Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Eva Hila

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Eva Hila    22/9/2010, 16:44

Eva Hila lindi nė Shkodėr mė 2 nėntor 1963. Ka filluar tė shkruajė qė nė fėmijri dhe qė nė rini ka marrė pjesė nė konkurset e poezisė nė Shkodėr si dhe ka pėrfaqsuar Shkodrėn nė konkurset kombėtare tė poezisė pėr pesė vjet me radhė.

Nė vitin 1991 u largua nga Shqipėria pėr nė Francė. Ka ndjekur studimet pėr Letėrsinė Moderne nė Universitetin “Victor Segalen” nė Brest. Mė pas ka punuar si pėrkthyese nė tre gjuhė shqip, italisht, frėngjisht, nė fushėn e drejtėsisė, letėrsisė dhe biznesit.

Aktualisht jeton nė Francė, nė Rennes, kryeqytet i krahinės Bretagne.


Babės tim

Me duart qė tė dridhen si flakė qiriu
Me njėrėn ma shtrėngon dorėn
Me tjetrėn me pėrqafė,
O baba im!
E buzėn e vė mbi ballin tim
Ku rrudhat ende nuk duken
Megjithėse i “moēėm”
Fjalėt e urta mi thua nė vesh
Unė qesh
dhe trajektoren e rrudhave tė tua
Pėrkėdhel.
Lotit i reziston me sy
Kur sheh tė bardhėn e syve tė mi
Arnuar me tė kuqen e kohės
Qė si e jotja, e zbehtė,
Shpreson tė bėhet.
Agimesh fle
Nė melankolinė e diellit tė natės,
kur portokallia ndez lėkurėn tėnde tė zbehtė
Bėhem lot.
Pėrhumbur nė njė shqetėsim fisnik
Nė pyllin e drunjėve tė pa pushtuar,
ku degėt lėshojnė rrėnjėt e tyre nė qiell.
Zjarri nė tokė nuk mund tė shuhet.
Nga dielli i natės qė dashuri pėrqafon.
Lumturia…!?
Tė jetė kjo vashė e shurdhėt?
Era do tė sulet,
Ēdo gjė do tė shfaqet si bisht fazani
Dalė nga qafa e mjellmės....

Nė shtratin qė akuzon praninė time
Shtrihen mijėra imazhe
Tė tua
Tė mia
Tė atyre
Qė lakuriqsitė tona
Mbėshtollėn
Dėbuan
Pėrfytyruan
Nėn spektrin fantazmagorik tė dermit
Qėndisur me alegori arteresh
Qė sot kanė plasur e janė shndėrruar nė
Lėng veshtullor ngjitės parantezash
Faqesh tė shqyera nga klithmat histerike
Tė zemrave tė asfiksuara
Po ti nuk don t’ia dish
Mbi kokė ke vendosur legjendat e mitomanit
Qė hijshėm ornojnė mbretėrine qė nuk ke
E hapa tė sigurtė hedh mbi tė ardhmen
E sotmja
Dje

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
 
Eva Hila
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: