Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Dasma Shqiptare / Tradicion Historik

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1914
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Dasma Shqiptare / Tradicion Historik   13/11/2007, 17:34

Dasma shqiptare, nė kuptimin e saj tradicional, paraqet nė vetvete njėfarė tėrėsie tė semiozis-it qė e shpie gjithė sistemin e regullave tė pėrdorimit tė gjesteve tė caktuara nė njė tekst tė vetėm. Ndėrkaq ėshtė e qartė se bėhet fjalė pėr gjuhėn e ritualeve, tė ushtruara gjatė ritit tė dasmės dhe qė ka domethėnien e saj tė lidhur pashqitshėm me kontekstin e saj. Dasma ndėr shqiptarė ėshtė, thuajse ceremonia mė publike dhe se, ndryshe nga tė gjitha llojet e komunikimit masiv, pėrfshin nė vetvete njė numėr rreptėsisht tė kufizuar modelesh ritualore. Kėto modele ritualore zbatohen nė po tė njėjtėn ceremoni dhe pėrfaqėsojnė njė komplet gjestesh dhe frazash monotipe. Forma e kėtyre ritualeve nuk ndahet nga domethėniet e tyre, ato tė gjitha janė tė fiksuara dhe nė rrjedhėn e gjatė tė shekujve praktikisht asnjėherė nuk u janė nėnshtruar ndryshimeve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
 
Dasma Shqiptare / Tradicion Historik
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Kultura kombėtare-
Kėrce tek: