Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Visitor messages | Profili | Statistikat | Friends | Contact

1 Messages from 1 on 1

  Faqja 1 e 1
 1. avatar
  14/11/2011, 22:10
  Message nga Shefqet Avdush Emini - Biografia e artistit Shefqet Avdush Eminit
  International Artist

  Shefqet Avdush Emini shkruajti:
  Shefqet Avdush Emini shkruajti:
  Shefqet Avdush Emini shkruajti:  Biografi:

  I lindur nė Davidovc- Kosovė. jeton dh e punon nė Holandė. Pas studimeve tė kryera nė Akademinė Arteve nė Prishtinė-Kosovė punoi si mėsimdhėnės i artit figurativ. Kėto dy decenie tė fundit jeton dhe punon nė Holandė si artist i pavarur. Njohėsit e artit e kanė pėrshkruar punėn e Shefqet Avdush Eminit si “art figurativ abstrakt ekspresionizėm”. Njė punė artistike qė pėrfshinė njė gamė tė gjallė ekspresive dhe njė lojė unike tė kolorit. Pėrdorja e vajit nė pėlhurė ka qenė mė e pėrdorur pėr t’i shprehur ndjenjat ekspresive nė turbullira abstrakte me elemente figurative. Pėrdorimi i brushės ėshtė i guximshėm dhe autonom, kurse fuqia dhe liria e kolorit nė pikturė ėshtė ajo qė e bėn tė pranohet nė muze dhe galeri tė shumta nė botė siē janė: Suedi, Danimarkė, Turqi, Egjipt, Kinė, Austri, Holandė, Gjermani, Itali, Angli, Spanjė, Portugali, Belgjikė, Rumani, Bulgari, Maqedoni, Slloveni, Kroaci, Serbi, Bosnje, Kosovė, Shqipėri, Brazil. Shefqet Avdush Emini ėshtė njė artist qė tėrė energjinė jetėsore i ka kushtuar veprimtarisė krijuese: pikturės dhe skulpturės.


  Artist biography:

  Was born in Davidovc - Kosovo.I currently live and work in Holland, after having graduated from the Fine Art Academy in Prishtina, Kosovo. I have work as a lecturer but always been occupied by my painting and sculpture, know work as a professional artist. The artist describes my work as “figurative abstract expressionism” and incorporates a vibrant palette and a-layering of colour. Use oil on canvas to create my expressive pieces that blur abstraction with figurative elements. My works are often bold in their use of colour and brushstrokes. I have exhibited in Sweden, Denmark,Turkey,Egypt,China, Austria,The Netherlands,Germany,Italy,United Kingdom,Spain,Portugal,Luver France,Belgium, Romania,Bulgaria,Macedonie,Slovenia,Croatia,Serbia,Bosnia,Kosovo,Albania,Brazil in both group and solo exhibitions.


  Member:

  Permanent collection of the Museum MAC Brazil 2011
  Permanent collection of the Gallery Tetovo, Macedonia 2010
  Permanent collection of the Gallery Aiud, Romenia 2010
  Permanent collection of the Museum Tepecik,Turky 2010
  Aperon Art PLus Gallery, Istanbul 2010
  Gallery Tornby Denmark 2010;
  RKD as from 2003;
  Foundation Symbiose Sittard as from 2003;
  Foundation art centre keeps out 2003;
  AIDA as from 1994
  Stichting Kunstcentrum Weert as from 2003;
  Permanent collection of the National Gallery of Art in Tirana 1993
  Artist figurative association of the Kosovo as from1989;
  President of the foundation 'Zef Kolombi ' Ferizaj Kosovo as from 1988-1992
  Exibitions:

  2011.Solo exhibition: Atrium the Hague

  2011 Museum Antalya,Turkay

  2011 Art Alley Gallery, Sofia, Bulgaria

  2011 Exhibition Geshaview Bulgaria

  2011 Exhibition ART for HEART,Hannover,Duitsland

  2011 Pallati i Kulturės Tetovė , Macedonie

  2010 Gallery Berat, Albania

  2010 Art Fair Istanbol,Turky

  2010 Wall For Peace - W -Afpiaap - Sanski/ Sarajevo / Bosnia – Hercegovina

  2010 Drawings Biennale,Museum,Romania,

  2010 Artist for freedom Rathaus Bensberg, Bergisch-Gladbachž,Germany

  2010 Art Fair China, World Trade Center Beijing's

  2010“Inter-Art” Foundation,Romania,Gallery

  2010 Culturel and artfestival, Tepecik, Turky

  2010 Koloni Tetov, Macedonie, Gallery

  2010 Louver Paris,France

  2010 Artist for freedom Galileo-Park in Lennestadt,Duitsland

  2010 Sharm Ell Sheikh,Egypte

  2010 Museum of Portalegre,Portugal

  2010 Mannheim,Galerie Bohner,Germany

  2010 Vigo,Club Financiero de Vigo, The architect Palacios Gallery, Spain

  2010 Biennale in London Gagliardi Gallery, A group exhibition of selected artist from The Biennale of Chianciano 2009,England

  2009 Exhibition National Museum Cotroceni Bucharest,Romania

  2009.Exhibition circulating in few Balkan countries Melenia Art Gallery Bucharest,Romania

  2009 Biennale of Chianciano,Italie-The Art Museum of Chianciano Terme,Italy

  2009 JMA Gallery Vienna, Austria

  2008 Private salon Weert, Netherlands

  2008 Private salon Kinrooi, Belgie

  2008 Gallerry Drente in Hooghalen,Netherlands

  2008 Gallery Sigvardson 08. Maj Denemarken

  2008 Van Munster Complex in Amersfoort The Netherlands group gallery

  2008 Gallery Sigvardson 02 februari Denemarken

  2007 Art Process Trapani Sicilia Italy gallery group

  2006 Stichting Kunstcentrum Weert,The Netherlands group

  2006 Paterskerk Weert,The Netherlands gallery group

  2006 Cigarenfabriek Delft , The Netherlands gallery group

  2006 Molenhof, The Netherlands group gallery

  2005 Paterskerk, the Netherlands group

  2005 Molenhof, The Netherlands solo gallery

  2005 Marziart Hamburg, Germany group gallery

  2005 Stichting Kunstcentrum Weert solo private

  2005 Reasons to love the earth Utrecht group museum

  2005 Molenhof group gallery

  2004 Royal Schouwburg The Hague group or museum

  2004 Vredenburg Utrecht group or museum

  2004 Arti et Amicitiae Amsterdam group museum

  2004 Atelier route solo private

  2004 Kunstuitleen Tienschuur group museum

  2003 OBS ' Graswinkel' government

  2003 Atelier route solo private

  2003 Kunstuitleen Tienschuur group keeps out museum

  2003 Fontys end courts solo government

  2003 Public library Nederweert solo government

  2002 St. Teunis kapele vault keeps out solo government

  2000 Town hall keep out solo government

  2000 Old café keep out the currency private solo

  1999 Molenhof keep out solo gallery

  1997 Wommat district Duurstede ate solo gallery

  1997 Rural church Abc-old one group or gallery

  1997 Peace church Utrecht group or gallery

  1997 Buurthuis the Toll Utrecht group government

  1997 Church Utrecht group or gallery

  1996 FNV Utrecht solo government

  1996 Ekko Utrecht solo government

  1996 Reception centre Utrecht group government

  1996 Wommat district Duurstede ate solo gallery

  1996 Peace church Utrecht solo gallery

  1996 Park eye in already Utrecht group government

  1996 Triumfatokerk Utrecht solo gallery

  1995 Reception centre Utrecht solo government

  1993 Unaryd gallery Sweden group

  1993 Bank government Unaryd Sweden solo

  1992 Home of culture Shtimje Kosovo solo

  1991 Theatre fair Pristine Kosovo group

  1990 XVII Fair gallery Pristine Kosovo group jumps

  1990 Autumn 16de Biennale Pristine Kosovo group

  1988 Home of culture Shtimje Kosovo solo

  1987 VII Biennale drawing Pristine Kosovo group

  1985 Private gallery Pristine Kosovo group

  1984 Autumn fair gallery Pristine Kosovo group

  1984 Fair gallery Pristine Kosovo group

  1983 Sarajevo gallery ex - Yugoslavia group

  1983 Zagreb gallery ex - Yugoslavia group

  1983 Belgrade gallery ex - Yugoslavia group

  1983 Private gallery Ferizaj group

  1982 Zef Kolombi gallery Ferizaj Kosovo group

  1981 Zef Kolombi gallery Ferizaj Kosovo group


  Publications:  2011 Remzi Limani, Ese kritike book

  2010 Egyptian Art critiek: Talaat Abdul Aziz

  2010 Interview: Michele Andree

  2010 Review from Remzi Limani

  2010 Interview: Natasha Gunn

  2010 Dr.Helmut Orpel

  2010 Italians Art critic Giovanni Cardone

  2009 Genius Book

  2008 Tirsdag newspape 29.januar

  2006 June news the exactly Albart

  2006 May newspaper Bota Sot diaspora

  2006 May newspaper Zėri diaspora

  2006 May newspaper Lajmi

  2006 May newspaper Bota sot diaspora

  2006 May newspaper Bota sot

  2006 March newspaper Zėri diaspora

  2006 February newspaper Bota Sot diaspora

  2006 February newspaper Zėri diaspora

  2006 January news the exactly albart

  2006 January news the exactly albart

  2006 January news the exactly albart

  2005 December newspaper Zėri diaspora

  2005 December book bald branch sing for green

  2005 November newspaper Sunday news

  2005 October news the exactly Albart

  2005 October newspaper Zėri diaspora

  2005 October newspaper Bota sot

  2005 September newspaper Hamburg Abendblatt

  2005 August newspaper Hoheluftbrucke

  2005 August newspaper Hamburg live

  2005 August newspaper Zėri diaspora

  2005 August news the exactly Albart

  2005 July newspaper Epoka e re

  2005 July newspaper Land Weert

  2005 July newspaper the Trumpe

  2003 July newspaper Koha ditore

  2003 July newspaper Fontys

  2003 April newspaper the trumpet

  2003 May documentation and information of foundation centre

  2003 March newspaper Fontys

  2003 April book album Artium

  2002 April newspaper country

  1999 december newspaper daily the Limburger

  1999 November television TV keeps out interview

  1997 Profession booklet cultural rondje

  1996 Utrecht Television Reportage

  1996 February profession booklet cultural

  1996 March radio first left third Right

  1996 Newspaper Utrechts nieuwsblad

  1995 March television TV the Netherlands 2 reportage

  1995 March television TV the Netherlands 2 reportage

  1994 Book Drite ne lirikum

  1990 Newspaper Rilindja

  1987 June newspaper Rilindja

  1983 Newspaper Rilindja

  1983 Newspaper Zėri i rinis

  1982 October newspaper Rilindja

  1982 Newspaper Zėri i rinis


  Faqja 1 e 1
Shefqet Avdush Emini
avatar
Rank: Junior Member
Junior Member
Shefqet Avdush Emini friends
Shefqet Avdush Emini has no friends yet