Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Albade.com


 
PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

 

 Nora Istrefi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
BoraBardh

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 33
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

Nora Istrefi Empty
MesazhTitulli: Nora Istrefi   Nora Istrefi Icon_minitime1/2/2009, 18:55

Nora Istrefi: 80% tė ditės ia kushtoj RobertitNora Istrefi dhe Robert Berisha. Shumė mendime dhe pasione rrėmbejnė vrullshėm ditėt e kėtij ēifti me njė dėshirė pėr tė prekur pikėn tjetėr, pikėn qė sjell ekuilibrin e brendshėm nė vazhdimėsinė e gjėrave pėr tė realizuar njeri-tjetrin.

Intervistoi: Gazmend Kajtazi

Nora ėshtė ndėr kėngėtaret e dashura dhe tė pėlqyera qė me zėrin e saj karakteristik dhe paraqitjen skenike, tėrheq tė rinjtė kudo qė shfaqet. Ėshtė fashion dizajnere, por kėnga e bėri njė ndėr figurat mė tė popullarizuara tė skenės muzikore. Temperamenti i saj dhe ndjenja pėr tė qenė dikush nė jetė, e shtyn qė tė mos ndalet. Hapat e saj nė muzikė janė tė shpejtė dhe tė sigurt. Kultivon shije tė re te audienca. Publikut i jep forcė qė tė vazhdojė tutje. Ajo premton se nuk do ta zhgėnjejė.
Roberti ėshtė pjesė e grupit muzikor qė prej shumė vitesh bashkėpunon me kėngėtarin Sinan Vllasaliu. Ai njihet ndryshe si njė djalė simpatik ėshtė klaviaturist i mirė.
Tė dy janė rritur nė mjedise ku mbretėron fryma muzikore. Fakti se qė tė dy i lidhė profesioni, kjo ėshtė njė pėrparėsi pėr lidhjen e tyre. Ata thonė tė kenė mbėshtetjen e vazhdueshme dhe i gėzohen sukseseve tė njėri-tjetrit.
Nora dhe Roberti me ne nė kėtė intervistė...
Nora Istrefi Noraistra1
Nora Istrefi, Foto: Fadil Berisha
Nora, kėrkimi yt nė fushėn e artit ėshtė drejtuar tek muzika?

Nora: Po natyrisht! Muzika ėshtė gjithēka pėr mua, jeton nė mua, si fėmijė kam ėndėrruar, jam munduar shumė qė ta arrij kėtė ėndėrr. Pėr tė gjithė ata qė se dinė, studimet i kam mbaruar nė njė degė tjetėr tė artit qė ka tė bėjė me modėn, pėr fashion design. Dizajni i modės tash ėshtė profesioni im.

Zėri juaj ėshtė karakteristik. Sa i kushton kujdes pėr ta zhvilluar?

Nora: Faleminderit...i kushtoj shumė kujdes, njė kohė vazhdimisht kam mbajtur orė me njė solokėngėtare profesioniste rreth ushtrimeve tė zėrit, kurse tash ushtroj nė shtėpi duke kėnduar kėngė nga mė tė ndryshmet, vokalizma, etj.

Sa e vėshtirė ėshtė pėr tė rezistuar gjatė nė skenė, si dhe e admirueshme?

Nora: Nuk ėshtė aspak e lehtė pėr ata qė duan tė mbesin mė gjatė nė skenė dhe gjithmonė tė sjellin gjėra tė mira. Duhesh tė lodhesh fizikisht, psikikisht duke menduar se ēfarė tė bėjmė! Kur ke njė staf me njerėz qė tė ndihmon, atėherė suksesi ėshtė i garantuar, por kėtu shumicėn e gjerave duhesh t’i bėsh vet!

Njė kėngė, qė tė bėhet hit duhet tė ketė...
Nora: Njė melodi shume e mirė, jo e ngarkuar, pastaj vjen teksti, ritmi, aranzhmani i mirė, interpretimi, ndonjė instrument qė futet live, veē sa e zbukuron etj.

Ke eksperimentuar me kėngėn pėr tė gjetur ritmet qė i shkojnė Norės?

Nora: Po, ėshtė normale, kur kompozitori ka pėrfunduar demon e kėngės, por ka pas raste kur s’kam qenė shumė e kėnaqur, kemi ndėrruar ēka s’mė ka pėlqyer dhe ka dal mė bukur kėnga.
Nora Istrefi Noraistra2
Nora Istrefi, Foto: Fadil Berisha
Ndonjėherė, rastėsitė janė detaje qė lidhin nyje tė rėndėsishme tė jetės. Njohja me Robertin, mund tė pėrshkruhet si njė rastėsi, apo...Mund tė tregoni diēka mė shumė?
Nora: Ne tė dy, nė fakt jemi njohur, por ishte muzika ajo qė na lidhi qė nė fillim dhe e konsideroj veten shumė me fat qė e kam Robertin.

Ēfarė tė tėrhoqi mė shumė te Roberti?
Nora: Sytė depėrtues, qėndrimi, bisedat qė zhvillonte, sensi i humorit, sinqeriteti dhe ka shpirt artisti.

Ku qėndron ndryshimi mes teje dhe Robertit?
Nora: N’thelb jemi krejtėsisht tė njėjtė, por normal, qė nė disa gjėra tė vogla ndryshojmė...

Pėr ēfarė ėshtė i hatashėm Roberti?
Nora: Ėshtė muzicient i shkėlqyer.

Sa pėrqind tė ditės ia kushton tė dashurit?

Nora: 80%

Ēfarė do tė ndryshonit tek vetja?
Nora: Askush s’ėshtė perfekt, kėshtu qė nuk do tė ndryshoja asgjė tek vetja.

Ju pėlqejnė tatuazhet dhe keni ndonjė tė tillė nė trup...
Nora: Mė pėlqejnė, por nuk kam menduar ndonjėherė pėr t’bėrė tatoo.

Aktualisht, me ēfarė po merreni ju Nora?
Nora: Jam duke punuar rreth disa kėngėve tė reja.

Lexoni ndonjėherė gazeta dhe a ju intereson ndopak politika...?
Nora: Po i lexoj shumė shpesh, e sidomos vikendeve nė aeroplan. Kam dėshirė tė jem e informuar pėr ēdo gjė.
Nora Istrefi Roberti1
Robert Berisha
Roberti ėshtė pjesė e grupit muzikor qė prej shumė vitesh bashkėpunon me kėngėtarin Sinan Vllasaliu. Ai njihet ndryshe si njė djalė simpatik ėshtė klaviaturist i mirė...

Robert, si ėshtė dita jote?
Roberti: Verės nxehtė dimrit ftohtė, varet se ēfarė pune kam atė ditė, ashtu edhe dita mė kalon, paradite i lirė, kurse pasdite i zėnė me punė.

Tingulli qė tė pėlqen mė shumė?
Roberti: Varet prej instrumentit me tė cilin e ekzekuton atė tingull.

Kur nxehet Roberti... ēfarė ndodh?
Roberti: Ftohet shpejt.

Pėr ju njė femėr kur mund tė quhet e bukur?
Roberti: Vetėm kur e njoftoj tek atėherė mundem me e ditė sa ėshtė e bukur.

Cili ėshtė problemi mė i mprehtė i femrės?
Roberti: T’kisha qenė femėr t’u kisha pėrgjigj, po besomė, qė nuk e di.

Keni derdhur lot ndonjėherė?
Roberti: Me filma turqisht kur kam qenė i vogėl.

Momenti juaj mė i preferuar?
Roberti: Kam shumė...

Ka shumė sekrete tė fshehura nė shpirtin tuaj?
Roberti: Jo, nuk di me fsheh.

Pika juaj mė e dobėt?
Roberti: Nuk mund tė shoh gjak live, si nė TV, e kam pikė shumė tė dobėt.

Pse jeni kaq tėrheqės tek femrat?
Roberti: Nuk e di a jam a s’jam, veē mė shumė kisha thėnė qė mė simpatizojnė si muzicient dhe pėrcjellės i Sinanit.
Nora Istrefi Robinora
Roberti dhe Nora
Si do ta pėrshkruanit veten?
Roberti: Nuk e di. Nė kėtė pyetje mė mirė do tė ishte pėrgjigj Nora.

Cila ėshtė receta, sipas jush, qė duhet tė pėrdor njė mashkull pėr tė bėrė pėr vetė njė femėr?
Roberti: Mos me rrejtė, me e ‘shti’ me qeshė sa mė shumė edhe jo fort me u lazdruar .

Ēfarė tė tėrhoqi mė shumė te Nora?
Roberti: Pa modesti, gjithēka.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Nora Istrefi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shtypi dhe Politika :: Show Biz :: Intervista-
Kėrce tek: