Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Gambling soars in impoverished Albania

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3223
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Gambling soars in impoverished Albania   26/9/2010, 14:31

Gambling soars in impoverished Albania

Albanians spent more than 100 million dollars on gambling last year, an increase of almost 70 percent on the year in one of Europe's poorest countries, the tax office said Thursday.

Albanians spent more than 100 million dollars on gambling last year, an increase of almost 70 percent on the year in one of Europe's poorest countries, the tax office said Thursday."During 2008, Albanians spent more than 100 million dollars on gambling, including sports betting," compared with 60 million in 2007, the Tax office said in a report.Lottery, sports betting and casinos are privately run in Albania."For several years, the income from gambling and other betting activities has recorded a rather considerable increase," said Redian Kristo of the office that controls gambling.The government body, a part of the Finance Ministry, was founded recently to monitor the gaming sector, which is suspected of abuse by money launderers.Albanian authorities estimate that in January alone, money spent on gambling had risen by 30 percent compared with the same month in 2008.The Balkan country has one casino, more than 20 bookmakers, 22 companies that organise gambling games and nine offering lottery tickets. Thousands of betting shops are scattered across the country.A gambling law, in force since January, bans people under 18 from entering betting shops, but teenagers are often seen there, according to non-governmental organisations.Media often report on poor people who commit suicide after failing to pay off gambling debts.

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.123.st
 
Gambling soars in impoverished Albania
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Tė ndryshme :: Albania - The Land of the Illyrians-
Kėrce tek: