Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.123.st". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Disa nga Komandat e Irc. "OperServ"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Albania.123.st
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 25
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Disa nga Komandat e Irc. "OperServ"   13/11/2007, 03:04

OperServ


GLOBAL – Dergon nje mesazh te gjithe personave ne rrjet.
STATS - Tregon disa statistika te serverit.
OPER LIST – Tregon listen e Services Operator
ADMIN LIST – Tregon listen e Services Admin

Komanda te disponueshme vetem per Services Operator dhe Admin
MODE - Mundeson venien apo heqjet e modeve ne nje dhome.
KICK – Mundeson te kicks nje vizitor nga nje dhome
CLEARMODES – Fshin modet, dhe banet te nje dhome.
KILLCLONES – Kill te gjithe chatuesit me te njejtin host te nje nickname.
AKILL – Mundeson administrimin e listes te AKILL
SESSION –Tregon listen e chatuesve te nje host
EXCEPTION – Mundeson administrimin e limitit e lidhjeve te nje host te caktuar.
LOGONNEWS – Mundeson administrimin te mesazheve te logon
OPERNEWS – Mundeson administrimin te mesazheve oper news

Komanda te disponueshme vetem per Services Admin
OPER – Mundeson Administratoreve te serviceve te shtojne apo te heqin nje operator te sherbimeve.
JUPE – Mundesoon te shkeputesh nje server, dhe nuk e lejon te rilidhet.
RAW – Mundeson dergimin stringhe RAW server’it.
SET – Mundeson impostimin te disa opcioneve te Services.
UPDATE – Mundeson shpetimin e database te sherbimeve ne server.
SHUTDOWN – Mundeson killimin e sherbimeve duke shpetuar database.
QUIT – Mundeson killimin e sherbimeve pa shpetuar datebase.
RESTART – Mundeson ristartimin e sherbimeve duke shpetuar database.

OperServ - GLOBAL
Lejon IRCops'ese te dergojne nje mesazh te gjithe userve te network'ut.
Ky mesazh dergohet me nick Global.
/msg OperServ GLOBAL mesazhi

OperServ - STATS
Lejon IRCops te veshtrojne statistikat e rrjetit.
/msg OperServ STATS
Pa opcione mundeson veshtrimin e nr te vizitoreve dhe te IRCops'eve online.
/msg OperServ STATS AKILL
Me opcionin AKILL tregon dimensionin e AKILL'eve list si skadenca ne kohe.
/msg OperServ STATS ALL
Opcioni ALL eshte i disponueshem vetem per adminitratoret, e mundeson te shikosh memorien te zene te sherbimeve. Eshte mire mos te perdoret shpesh pasi bllokon per pak sherbimet.

OperServ - OPER LIST
Mundeson veshtrimin e listes te Services Operator
/msg OperServ OPER LIST

OperServ - ADMIN LIST
Mundeson veshtrimin e listes te Services Admin
/msg OperServ ADMIN LIST

OperServ - KICK
I lejon IRCop'eve te kick'in nje user nga nje dhome. Funksionon si komanda /KICK. Mesazhi i Kick'ut do te kete brenda dhe emrin e IRCop'it.
/msg OperServ KICK # nick arsyeja

OperServ - CLEARMODES
Fshin modet (i,k,l,m,n,p,s,t) si dhe banet e nje dhome.
/msg OperServ CLEARMODES #

Nese i jipet opcioni ALL ben deopp dhe i heq +v te gjitheve.
/msg OperServ CLEARMODES #chanel ALL

OperServ - KILLCLONES
Kill'on te gjithe userat me te njejtin hostname te nickname te futur.
Nje AKILL perkohesisht, i formatit *@host, mundeson qe Klonet te mos lidhen menjehere.
/msg OperServ KILLCLONES nick

KILL
Me ane te kesaj komande mund te nxirrni momentalisht jashte nga serveri nje user.Kill behet gjithmone me nick.
/kill nick arsyea

AKILL
Me ane te kasaj komande ju mund te nxirrni nga serveri nje ose disa usera dhe kjo varet bga IP qe ata perdorinGline behet gjithemone me IP ose me Host ose dhe me ident asnjehere me nick.Akill pak a shume eshte I njashem me akick per nga menyra e vendosjes vetem se nuk maskohet si akick dhe eshte me kohe ose permanent.
/Gline *@ip ose host Arseya Koha
psh /Gline *@214.254.25.22 15:daus :Proxy nuk lejohet

Akill pervec hosteve apo IP mund te behen edhe identet.

/os akill add lamer@* arsyea koha
Ne kete rast te gjithe ata usera qe kan identin lamer do te shkeputen nga serveri .

Gline -*@
Me ane te kesaj komande ju mund te hiqni Gline qe keni vendosur vetem se do keni parasysh qe Gline duhet hequr ne menyren qe eshte vendosur d.m.th me te njeten mask.
/Gline -*@ip ose host


Kline
Kjo komand eshte e njgashme me Gline dhe vendoset ne te njeten menyre si dhe per Gline..
/kline *@ip ose host Arsyea kohe

UNKline
Kjo komand sherben per te hequr nje kline qe mund te kesh vendosur .eshte njesoj si Gline -*@.
/kline -*@ip ose host

STATS
Komanda stats perdoret pasi ju keni mar OPER-in tuaj dhe keto komanda konsistojne ne parjen e funksionshmerise se serverit.
/stats k - Me ane te kesaj komande secili nga IRCOP mund te shikoj gjendjen e akilleve , kline , zline qe mund te kete serveri.

/stats u - Me ane te kesaj komande secili nga IRCOP mund te shikoj sesa kohe ka serveri UP .

/stats o - Me ane te kesaj komande seicli nga IRCOP mund te shikoj liten e ircop te serverit.

OperServ - LOGONNEWS
Editon dhe tregon listen e mesazheve te logon. Kur nje user lidhet, keto mesazhe do ti dergohen. Megjithate jo me shume se 3 mesazhe do i dergohet, kjo per te evituar flood'imin userit. Nese jane me shume se 3 mesazhe logon do ti dergohen vetem 3 me te fresket (te rinj).
/msg OperServ LOGONNEWS ADD teksti
(Shton nje mesazh LogOn)

/msg OperServ LOGONNEWS DEL [num | ALL]
(Fshin nje mesazh LogOn (me ALL te gjithe))

/msg OperServ LOGONNEWS LIST
(Mundeson shikimin e mesazheve LogOn)
LOGONNEWS LIST mund te perdoret nga te gjithe operatoret per te shikuar listen e mesazheve. ADD dhe DEL mund te perdoren vetem nga administratoret e Sherbimeve.

OperServ - OPERNEWS
Editon dhe tregon listen e oper news. Kur nje user ben komanden e Oper (/OPER), keto mesazhe do ti dergohen.
/msg OperServ OPERNEWS ADD teksti
(Shton nje mesazh OperNews)

/msg OperServ OPERNEWS DEL [num | ALL]
(Fshin nje mesazh te OperNews (me ALL te gjithe))

/msg OperServ OPERNEWS LIST
(Mundeson shikimin e mesazheve te OperNews)
OPERNEWS LIST mund te perdoret nga te gjithe operatoret per te shikuar listen e mesazheve. ADD e DEL mund te perdoren vetem nga administratoret e Sherbimeve.

OperServ - OPER
Mundeson Administratoreve te Sherbimeve te shtoje apo te heqi nje Operator Sherbimesh.
/msg OperServ OPER ADD nick
(Shton nje Operator te Sherbimeve)

/msg OperServ OPER DEL nick
(Fshin nje Operator te Sherbimeve)

/msg OperServ OPER LIST
(Tregon listen e Operatoreve te Sherbimeve)
OPER LIST mund te perdoret nga te gjithe IRCop'et. ADD e DEL mund te perdoren vetem nga Administratoret e Sherbimeve.

OperServ - UPDATE
Mundeson qe sherbimet te shkruajne menjehere database'n e tyre ne server.
/msg OperServ UPDATE

OperServ - SHUTDOWN
Mundeson qe sherbimet te shuhen duke shpetuar database.
/msg OperServ SHUTDOWN

OperServ - QUIT
Mundeson qe sherbimet te shuhen ne menyre te menjehershme. Database nuk shpetohet. Kjo komande duhet te perdoret vetem ne rastin se ekzistojne probleme te shkruash te dhenat ne diskun fiksuar.
Per nje shutdown normal perdoret SHUTDOWN .
/msg OperServ QUIT

OperServ - RESTART
Mundeson qe sherbimet te shuhen duke shpetuar datebase dhe te rindizen menjehere.
/msg OperServ RESTART

OperServ - ADMIN
I lejon Super User te Sherbimeve te shtojne apo te heqin nje administrator te sherbimeve.
/msg OperServ ADMIN ADD nick
(Shton nje Administrator te Sherbimeve)

/msg OperServ ADMIN DEL nick
(Fshin nje Administrator te Sherbimeve)

/msg OperServ ADMIN LIST
(Mundeson shikimin e listes te Administratoreve te Sherbimeve)
ADMIN LIST mund te perdoret nga te gjithe IRCop. ADD e DEL mund te perdoren vetem nga Super User.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Disa nga Komandat e Irc. "OperServ"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Chati dhe Chatuesit :: Chati dhe Chatuesit-
Kėrce tek: