Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Soprano nė mesin e Shqiptarve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Soprano nė mesin e Shqiptarve   13/11/2007, 17:19

Fiton dy trofe nė festivalin Ndėrkombėtar tė Muzikantėve tė Rinj, tė zhvilluar nė Kosovė  • Tė jetė mėsuese nuk ėshtė edhe aq "keq", ndonėse dikur ka ėndėrruar skenat operistike. Teksa i sheh nxėnėsit tė rriten nga viti nė vit, kur ata marrin atė ēka ajo u jep, ndihet e realizuar. Ja qė dėshira pėr tė shpėrthyer, ndonjėherė ėshtė shumė e madhe. Skenės nuk mund t'i vidhesh. Erina Balla vjen me dy trofe nga Festivali Ndėrkombėtar i Muzikantėve tė rinj qė u zhvillua nė Prishtinė mė 26-30 maj. Merrnin pjesė rreth 200 instrumenistė e kėngėtarė nga vendet e rajonit si Kroacia, Mali i Zi, Maqedonia, Shqipėria, Kosova, etj. Nė kategorinė e kantos, apo siē quhet nė Kosovė solo kėndim nga Shqipėria mori pjesė sopranoja Erina Balla dhe dy nxėnės tė Liceut Artistik "Jordan Misja". Pas katėr ditėsh konkurrimi, Balla u kthye me ēmimin e parė nė kategorinė IV (konkurrimi fillonte qė nga mosha 5 vjeē) dhe me ēmimin e dytė tė madh tė tė gjithė aktivitetit, Ēmimin e kompozitorit "Akil Koēi".
  • Pėr Erinėn marrja e atij ēmimi, ishte vėrtet njė befasi. "Niveli i konkurrimit ishte vėrtetė i lartė gjė qė nuk e kisha menduar para se tė nisesha drejt Kosovės. Mjaft tė pėrmed konkurrenten maqedonase, apo nxėnėsit maqedonas, qė do t'i vlerėsoja si zėra tė rrallė", - thotė sopranoja. Duket se repertori i zgjedhur preku emocionalisht anėtarėt e jurisė ndėrkombėtare. Krahas aries antike "Amarili", e detyruar pėr tė gjithė konkurrentėt, Erina interpretoi arien prekėse tė Amelias nga opera "Ballo me maska", "N'at zaman t'asaj furije" si dhe arien e "Lauretės" tė kompozitorit francez Ricarde Lion. Nga 100 pikėt e mundshme, sopranoja shqiptare arriti tė marrė 95, duke merituar edhe vendin e parė. Ndonėse ndihet e kėnaqur nga puna si mėsuese e kantos nė Liceun "Jordan Misja", pas kėtyre ēmimeve sopranoja ndihet edhe mė mirė me veten. Pas pėrfundimit tė Akademisė sė Arteve, nuk tentoi tė ēante nė Teatrin e Operės dhe Baletit. I dukej aq e papėrshkueshme ajo botė atje... Iu dedikua mėsimdhėnies. Jep lėndėn e kantos nė tė katėrta vitet e Liceut. "Puna me nxėnėsit tė jep kėnaqėsi tė veēantė. Nė mėnyrė tė ēuditshme ata bėhen pjesė e jotja. Ti u jep gjithė ē'ke dhe kėnaqesh kur i sheh qė ata rriten", - thotė Erina pa mohuar rastet e "zhgėnjimit" kur nxėnėsit nuk japin atė qė kanė marrė. "Gjuha e kantos ėshtė shumė abstrakte. Duhet tė kesh fantazi, qė nxėnėsve t'iu shpjegosh gjithēka.
  • Nėse nuk tė kuptojnė, atėherė duhet t'ua demonstrosh ushtrimin nė njė tjetėr formė. Nė kėtė mėnyrė jam gjithnjė nė kėrkim tė mėnyrave tė reja tė tė shprehurit. Kjo mė mban nė formė". Mundohet tė jetė e durueshme. Nga koha kur ishte vetė nxėnėse nė tė njėjtin lice mban mend atė qė i kanė pėrcjellė mėsuesit e saj, tė njėjtėn gjė bėn dhe ajo me nxėnėsit e sotėm. Por sot kohėrat janė pak mė tė vėshtira pėr artistėt e rinj. Erina mendon se ėshtė pseudomuzika qė ka pushtuar tregun muzkor, ajo qė dėmton shumė. "U mėsohet veshi me njė jomuzikė, me diēka qė nuk ka lidhje me atė qė ne japim nė shkollė", - thotė ajo. Por pavarėsisht tė gjithave tė talentuarit e gjejnė gjithmonė rrugėn. Erina thotė se nė Lice ka plot zėra tė bukur, madje edhe zėra mashkullorė, pėr tė cilėt opera shqiptare ėshtė nė krizė. Madje, momentalisht nė grupin e saj ka mė shumė djem se vajza. Ėshtė ende herėt qė nxėnėsit e saj tė afirmohen nė fushėn operistike dhe ajo tė mund tė krenohet me atė qė nxjerr nga duart, por ėshtė e kėnaqur qė disa studiojnė sot nė akademitė e huaja dhe pas konkurrimit kanė arritur tė kalojnė nė vite akademike superiore. Kjo ėshtė edhe meritė e saj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
 
Soprano nė mesin e Shqiptarve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Muzika nėpėr Botė-
Kėrce tek: