Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Albade.com


 
PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

 

 Valton Krasniqi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
BoraBardh

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 35
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

Valton Krasniqi Empty
MesazhTitulli: Valton Krasniqi   Valton Krasniqi Icon_minitime1/2/2009, 19:13

Valtoni: Nuk e kam ditur qė kėnga ime ishte e kopjuar
Valton Krasniqi F.1124001959816_m
Valton Krasniqi


Jonida Maliqi ka fituar ēmimin e pare ne festivalin "Kėnga Magjike", me kėngėn "Njėri nga ata”, ndėrsa paraprakisht kėngėtari kosovar Valton Krasniqi ishte pėrjashtuar nga festivali pasi qė u njoftua nga revista "Albaniac" se kėnga tij "Sytė e tu s’i mashtroj kurrė" ėshtė identike me njė kėngė gjermane. Ndėrsa vetė kėngėtari ka preferuar ta tregojė versionin e tij gjatė njė interviste pėr "Panorama Plus".
Valton u pėrjashtuat nga “Kėnga Magjike”, pasi kėnga juaj “Sytė e tu s’i mashtroj kurrė” u zbulua tė ishte e kopjuar. Si ėshtė e vėrteta?Nuk e kam ditur qė kėnga ime ishte e kopjuar, apo se kishte ngjashmėri me njė tjetėr kėngė, deri njė ditė para natės sė parė tė “Kėnga Magjike”. Unė e prezantova pak javė mė parė atė kėngė, dhe publiku mė priti mjaft mirė.

Kush ėshtė kompozitori i kėngės?
Ėshtė njė djalė i ri qė jeton nė Zvicėr, shoku i vėllait tim, i cili ma fali atė kompozim. Ai ma dėrgoi tė punuar vetėm nė kitarė, qė unė mė pas e regjistrova si fillim nė studion e Ilir Toljat nė Kosovė. Kėnga qė kam kėnduar ėshtė nė dy versione, pasi nuk mė pėlqeu miksimi i parė, dhe e punova edhe njėherė vetė, version me tė cilin konkurrova nė Tiranė.

Keni kontaktuar me kompozitorin dhe ēfarė ju tha?
Unė u ktheva nė Zvicėr me urgjencė pasi kisha nėnėn sėmurė. Mė njoftuan nga “Kėnga magjike” se isha pėrjashtuar pėr kėtė arsye, e telefonova kompozitorin menjėherė, dhe mė tha se ai ishte frymėzuar nga njė kėngė gjermane.

Ēfarė kėnge ėshtė ajo, dhe kush ėshtė autori?

Krijim i njė kėngėtari amator, qė jeton nė Gjermani, jo i famshėm dhe qė quhet Piero. Nuk kam informacion mė tepėr pasi kėngėn ai e ka publikuar vetėm nė “Youtube”, nė gjermanisht me titullin “Du bist mein leben”.

Sipas jush, sa ngjashmėri kanė dy kėngėt?

Pėr mendimin tim, tani pasi e kam dėgjuar dhe variantin tjetėr them se kanė ngjashmėri vetėm nė refren. Muzika ėshtė krejt diēka tjetėr.

Si ndiheni tani, mendoni se ju dėmton nė karrierėn tuaj kjo qė ndodhi?

Jo nėse e shoh nė tjetėr aspekt, e marr pak me humor pasi jam i lumtur qė kėnga ėshtė bėrė hit nė Kosovė, Maqedoni dhe Shqipėri. Nė “Youtube” ka mbi 4556 komente tė mira pėr kėngėn. Pastaj unė nuk mund t’i di tė gjitha kėngėt e botės.

Nėse takoni kompozitorin gjerman, ēfarė do i thoni?

Do e komplimentoj shumė pėr kėngėn e bukur dhe qė mė pėlqen, dhe pse jo t’i kėrkoj bashkėpunim nėse mund tė realizoj ndonjė duet me tė. Besoj mund tė dalė njė kėngė shumė interesante shqip-gjermanisht.

Ju kishit pretendime pėr ēmim?
Po patjetėr, kėnga ime ishte e favorizuar pėr ēmim, pasi nga informacionet qė kam pasur deri tani ka qenė njė nga kėngėt mė tė pėlqyera nė radiotshqiptare dhe maqedonase.

Me ēfarė jeni duke punuar tani?

Jam duke punuar pėr njė klip surprizė qė do ta publikoj nė dhjetor, pasi do dal duet. Por kaq mund tė them pėr momentin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Valton Krasniqi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shtypi dhe Politika :: Show Biz :: Intervista-
Kėrce tek: