Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 PĖRMBLEDHJA POETIKE: “KRISMA E FJALĖS”;SHABAN CAKOLLI

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 33
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: PĖRMBLEDHJA POETIKE: “KRISMA E FJALĖS”;SHABAN CAKOLLI    16/9/2012, 19:42

PĖRMBLEDHJA POETIKE: “KRISMA E FJALĖS”;SHABAN CAKOLLI

JEHONA E SHEKUJVE

Aty pran trotuarit
rrokaqielli pėrgėdhel yjet
mė poshtė
nėn hije purgatori
tenda e fshehur e mallkimit

Nė guvėn e shpirtit

Nė guvėn e shpirtit

Shpresa – ylber amshimi
ngrihet hark nė qiell
nėnė tė cilin rrjedh
lumi i amshimit

Kush ėshtė ai trim
qė mund ta kapėrcejė
harkun e fatit tė vet
qė poemėn e vet
ta dėgjojė pėr sė gjalli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 33
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: PĖRMBLEDHJA POETIKE: “KRISMA E FJALĖS”;SHABAN CAKOLLI    16/9/2012, 19:43

FJALA JUAJ

Nė kujtesė do mbetet
ajo fjalė
qė vjen maleve
me flakėn e kushtrimit
heu
kush ėshtė trim
se ora ka ardhė
ujkun e ēalė
ta heqim zvarrė
nėpėr baltė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 33
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: PĖRMBLEDHJA POETIKE: “KRISMA E FJALĖS”;SHABAN CAKOLLI    16/9/2012, 19:44

UNĖ DHE MALLI

Tėrė natėn bashkė
unė dhe malli

na mbyti halli
i kėsaj jete jallane

Kur s’kam gjumė fare
ndez njė cigare
brengat t’ kthej nė tym
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 33
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: PĖRMBLEDHJA POETIKE: “KRISMA E FJALĖS”;SHABAN CAKOLLI    16/9/2012, 19:45

DROJA

Druaj se djalli
me xixa stralli
na vizaton yllin
midis balli

Vijnė pastaj hijenat
t’i grisin pelenat
e foshnjeve tė palindura
.

Kėta klysh popi
soji e sorrollopi
qė tė pijnė gjak populli
shekulli s’i ngopi

Nė kėtė rreth harkor
tė rrugėtimit mizor
vetėm lėmshi i fatit
na mbeti nė dorė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 33
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: PĖRMBLEDHJA POETIKE: “KRISMA E FJALĖS”;SHABAN CAKOLLI    16/9/2012, 19:46

FJALA E HUMBUR

Mbeta pa fjalė
a ditėn kur jam nisur nė jetė
rrugėve tė paruugė
nė dritė e mugė

Nė guvėn e shpirtit
ndryer ėshtė qe njė shekull
e betuar nėn dritė qiri
para ikonės sate
liri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 33
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: PĖRMBLEDHJA POETIKE: “KRISMA E FJALĖS”;SHABAN CAKOLLI    16/9/2012, 19:47

E GJATĖ KJO NATĖ

Sonte
gjithēka po fle nė qetėsinė ė vet

Nė dhomėn time
qielli i ka ndezur fanarėt
tė mos tremben
qelizat qė tajisin
lėngun e jetės

tė gjatė shekujt
qė flejnė dhomat flejnė qytetet
sonte gjumė nuk kanė vetėm poetėt
bėjnė qarqe,
nėpėr vargje
tė regjur si gėzofet
shkrihen nė vuajtjet e popullit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 33
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: PĖRMBLEDHJA POETIKE: “KRISMA E FJALĖS”;SHABAN CAKOLLI    16/9/2012, 19:48

E NDIEJ HUMBJEN

Viti shkel vitin
pesha bie
pingul nė shpirtin tim
tretur nė mėrgim

Njė pjesė e diellit
m’ ėshtė shkėputur
nga qielli i bebėz
nga hija e lotit tim
derdhur
nė dhe tė huaj

Nėse unė s’ kthehem
hija ime do tė bredhė
trotuareve tė nbotės
pas mallit tim

Pėr ēdo natė
e bėj nga njė shtegėtim
nė mendje
pėr nė shtėpi
pėr amanetin e nėnės
para se tė japė lamtumirėn
pranverave tė ikura pa kthim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 33
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: PĖRMBLEDHJA POETIKE: “KRISMA E FJALĖS”;SHABAN CAKOLLI    16/9/2012, 19:49

HALL MBI HALL

Turma shkojnė
turma vijnė
mbijnė si bari i keq
nė faqen e blertė tė globit

Prej shekulli nė shekull
kėrkojnė lėmoshė
trotuareve tė fatit

Trokasin nė portė tė hapur
kastat luksoze
tė ngopura parfumnesh
tė njė biznesi tė ndyrė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 33
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: PĖRMBLEDHJA POETIKE: “KRISMA E FJALĖS”;SHABAN CAKOLLI    16/9/2012, 19:50

ORA JONĖ

Gjurmė pas gjurme
bjeshkė pas bjeshke
na ndoq sopata shpatėn
nėpėr shekuj

Kėtu varrė e atje varrė
mė bėhet shpirti mulli ere
nė skėterrė pas skėterre
deri kur tė bredh me bredh
kėshtu,o shpirti im?
nga tė palarat
e botės pelim

Kėtu s’ jam
atje s’mė lėnė,
o nėnė

qenia ime e ndarė nė dysh
nė udhėkryq
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 33
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: PĖRMBLEDHJA POETIKE: “KRISMA E FJALĖS”;SHABAN CAKOLLI    16/9/2012, 19:52

E BUKURA MORE

Moj e bukura More
si tė lash, e mė s’tė pash
si tė lash, si tė lash
si tė lash, e mė s’tė pash
(popullore)

Ec nėpėr tė kaluarėn
pėr ta gjetur tė ardhmen
ėndėrro shqip,
frymo shqip
o Arvanit

Hy kalabrisht
i dehur mendimeve
arbėrisht
e jetėn vazhdo
prore
e dasmėn
bėje pleqėrisht

Edhe varrin hape
me E bukura More

Rro sa malet
me dhembjen shkėmbore
buzė detit
me shikim tė humbur
nga e bukura More
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 33
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: PĖRMBLEDHJA POETIKE: “KRISMA E FJALĖS”;SHABAN CAKOLLI    16/9/2012, 19:53

TY QĖ PO VJEN

Nė kėtė botė
erdhėm njėlloj
me rregullat e ngurta
tė natyrės

A lejon natyra
pamjet me dy fytyra

Njėri maskė
laraskė
nė atė degė tė fatit
qė ēukit
kokrrat e inatit

Me kurriz pėr murriz
tjetri kruan
unazat e shekullit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 33
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: PĖRMBLEDHJA POETIKE: “KRISMA E FJALĖS”;SHABAN CAKOLLI    16/9/2012, 19:54

LAMTUMIRĖ

Tėrė kohėn u rropate
pėr kėtė jetė bajate
ndėrtoje kulla prej letre
rrokaqiej e pallate

Atė qė bėje ditėn
rrėnoheshin brenda nate

Falė tė qoftė
o miku im
ky mashtrim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 33
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: PĖRMBLEDHJA POETIKE: “KRISMA E FJALĖS”;SHABAN CAKOLLI    16/9/2012, 19:54

MORT

Tė etur pėr gjak
kėta barbarė
edhe nė ėndrrat e tyre
hapnin varr

Po nga varri i tyre
s’ do mbijė as fije bari
vetėm ndonjė gjethe anēari
mund ta sjell
era nga shkretėtira
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 33
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: PĖRMBLEDHJA POETIKE: “KRISMA E FJALĖS”;SHABAN CAKOLLI    16/9/2012, 19:55

KĖNGĖ NĖ DARDANĖ

Metush Krasniqit

Nė Dajkoc
e nė Dardanė
anembanė
kėndohet njė kėngė
pėrjetėsie

Kėndon bilbili
maje lisit
pėr njė legjendė
qė e lindi fisi

Kėndojnė nė kor
shkėmbi
e lumi
duke rėnė
nėpėr fushė
pėr shqiponjen e Krasniqes
nė qiellin e kuq
tė Kosovės
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 33
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: PĖRMBLEDHJA POETIKE: “KRISMA E FJALĖS”;SHABAN CAKOLLI    16/9/2012, 19:57

KOSOVĖS

Kosovė
copė fushe e Edenit
me pėrmasa ėndrre
me qiellin
pėrplot shqiponja
qė ngrejnė qerdhe
nėpėr zemrat tona
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 33
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: PĖRMBLEDHJA POETIKE: “KRISMA E FJALĖS”;SHABAN CAKOLLI    16/9/2012, 19:57

PĖR TY DRITĖ

Flakadan lirie
qė n driconte nėpėr zemrat tona
me shekuj

Shekull pagjumėsie
ėshtė ky
c’ tė bėjmė me ty
nė cilin qerpik
si nė shandan
tė vėmė
nė cilin qiell
tė bebėzave tona
tė grisura

Tokė e shenjtėe
e Kosovės
me kėtė florė
tė kuqe gjaku
me xixėllonja stralli
qė dalė kanė
nga nga limfa jonė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 33
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: PĖRMBLEDHJA POETIKE: “KRISMA E FJALĖS”;SHABAN CAKOLLI    16/9/2012, 19:58

NĖ BRENDI

Kėndej gjithė zjarr
e andej akull
vetėm gjurmė
e kthtėrave
tė stinės nė xham

Zjarri djeg
leckat e stinės sė ikur
nga fryma e detit
tė strukur nė gjethe bajameje

Njė syth ėndrre
zėnė e ka zogun e bilbilit
nė kafaz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 33
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: PĖRMBLEDHJA POETIKE: “KRISMA E FJALĖS”;SHABAN CAKOLLI    16/9/2012, 19:59

E GJATĖ KJO NATĖ

Sonte
gjithēka po fle nė qetėsinė ė vet

Nė dhomėn time
qielli i ka ndezur fanarėt
tė mos tremben
qelizat qė tajisin
lėngun e jetės

tė gjatė shekujt
qė flejnė dhomat flejnė qytetet
sonte gjumė nuk kanė vetėm poetėt
bėjnė qarqe,
nėpėr vargje
tė regjur si gėzofet
shkrihen nė vuajtjet e popullit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 33
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: PĖRMBLEDHJA POETIKE: “KRISMA E FJALĖS”;SHABAN CAKOLLI    16/9/2012, 20:00

AS NĖ JETĖ;AS NĖ VARR

Mė humbi shoku i shpirtit
e zhdukėn pa gjurmė
kėlyshėt e ferrit

S’ ėshtė askund
as nė jetė
as ndėr varre.
s’ėshtė mė hija e tij

Ai s’ėshtė askund
se ėshtė gjithkund
duke u dhėnė shpirt
gurit e drurit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 33
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: PĖRMBLEDHJA POETIKE: “KRISMA E FJALĖS”;SHABAN CAKOLLI    16/9/2012, 20:01

LETRA E NĖNĖS

Mė ēoi nėna letėr

shkruar mė kishte
me lotėt e saj

Liqe i pafundė
dukej pika e mallit
qė derdhur ish
nėpėr fjalė

Mė shkroi nėna letėr
dhė njė liqe malli
e ktheu nė avull
vetėm me njė fjalė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 33
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: PĖRMBLEDHJA POETIKE: “KRISMA E FJALĖS”;SHABAN CAKOLLI    16/9/2012, 20:02

RRUGĖS PĖR NĖ QIELL

Sa herė mbi ēati
na kėndonte korbi
nėna e mallkonte
thoshte: kėndon morti

Shenjat e shenjta
tė krahut tė shqiponjės
u dukėn nė qiell
dhe nė palcėn tonė
rrymoi liria
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 33
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: PĖRMBLEDHJA POETIKE: “KRISMA E FJALĖS”;SHABAN CAKOLLI    16/9/2012, 20:03

ERDHI ORA

Pabesitė e bardha
nga shekulli nė shekull
mallin pėr liri s’na shuan

Brigjeve tė ėndrrave
u pėrplas akullnaja
nė rropulli
u trand liria
e ujqėrit uluritėn
e bjeshkėt gjėmuan
e u trembėn majet me dėborė
se erdhi ora
e flakės sė pashuar
tė zjarrit ilir

Dielli ka shndėritur
qiellin e zemrave tona
se jehoi zėri i Ademit
se Hamza i zu pritėn
jehut tė kushtrimit

i gjallė apo i vdekur
i Besėlidhjes sė Gjergjit
jam pėr jetė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 33
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: PĖRMBLEDHJA POETIKE: “KRISMA E FJALĖS”;SHABAN CAKOLLI    16/9/2012, 20:05

NĖ UDHĖKRYQ

Kėtej vihet
andej shkohet
rrugėt tona
s’mund tė ritakohen.
nė brendi
shpalos kujtimin
tėndin dhe timin
i vogėl ėshtė hapi im
pafund
veē mall e trishtim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 33
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: PĖRMBLEDHJA POETIKE: “KRISMA E FJALĖS”;SHABAN CAKOLLI    16/9/2012, 20:06

PĖRSE MĖ IKE

Mė ike
o mike,
me mėngjesin
e vjeshtės
mė le
me hirin e mallit
tė ruajė
atė gacė tė fshehur
tė dashurisė

Mbeta nė udhėkryq
tė dashurisė
me sy kah qielli
duke pritur
pikat e lotėve tė tu
qė do t’i sjellin
retė ė kėsaj vjeshte
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 33
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: PĖRMBLEDHJA POETIKE: “KRISMA E FJALĖS”;SHABAN CAKOLLI    16/9/2012, 20:07

E VĖRTETA

Kur kreshnikėt tanė
i hapėn hartat
atyre nė duar
iu dogjėn kartat

Lartmadhėria
mbet lakuriq
para pasqyrės
u bė gaz i botės
karikaturė e gjallė
qė tė bėn mė lot
tė qeshėsh

Gomari qė shtihej ujk
mbeti pa lėkurė
dhe filloi tė pėlliste
deri nė kupė tė qiellit

Vetėm kur nė gjyq
e depozitoi mendjen
u pa sheshit
se burri i botės
pėr mburrje e kishte
trurin e gomarit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: PĖRMBLEDHJA POETIKE: “KRISMA E FJALĖS”;SHABAN CAKOLLI    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
PĖRMBLEDHJA POETIKE: “KRISMA E FJALĖS”;SHABAN CAKOLLI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Poezia :: Poezi Jetėsore-
Kėrce tek: