Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Orkestra e RTSH si nė kohėt e ndritura

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Orkestra e RTSH si nė kohėt e ndritura   13/11/2007, 17:17

Orkestra e RTSH si nė kohėt e ndritura
45 vjet Orkestra e RTSH

Orkestra Simfonike e RTSH-sė u themelua mė 16 maj tė vitit 1962 si formacioni orkestral mė i madh i kohės. Orkestrantėt ishin kryesisht muzikantė tė rinj, qė studiuan nė vend, si dhe nga profesionistė tė specializuar nė Pragė, Moskė, Laipcig etj. Fillimisht u quajt “Orkestra Simfonike e Radios dhe Kinematografise”. Krijimi i saj shėnoi njė etapė tė re nė zhvillimin kulturor dhe artistik nė Shqipėri. Koncerti i parė u realizua mė 20 gusht tė po atij viti nėn dirigjimin e Mustafa Krantjes dhe u luajtėn vepra tė Haydn, Mendelssohn dhe Mozart. U ekzekutuan dhe u regjistruan veprat e kompozitorėve shqiptarė Zadeja , Harapi, Daija, Grimci, Ēangu, Lara, etj., pėr tė vijuar me brezat mė tė rinj si Gaqi, Dizdari, Kushta, Lara, Peēi, Shupo, etj. Gjithashtu u realizuan produksionet muzikore pėr shumicėn e filmave shqiptarė.
Do ketė shumė ngjyra, histori, pasion, ndonėse njė koncert ėshtė pak pėr tė pėrshkruar 45 vite jetė. Mė 31 maj, nė orėn 20.00, nė sallėn e Teatrit tė Operės dhe Baletit, shfaqet koncerti “Gala” i Orkestrės Simfonike tė Radio Televizionit Shqiptar me rastin e 45- vjetorit tė krijimit tė saj. Vepra tė zgjedhura nga autorė nė zė tė muzikės shqiptare si Zadeja, Zoraqi, Ibrahimi, Laro, Gaqi dhe nga repertori botėror, Beethoven, Bellini etj. Ėshtė njė koncert homazh pėr gjithė ato figura qė kontribuan nė ngritjen dhe rritjen e kėtij formacioni. Nė kėtė natė “Gala” janė tė ftuar ish-instrumentistė tė orkestrės, qė tashmė jetojnė jashtė vendit si dhe dirigjentėt Eno Koēo dhe Ermir Krantja, qė i kanė kushtuar vite jetė kėsaj orkestre. I ftuar special ėshtė tenori Josif Gjipali, qė po zhvillon me sukses njė karrierė ndėrkombėtare. Koncerti paraprihet nga njė ceremoni tjetėr mė 30 maj, ora 20.00 nė Radio Tirana ku tė pranishmit do tė vizitojnė studiot e orkestrės, si edhe njė ekspozitė me aktivitetet e saj nė vite.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
 
Orkestra e RTSH si nė kohėt e ndritura
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Muzika nėpėr Botė-
Kėrce tek: