė shtoi supeve,
Tremba bukurinė e vyshkur, qė rrotullohej shkarazi,
Besimin kreha nė shpirt, e vetme mes vetmisė.

*** *** ***
Iku ndjenja prej meje, frikėsoi dhe dashurinė,
Borės qė veshi malet, si shqiponjė ngriti folenė.
Stinėt ndėrronin pamje, ndjenjat lartėsive-statujė.


*** *** ***
Faqet e mendimit, u veshėn nga avujt nė errėsirė,
Pritja pa emėr nėpėr shi iku me rrėmbim.
Gjėmoi qielli blu…, ditėn e re zgjoi parakohe.


*** *** ***
Rrugės me pisha ia ndjeva trungjeve aromėn,
Ik e s’ka fund mė ndiqte pas njė dritė…,
Fatin t’a gjurmoja dhe nė majė tė malit.


*** *** ***
Diku qeshi cmira, me mua u tall loti,
Diku dhembi pena, klishe mu bė fleta,
Diku u ngrit dora…, qėlloi mbi glob .


*** *** ***
Kujtimet mė vijnė rrotull qė nga fėmijėria,
Lulet ishin mė tė sjellshmet, se takohesha cdo orė,
Motra ishte mė e shenjta, sa me to se krahasoj .


_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:46

Nė greminat e poezive!!!!

Nuk mė dhemb hija qė do tė ngelet me vitet,
As kujtimi i tyre i ngrirė nė njė cep tė regjur letre...,
Lagėshtira do tė hyjė thellė e do t’ia pėrpijė synė e malltė.
Dėshmi fatale, kyēur nga burgu i harresės-humbje memorie!
Njė tjetėr letėr do tė drijė nga lindja e jetės sė re,
Koha do tė mbetet dėshmimtare e fundit nė gėrmat e saj dite.
Nuk mė dhemb, jo s’mė ngacmon ai kujtim i regjur...,
Fryma e penės do t’a hedh nė greminat e poezive tė mia.

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:47

Grijtėsia e viteve marsiane !

Me ikjen e ditėve njė lėmsh kujtimesh tė shpalosa duarve,
I hapa radhė-radhė, i shfletosa ditė-bukurat nė sytė e tu…,
Nė ditėn e shėnuar tėnden i bėra tufė lulesh pėr ty.
Tėrhiqen ditėt, zinxhirė nė hapat tona pa kuptuar,
Vitet ikin si re tė rrėmbyera nė trup tė diellit.
Si nė rreth unaze mbėshtillen rruaz ditėt e lumtura
Ti mbushur me mijėra urime nga shpirti im, heshtur rri,
Unė ngre e para gotėn tė thyej grijtėsinė e fjetur!

Poezi e pregatutur per ne "antologjine" e lidhjes "DEGA e BLERTE"_Selanik

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:47

Kur jam ndeshur me ty...,...,

Hera e parė qė u ndesha me ty, ishin ēastet e fėmijėrisė,
..., pak nė hapa.., shumė nė kureshtje...,
mė tepėr me ēapkėnllėqet....,ehhh,
U rrite, u rrita, ne shkonim, ti ecje pėrherė krah meje...,...,
Dikur frikė moshe..., por dhe nė mas-moshe niste ndarje
e pakuptimtė,
Ajo ēirrte me “kthetrat elegantė” brenda shpirt-dlirtit pa mėshirė....,
Herė e dytė, quhej kur tė njoha mirėsisht tek tė tjerėt,
Shpėrndarė, shpėrfytyruar si hijet e njė nate “hėnė rrudhur”,
E me mendje bluaja frikėn qė s’e kisha menduar kurrė tė vinte !!
Poezi e marre nga libri "Shtatedhjete e Shtate Tufane Marsi"

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:47

M’a zhdrodhe mendimin !
( nderim poetit-Anastas Bita)

Njė hije mali mė ra e mendimi m’u zhdrodh i tėrė....,
Fjala e urtė, fjala e shtruar, fjala qė tė qeshte buzės,
Ajo m’a brofi nė kėmbė shpirtin, ajo m’ė ēoi mbi letrėn e bardhė,
E viti do marr vitet pas, ditėt s’do tė numėrohen mė,
....,....,jo, jo ato i ke thurur veē poezi,
Pėr ty miku im, ti do ngelesh njė gjethe qė se rrėzon kurrė pema,
Pėr ty do t’a vesh librin e kujtimeve, pėr tė mos u shuar pėrjetėKoha qė humbe....., s’tė vjen kurrė !?

Do kohė tė vijė sėrish lumturia, qė shkele me kėmbė,
Do kohė tė vijnė ato ditė, qė i sterrove me dorėn tėnde,
Do kohė tė qeshė dhe njėherė syri, e fjala mos tė tė dhemb,
Do kohė tė kthehet besimi, qė mė ēorri, si tė qe forcė malli,
Do kohė, pas kohėsh, nė pritje tė njė kohe tjetėr....,....,
Do kohė tė vijė pėrsėri tek ty, koha qė tė solli buzėqeshjen !!
Poezi e marre nga libri "Shtatedhjete e Shtate Tufane Marsi"

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:47

Ēast pranė detit

Udha ishte e gjatė…, vetmia pėrpirė,
E mbuluar me hije pishash…,
Njė klithmė rėnė nga degėt,
Kėputi mendimin e vetėm.
Trembur nga gjethet e vdekura,
U mblodh lėmsh rrezja,
Si vala qė tremb shkėmbin,
U shtremb drita e mendimit.Marre nga libri "Marsi i zbutur na vetetimat"

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:48

Zėri i mallit !Ti je i imi,..., si pėrherė
pėrplasesh pran meje e ikėn prap,
Aroma e dallgėve mbi rėrė,
me shpirt, shpirtin m’a rrėmben tė tėrė.
Tė shoh tek kap vala-valėn,
e ti loz me shkumė-bardhat.
Njė zė jehueshėm mė rrėmben pa kthim...,....,
Ėshtė zėri i mallit qė vjen nga thellėsitė !Poezi e marre nga libri "Shtatedhjete e Shtate Tufane Marsi"

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:48

Marsi i mbytur nė lotė nėnash !

(kujtim Viktimave tė 28-marsit ’97-Otranto)


Ky mars i ftohtė, ngulur thellė nė eshtėr,

Pėrtypet me pafajėsinė e kaltėrsisė nė pėrplasje dallge.

..., dhe deti nis e kthen valėt drejt bregut !

Bėrė gurė, dhembja qė bie mbi sipėrfaqen tėnde,

Syri i vrarė nga lotėt..., heshtur po mbytet me vehten !

Dherazi frym-dallgėsh, ngatėrruar me erė-valėsh,

Hedhin pėrtej bregu dhe pėr kėtė 28-Mars,

tė freskėtat lule pėr tek “Ju”...,larg!


Poezi e marre nga libri "Psheretima te Gjunjezuara "

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:48

Vjeshta


Ti rrėzove njė gjethe mbi token e kaftė,

…, dhe nuk e ndjeve dhembjen e pemės.

Lehtė ranė njėra pas tjetrės gjethe tė tjera,

pėrsėri ti i rrėzove, duke thėnė se erdhi vjeshta.

Vjeshta,

pėrsėri solli me vete erėn e shiun…,…,

Vjeshta!

Qetėsia fillojė tė mbizotėrojė dhe shpirtrat

tė trazohen pakuptuar,

…,…,pakuptuar, se dikur kanė qenė tė dashuruar !Poezi e marre nga libri "Perendim i ciflosur"

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:48

ĒAST-NISJE ME LOTĖ

Sa herė qė marrė udhė e nisem pėrtej detit,

Njė dallgė mė mbyt fytin e mė shtrydh lotin.

Nis tė heshtem me lotėt qė me bėhen mburojė

Unė ju lė kėtu, me kokėn pas nisem pėr atje,

Unė ju lė kėtu, nė vendin ku prehen shpirtra…,

Harresėn e kyē nė botėn e smirrės e xhelozisė.

Ju lė tė gjithėve mallin, n.s. s’kthehem…,….,

Ju lė nė zarfe loti respektin si medalion prej shpirti!

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:49

…, …, pas krahėve tė reve


Tretet shiu, metaforė, pėrqark heshtjes, hije rrudhave,

Merr lotin e bėn mermer, nė duart qė dredhin dhembjen,

Merr vėshtrimin, e kthen nė pasqyrė tė kreh dritėn,

Merr frymėn, tė ngroh pėr ēdo hera ditė dashuritė,

Njė rrėke merr pėrpara dhe tė grijtėn e qiellit

qė pėrpėlitet pas krahėve tė reve.


Poezi e shkeputur nga libri "PERENDIM I CIFLOSUR"

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:49

E kush kishte mbetur gjalle ne boten prej sketerre !?!?Besime e dhashe, ia fala nje mikeje,

Tani askush s'ka me besim prej meje.

As ajo se ciles i fala besimin.

E mlodha vehten dhe thirra durimin,

U sos dhe durimi me mua u grind,

Urdherova dike per dicka, por s'mu bind.

Kerkova tek vetja ate qe me kish' humbur,

Me kot u mundova, se ai ishte zhdukur.

Mes kraheve te mi pushtova dashurine,

Te ftohtet e marsit, zemren m'a ngrine.

Besimi me humbi ne humneren e nje nate,

Durimi u shuajtatje ku dergjet nje dhembje,

Dashuria u fshih nga fletet e nje jete,

E kush kishte mbetur gjalle ne boten prej sketerre?!!


Poezi marre nga libri i dyte " Ujevara e Endrres "

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:50

EPITAFI I PAS JETĖS !

(poemth)
Mbi
Palmė
Ngrihet fllad.
Stėrgjat dhembje
Brenga dorė zgjat,
Heshtjes fshin lotin,
Vellos sė bardhė hutim
Hedhur ēark mbi dhe’ tė shkelur
Dredhkėz nė kėrcell tė selvisė
Petale shkėputur, ngjyrė vjeshte
Tė mblodhėn tė tjerėt, tė shtrydhėn palcėn,
Zvarrit frymėn nė degėn e tė nesėrmes
Kap telat, gardhit tė kujtesės tė humb kreshta
Diku ngritur nga dora, diku mbjellė nga mendja
Pjatancės sė bronxtė rrokullisen copėza hijesh
Qiellit bėrė gjurmė-gjurmė mbėshtillen ditare lėmsh,
Kalojnė mbi vreshtin e fjetur tė palosin fletė zemre
Ndjenjat bien ēarkut tė ngritur nga vetė ndjenja e pabindur
Leqeve tė natės dorėzohen mendjelehtat gjethe vjeshtake.
Fshirė nėpėr damarėt e gjetheve, firma e njė pene tė mekur
Rėnkon nė cep tė yllit njė qiri qė larton hije shpirtrash galaktikės
Mer frymė gjethja degės ngarkuar muzgut me musht fjale prej natės
sė ndarjes
Njė zė i ējerrė, drithėrimė nė sy tė pemės hap portat e ndryshkura nė trung
Shkėrmoqet ndarja, si mjegulla prej diellit kur fijėzohen rrezet me
njėra-tjetrėn,
Ēahen kujtimet, pas hijes shuhen gėrmat “bijėsim” tė emrit tim rrėnjėzon
heshtje
Mes shiut tė beharit ngjit balta nė trup tė viteve, qan qiellilėndinės sė reve
Shkarazi ecėn krijesa rrugėve rėnkon shpirt e merr borxh nė prg tė fund-jetės
dhembje mali
Duart gatuajnė bukėn e thyer nga thika qė mėshoi loti trupit ku farfuritej
ndjenja
Dega e dafinės shkund aromėn e hijtė nė copėza tė kujtimeve nė sirtar tė
“miqėve”
Lastar lėshon syri i prindit nė buzėt e ftohta tė mermerit ngrihet njė qiparis
barit plot vesė
Ditėve pikon lotin pėr mallin qė i djeg eshtrėn nėn dhe’, netėve pėr yjet e
dorėshkrimet qė la pas
Ngrihet prej vendi e lėviz pllaka e lotė pėr vitet e rininė qė cane dhe lulen nė
parmak tė heshtur
Ecėn, me shkop tė thyer, krrusur nga gėrmat e lara nė prehėr tė harresės
ēalon majė kaltėrsisė
Hedh farėn tokės sė lagėsht nėpėr vija, tė mbjellė shikimet qė si korri prej
kohės qė iku zvarrė
Mbushet mendja jetime boshllėkut tė reve e gjurmėve tė qiellit qep zėra nė
vatėr tė shpirtia (zjarrit)
Niset pėr mos t’u kthyer mė, nė duart e shikimet e prindit ēudia krehėzon
tablonė jetė
Hapave zhgarravinė ngrihet statujė nė eternitet lamtumira pėrmbi krahė zemre
Rrėnjėtshkul pėr larg, pėr tė hedhur themel nė brinjė tė dashurisėsė prindit
sy pėrlotur
Pas kohe, pas viti, pas shpinės sė lotit do treten ditėt e mia, si bora shkėmbit
Dhe letrave do u fryjė era nė rrugicėn e deformuar nga tė panjohur
Gėrmat do nisin tė bien si gjethet e vjeshtės nga kopertinat e heshtura
Atje nė botėn tjetėr do tė ngresh dhembjen pėrsėri prej shtratit tė
pėrgjumur
Dhe pena tė mos ndryshket nė vegimet e orėve, fletės poetike
Tė tjerė do nisin tė kapen pas sytheve qė do tė nxjerr muza
Shekulli, furrik prej kashte do m’a ngroh’ fjalėn nė sytė e tu
Harrimi do tė marrė rrugė tė pakuptimta pas ikjes sime
Rrėzė trungut tė paqes do tė lė trashėgiminė qė kam…,
Aty shkruar ėshtė trashėgimtari i frymėzimit
Njė gjethe prehet nėpėr letrat e vajzės qė kishe
Gjethja tjetėr nė shpirt tė pemės do tė jetojė…,
Trishtimit mos iu bė pre’ pėr vdekjen qė erdhi
Mos thinj penėn parakohe mbi dorėshkrim
Gėrmat ngjiti nė kaltėrsinė qiell
Dhe pėr tek unė fryma tė niset
Shpirt me shpirt dridhi ato vargje
Bėja gėrshet vajzės tėnde!
Si atėherė, dikur…,
Te koka mos mungo…,
S’dua lule
As vargje, lot
Pėrjetė
Fjalėn
Bab!

(Marre nga libri i 5-te me bashkeautore poetin Albert R. ABAZI _ "Penet Krehin Dallget" )

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:50

Fund-Vjeshte...,


U shtrydh fund-vjeshta nė litarė vetėtimash,

Ēurqe-ēurqe nė mes reve, shiu i trembej rrufeve,

Uturin qė nga malet e mbi fushė njė tufan,

Ēahej qielli nė mes krismash..., e diku gjėmime radhė,

Gjethe-zverdhurat rrėkeve, ėnjtur, fryrė nėpėr damarė.

Udhė nisur qė me vjeshtėn, udhė pa udhė s’gjetėn vend,

Eh, dhe vesa humbi kryet mbrėmjeve dhe nė agim,

Pemė zhveshurat rjepur mbetur.., dhe nga rrebeshi bėrė mavi !

Shkoi deteve e liqeneve trup etur si lastar,

Prag dimrit mblodhi eshtrat, tė mos matej me atė “xanxarė” !Poezi marre nga libri i 7-te ''Perendim i Ciflosur'' !

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:51

Dhembja qe qesh !


Dhe dhembja nis te qesh me trupin e saj

Cfilitet brenda vetes shpirti, si hardhia pemeve,

Ngaterron fytyren me shembellesen ne ujte e kthjellet.

Derdh pa u lodhur dhembje mbi dhembje...,

Harron..., e qesh kur mbyt ah-et e fundit !Poezi marre nga libri i 7-te ''Simbioza e Yjeve'' !

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:51

Pertyp dite prilli !

Ne gjume te nates shiu kepuste gjurme yjesh,

Lare ne trupeza loti, ngrihej prej shtratit dhembja ,

Ne oret e para te agimit pershendetej ne heshtje ,

Shkonte e harrohej , s'i kthehej me qetesise se mpire.

Shtrenguar nga hija-dhembje, pertypte dite prilli...,Poezi marre nga libri i 9-te "Ne gjunje te mallit" !

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:51

Dashuria !


Dashuria eshte marrezia e pare,

Gdhendet pas jetes nga dy te panjohur,

Me lotet e dhembjes qe kristalizojne,

vete emrin dashuri !

Formojne nje det pa fund e ane,

Formojne dashurine si nje kurore mbi dallge !Poezi marre nga libri i 2-te "Ujevara e Endrres"

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:51

PARALELIZEM


Kam jetuar,

Jetoj

..., dhe dua te vdes,

Aty ku fjala, thyen gurin ne mes.

Aty ku shuhen te paret yje,

Mes detit e qiellit,

Ku ngelen madheshtore.

Kam jetuar mes botes se pafat,

Mes intrigave dhe pabesive,

Jetoj mes njerezish me dy fytyra,

..., e si pa dashur humbas mes tyre.

....e te vdes dua mes kraheve ,

Te ngrohte te dashurise se pare !

Poezi marre nga libri i 2-te "Ujevara e Endrres"

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:52

U ēua vesa prej gjumi [/SIZE]*** *** ***

M’u lodh dora, tek qeshte bukur fletės vargje,

M’u lodh dora, harroi tė bėnte kryq pėr veten,

M’u lodh dora, tek tallej keq me shpirtin smirra!?


*** *** ***

U ēua vesa nga gjumi i mėngjestė,

Majė malit u ngjit tė shpinte trupin.

Prej rrezeve u tremb, ra nė gjumė tė thellė.


*** *** ***

Hapit endja vetminė qė sillte ēasti i verbėr ,

Qeshja me qėnien njeri, forcėrisht dridhja zėrin,

Tė mbaja vajtimin e heshtjes grykė-zgjidhur.


*** *** ***

Dalim rrugėve tė panumėrta, vehten numėrojmė pa vetėdije

Ngatėrrohemi aty, gropave rrėzohemi e gurėve thyejmė autoritet,

Zhgėnjehemi prej jetės, kur mes nesh fut duart faji .
Shkeputur nga libri i 12-te, "Metafore mbi vale" _ (300-tercina)

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:52

Bota ngjyre gri !Horizont gri...,

Gjithe bota kredhur aty,

Freskine,

E derdha diku...,

Diku , ku fjala dashuri kishte kuptim,

Diku , ku emri yt kishte zene vend,

Ne shpirtin tim...,

Diku...,

Dikur...,

Horizont gri,

Fytyra gri,

Dashuri gri,

Bote e shperfytyruar .
Poezi marre nga libri i 2-te "Ujevara e Endrres"

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:53

Jam mbyllur....,


Jam mbyllur qe dje ,

Me vehten u grinda keq ,

Ngrita murin mes per mes...!

S'di kush ndodhet matane meje.

Jam mbyllur qe dje ,

Qetesine ua vodha yjeve ,

Brenda meje e mbylla padrejtesisht ,

Si muri qe ngriti hakmarrja ,

Me i larti qe kisha pare ishte .

Tutje, larg, ku tretej veshtrimi, s'gjendej skaji !
Poezi marre nga libri i 5-te me bashkeautore poetin Albert R. ABAZI _ "Penet Krehin Dallget"

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:53

Pafajesi e mbetur ne heshtje !!!


Me jeten time luan nje dore

E padukshme....,

E hedh...,

Andej-Kendej,

Une mbetem e heshtur.

Po pse perhere ?!?Poezi marre nga libri i 2-te "Ujevara e Endrres"

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:53

Nė shėnjestėr tė borxhit


Mes rrufeve i krodha dredhitė e papėrtypshme,

As dora, makinės sė shkrimit s’ecte, fjalėt kishin ngrirė,

Para syve tė ēdo gėrme ankohej borxhi, perde e zezė,

Larg gjėmonte nė gurėt e malit, “buka e fėmijėve”,

Rėnė nė gojė tė mosbesimit, si loti mes shkretėtire...,Poezi marre nga libri i 13 -te ''Psheretima te gjunjezuara'' !

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:54

Puthje tė nxiraShkolitem nė lėme zhukash tė mpita,

Vret puthje, njė tra qė kėrcet vatrės memece,

Muret s’bėjnė zė..., heshtin mbi flakė,

Kur tymi merr faqet, tė rjepura nga bloza .
Poezi marre nga libri i 13 -te ''Psheretima te gjunjezuara'' !

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Brunilda Boēova
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: