Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Si Te Shkruani Leter Dashurie

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Si Te Shkruani Leter Dashurie   29/11/2007, 17:48

Si tė shkruani leter dashurije?

E dini se ajo ka dėshirė tė marrė vetėm njė mesazh tė shkurtėr dashurije nga ana jote nė kėtė periudhė tė vitit, mirėpo a ju rrėnqethet trupi vetėm nga mendimi se duhet tė merrni stilolapsin pėr tė shkruar? Ja dicka qė mund tė ju ndihmojė.

1. Shkurt mund tė jetė mė mirė

Qė ti tregoni tė dashurės suaj se kujdeseni pėr tė nuk dmth se duhet tė mbushni 800 faqe. Zakonisht shėnimet e shkurtėra dhe spontane, lėnė mė tepėr pėrshtypje. Kėshtu qė ėshtė e juaja tė zgjidhni.dėrgoni njė post cardė pėr Shėn Valentino se zgjidhni ndonjė mėnyrė mė tė shkurtėr. Kur dėrgoni post cardė, argėtohuni pak. Sa mė qesharake aq mė mirė — dėrgoni post cardė edhe nėse jeni me njė qytet! E mira pėr to ėshtė se nuk ėshtė vetėm fletė e zbrazėt e bardhė qė duhet t’a mbushni, nė post carda keni njė vend tė vogėl ku mund tė shkruani vetėm porosi tė shkurtėra dhe tė lezetshme dhe me kėtė ta arrini atė qė doni.

2. Pėrdorni dialektin dhe fjalorin tuaj tė pėrditshėm

Ne e dimė, e dimė: Net ė gjithė jemi rritur me dijeni se letėr dashurije duhet shkruar ne mėnyrė poetike dhe nė gjuhė letrare. Mirėpo harroni ato gjėra dhe pėrdoreni fjalorin tuaj tė pėrditshėm. Kr djali mundohet shumė, me njė poezi ose nė gjuhė zyrtare dhe rrimė , me njė fjalė ajo nuk dėshmon se ai ėshtė I sinqertė. Me ato fjalė djaloshi mundohet ta bindė veten se ai ėshtė duke ndier emocione tė mėdha, nė vend qė nė tė vėrtetė tė komunikojė me tė dashurėn. Kėshtu qė, le tė flet zemra, jo fjalori ritmik – tregoni asaj nė cfarė tė pėrkujton, sit ė bėn tė ndjehesh buzėqeshja e sajė – dhe do ta fitosh atė.

3. Fitojeni mė njė jo-leter

Njė rrugė tjetėr deri tek ajo? Kreativiteti. Dėrgoni asaj ndonjė vizatim tė shpejtė qė e keni bėrė serisa keni menduar pėr tė, ose dhurojani njė kollac me porosi tė fshehtė pėr tė. Ose provoni edhe kėtė ide: Ndonjėherė dėrgoni tė dashurės porosi tė vogla qesharake dashurie — preni ndonjė foto tė ndonjė qenushi tė vogėl nga revistat dhe dėrgojani me njė porosi si kjo psh. A mund tė jetė kjo mė e ėmbėl se ti…? E pamundur!’ vetėm qė ta dispononi dhe ti lejoni tė mendojė se si ju ndjeheni pėr tė.

A jeni tip qė nuk mund tė aktroni sė bashku — asnjėherė skein pasur shenja nė duar? Mė mirė ėshtė tė shprehni pak dashuri se sa aspak, kėshtu qė pse most a lini farė tė shkruarėn dhe nė vend tė saj ti lini voice mail ose ti dergoni email. Sė paku shkruani vetėm kėtė :Hey, jam duke menduar pėr ty, Zemėr! Ajo do tė jetė e lumtur qė jeni duke mėnduar pėr tė.

4. Mėsoni ABC-nė e D-A-SH-U-R-I-S-Ė

Drejtshkrimi ėshtė I rėndėsishėm pasiqė secila femėr dėshiron tė besojė se personi me tė cilin janė sė bashku ėshtė sė paku njeri intelegjent! Dhe posacėrisht nė email, drejtshkrimi - nuk ju ngel kohė pėr tė. Ėshtė lehtė. Kėshtu qė nėse ndonjė djalė dėrgon email me shumė gabime drejtshkrimore atėherė ajo pėr vajzėn ėshtė dėshmi se personi nė fjalė nuk kujdeset edhe aq shumė dhe nuk ka shumė kohė pėr tė.

5. Rikujtoni gjėrat nga e kaluara-kujtimet

Nėse hamendeni cfarė ti thoni tė dashurės..shpalosni kujtimet qė I keni sė bashku. Me rikujtimin e gjėrave qė I keni pėrjetuar sė bashku, ju jeni duke bėrė njė lidhje dhe bashkim tė shpejtė.

6. Shkoni pėrpara – nė rezik tuajin

Mbajeni nė mend, kur dikush lexon atė qė e keni shkruar,ata nuk mund ta pėrcaktojnė tonin tuaj tė tė folurės dhe tė tė shqipėtuarit. Dicka mund tė tingėllojė si sarkazėm atėherė ndoshat kur ju nuk e keni pasur me qėllim. Mos u bėni shumė romantik dhe assesi mos pėrdorni ndonjė shprehje qė sugjeron seks ose tė ngjajshme pasi qė cdo gjė shkon ngadalė e sidomos tek femrat tė cilat duhet ti pushtoni ngadalė. Kėshtu qė, pėrderisa me tė vėrtetė, me tė vėrtetė nuk njifeni mirėmos teproni,

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
angjelina_16
Junior Member
Junior Member


Female
Numri i postimeve : 17
Age : 25
Location : angjelina
Registration date : 10/06/2009

MesazhTitulli: Re: Si Te Shkruani Leter Dashurie   11/6/2009, 10:27

hahaahhaah admiralllll shum bukurrrr ke shkruarrr me pelqeu shumm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Si Te Shkruani Leter Dashurie
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Dashuria!-
Kėrce tek: